فیلم سینمایی

نقد و رمزگشایی فیلم 2016 The 5th Wave (موج پنجم یا پنجمین موج)

توزیع کننده: Columbia Pictures

امتیاز: 5.2 از 10 – میانگین رای 73,046 نفر

امتیاز کاربران ایرانی: 6.3 از 10 – میانگین رای 1108 نفر

بودجه: 38 میلیون دلار

فروش: 110 میلیون دلار

The 5th Wave یک فیلم علمی–تخیلی مهیج آمریکایی به کارگردانی جی بلیکسون و نویسندگی سوزانا گرانت، آکیوا گلدسمن و جف پینکنر هست که اقتباسی از رمانی به همین نام نوشتهٔ نویسنده آمریکایی ریک یانسی می باشد.

سناریوی این اثر بشدت تکراری هست و دوباره شاهد آخرالزمانی در نتیجه رخ نمایی موجودات بیگانه با سفینه هایشان هستیم.

یکسری نکاتی که به ذهنم رسید را می نویسم:

– در داستان فیلم، مثل اینکه این اولین بار نیست که بیگانه ها به زمین آمده اند و احتمالا مدت ها قبل در زمین حضور داشته اند اما الان با ظهور دوباره افرادی را که خاموش بوده اند را روشن و فعال می کنند و آنها را به جنگ با بقیه انسان ها ترغیب می کنند (شاید توهم انگیز باشه این نظرم ولی اشاره به مفهوم منجی آخرالزمان تو ادیان الهی و ربط دادن مفهوم بیگانه ها با مفهوم منجی رو میشه احتمال داد!)، در این بین یکی از بیگانه ها عاشق Cassie می شود، در واقع زن در سینما نماد سرزمین و عقیده هست و شاید بتوان گفت Evan Walker عاشق سرزمین و عقیده آمریکایی می شود که باعث می شود فداکارانه روبروی بیگانه ها ایستادگی کند (مثال دیگری که به ذهنم می آید، در آخرین اپیزود انیماتریکس (The Animatrix) هم یکی از ربات ها عاشق یک زن می شود و جلوی ربات های دیگر می ایستد! نکته مهم این هست که در انیماتریکس که انیمه ای برای توضیح بهتر سه گانه ماتریکس هست، منشا و مبدا هوش مصنوعی، عربستان معرفی میشود و در چند سکانس بعد از این معرفی، بطور نمادین مگسی نشان داده میشود که روی نقشه عربستان (بر روی ساختمان سازمان ملل) می نشنید و پس از اینکه کارگری آن را می کشد، خون آن روی ایران می پاشد! در کنار این Zion را در نظر بگیرید که تنها کشور اصلی که مقابلش هست و ادعا می کند که باید از صحنه روزگار محو شود، ایران هست! در نهایت با اینکه شاید فکر کنید مواد مخدری، تریاک دولتی، چیزی مصرف کرده ام ولی دور از ذهن نیست که Evan Walker یا آن ربات نشان دهنده الگویی مهم هست که چگونه و با چه مکانیسمی افراد از مسیر صحیح و حق(اسلام!)، میتوانند مرتد شوند!)

– مهمترین سکانس فیلم که نمادین هست سکانس ابتدایی می باشد که Cassie یک نفر را می کشد و سپس در میانه فیلم نشان داده می شود که بخاطر صلیبش به قتل رسیده است! سپس  این جمله را از Cassie می شنویم که آن ها دارند انسانیت انسان ها را پاک می کنند!

– یکی از نکاتی که می تواند مورد توجه قرار گیرد، نام فیلم هست که چرا موجودات فضایی و کارهایشان در 5 مرحله مختلف ظهور و بروز پیدا می کند:

موج اول: بیگانه ها یک پالس الکترومغناطیسی ایجاد می کنند که باعث از کار افتادن وسایل الکترونیکی و قطعی برق می شود.

موج دوم: زمین لرزه

موج سوم: سیل و طغیان آب ها

موج چهارم: پخش ویروسی که بوسیله پرندگان منتقل می شود (بیماری که بیگانگان خلق کرده اند!)

موج پنجم: درگیری و جنگیدن انسان های هم نژاد با خودشان که با فهمیدن این موضوع علیه بیگانگان و ارتش خودشان متحد می شوند. (در اینجا هم گفته می شود رنگ سبز نشان دهنده بیگانه بودن و شرور بودن هست، اگر نوشته ها قبلی من را دنبال کرده باشید، قبلا توضیحاتی درباره قانون هالیوودی سبز=شرور داده ام!)

در نهایت فیلم پایانی باز داشت و خیلی سوالات را بدون پاسخ گذاشت و احتمالا باید منتظر قسمت یا قسمتهای بعدی بمانیم!

 

برخی از نظرات کاربرها در سایت های مختلف:

– به نظرم این فیلم یجورایی ادامه پروژه واکینگ دد و امروزی و عقلانی شده اون پروژس . فضایی هایی که مثل زامبی ها مغز آدم ها رو تصرف کردن ولی این بار به جای قالب زشت و بدمنظر زامبی ، قالب انسان های معمولی رو برای خودشون انتخاب کردن که تشخیصشون یه مقدار سخت تر شده . با توجه به این که بعضی سکانس های فیلم دقیقا کپی برداری از واکینگ دد هست مثل سکانسی که ماشین ها تو اتوبان رها شده یا صحنه ای که از روی ریل قطار دارن به سمت اون پناهگاه میرن و اینکه اسم یکی از کاراکترها زامبی بود که این ارتباط ناخوداگاه رو با اون سریال برقرار میکرد. مورد بعد اینکه مخاطب این فیلم باید نوجوانان و جوانان باشند چون اونها هستند که آینده سیاسی سازندگان این فیلم ها رو میسازن . کسانی که باید با این جور انسان های بیگانه ( از نظر اونها ) مبارزه کنن و همین عامل (جذب مخاطبین نوجوان و جوان ) باعث شده بود که هم فیلمنامه و هم کارگردانی فدای این قضیه بشه و کار نسبتا ضعیفی از آب دربیاد . شاید یکی از قوی ترین سکانس های فیلم همون سکانس اول فیلم بود که این بیگانه ها ( زامبی ها ) با دینداران در یک پوزیشن قرار میگیرن !!!! ( من فقط سعی کردم نظر شخصی خودم و اونچیزی که برداشت کردم رو روایت کنم )

-هیچ هدفی هم ندارن این موجودات بیگانه می خوان همه ی ادمارو نابود کنن خب برای چی؟ منابع!!

– مثل اینکه فیلمشو از روی کتاب درست کردن که ۳ تا کتابه. این اولیش بود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن