بازی

بررسی و تحلیل بازی Lords of the Fallen 2014 (اربابان سقوط کرده)

به نام افسانه‌ها، به کام اومانیست‌

بازی «لردز آف د فالن۱» قرار است در اواخر ماه اکتبر، در سبک اکشن آر‌پی‌جی۲ توسط استودیوی آلمانی «دک ۱۳ اینترکتیو»۳ با همکاری «سی‌آی گیمز۴» و ناشری «اسکوئر انیکس۵» در اروپا و «بندای نامکو گیمز۶» به بازار عرضه شود.

 این بازی (به گفته افرادی که دموهای آن را بازی کرده اند) شدیدا یادآور بازی‌های سری «دارک سولز۷» است، از تنظیمات کنترل بازی که یکسان است، تا ریتم و جریان مبارزه‌ها که بازیکن را مجبور به حساب و زمانبندی حرکت ها (حمله، دفاع، جاخالی و…) می‌کند. خود سازندگان بازی‌ها هم با تأیید این موضوع، (شباهت بازی به سری دارک سولز)، می‌گویند که هدف آنها از ساخت بازی ایجاد یک تجربه جدید برای بازیکنان نبوده بلکه بیشتر می‌خواستند بهترین تجربه‌ها را در کنار هم گرد بیاورند.

Lords of the Fallen 2014 (اربابان سقوط کرده)
Lords of the Fallen 2014 (اربابان سقوط کرده)

اولین تفاوت (که در بازخوردها و نقدها دیده می‌شود) سرعت بالاتر بازی است، یعنی دیگر مجبور نیستید دشمنان را تک به تک بکشید، بلکه مثلا می‌توانید با دو دشمن هم‌زمان درگیر شوید.

جمع بندی نوشته‌های موجود در مورد داستان بازی «لردز آف د فالن» چنین چیزی را می‌رساند که بازی در دنیایی اتفاق می‌افتد که هیچ گناهی در آن فراموش نمی‌شود. قهرمان بازی فردی است به اسم «هارکین۸» با صورتی پر از نشان‌های خالکوبی شده که هر کدام نماد یکی از گناه‌های او هستند. فرمانروایان جهان سعی دارند تا بدی و پلشتی را از انسان‌ها دور سازند و تا زمان انتشار بازی، معلوم نیست که این چه معنی‌ای می تواند برای «هارکین» داشته باشد. وقتی یک خدای فراموش شده، ارتش خود را برای باز پس‌گیری دنیا از دست انسان‌هایی که او را سرنگون کرده بودند، گسیل می‌دارد، «هارکین» (تنها کسی که توانایی مقابله با این ارتش را دارد) از زندان به طور مشروط آزاد شده و فرصتی برای بدست آوردن آزادی دائم پیدا می‌کند. حال بازیکن در نقش این پروتاگونیست۹ با همراهی «کاسلو۱۰» (کسی که او را از زندان بیرون آورده است) باید به قلمرویی که محل زندگی اهریمنان است بروند تا نقش منفی بازی را نابود کرده و بخشش را برای «هارکین» به ارمغان بیاورند.

Lords of the Fallen 2014 (اربابان سقوط کرده)
Lords of the Fallen 2014 (اربابان سقوط کرده)

در دنیایی نابخشنده جایی که هیچ گناهی فراموش نمی‌شود، هارکین یک مجرم محکوم شده، شانسی برای آزادی به او داده می‌شود. درست در زمانی که فرمانروایان زمین به یافتن راهی برای ناپدید کردن هر چیز شیطانی از انسان‌ها بسیار نزدیک شده بودند،  ارتش خدا که در زمان بسیار قدیم شکست خورده بود به حیطه انسان‌ها حمله کرد. هارکین و مربی‌اش کاسلو مامور توقف جنگ می‌شوند.

هارکین در سفرش با دشمنان قدرتمندی مقابله می‌کند. سپس قدرت واقعی اربابان روگار را درک می‌کند. (اربابان روگار فرماندهان ارتش خداوند هستند)
Lords of the Fallen 2014 (اربابان سقوط کرده)
Lords of the Fallen 2014 (اربابان سقوط کرده)

در سایت رسمی بازی در بخش داستان بازی، این سوال به صراحت مطرح شده است که “آیا خدا می تواند دوباره انسان‌ها را به بردگی بکشد؟ آیا نوع انسان واقعا می‌تواند شیطان را پاک کند؟ آیا گناهان هارکین بخشیده خواهد شد؟”

نخستین و مهمترین مسئله‌ای که می‌شود درباره داستان بازی بیان داشت، سخن خود «هارکین» در تریلر اول بازی است که می‌گوید “ای خدای سقوط کرده، آفریننده و نابودگر دنیاها، سوگند من را بشنو؛ سوگند سرپیچی من را”.

زمینه کلی داستان بازی (خدایانی که یکبار شکست خورده اند و حالا دوباره برای بازپس‌گیری دنیا آمده‌اند) شاید استعاره‌ای باشد از شکست اصحاب کلیسا پس از قرون وسطی از اومانیست‌ها و دوباره برخاستن ندای خداوند در عصر حاضر و لزوم مبارزه با آن.

Lords of the Fallen 2014 (اربابان سقوط کرده)
Lords of the Fallen 2014 (اربابان سقوط کرده)

در متن تبلیغ این بازی به وضوح علائم شیطان‌پرستی نمایان است. این که خداوند انسان‌ها را به بردگی داشته است و اینکه او در زمانی شکست خورده است و برای حکمرانی دوباره بازگشته است و باید با او مقابله کرد. این که اربابان زمین در زمان بازی چه کسانی هستند هنوز معلوم نیست و از طرفی در پایان متن، خدا با لفظ «اویل۱۱» (شیطان) در برابر انسان‌ها یاد می‌شود. همه و همه جای سوال است که سازندگان بازی، از ساخت این بازی به دنبال چه چیزی می‌گردند و هدفشان از تولید این بازی چیست؟

منبع
serajgame
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید