انیمیشن سینمایی

نقد و رمزگشایی انیمیشن The Croods 2013 (غارنشین ها / خانواده کرودز)

 

Production company: DreamWorks

Distributed by: 20th Century Fox

IMDb (7.2 – ‎166,081 votes)

Rotten Tomatoes (72% – ‎137 reviews)

Metacritic (80% – 30 critics)

Budget: $135 million

Box office: $587.2 million

مباحثی که مطرح می شود تئوری هایی هستند که درست بودنشان قطعی نیست و در آینده با توجه به نظرات و تحلیل های ارسالی کامل تر خواهند شد

خانواده کرودز تنها انسانهای اولیه غار نشین هستند که به علت قدرت بدنی پدر خانواده و احتیاط زیاد او زنده مانده اند. دختر خانواده مخالف افکار و روش پدر است و پیوسته در حال کنجکاوی و خطر کردن است تا اینکه با پسری آشنا میشود که از نظر عقل کاملتر از آنهاست و علی رغم مقاومتهای پدر سرانجام سبب نجات و بقای آنها از نابودی میشود و خانواده کرودز را به سرزمین “فردا” می رساند.
اما شاید مهم ترین نکته فیلم پسری است به اسمguy (به معنی پسر)که هدایت مهاجرت غارنشینان رو بر عهده‌می‌گیره.
اما guy نماد کیست:
پسر که ظاهرا از بسیار قدیم تر(قبل از انسان) بوده و حامل آتش(نور) است.
در غرب شیطان‌کسی است که آفریننده آتش(علم و دانایی) است و مجسمه هایی مختلفی هم وجود داره به اسامی مختلف(مانند پرومتئوس) که همگی در واقع نماد شیطان است.
مانند تصاویر زیر

                                                                                             

 

در فیلم داریم که جنس پسر و آتش یکی هستند در صحنه ایی از فیلم که ایپ میگه :آیا این آتش از جایی میاد که تو هم از اونجا میای؟ (یعنی تو و آتش هر دو از یک جنس هستید؟)

[تصویر: Croods_1.jpg]

یا صحنه های دیگه از انیمشن که به نوعی ابلیس بودن پسر را تایید می کند.مثلا در صحنه ایی ایپ از پسر می پرسه چند وقته تنها بودی

[تصویر: Croods_6.jpg]

حتی  اشاره ایی به مسئله آفرینش هم داره وقتی پسر(شیطان) غارنشین ها رو می بینه خندش می‌گیره که اینها کین،چرا این قدر نادانن ،اینها چین و……
یعنی‌حق به شیطان هست در قضیه سجده نکردن به آدم ،  مگر آدم به این نادانی مستحق سجده است؟
درصورتی که در دین اسلام حضرت آدم(ع) پیامبر بوده و از تمامی اسما خداوند آگاه بود و برخلاف دیدگاه غرب آدم نادانی نبوده که نور(آتش) شیطان باعث داناییش شده.

غار در واقع نماد دین است…پدر خانواده مرتب می‌بینید روی دیوار قانون وضع می‌کنه
تصویر زیر رو ببنید

[تصویر: Croods_5.jpg]

روی دیوار علامت دست کاملا مشهوده که هر دستی در واقع یه ممنوعیت است.

پدر هر‌چی تشخیص بده میگه باطل است و علامت قرمز می چسبونه روش و خانواده در واقع در غار اسیر دین هستند و تخلف از قوانین تنبیه داره(تخلف از احکام دین تنبیه داره) و دین باعث ترس میشه و جلوی خلاقیت و آزادی رو میگیره و آتیش و روشنایی guy باعث میشه خانواده از بند اسارت دین رها شوند و به دنبال نور بروند .

*چند نکته
#این فیلم یه اشاره مستقیم به جریان داروین داره چون اسکلت بندی غارنشین ها و طرز راه رفتن آنها مشخصا اشاره ایی به جریان داروین و‌میمونهاش داره.

#در صحنه های مختلف از سرزمین رهایی و نجات شبیه دوبرج‌معبد سلیمانه که عبور از آنها یعنی سرزمین رهایی و آزادی(می توان اسراییل فرض کرد)

[تصویر: 54914081125568478077.jpg]

[تصویر: 46492481956016926086.jpg]

#دعوت از کودکان و جوانان جهت ماجراجویی و سرکشی از والدین و شکستن قوانین و عبور از خطوط قرمز!که این ماجرا در واقع نشات گرفته از جریان حوا و شیطان از دیدگاه غرب است که اگر حوا کنجکاوی نمی کرد انسان به دانش و علم دست پیدا نمی کرد

#اومانیسم (انسان خدایی):
مطابق این اندیشه الحادی انسان محور جهان است و خداوندی خارج از اراده انسان نیست. هر آنچه که انسان اراده کند همان خواهد شد تنها کافی است قوانین و تفکرا غلط گذشته خود را اصلاح کند! (خانواده کرودز در انتها کنترل همه چیز را بدست آورده اند)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

  1. میشه در مورد آفرینش انسان در دیدگاه اسلام بیشتر بگید؟وحتی دیدگاه داروین و اسلام رو چطوری بیان می کنید؟

  2. اگه بخواید هرکارتونی رو اینجوری بادید منفی ببینید و به دین و شیطان و این چیزا ربطش بدید پس کارتون های ایرانی از همه بدترن والااا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید