فیلم سینمایی

نقد و رمزگشایی فیلم It 2017 (آن)

اتحاد جهانی برای مقابله با شرارت

فیلم It با نمرات خوبی که از طرف منتقدین دریافت کرده و فروش خوبی که نسبت به بودجه اش داشته است ، میتوان آنرا در زمره فیلمهای موفق قرار داد اما خب قصد داریم این فیلم را از زوایای مختلف که کمتر به آن اشاره میشود بررسی کنیم .

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

فیلم It بر اساس رمانی به همین اسم ، نوشته استیون کینگ ساخته شده است و جالب است بدانید برخی از منتقدان غربی هم مهم ترین نقدی که به فیلم وارد کرده اند این است که It اصلا به رمان وفادار نبوده است به طور مثال گفته شده که هیولاها (یا همان دلقک فیلم) کارشان ترساندن کودکان است و ازین کار لذت میبرند نه اینکه آدم ربایی کنند و آنها را بکشند

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

البته اینکه بعضی از فیلم های هالیوود به رمان ویا تاریخ اساطیر تا به الان وفادار نبوده اند مسئله جدیدی نیست چون برای هالیوود و فیلمساز رمان یا اساطیر بیشتر بهانه هست تا محتوای مدنظر خودشان را تولید کنند .

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

داستان It از گم شدن جورجی توسط دلقک شروع میشود اما به لحاظ محتوایی داستان از جایی شروع میشود که بن درکتابخانه است و شروع به مطالعه تاریخ میکند.

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

اولین صفحه مهم از کتاب مربوط میشود به یک سری عکس های قدیمی که در آن بچه ها سبد تخم مرغ بدست دارند و با ورق زدن صفحات توسط بن متوجه میشویم که تخم مرغ ها مربوط به عید ایستر یا عید پاک (عید قیام مسیح) میباشد چون با این تیتر مواجه میشویم

easter explosion kills 88 childern

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

صفحات را از نماهای نزدیک میبینیم که در سال ۱۹۰۸ یک انفنجار بسیار بزرگ در ایرون ورک اتفاق افتاده است. اگر بخواهیم با واقعیت تطابق بدهیم در سال 1908 یک انفجار فقط در روسیه رخ داده است که آنرا هم به برخورد شهاب سنگ ربط داده اند ، بگذریم حال مقصود فیلمساز از ربط دادن انفجار با عید ایستر چه بوده است شاید بتوان گفت فیلمساز قصد داشته بین فضای آخرالزمانی که همراه با یک قتل عام و یا نابودی همراه است به قیام حضرت مسیح ضمیمه کند.

فیلمی نمادین

میتوان گفت این فیلم سمبلیک است . کاراکتر دلقک در فیلم شخصیت آنتاگونیست (شخصیت مقابل قهرمان ) میباشد ، در ادبیات نمایشی مرد نماد حکومت و زن نماد سرزمین و مام وطن میباشد پس هر شش پسری که در این فیلم میبینم نماد یک حکومت و یا دولتمرد هستند.

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

به طور مثال مایک به عنوان نماینده ای از جامعه سیاهپوستان میباشد.

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

استنلی به عنوان نماینده ای از جامعه یهودیان است که به نظر من اگر در فیلم اشاره ای هم به یهودی بودن او نمیشد آسیبی به فیلم نمیرسید جز اینکه فیلم این منظور را به ما برساند که هر شش تا پسر نمادی از یک حکومت است و یا حتی خود بن (پسربچه چاق) نمادی از آمریکا می باشد و یا شخصیت دختر فیلم یعنی بورلی هم نماد سرزمین و وطن است و حتی اسم او به لحاظ معنایی نام شهر نیز میباشد که همه ی اینها در دقایق پایانی فیلم که بچه ها دست در دست هم میگذارند و بهم قول میدهند این حس را کاملا به مخاطب القا میکند .

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

عقاب نماد کشور آمریکا👇

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

خانواده در It

بچه ها در این فیلم به خود متکی هستند و با شجاعت تمام خود را به خطر می اندازند اما میخواهیم  روابط خانوادگی آنها را هم بررسی کنیم.

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

اگر دقت کرده باشید خانواده به نوعی در خدمت دلقک (شیطان) هستند هرچند نمیتوان گفت قصد فیلمساز همین بوده ولی حسی که القا میشود همین است ، به تصاویر ارائه شده از خانواده ها و نحوه برخوردشان با بچه ها دقت کنید، دقایق اول فیلم که خانه بیلی و خانواده اش را نشان می دهد ما شاهد تصویری تاریک و نه چندان شاد از خانواده بیلی هستیم . نواختن ملودی مرموز توسط مادر ، دو برادر تنها و پدر و مادری که عملا هریک سرگرم کار خودشان هستند ، بعد از حادثه گم شدن جورجی هم ما شاهد برخورد سرد پدر بیلی هستیم درحالی که بیلی با شبیه سازی مسیر فاضلاب سعی دارد برادرش را پیدا کند اما با مخالفت پدرش روبرو میشود و از او میخواهد که به مادرش هم چیزی نگوید ، مسئله جورجی برای پدر و مادر تمام شده است و اوج بی تفاوتی را دراینجا میبینیم.

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

بیلی با مشاهده چنین رفتاری از پدرش این حس در او ایجاد میشود که اوهم در خدمت دلقک است و مخفیانه به همراه دوستانش به تحقیق ادامه میدهد ، به نوعی ما شاهد جنگ بین بچه ها و خانواده شان در فیلم هستیم .

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

ادی بچه ای است مبتلا به بیماری تنفسی ، پدر ندارد و مادرش یک فرد غیر نرمال ، بدجنس ، دیکتاتور و انحصار طلبی است که به خاطر وسواس فکری پسرش را یه دارو بسته است و احساس میکند اگر دارو مصرف نکند به او آسیب میرسد .

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

پدر بورلی شخصی سادیسمی است که به دخترش نگاه جنسی دارد و این را میتوان از طرز برخورد و همچنین دیالوگ های او با دخترش فهمید ، حتی در سکانسی که خون از سینک دستشویی به صورت بورلی میپاشد و بورلی در شرایط بسیار بدی است پدر او گویا متوجه حادثه نیست و تنها این جمله را میگوید :” داری نگرانم میکنی … چرا موهاتو پسرونه زدی ؟ “گویا استعاره ازین دارد که خود پدر بورلی هم از خود دلقک(شیطان) است و از نگاهی دیگر پاکی بورلی را نشان میدهد که چنین چیزی را دیده است ولی در کل میتوان گفت شخصیت منفوری را از پدر بورلی در این سکانس میبینیم .

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

استنلی پسر یهودی داستان شخصیتی ترسو و نقش بسیار کمرنگی نسبت به دیگر بچه ها دارد ، پدر استنلی هم شخصی منفعت طلب است و دوست دارد پسرش مانند خودش باشد و همین موضوع مشخص میکند که ترس استنلی از کجا ناشی میشود .

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

بن پسربچه چاق فیلم که از نظر همه کودن و ناتوان به نظر میرسد اما در حقیقت یک نابغه به تمام معنا است. یکی از دیلایلی هم که میتوان گفت بن نماد آمریکاست این است که از لحاظ ظاهری به خود شخص ترامپ هم شباهت دارد ، ممکن است این نظر من شخصی باشد اما هالیوود کم ازین کارها نکرده است

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

مثلا در فیلم الکساندر ، الیور استون به عمد کالین فارل را برای نقش اصلی انتخاب میکند که به جورج بوش شباهت دارد .

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

مایک شخصیت سیاهپوست داستان ، خانواده اش را در آتش سوزی فجیعی ازدست داده و در جایی که صاحبکارش یک سفید پوست است و با او رفتار تند دارد مشغول به کار میباشد (اشاره به برده بودن سیاه پوستان)

متن فیلم که حس شجاعت و زدن به دل خطرات را به خوبی نشان میدهند ،باعث همزاد پنداری بیننده با ترس ها و امید های شخصیت ها میشود که هر چه به پایان فیلم نزدیک تر میشویم این حس در ما قوی تر میشود ، اما مسئله به این جا ختم نمیشود،نوعی خودسر بودن نیز در متن آن دیده میشود که اساسا با بد جلوه دادن خانواده ، ایده رهایی از خانواده و گرفتم تصمیم های فردی را در ببیننده زنده میکند،اگر چه شاید قصد سازندگان از گنجاندن این مشکلات خانواده عمدی نبوده اما بیننده به هر حال در حال همزاد پنداری بوده و تاثیر میگیرد.

It (آن) آی نقد
It (آن) آی نقد

نمادین بودن فیلم نیز نشان از نوعی اتحاد دارد،اتحادی که حاکی از نظم نوین جهانی و اتحاد همه نگاه ها و نژاد های انسانی با یک دیگر . که در نهایت با امید گرفتن این نوجوانان که نماد های مختلف هستن برای مقابله با شرارت که پیروزی می انجامد
از نگاهی دیگر حتی میتوان گفت این موجود شباهتی با آنتی کرایست ان ها نیز دارد آنتی کرایستی که در زیر زمین است ! و همیشه در فیلم های مختلف موعود شیعیان معرفی شده است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. یه نکته دیگه هم داره اون دلقک توی چاه زندگی میکنه وقتی بچه ها به اون چاه میرسن یکیشون میگه نگو که باید آرزوهامونو بندازیم تو این چاه تا براورده بشه .دقیقا منظور چاه جمکرانه که ما حاجتامونو میندازیم توش تا امام زمان بخونه

  1. جسارت نباشه ولی اروپایی ها و آمریکایی ها از این قبیل داستان ها کم ندارند لزوما منظور چاه جمکران نیست
   همیشه چشمه و فواره و چاه آرزوها داشته اند که توش سکه میندازند برای برآورده شدن آرزوها

   1. حرف شما قابل قبوله و تو یه انیمیشن هم دیدم ،اما سکناس این فیلم خیلیی فرق داره و آدم بد تو اون چاه هست تو فیلم های خیلی زیادی به امام زمان توهین کردن (نقد راعفی پور راجب فیلم مردان Xرو ببینید )

 2. ۱-مایک،صاحبکارش سیاه پوست و از بستگان خودش بود،درون مایه صحنه کار مایک که باید گوسفندهارو میکشت بردگی نبود!روبروشدن با ترس کشتن دشمن بود،دنباله همین صحنه رو میشه توی قسمت پایانی هم دید مثل تفنگ رو همراه خودش برای مقابله یا it آورد،پسر قلدر رو کشتن.
  ۲_کل فیلم به چیزی اشاره میکنه!باید با ترس مشترک مقابله کرد
  ۳_داستان امام زمان تموم نشد؟هر چاهی رو که می بینید به امام زمان ربطش میدید؟داستان های چاه های شگفت انگیز که یکیش چاه جمکرانه متاسفانه داستان های فولکلور فرهنگ های دیگس که وارد کشور ماشده،قدمت اون جاه ها از چاه جمکران بیشتره،درواقع داستان چاه جمکران کپی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن