سریال

تحلیل و بررسی سریال ضد ایرانی The Handmaid’s Tale (سرگذشت ندیمه)

Iran and Gilead: Two Late-Twentieth-Century Monotheocracies, as Seen Through Diaries

سریال «سرگذشت ندیمه» The Handmaid’s Tale که بر اساس رمانی به همین نام مربوط به سال 1985 نوشته Margaret Atwood نویسنده‌ی کانادایی ساخته شده، سریال تلویزیونی آمریکایی ساخته Bruce Miller و ارائه‌ای از شبکه اینترنتی Hulu می باشد. فصل اول آن‌که پخشش از آوریل ۲۰۱۷ شروع شد شامل ۱۰ اپیزود بود و پخش فصل دوم آن در آوریل ۲۰۱۸ شروع خواهد شد و شامل ۱۳ اپیزود خواهد بود. این مجموعه‌ی بسیار پر افتخار، موفق به کسب 13 نامزدی و 8 جایزه از جشنواره‌ی امی سال ۲۰۱۷ و 3 نامزدی و 2 جایزه از گلدن گلوب 2018 شده و جوایز متفرقه زیادی نیز به آن تعلق گرفته است.

با توجه به جوایز زیادی که یکی پس از دیگری به این سریال تعلق می گرفت و تِم فمنیستی آن که تمِ سال هست و در فیلم های امسال جشنواره ها فراگیر بود (به طور شاخص می توان به فیلم های اسکاری The Shape of Water ,Lady bird ,Three Billboards Outside Ebbing, Missouri و I, Tonya اشاره کرد) و علیرغم صحبت های کاربرانی که از ریتم کند داستان کمی شاکی بودند، شروع به تماشای سریال کردم.

چکیده داستان را شاید بتوان در چند جمله تعریف کرد! ما اتفاقات و تحرکات کوچکی را که می شنیدیم، جدی نگرفتیم و دیدیم که یک دفعه حکومت عوض شد و دیکتاتوری مذهبی کشور را فرا گرفت، الان به شدت پشیمانیم که چرا همان موقع نفهمیدیم چه اتفاقی دارد می افتد و جلویش نایستادیم، حال وقت قیام زنان است!

از ابتدای شروع سریال، جالبترین موضوع برایم این بود که دیالوگ ها، فضای حاکم بر اثر و نمادهای مختلفی که وجود داشت من را به یاد تصویر رسانه ای شدیدا سیاهی که غرب همیشه از کشور مذهبی مثل ایران سعی داشته نمایش دهد، می انداخت. تصور می کردم این اثر و حکومت مذهبی تمامیت‌خواهش به گونه ای به حکومت مذهبی آرمانی پساآخرالزمانی ای مثل آنچه که اسلام باور دارد یا آنچه می توان به حکومت حضرت مسیح پس از بازگشتش تصور کرد رجوع می کند و به نوعی داستان خود را طبق رسم متداول داستان نویسی که به دیرین گونه ها و گونه های واقعی موجود در جهان برای الگو گرفتن ارجاع می دهند، از آنها وام گرفته است. اما سعی داشته به سیاه ترین شکل ممکن با کم و زیاد کردن و وارونه نشان دادن المان هایی، این فضا را مطابق میل خودش بازسازی کند. در واقع این سریال علاوه بر هدف قرار دادن مذهب و کشورهای مذهبی (اسلامی) امروز به نوعی تشکیل هر حکومت آرمانی مذهبی در آینده را نیز سیاه جلوه می دهد. یک موردی که در قسمت های پایانی تر به نظرم آمد این بود که سعی شده فضای تاریک و خفقان آور داستان کمی تلطیف شود، شاید در جهت حداکثری نگاه داشتن دیدِ اعتراضی به چنین حکومت هایی حتی اگر نتوان در دنیای امروز با کار رسانه ای، به سیاه ترین شکل ممکن آنها را نشان داد!

تصویر پوستر اصلی سریال

دو نکته خیلی مهم را می توان با توجه به این اثر توضیح داد:

نکته مهم اول: سیستم کار رسانه های غرب (به عبارتی یهودیان، با توجه به اینکه اساسا رسانه در جهان توسط مالکان یهودی اداره می شوند! که خودش جداگانه جای بحث دارد) طی سالیان دراز به بلوغ رسیده اند و امروز خیلی نظام مند، هماهنگ و کم‌نقص جلو می روند. به این شکل که تئوری ها و دکترین های خود را توسط برترین و نخبه ترین نویسنده ها در عالی ترین شکل هنری به رشته تحریر در می آورند و علاوه بر حمایت رسانه ای شدید در جهت فروش بالای کتاب های نوشته شده، با آوردن آنها به مدیوم سینما و سریال های تلویزیونی، تاثیر و کار رسانه ای برای آنها را تکمیل می کنند. جشنواره ها و پروپاگاندای خبری هم در بهترین شکل در کنار معروف تر شدن این آثارِ استراتژیک نقش ایفا می کنند. و این چرخه‌ی کامل هست که توانسته چنین قدرتی ایجاد کند که ذهن اکثر مردم را کم و زیاد به غرب و سیاست هایش گرایش دهد. (اینجا بهتر است دوباره اشاره کنم که آثار جشنواره ای، برخلاف اظهارات برخی از دوستان فقط به دلایل سیاسی انتخاب نمی شوند و همانطور که توضیح دادم، با سیستم یکپارچه ای طرف هستیم که خروجی آن، آثاری شاهکار برای جشنواره ها در جهت سیاست های آن ها فراهم می آورد)

نکته مهم دوم: اساسا غرب حکومت لیبرال دموکراسی در حال سقوط! (این را از این جهت عرض می کنم که در سال های اخیر کتاب های زیادی در این باره به چاپ رسیده و به بحثی جدی در بین اندیشمندان غربی تبدیل شده. و به نوعی با انتخاب یک رئیس جمهور ضد سیستم، نشانه های این اتفاق هر بار خود را بیشتر نمایان می کند) خود را با تمام نواقصش بهترین نسخه ممکن می داند و در تولیدات رسانه ای خود نیز هر گونه فردی که برای تغییر وضعیت موجود ظهور کند و یا هر طرح و مدل جایگزینی که مطرح شود را سیاه و کثیف به تصویر می کشد (در فیلم های بلاک باستری ابر قهرمانی که روز به روز بیشتر می شوند و همچنین پویانمایی های تولید شده که شاید بتوان بطور شاخص انیمیشن Zootopia و Up را نام برد این امر خیلی واضح قابل رویت هست)

ظاهراً تشابه زیادی در این‌گونه فیلم‌های آخرالزمانی دیده می‌شود و همگی به بشر امروزی القا می‌کنند شما زمانی حسرت زندگی این روزهای خود را می‌خورید و قدر جهان کنونی خود را بدانید. اگر به‌دقت به این مفهوم بنگریم هرگونه تلاش و آرزو برای دنیایی بهتر به چالش کشیده شده و عاقبت آن تاریک به نمایش در می‌آید.

برخی از نمادها و مفاهیمی که در سریال وجود دارند و راهنما و جهت دهنده (چه مستقیم و غیر مستقیم) برای ذهن ببینده می باشند را سعی می کنم لیست کنم:

– حکومتی به شدت مذهبی و ضد مدرنیستی که دستاوردهای غرب (از جمله آزادی های افسارگسیخته جنسی) را زیر پا می گذارد. تمام دیالوگ ها و حتی قوانین و رفتارهای مردم بر اساس کتاب مقدس می باشد (در حدی که میتوان آن را با حکومت های آرمانی الهی پس از ظهور حضرت عیسی در مسیحیت یا در اسلام و یهودیت مقایسه کرد!)

– زنان جامعه، پوشیده و نسبتا تا حد زیادی پوشش شبیه آنچه مربوط به ادیان الهی هست را دارا می باشند.

– همجنسگراها مجازات (اعدام) می شوند (حتی از تیر چراغ برق و با استفاده از جرثقیل شبیه آنچیزی که به انقلاب اسلامی نسبت می دهند و در فیلم هایی مثل آرگو می توانید این را به وضوح ببینید) و شبیه سازی مراسمی مثل سنگسار برای مجازات افراد خاطی از قوانین الهی.

سریال سرگذشت ندیمه - آی‌نقد
در توضیحی که در قسمت اول سریال داده می شود، با گذاشتن کلاه بر سر هر فرد اعدامی، دلیل اجرای این حکم را نشان می دهند و جالب است در صحنه ای گذرا در قسمت دوم و بطور مشخص و با منظور، فردی که نماد ستاره داوود صهیون را روی کلاهش دارد به دارکشیده شده است!

– تشویق (اجبار) به دوری از فاحشگی و همجنسبازی و به جای آن فراخوانده شدن به فرزندآوری.

–  قطع کردن دست به عنوان مجازات، که با مجازاتی که در اسلام مطرح هست مشابهت دارد.

– اشاره به ازدواج موقت! (concubine) و در ادامه از اینکه این موضوع با آموزه های آنها مطابقت دارد نام برده می شود! در اینجا به نوعی شاید از مفهوم ازدواج با کنیزان یا رفتار با زنان بیوه در جنگ ها، آنچنان که در اسلام هست نیز الگو گرفته شده باشد.

– کشت گیاهان بصورت ارگانیک و دوری از تراریخته 🙂

– اشاره به دستگیری دانشمندان و به نوعی قبول نداشتن علوم آکادمیک غربی!

– اشاره زیاد به حملات تروریست ها و اینکه بعد از آن هست که حکومت شدیدا مذهبی حاکم می شود که زن ها را از مالکیت کنار می گذارد و فمنیسم را قبول ندارد!

– اشاره به اینکه چیزی در وجود برخی از مردم (اشاره به یک همجنسگرا) هست که نمیتوانن از آنها بگیرند و آخر سر، کار خود را انجام می دهند. (به نوعی قهرمان جلوه دادن همجنسگرایان و دیگر انحرافات جنسی در کنار ایجاد حس ترحم برای آنان، تم اصلی هست که امروزه توسط هالیوود به شدت عرضه می شود. برای مثال شاید در آثار خواهران! واچووسکی مثل ابر اطلس یا سریال Sense8 این نقش منجی گونه دگرباش ها، خیلی واضح تر قابل مشاهده باشد. متاسفانه امروزه تبلیغ همجنسگرایی به حدی رسیده که در اکثر سریال ها و در بسیاری از فیلم ها مشاهده می شود. فراموش نکنیم امسال سالی بود که فیلم های نامزد اسکار دارای تبلیغ برای همجنسگرایان، از نظر تعداد رکورد تمام دوران ها را شکستند!)

– نوع رفتار کشورهای غربی با پناهنده ها در واقعیت امروز جهان با آن چیزی که از پناهنده های سوری و بقیه کشورهای درگیر با تروریسم سراغ داریم به بدترین شکل ممکن می باشد ولی در قسمت نهایی در یک حالت متناقض می بینید که دولت کانادا به بهترین شکل ممکن از یک پناهنده استقبال می کند و آن را تحویل می گیرد!

– اشاره به اینکه اسم گروهی که میخواهند حاکم شوند “پسران یعقوب Son of Jacob” هست، و استفاده از نماد چشم و استفاده زیاد در دیالوگ ها بطوریکه همه چیز را زیرنظر چشم می دانند (under his eye) اینها را شاید در کنار نمایش نماد ستاره صهیون روی کلاه فرد اعدامی، بتوان جنبه دیگری از داستان دانست!!

سریال سرگذشت ندیمه - آی‌نقد

نمادهای اصلی پرچم و حکومت گیلیاد

در نهایت باید بدانیم که این سریال سفارشی و جوایزی که ثابت شده تا جای ممکن به دلایل سیاسی اهدا می شوند، به زعم بنده (دقت شود همانطور که همیشه گفته ام این قسمت ها برداشت های شخصی بنده می باشد) با حوادث دومینووار ایران مثل تظاهرات به سمت اغتشاش گراییده اخیر یا قضیه دروایش نعمت الهی و تشویق زنان جامعه به قیام که هر چند ریشه های داخلی پر رنگی دارد و فساد و عملکرد ضعیف مسئولین در این سالها به نوعی در آن دخیل است ولی ریشه های محرک بیرونی اش خیلی مشهود و روشن می باشد و با کار شدید رسانه های غربی جلو رفته است و با تکرار هر چند مدت یکبار ایران را در سیکل تنش زایی قرار می دهد، بی ارتباط نبوده و ساخته شدن این سریال در این زمان خاص شاید (فقط شاید!) قسمتی از پازل کار رسانه ای این ماجرا و دستگاه رسانه ای یکپارچه غرب باشد. بویژه اگر بدانیم که توجه ویژه جشنواره های معروف اروپایی و آمریکایی آن هم به شکلی عجیب پشت سر این سریال بوده و اینکه گذشته این جشنواره ها نشان می دهد که چقدر به موقع نقش سیاسی خود را ایفا می کنند! در واقع این سریال به خوبی می تواند برای خبرگزاری های غربی و انتشار اخبار دروغ و یا اغراق شده شان همراهی اذهان عمومی را به ارمغان بیاورد!

 

اگر خدا بخواهد سعی می کنم در آینده آثار دیستوپیایی که در چند سال اخیر ساخته شده را نیز در حد توان تحلیل کنم و با کمک شما دقیق تر این جریانی که در چند سال اخیر خیلی پر رنگ دنبال می شود را بهتر بشناسیم، آثاری که فعلا به ذهنم میرسد چهارگانه Hunger Games، سه گانه Maze Runner و چهارگانه Divergent می باشند، شما هم اگر اثر دیگری یا نکاتی در این راستا به ذهنتان می رسد برایم بنویسید.

برخی از کامنت‌های نوشته شده در وبسایت‌های دیگر:

اسماعیل

شما مذهبیون ذهنتون واقعا خرابه. به نظرم قضیه ایران خیلی تو بورس بود و اینم یک حکومت مذهبی و قیام علیه اونو نشون میده برای همین هم اینقدر جایزه گرفته و طبیعی هم هست و اصلا چیز بزرگی نیست، مثل جایزه های فیلم های فمنیستی و زنانه امسال به خاطر جنبش metoo و یا یکسری مذهبیون با توهم نوشته بودن که جایزه های اسکار امسال بدون استثنا همه ته مایه انتقام و جنگ طلبی داشتن و باید منتظر حرکت های نظامی آمریکا تو سال اخیر باشیم، این یکی ولی خیلی خنده دار بود دیگه

Persian Leopard (زومجی)

وضعیت جامعه تو این سریال برای ما ایرانی ها خیلی هم غریب نیست!

The Good Guy (زومجی)

چقدر این سریال شبیه به جامعه خودمون بود . یعنی قشنگ میشه تک تک جزئیات اون رو به روند رفتاری جامعه و حقوق مدنی/شهروندی و قوانین داخلی نسبت داد . البته بهتره از گفتن نسبت دادن خودداری بشه و باید گفت بطور دقیق همون چیزی است که در واقعیت شاهدش هستیم . البته شاید یک سری جزئیات کوچک باشن که فرق داشته باشن ولی مفهوم کلی و اصلی بسیار شبیه به هم هستن.

farah (زومجی)

تشکر میکنم از نقد بسیار عالی شما ازین سریال
راستش من اینقدر دیدن سریال واسم سخت بود که مجبور بودم وسط بعضی قسمتها فیلم رو متوقف میکردم و بلند میشدم و قدم میزدم تا اروم بشم .شاید چون من هم خانم هستم برای من دیدن این سریال باتوجه به مشابهت وحشتناکش با جامعه ام بیشتر از حد معمول سخت بود

Iran and Gilead: Two Late-Twentieth-Century Monotheocracies, as Seen Through Diaries

جالب اینکه بعد نوشتن متن تحلیلم برای این سریال در جوستجوهای بعدی به جمله بالا در نسخه اصلی کتاب رسیدم. نویسنده بطور مستقیم از ارتباط داستان با انقلاب و حکومت مذهبی ایران سخن به میان آورده است. به نظر می‌آید سفارش و ساخته شدن سریالی بر اساس آن در این زمانِ خاص، همانطور که اشاره کردم، اهداف سیاسی عمیقی را دنبال می کند.

تعریف غرب از فمنیسم، تعریفی تاسف بار است که ظاهری زیبا ولی عمقی سیاه و کثیف دارد!

رشد فزاینده و عجیب آمار تجاوز و خشونت علیه زنان در غرب و تضعیف امنیت زنان در جامعه (با توجه به آمارهای سازمان ملل)، در اصل ناشی از ذات این تمدن لیبرال و نسخه ای است که برای جهان می‌پیچد. اما غول رسانه ای غرب (در صدر آن هالیوود) با چنان قدرتی هیپونیزتم کننده مسائل حاشیه ای را برای مردم برجسته می کند که کسی به اینکه شاید مشکل خیلی ریشه ای تر است فکرش هم خطور نکند یا اگر اینچنین شود هیچ نسخه جایگزینی موجود نباشد، توجه شود که این دستگاه رسانه ای بیشتر از هر چیزی نسخه های جایگزین را قبلا خفه کرده و به سیاه ترین شکل ممکن نمایش داده است تا حتی افرادی که دنبال نسخه جایگزین می گردند نیز دوباره در گرداب رسانه ها غرق شوند. غرب هیچ وقت به ریشه ها نمی پردازد، مثلا برای رشد هرچه بیشتر صنعت پورن تلاش می کند و قاچاق به شدت بالا و تاسف بار دختران جوان و خودکشی های زیادی که در این صنعت رخ می دهد را نادیده می گیرد، سلامت روانی انسان های حاضر در این صنعت و مردم سراسر جهان که تحت تاثیر آن در حال نابودی است را نادیده می گیرد و زمین بازی را با بازوی سحرآمیز رسانه ای خود عوض می کند تا کسی به ریشه ها نپردازد . . .

بنا به کمبود وقت و طولانی شدن این مقاله، اگر خدا بخواهد در آینده در مقاله ای جدید و مفصل، فمنیسم را زیر ذره بین خواهیم برد ولی در حال حاضر توصیه می کنم مستند انقلاب جنسی 1 و 2 که اخیرا منتشر شده را خریداری کرده و ببینید و همچنین می توانید در ادامه به مقاله خیلی خوبی که در این باره قبلا در سایت قرار گرفته نگاهی بیندازید.


یکی از مضحک ترین مسائلی که امروز به لطف خواهر، مسیح علینژاد، بولد شده، مبارزه با حجاب هست (نه مبارزه با حجاب اجباری بلکه مبارزه با خود حجاب و اصلا مبارزه با باکرگی و ادامه اش رو خودتان حدس بزنید). به طرز مسخره ای همین آزادی حجابی که در کشور ما وجود دارد را محکوم کرده! و زنان را به برداشتن کامل حجاب و قانون شکنی علیه قوانین کشورشان دعوت می کنند. فکر نمی کنم دعوت به قانون شکنی در هیچ کشوری مورد پذیرش باشد، که در ایران البته استثنا مورد پذیرش هست و کسی واکنش خاصی نشان نمی دهد. گشت ارشاد هم عملا بازیچه کلیپ سازی این جماعت هست و گرنه در برخوردهای اندکش خیلی خوب و نرم برخورد می کند. چقدر افراد با حجاب در کشورهای اروپایی (فعلا در 5 الی 6 کشور بارز هست و اتحادیه اروپا در حال رفتن به همگیری این قوانین است) از تحصیل و حضور در هر گونه کار دولتی و بسیاری از حقوق اولیه منع شده اند (جالب است حتی جمعیت 6 میلیونی مسلمانان فرانسه یک نماینده مجلس نمی تواند داشته باشد) و برای ایران مشخصا یکسری افراد، مسائل داخلی ایران را به اینور و آور کردن روسری زنان تقلیل داده اند و عملا مبارزه با بنیاد و ریشه های مشکلات نیز با سیستم رسانه ای شان در حال جابجایی است. جالب اینکه لیبرالیسم طبق تعریف و بنیاد اصولش حق ندارد به پوشش مردم واکنش نشان دهد اما می دهد چه علیه حجاب اسلامی و چه برای تعیین کردن قوانین سخت گیرانه برای جلوگیری از آزادی مردم برای برهنگی! حال اسلامی که در اصول و قوانین آن حجاب مطرح است را مورد حمله قرار می دهند! وقتی همه اینها را بتوانی از بالا و در کنار هم ببینی، حجم حماقتی که امروزه دنیایمان را گرفته واقعا جنون آور است! در ضمن این را بگویم پرچم دارانی مثل علی نژاد که خودشان تصریح کرده اند برای راه اندازی کمپین شان چیزی حدود 250 میلیون تومان در ماه، از سرویس های دولتی آمریکا، پول دریافت می کنند، معلوم است که خروجی کار آنها در کنار رسانه هایی که پشت سرشان هستند، برای کشورما چه خواهد بود . . .


بازیگران و کاراکترهای اصلی سریال:
ـ الیزابت ماس Elisabeth Moss در نقش جون آزبرن/ آفرد، یک زن که هنگام تلاش برای فرار از کشور به همراه همسر و دخترش بازداشت شده و حالا تبدیل به یک ندیمه شده.ـ جوزف فاینز Joseph Fiennes در نقش فرمانده فرد واترفورد، یک مقام عالی‌رتبه دولتی و ارباب آفرد. هم او و هم همسرش نقش مهمی در تشکیل گیلاد ایفا کردند.
ـ ایوان استراهوفسکی Yvonne Strahovski در نقش سرنا جوی واترفورد همسر فرد که قبلاً یک فعال فرهنگی بوده.
ـ الکسیس بلدل Alexis Bledel در نقش امیلی/ آفگلن یک ندیمه و دوست و همراهِ خرید آفرد، او قبلاً استاد دانشگاه در رشته زیست‌شناسی سلولی بوده و همسر و یک پسر داشته.
ـ مدلین بروئر Madeline Brewer در نقش جینین/ آفوارن یک ندیمه که هم‌زمان با آفرد وارد رِد سنتر برای آموزش می‌شود و با آفرد دوست می‌شود. به دلیل ناسازگاری چشم راست او را به‌عنوان تنبیه تخلیه می‌کنند و او از لحاظ ذهنی ناپایدار می‌شود.
ـ آن داود Ann Dowd در نقش آنت لیدیا، زنی که مسئول نظارت بر آموزش ندیمه‌هاست. او خشن و بی‌رحم است و ندیمه‌ها را با مجازات بدنی سخت تنبیه می‌کند در عین حال برای ندیمه‌ها اهمیت قائل است و عمیقاً به مأموریت آن‌ها و آموزه‌های گیلاد معتقد است.ـ او تی فگبنل OT Fagbenle در نقش لوک بانکل، همسرِ جون (آفرد) پیش از ظهور گیلاد. چون جون همسر دوم او بوده طبق قانون گیلاد ازدواج آن‌ها باطل محسوب شده و دختر آن‌ها نیز نامشروع محسوب می‌شود. ابتدا جون تصور می‌کند که او کشته شده است اما بعدها معلوم می‌شود که او موفق به فرار به کانادا شده است.
ـ مکس مینگلا Max Minghella در نقش نیک بلین، راننده فرمانده واترفورد. او به آفرد علاقه دارد و بین آن دو رابطه عاطفی برقرار می‌شود. در نهایت معلوم می‌شود که او یک “چشم ” است (جاسوس گیلاد).
ـ سمیرا وایلی Samira Wiley در نقش مویرا، بهترین دوست جون از زمان کالج، او پیش از ورود آفرد در رِد سنتر بوده ولی پیش از فرستاده شدن پیش یک ارباب موفق به فرار می‌شود اما دوباره دستگیر شده و تبدیل به یک جِزبِل (فاحشه) با نام روبی می‌شود.
ـ آماندا بروگل Amanda Brugel در نقش ریتا، یک مارتا (خدمتکار) در خانه واترفورد. او زمانی یک پسر داشته که در سن ۱۹ سالگی در جنگ داخلی کشته می‌شود.

تفاوت سریال با کتاب:
سریال «سرگذشت ندیمه» بسیار به کتاب اصلی وفادار بوده اما تفاوت‌های نیز با آن دارد. یکی از جزئیات اصلی که در سریال تغییر کرده این است تمام ایدئولوژی نژادی گیلاد علیه غیر سفید پوستان که در کتاب بود را حذف کرده. در کتاب، زنان سیاه پوست و دورگه به‌عنوان ندیمه به خدمت گرفته نمی‌شوند؛ در بهترین حالت از آن‌ها به‌عنوان مارتا استفاده می‌شود و در اکثر اوقات آن‌ها را به کلونی‌ها فرستاده می‌شوند تا در حین کار بمیرند؛ اما در سریال ندیمه‌های سیاه پوست نیز دیده می‌شود.‌
یکی دیگر از تفاوت‌های سریال با کتاب این است که در کتاب هرگز اشاره‌ای به نام اصلی آفرد نمی‌شود اما در سریال نام اصلی او در انتهای اپیزود اول مشخص می‌شود. از دیگر تفاوت‌ها سرنوشت همسر و فرزند آفرد است که در کتاب مشخص نیست. دربخش مدرنیزه کردن سریال نسبت به کتاب٬ ندیمه‌ها گشواره‌های با فرستنده جی پی اس دارند که برای ردگیری آنها استفاده می‌شوند. این چیزی است که درداستان کتاب که در سال ۱۹۸۵ نوشته شده وجود ندارد.

در نهایت خلاصه ای از داستان آمده در کتاب را می توانید در زیر بخوانید:

فضای داستان

داستان در شهر کمبریج در ماساچوست ایالات متحدهٔ آمریکا رخ می‌دهد. پس از ترور رئیس‌جمهور آمریکا با گلوله و به رگبار بستن همهٔ اعضای کنگره ایالات متحده، نسبت دادن آن به اسلام‌گرایان تندرو و اعلام وضعیت فوق‌العاده، انقلابی در کشور رخ می‌دهد، قانون اساسی لغو شده و حکومتی تمامیت‌خواه مسیحی به نام جمهوری گیلاد تشکیل می‌شود. در این حکومت جدید آزادی‌های فردی اکثر شهروندان پایمال می‌شود و همهٔ ادیان به جز دین رسمی کشور، ازدواج مجدد، طلاق، سقط جنین، هم‌جنس‌گرایی غیرقانونی اعلام می‌شود. متخلفان مذهبی و سیاسی اگر بخت یارشان باشد به مناطق سمی و خطرناک که کولونی نامیده می‌شوند فرستاده می‌شوند، وگرنه در بیشتر موارد با طناب دار اعدام شده و به «دیوار» (ظاهراً دیوار دانشگاه کمبریج) آویخته می‌شوند تا مایهٔ عبرت بقیه باشند.

در سرزمین گیلاد بیشتر مردم به دلایلی که در مؤخزهٔ داستان می‌آید عقیم هستند، این مسئله بابت فجایع زیست‌محیطی است که بعضی نواحی کشور را غیرقابل سکونت کرده و احتمالاً به حوادثی در نیروگاه‌های هسته‌ای و پایگاه‌های دفع مواد سمی مرتبط است. به همین خاطر زنان بارور که ازدواج نکرده‌اند یا ازدواجشان مورد قبول حکومت نیست، به عنوان «ندیمه» در اختیار خانواده‌های تراز اول قرار می‌گیرند تا شاید برای آنها بچه‌ای بیاورند. زنان مجرد عقیم تبعید می‌شوند. طبق تعبیر حکومت، عقیم بودن مردان ممکن نیست و این مشکل تنها از جانب زنان ممکن است پیش بیاید.

سرویس امنیتی مخوف

فضای جمهوری گیلاد رعب‌آور و پرتنش است، از آنجا که همه از مأموران مخفی حکومت در هراسند. هر لحظه ممکن است کسی نشانه‌ای مبنی بر بی‌اعتقادی یکی از شهروندان به اصول و حقانیت حاکمیت گیلاد ببیند، و ـ از روی اعتقادات شخصی به این اصول یا در اکثر موارد برای خوش‌خدمتی و به دست آوردن امتیازی که شاید آیندهٔ سیاه او را به تعویق بیندازد ـ به سرویس امنیتی-جاسوسی حکومت که چشمان خدا (Eyes of God) نام دارد گزارش کند. این سرویس امنیتی که گسترشی از سازمان سیا است تقریباً اجازهٔ انجام هر کاری را دارد، با اتوموبیل‌های سیاه‌رنگ با شیشه‌های دودی و چراغ گردان هر کسی را که بخواهد بازداشت می‌کند و مورد شکنجه قرار می‌دهد. اعضای بلندپایهٔ حکومت هم با این که معمولاً خود یکی از این چشمان خدا هستند، از آسیب آنها مصون نیستند و نمی‌توانند اعمال آنان را زیر سؤال ببرند.

طبقه‌بندی اجتماعی زنان

یکی از وجوه برجستهٔ حکومت جمهوری گیلاد، تبعیض جنسی شدید در مورد زنان است. حکومت گیلاد با تفسیر انجیل به نفع خود، نظامی تمامیت‌خواه ایجاد کرده که در آن زنان به این طبقات اجتماعی تقسیم می‌شوند:

همسران (Wives): زنان فرمانده‌ها هستند که طبقهٔ حاکم جمهوری گیلاد را تشکیل می‌دهند. لباس همسران آبی است.
دختران (Daughters): دختران طبیعی یا به فرزندی پذیرفته شدهٔ فرماندهان هستند. تا زمان ازدواج (که خیلی زود و حدود ۱۴ سالگی صورت می‌گیرد) لباس سفید می‌پوشند.
خاله‌ها (Aunts): مسئول آموزش و نظارت بر ندیمه‌ها هستند، و نسبت به بقیه زنان کمی اختیار عمل دارند. لباس آنها قهوه‌ای است.
ندیمه‌ها (Handmaids): زنان باروری هستند که وظیفه‌شان تولید بچه برای همسران است. نقش ندیمه‌ها بر اساس داستان زنان یعقوب در سفر پیدایش است که چون خود نمی‌توانستند برای او فرزندی بیاورند، ندیمه‌هایشان را وادار کردند با شوهرشان نزدیکی کند و از هنگام زایمان بچهٔ آنها را تصاحب کرده و فرزند خود خواندند. این زنان به هر فرمانده‌ای که تعلق می‌گیرند، نام او به آنها تعلق می‌گیرد. مانند آفرد Offred (آف فرد Of fred متعلق به فرد) که به فرمانده فرد تعلق دارد. رنگ لباس ندیمه‌ها قرمز است.
مارتاها (Marthas): زنان نابارور مسن‌تری هستند که انجام کارهای خانگی طبقهٔ حاکم را به عهده دارند لباس مارتاها سبز است.
همسران ارزان (Econowives): زنانی هستند که با مردانی از طبقهٔ نازل‌تر ازدواج کرده‌اند و وظایف مختلف زنان یعنی همسری، انجام وظایف خانه‌داری و آوردن بچه را به عهده دارند. لباس آنها هم راه‌راه آبی، قرمز و سبز است.

منبع
اختصاصی iNAGHD.ir (برای نوشتن برخی مشخصات، از ویکیپدیا و بلاگ نماوا کمک گرفته شده است)
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫226 نظرها

 1. سلام
  اول از همه تشکر بابت تحلیل این سریال به شدت زیبا
  با گیلیاد آشنا بشید (جامعه گیلیاد ایرانی نیست بلکه نمونه یک جامعه افراطی مذهبی است که ریشه در یهود دارد)
  به معرفی گیلیاد می پردازم:
  گیلعاد نامی است مردانه که بر روی چند منطقه واقعی و خیالی نامگذاری شده و در کتب مقدس نیز از آن یاد شده است؛
  …………………………………………………………………………………………..
  ۱) در زبان عبری גלעד (Gilad یا Ghil’ad) نامی است برای مردان که از ریشه گیل گرفته شده و گیل (gil גיל) به معنی شادی و آد به معنی همیشگی و ابدی است که در نهایت گیلعاد به معنی شادی ابدی است.
  ((((((((( نقشه اقوام بنی اسرائیل و منطقه گیلیاد را حتما ببینید)))
  ……………………………………………………………………………………………
  ۲) گیلعاد Gilead یا Gilaad به عبری גִּלְעָד منطقه کوهستانی است در شرق رود اردن، درجنوب محدوده قلمرو ماناسه (از نوادگان بنی اسرائیل) و شرق گاد גָּד که بیشتر از قوم گاد در آنجا ساکن شدند. قله کوه گاد به ارتفاع ۱۲۴۶ متر است و باغ های زیتون و تاک در آن فراوان است، آثار دو کلیسای بیزانس و یک سایت و تپه دوره عصر آهن نیز در آن کشف شده است.
  …………………………………………………………………………….
  ۳) شهرک هاوات گیلعاد Havat Gilad شهرکی است در بخش شومرون اسرائیل فعلی و در نهایت پماد گیلعاد Balm of Gilead ، نام پمادی است که از یک گیاه گرفته شده و شفابخش است و نام آن در کتاب مقدس نیز آورده شده، می گویند؛ نام Gilead برای اولین بار در کتاب مقدس ( پیدایش ۳۱: ۲۱-۲۲ ) نوشته شده است.
  ———————————————————————————————————————————-
  در ضمن در این سریال دلبستگی به قوم یهود را نشان را می دهد نه اسلام و ایران را اشتباه نگیرید و اسلام را نشانه نروید جامعه گیلیاد (آمریکا سریال) به دنبال رسیدن به آن است، شاید نه الآن بلکه سال های دیگه چون بستر آن است که چنین جامعه به زودی ظهور کند…

  1. سلام
   ممنون از اطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتید
   نظرتون محترمه، اگر اشتباه نکنم از فصل دوم داستان وابستگیشو به کتاب از دست میده و احتمالا ذهنیات فیلمسازو بهتر میشه شناخت و دنبال کرد. سعی میکنم بعد از تکمیل شدن، فصل دوم رو هم ببینم و مقاله رو تکمیل کنم . . .

  1. کاملا با شما موافقم. جالبه که اینقدر این سریال با آنچه که امروز در حکومت فعلی می بینیم شباهت داره که حتی نویسنده مقاله هم این رو قبول داره. از نویسنده می پرسم: حال که به این شباهت ها اشاره کردید و با توجه به فضای سیاه سریال، فضای امروز ایران نیز مثل سریال سیاه نیست؟! به نظر شما صیغه و زن ستیزی و اعدام با جرثقیل و قطع دست و تفتیش عقاید و اقلیت ستیزی و … مسائل زیبایی هستن که نباید سیاه جلوه داده بشن؟ این سریال تازه به بازسازی زشتی ها در یک جامعه خیالی می پردازه… وای به حال اینکه در جامعه ای حقیقی این زشتی ها وجود داشته باشند…

 2. این قسمت کپی از سایت دیگری هستش

  چه می‌شد اگر حکومتی که بهتان گفتم تمام زن‌های جوان را جمع می‌کرد، آنها را از بچه‌ها و شوهرهایشان جدا می‌کرد و به عنوان برده به فرمانده‌های دولت می‌داد تا با هدف بچه‌دار شدن و جلوگیری از انقراض نسل بشر، مرتب مورد تعرض قرار بگیرند. چه می‌شد اگر زنان، چیزی بیشتر از اشیا و ابزاری تحت کنترل مردان نبودند. چه می‌شد اگر زنان اجازه‌ی کتاب خواندن هم نداشتند. چه می‌شد اگر وقتی کمی، فقط کمی در مقابل بی‌عدالتی‌ها اعتراض می‌کردید، بلافاصله کارتان به جاهای باریکی می‌کشید. چه می‌شد اگر «آزادی» را اعدام می‌کردند و با شعارهای جلوگیری از گناه و فساد و پایبند ماندن به سنت هر جنایتی که دوست داشتند انجام می‌دادند. چه می‌شد اگر زندگی انسان‌ها، مخصوصا زنان از صبح تا شب شکنجه‌ی روانی و فیزیکی باشد. «سرگذشت ندیمه» ما را به درون چنین جامعه‌ای می‌برد که با سرکوب و محدودیت و وحشت‌افکنی و سانسور و شکنجه حکمرانی می‌کند.

  این که رژیم اسلام خودمونمه از زمان محمد تا الان روش پیاده سازی اسلام همین بوده

  با سنت و اهل بیت و احادیث ثقه هم دشمنی دارید ؟ وقتی در اسلام کنیز و برده داری اشکالی نداره وقتی در اسلام ازدواج با نابالغ اشکالی نداره وقتی در اسلام میشه به زن مردم به جرم کنیز بودن تجاوز کرد شما کی هستید که بگید نشون دادن جامعه اسلامی و چهره واقعیش اشتباهه؟

  با گفتن ضد ایرانی بودن هم احساسات مردم عوام رو تحریک نکنید حداقل بنویسید فیلم ضد اسلامی که مخاطب و دشمنان فیلم مشخص شن بسه آویزون شدن از … ایران به نفع اسلام

  1. در جواب به فرزانه
   مطرح کردن شبهه در مورد اسلام اشکالی ندارد، اما دو مطلب باید رعایت شود:
   1. در جستجوی حقیقت باشیم؛
   2.به عقاید میلیون ها مسلمان که شیفته و فدایی اسلام و قرآن و پیامبرشان هستند توهین نکنیم.
   و اما در مورد برده و کنیز، با یک جستجوی ساده در سایت های پاسخگو، براحتی میتوانید جواب شبهه را دریافت کنید. بطور «خیلی خلاصه» باید عرض کنم: در دوره ای از تاریخ که برده داری امری عادی بود، اسلام به بهترین شیوه ی ممکن برده داری را از بین برد بطوری که اندیشمندان غربی هم این مطلب را قبول دارند(اگر لازم داشتید منابعش را تقدیم میکنم). اصلا در احکام اسلام یکی از مجازات های مقرر برای بعضی از گناهان، آزاد کردن برده است. از طرفی امامان شیعه یکی از کارهایشان تربیت و آزاد کردن برده ها بود. بطوری که نقل شده بعضی از این بزرگواران در طول عمرشان بیش از هزار برده را خریدند و آزاد کردند. بعضی از این بردگان آنقدر از امامان احسان و بزرگواری می دیدند که حاضر نبودند بعد از آزادی هم از جوار شان دور شوند.
   حال مقایسه کنید با برده داری در عصر نوین غرب، در همین 100 تا 200 سال اخیر که دوره ی باصطلاح تمدنشان است:
   لابد میدانید این همه سیاهپوست در اروپا و بخصوص آمریکا از کجا آمده اند؟ ( یا بهتر بگوییم آورده شده اند!) بله این سیاهپوستان فرزندان همان انسانهای مظلومی هستند که از آفریقا و دیگر نقاط جهان به حیوانی ترین شیوه ی ممکن به غرب انتقال داده شدند؛ بدست همین فرنگی هایی که ادعای حقوق بشرشان گوش فلک را کر کرده. (پیشنهاد می کنم کتاب نویسنده ی آمریکایی «هوارد زین» را در مورد تاریخ آمریکا بخوانید تا بدانید پشت چهره ی بظاهر متمدن آمریکا چه هیولایی نهفته.)
   لازم به ذکر است که شیطان مداران و کفرباوران از هیچ اقدامی برای از بین بردن دین فروگذار نمی کنند. یکی از این خیانت های دین ستیزان، جعلِ احادیثِ ساختگی و نسبت دادن آن به پیامبران و امامان است. به همین دلیل است که ما بحثی در اسلام داریم بنام حدیث شناسی، که احادیث صحیح را از تقلبی تشخیص دهیم و بر فرض صحیح بودن معنایش را درک کنیم و دلالتش را بفهمیم. بر همین اساس علم رجال شناسی مطرح شد تا ناقلین راستگو از دروغگویان متمایز شوند. در مورد برده و کنیز هم احادیث ساختگی زیاد است. شما سعی کنید هر دانشی را از حاملان اصلی آن علم دریافت کنید. هیچکس با نسخه های عمه قزی و خاله قزی از مراجعه به طبیب حاذق و متخصص بی نیاز نمی شود. و از طرفی هرکسی صرفا با مطالعه چند کتاب پزشکی، دکتر نمی شود، بلکه سالها باید استاد ببیند و قدم بقدم زحمت بکشد تا بشود یک پزشکِ ماهر.
   مشکل ما این است که ایمان مان ضعیف است. تا یک فرد مغرض و شیطان مدار به درخت تنومند اسلام ضربه و زخمی وارد کرد، ما هم با او هماهنگ می شویم. غافل از اینکه به وعده ی الهی حقایق اسلام جهانشمول خواهد شد، همچنانکه الان هم گرایش غیر مسلمانان را به اسلام شاهدیم.
   مطمئن باشید هر چقدر شما دنبال حقیقت باشید، ده ها برابرش عالمان و جویندگان حقایق اسلامی دنبال حقیقتند تا زندگی دنیا و آخرتشان را بر اساس خیال و وهم و شبهه بنا ننهند.
   ببخشید طولانی شد.

   1. چرا واقعیت رو وارونه جلوه میدید ؟ …اتفاقا اسلام برده داری رو تئوریزه کرد و براش مقرراتی وضع کرد که بسیار بیشتر به رواج این پدیده کمک کرد. اسلام اگر قرار بود برده داری رو از بین ببره خیلی راححتتر میتونست از همون ابتدا برده داری رو کلا حرام اعلام کنه .. اینطوری اتفاقا به دلیل آزادی برده ها و مسلمون شدنشون شدت استقبال از اسلام بسیار بیشتر میشد. … اسلام در مسائلی که خیلی بیشتر میتونست حساسیت زا باشد مثل شراب حکم به منع داده .. چطور در این رابطه نتوانسته حکم قطعی بدهد؟! همه اینها در حالیست که در کشور همسایه آنها یعنی ایران از صدها سال پیش از آن برده داری منع شده بوده .. چطور خدای پیامبر نتوانسته مردم عرب رو از این کار منع کنه ..؟! از این گذشته مگر ادعای شما این نیست که اسلام برای همه مردم دنیا آورده شده و حتی برای همه زمانها ؟!!! خوب اینکه از 1000 سال قبل از خودش هم عقبتر است !!

   2. احادیث ساختگی اند، آیات قرآن که ساختگی نیست. بسیاری از آیات با مضمون تیعیض جنسیت، تبعیض نژاد و و تبعیض دین و ملیت اند و با ترویج خشونت حتی جنگ را به نام جهاد در راه خدا عنوان می کنند. از توهم و هذیان بیاین بیرون، همین توهامات شماست که موشک های بالستیک رو ساخته و میلیون ها نفر رو آواره کرده. لعنت بر شما شارلاتان های مذهبی.

 3. این فیلم دقیقا مصداقی از روند برخورد کشور خودمان با زنان هست. در جامعه ما زنان حقوق نابرابر با مردان دارند و در هیچ جایی صدای آنها شنیده نمی شود. نه حق طلاق دارند و نه حق حضانت فرزند. اگر اعتراض کنی کله ات بر بادت رفته. تشویقی نسیت و در همه جا تنبیه مهیاست تا اعتراضت را سرکوب کند. به نام مذهب همه را مطیع کرده اند و برده

  1. با سلام
   در مورد نظر شما(آتیه) باید بگویم قوانین اسلام بهترین قوانین دنیاست، چون از سرچشمه ی وحی الهی است. با توجه به باز بودن اجتهاد در زمان غیبت، فقهای بزرگ ما بیشترین سعی شان را بکار می گیرند تا در هر موضوعی قوانین مربوطه را مطابق با قرآن و سنت تنظیم کنند.
   شما(آتیه) در چند مورد شما ناعادلانه و بدون تحقیق حرف زده اید:
   1.اگر زنان در جمهوری اسلامی ایران حقوقشان با مردان برابر نیست، پس چرا بیش از 60 درصد قبولی دانشگاه های ما را زنان تشکیل می دهند؟ در کدام زمینه شما سراغ دارید که حکومت اسلامی مانع ورود و پیشرفت خانم ها شده باشد؟ در انواع تخصص های دانشگاهی و فنی و هنری و ورزش که موفقیت های زنان ما را می بینید، در ادارات و نهاد های دولتی و خصوصی و پزشکی هم همینطور. حتی مشاغلی مثل رانندگی پایه یکم(اتوبوس و کامیون)! قدری فکر کنیم و منصف باشیم.
   2.با وجود محدودیت مادر برای حضانت فرزند در قانون مدنی(مصوب قبل از انقلاب اسلامی)، حضرت امام خمینی(ره) در جواب استفتای قضات دادگاه مدنی خاص در سال ۱۳۶۳ اعلام فرموده بودند: «اگر جدا نمودن فرزند از مادر موجب به وجود آمدن عسر و حرج[یعنی سختی و مشقت] برای مادر یا فرزند از نظر روحی شود، دادگاه‌ها نباید فرزند را از مادر جدا نمایند.
   اکنون با اصلاح ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی توسط مجلس شورای اسلامی (که با همت و تلاش خانم‌های نماینده صورت گرفت) و تأیید نهایی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام حضانت فرزندان چه پسر و چه دختر تا ۷ سالگی به عهده مادر گذاشته شده است و پس از آن نیز، زمانی که حضانت باید به پدر واگذار شود، صلاحدید دادگاه با رعایت مصلحت طفل لازم است و ممکن است دادگاه پس از آن نیز فرزند را به پدر واگذار ننماید.
   3.در مورد حق طلاق:
   طلاق از نکوهیده ترین و بدترین حلال های خداست؛ طلاق عرش خدا را می لرزاند و آخرین راهکار است نه اولین. طلاق اگر چه حلال اما به قدری کراهت دارد که در روایات اسلامی ، شدیدا از آن مذمت شده است و در حدیثی از امام صادق (ع) می ‏خوانیم:«چیزی از امور حلال، در پیشگاه خدا مبغوض تر از طلاق نیست».
   در مورد حق طلاق، شروط 12 گانه ای وجود دارد که بر مبنای آن زن میتواند تقاضای طلاق کند. این شروط را ضمن عقد، مرد امضاء می کند و با تحقق هر کدام از آن شروط، زن میتواند تقاضای طلاق کند، از جمله:
   در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت 6 ماه؛
   بدرفتاری مرد به حدی که ادامه زندگی را برای زن غیرقابل تحمل کند؛
   بیماری خطرناک غیرقابل درمان مرد در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد؛
   اشتغال مرد به کاری که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند؛
   بچه دار نشدن مرد پس از گذشت 5 سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر؛
   ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر؛
   ابتلا مرد به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود…. و شروط دیگری که واقعا مترقی بودن احکام اسلام را می رساند.
   4.حال خود قضاوت کنید، آیا اسلام و جمهوری اسلامی در عصر هجوم رسانه، مظلوم واقع نشده اند؟
   از خداوند می خواهیم که به ما ایمان و تعقل و انصاف عطا بفرماید.

   1. 1.اگر زنان در جمهوری اسلامی ایران حقوقشان با مردان برابر نیست، پس چرا بیش از 60 درصد قبولی دانشگاه های ما را زنان تشکیل می دهند
    واقعا شما به منطق تعریف جدیدی دادین با این جمله
    کلن من چون دو سه سال دارم با شما سرو کله میزنم فهمیدم منطق ندارین همون جنگ بشه بزنیم پرپرتون کنیم راحت شیم
    اینکه فکر میکنین امریکا دشمن ما که درست تو این دنیا همه باهم دشمنن
    ولی اینکه میاین جاش جمهوری اسلامی رو اراىه میدین که خودش بدتر از صدتا امریکاست(کلن نکات مثبت سرمایه داری و کمونیست و ورداشته یه چی ساخته جفت ابرقدرتا تو کفش موندن)این نشون دهنده اهدافتون زیباتونه
    همتون دشمن ملتین

    1. عزیز دل ممنون که دور از انصاف حرف نزدید ولی با یه بازبینی به کلامتتون خودتون متوجه می شید این دولت وحکومت(افرادی که در حال حاضر مشغول اداره مملکت هستند)کسانی هستند که ب حق نیستند و باید حذف بشن نه جمهوری اسلامی
     به قول معروف:اسلام به زات خود ندارد عیبی هر عیبی که هست از مسلمانی ماست

    2. اخه شما چه فکری کردین البته به بعضی حرفاتون حق میدم اما واقعا فکر میکنین اگه امریکا حمله کنه و کشورو به سلطه خودش در بیاره میشنه مردم ما رو بربر نگاه میکنه… خب مشخصا بلا سر ما هم میاد

   2. متوجه هستم، شما از اعتقادتون صحبت میکنین و نگاهی مثبت به وضعیت جامعه دارین

    اما این نگاه شخصیه و از واقعیت جامعه ی ما دوره!
    با بیان چند قانون ابتدایی که پوسته ی جامعه ی ماست نمیتونین شرایط کلی رو نادیده بگیرین
    شرایط خانم ها در جامعه ی فعلی ما مناسب نیست و البته شرایط برای اکثر آقایون هم به همین شکله
    در این شرایط بعنوان یک زن خواستار برابریه حقوق زن و مرد در قالب یک چهارچوب الهی نیستم
    بلکه بنظرم لازمه شرایط برای همه ی ما تغییر کنه تا هر تصمیمی که از روی هوای نفسمون گرفته میشه رو الهی تلقی نکنیم
    جامعه ی ما نیاز به نسل جدید و فرزندانی با تربیت آگاهانه داره درحالی که کشورمون محیط مناسبی برای تربیت فرزندانمون نیست
    افراط گرایی در هر شکل و تحت هر عنوانی الهی تلقی نمیشه و فقط نمایانگر هوای نفس بشره امروزیه
    ما نمیتونیم از حکومت الهی حرف بزنیم اما به تفاوت ها بی اعتنا باشیم و یا اونها رو سرکوب کنیم
    نیاز به خودباوری و کشف قدرت و عزت درونمون چیزیه که برای هر زن و مرد ایرانی واجبه و این محدود به مذهب و گرایش دینی نیست

    مردان ما به اندازه ی زنانمون در شرایط نامساعد زندگی میکنن و فقط عده ی معدودی از شرایط فعلی و منافعشون راضی هستن

    قانون ،قبولی کنکور یا داشتن حق طلاق و حق اشتغال ملاک رضایت عمومی نیست، عمیق تر به جامعه نگاه کنین.

   1. دختر فمنیست ایرانی جوریه که میگه من کارای خونه رو نمیکنم چون بین زن و مرد فرقی نداره ولی بیرون هم کار نمیکنم چون مرد وظیفشه که خرجی بده بعد حق طلاق هم میخوام چون بینمون فرقی نیست ولی به تعداد سال تولدمم سکه ی طلا برای مهریم میخوام.
    اینی که میگین سواستفادست که خب جاعش توش استاده(و بماند این چه ربطی به حرفایه من داشت من دارم درباره منطق نداشتتون_نگاه کردن به مردم مثل برده -ناقص العقل بودن مردم از نگاه شماها که تو این دو مورد چون زورتون به زنا بیشتر میرسیده به اونا رو بیشتر مورد عنایت قرار دادین )وگرنه کلن فمنیست مال ایران نیست که بگیم نحوه تفکر فمنیستای ایران گویای کل اهداف فمینیستای جهان (فقط هم تو ایران زنان مشکل ندارن محض اطلاع) بنابراین هنوز نمیتونین بگین قابل دفاع
    بعدشم بحث ایجاد ترحم نیست این یچیزی که کاملا منطقی که اگه فرد الف یه تفکری به زور به فرد ب غالب کنه دوتا دلیل داره یا طرفو به عنوان برده گیر اورده یا فکر میکنه طرف ناقص العقله ،چه دلیل دیگه ای داره ؟؟
    انقدرم از هولوکاست نگین بود و نبودش به ماربط نداره اگه با ربط می خوای برو کودتای هشتادو هشت رو نگاه کن اون خیلی با ربط تره
    کلن بیا انقدر حرف نزنیم بیا بجنگم یه طرف زنده بمونه زندگیشو بکنه حداقل طرف پیروز اونورو راحت میکنه

    1. سلام عذر میخوام نمیدونم چرا من منظور شما رو متوجه نمیشم فقط از جهت کنجکاوی میپرسم الان شما موافق فمنیسم و اوضاع بد زن در ایرانید یا نه مخالف فمنیسم و قبول دارید در ایران وضع زن ها حداقل بهتر از انچیزی است که یکسری ها قبول دارند

    2. ببخشید ولی من خودم ب عنوان یه دختر ایرانی ب هیچ عنوان دوس ندارم ک فقط شوهرم بره پول دربیاره و من ازش پول گدایی کنم و استقلال مالی نداشته باشم . دوس دارم خودم کار کنمو منت هیشکیم بالا سرم نباشه .

  2. اتیه جون اطلاعاتت ببر بالا بعد زبان رو بع کلام بگشا و در مورد دین عزیز اسلام صحبت کن .من بع عنوان زن از اسلامی و ایرانی بودن خودم خیلییییی راضی ام در ضمن حق احاضنت فرزند هم دارم حقوقمم اصلا پایمال نمیشه .

   1. ببخشید با خانمی هستم که میگه اسلام عالیه و حکومت دینی بهترین روش حکومته، خانم مسلمان دیه ات به اندازه کجای مرده؟من مرد هستم میتونم طبق اسلام جندین زن همزمان و رسمی بگیرم (در فرهنگ ایرانی کراهت دارد اما در اسلام نه) اما تو میتوانی چند شوهر داشته باشی؟تو میتوانی قاضی پایه یک (نه قاضی احکام) شوی؟ میتوانی رییس جمهور شوی و…؟ طبق اسلام خیر
    در ادیان ابراهیمی مردان اصل هستند و زنان وسیله
    حالا شما اصول دینی رو ول کن هی دنبال تبصره ها بگرد برای نجات ادیان

    1. زنان وسیله نیستند نه اینکه زنان فرع باشند و ارزشی که اسلام برای زنها قائل میشه هیچ دین و یا تفکری قائل نیست مانند وجوب پرداخت نفقه یچبه زن وجوب تعیین کردن مهریه برای زن معافیت زن از جهاد و… که اینها نشانگر اهمیت اسلام به جایگاه زن به عنوان یک انسانها نه به عنوان یک وسیله

    2. برادر عزیز این مطالب ک شما میگی با عرض معذرت ی سری چرت و پرته ک وارد ذهن شما کردن کجا در ایران باستانم زن ب اندازه مرد ارزش داشته؟؟؟؟؟توی این همه کتیبه و مجسمه ک از دوران هخامنشی و ساسانی باقی مونده چند تا کتیبه یا مجسمه زن میبینی؟؟؟؟؟مگه برابر نبودن؟متاسفانه اینجا شبهه وارد کردنو فرار کردن خیلی مرسومه پس منم ب عقاید شما شبهه وارد میکنم
     شما لطفن چگونگی مرگ کوروش کبیرو در منابعی ب جز هرودوت و گزنفون مطالعه کن بعد بیا اینجا از ایران باستان حرف بزن
     شما میگی ک از زن در اسلام استفاده ابزاری صورت میگرفته حالا ی سوال توی جامعه مدرن غربی الان ک بتکده شماست ایا واقعا این استفاده ابزاری دیده نمیشه؟؟؟بدون استثنا برای تبلیغات محصولاتشون از ماشینای لوکس گرفته تا تیغ اصلاح از بدن برهنه ی زنان استفاده میکنن ……این همه سایت پورن ک هست ب نظر شما در جهت شخصیت دادن ب زن تدوین شده یا ب عکسش؟؟؟
     چرا در اکثر کشورای اروپایی با اینکه زن و مرد دقیقا مشغول انجام ی کار هستن ولی دست مزد دریافتی مرد بیشتره و……….

  3. در جواب سرکار اتیه باید بگویم که در قانون اساسی حق حضانت فرزند با والدی است که پول کافی و خونه و همینطور اخلاق برای نگه داری فرزند داشته باشند و الویت اول هم در دادگاه مادر است همچنین اگر فرزند بخواهد با مادرش زندگی کند دادگاه بی برو برگرد حضانت را به مادر می دهد
   و بعد اینکه شما دارید فقط به این نگاه میکنید که ایران اجازه نمیده که زنان به ورزشگاه برند و به بقیه نگاه نمی کنید که ما مثل عربستان نیستنم
   خوب بود اجبار میکردن چادر بپوسیم رانندگی نکنیم و حتی اجازه نداشتیم سینما بریم
   محدویت های که در عربستان هست
   حتی خیلی وقت هست که در ایران محدویت های ورزشی برداشته شده و تا جایی که یادم میاد زنان اجازه داشتن که تا هر جا می خواهند کار کنن تحصیل کنند و حق انتخاب ریس جمهور را هم دارند
   ایا مثل زمان شاه خوب بود که نان اجازه رای دادن در انتخابات رو نداشتند
   به نظرتون اگه حجاب برادشته شه همه چی عالی میشه یا فقط ادم نا پاک بیشتر میشن یا بهتر بگم ادم های بد بیشتر چهره خودشون رو نشون میدن

 4. سلام.
  بعضی از مطالبتون رو خوندم…تحلیل های خوبی داشتین
  اگه می تونید تحلیلی هم از سریال خاطرات خون آشام بذارید.

 5. 😂
  هر چند معتقدم پیام های مثبت تو همچین سایت هایی تایید میشه .
  ولی کسی که تحلیل کرده جریان فیلم رو کلا از فیلم فکر کنم سردرنمیاره😁😂هنوز داره خندم میگیره از تفسیر و تحلیل این فیلم.
  ضمنا اگه اون مکان و اون کارها و طرز فکرها شبیه کارهای ایران هستند دلیل بر اینکه ضد ایرانی باشه نداره میتونیم بنویسیم تقریبا زندگینامه زنان ایران چرا از واقعیت میترسید؟😂
  راستی با سهمیه ساندیس هم میشه سایت زد؟

  1. در ابتدا ممنون از کامنت گهربارتون : )
   متاسفانه به دلیل درگیر بودن با امتحانات بنده و چند نفر دیگه ای که روی سایت کمک می کنند نمیرسیم جوابگوی کامنت ها باشیم . . .
   خب همین اول باید بگم که اعتقادتون تو خط اول نوشتتون رد میشه، تا الان به جز دو سه کامنت حاوی فحاشی خیلی رکیک همه کامنتهای کاربران تایید شده، انواع توهین ها هم تایید شده و به همین دلیل هم فعلا برای راحتی بیشتر بدونِ تاییدِ الزامی، قسمت کامنتها رو فعال گذاشته ایم. و اتفاقا خب استقبال ما از کامنت های انتقادی خیلی بیشتر از کامنتهای موافق هست، البته انتظار هم داریم که با منطق و استدلال انتقاد بشه نه مغرضانه شبیه دیدگاهی که شما نوشته اید. اینو هم بگم که اعتقاد شما خیلی بیراه نیست چون رسانه های زیادی هستند که دیدگاه های مخالفشونو بر نمیتابند.
   در مورد سهمیه ساندیس سایت هم خب اینجور تفکر تاریکی که شما دارید جلوی درک و فهم درست و غیر غرض ورزانه رو همیشه ازتون میگیره و خیلی راحت از جلوی بسیاری از تفکرات مخالفتون با زدن برچسب میگذرید.
   این کار رو بنده یک سال و نیم پیش ابتدا با یک وبلاگ شروع کردم و بعد از چند ماه به دلیل علاقه شخصی و استقبال نسبتا خوب روحیه ای که بهم منتقل شد به تحقیق در مورد تبدیل کردن وبلاگ به وبسایت بر اومدم که خود این تحقیقات چند ماهی زمان برد و ارزان ترین و بهترین راه رو پیدا کردم و جالبه بدونید قالب سایت خیلی خوب و دامین و هاست بسیار معمولی تونستم جور کنم (که هاست 50 درصد تخفیف خورده بود اون موقع) که سر جمع تقریبا 80 هزار تومن برام هزینه برداشت و تو این مدت چند نفری رو تونستم پیدا کنم که گهگاهی (البته بعضا دیگه مدت غیبتشون خیلی طولانی میشه) اگر کاری نداشته باشند داوطلبانه برای پیشرفت سایت کمک می کنند، این شروع کار هست و سایت واقعا در حال رشد و افزایش بازدید هست، به امید خدا در آینده به تدریج نیروی داوطلب بیشتری جذب خواهند شد و در کنار کاربران عزیزمون سایت پربار و منسجمی خواهیم داشت.
   در مورد انتقاداتی که در چند کامنت نسبت به تطبیق واقعی این وضعیت با ایران عزیز امروزمون وجود داره و دوستان در چند کامنتی که گذاشتن نوشتن، در مواردی قابل درک هست که چرا اینجور فکر می کنند و نیاز هست وقت بزارم و در حد خودم توضیح بدم در اولین وقت خالی که پیدا کنم (البته شاید حتی یکی دو ماه طول بکشه با وضعیتی که شدیدا برای امتحاناتم و تحقیقات درگیر هستم) در مقاله جدا یا کامنتی مفصل در همین جا در حد توان خودم تحلیل کنم

   در پناه حق، برای همه دوستان آرزوی بهترین ها رو دارم

   1. آقا میشه به اون ساندیس جونتون بگین تو روزِ کنکورِ وامونده ی ما هم بیآد ؟..
    آخه نامردا خشک خشک میگن تستهامونو بزنیم فقط یه ساقه طلایی میدن .
    اونم یعنی خیلی زحمت کشیدن که همینو هم دادن خخ

    1. عزیزم از بطری آب استفاده کن، واقعا چرا اینقد انتظارات لاکچری؟!!!
     این درخواست های سطح بالا رو برو مطالبه کن از رسانه هایی مثل زومجی که کلی تبلیغات و نیرو و دم و دستگاه دارند و انحصار طلب هایی مثل فیلیمو که سر تاینی موویزو بریدن اسپانسرشونه. من بدبخت بیچاره همین سایت درهم برهمو به زور و بلا بالا آوردم (شبیه قی کردن شده یعنی هیچ چیزی سر جای خودش نیست در حال حاضر) یکی از دوستامون باکس آفیس هفتگی میساخت و تریلر ها رو زیرنویس میکرد، الان کل اون بخش خوابیده، عمرا بشه برنامه ریزی کرد برای همچین سایتی هرکی میاد یک هفته هست بعد خیلی راحت خداحافط، یعنی یکی از بزرگترین جوک ها برای من این شده که بری به طرف بگی بیا داوطلب تو کارهای سایت کمک کن
     البته بازم دم چند نفری که کمک کردند تو این چند ماه اخیر گرم، خیلی تغییرات مثبتی تونستیم بدیم، حتما برگردم با امید به آینده خیلی جدی تر جلو میریم . . .

    2. واقعا من این سایت زومجی را درک نمیکنم از هر فیلمی دفاع میکنه طوری که انگار هیچ ایرادی نداره درسته مبحث تحلیلتون باهم فرق داره اما خود آکادمی اسکار هم میخواست مثل این سایت فکر باید به همه فیلماس اسکار میداد

    3. Luv will find Yoou .. . . it has alreay found actually ( love actuelly favorite movie of our Taylor :P ) گفت:

     والا من کلا تو هیچ سایتی عضو نیستم با اینکه فیلم بازم ولی یه بارم پامو تو تاینی نزاشتم … البته دروغ چرا میخواستم بزارم ولی خب دعوتنامه یا اینجور چیزها رو نداشتم که بخوام حتی یه بار هم سر بزنم .
     و اما درموردِ ساییتون از طریقِ فردا دانلود اصلیه آشنا شدم … و خب
     ایشالله تابستون وقتِ همه آزادتر میشه …. همه با هم دست به دستِ مهر از این فوق العاده تر خواهیم ساخت آینده ی این سایتِ زیبا تر از زیبا رو . .
     و راستی … ممنون بابتِ پیشنهاد بطری آب … واقعا بدونِ آب کارم لنگه … :(:

   2. عزیز دل شما کارت درسته و مشخصه که خیلی برای همچین سایت عالی تلاش کردینحالا اگه یه نفر درک نداره که باید به این همه تلاش احترام گذاشت شما خودت رو ناراحت نکن
    امید وارم روز به روز بهتر از قبل بشید
    موفق باشید

  2. زندگی نامه ی زنان ایران؟!!
   قدری انصاف داشته باشید.
   ضمنا بهتر است تا سخن تان را مزه مزه نکردید، لب باز نکنید چون:
   تا مرد سخن نگفته باشد\ عیب و هنرش نهفته باشد.

 6. در موردِ این اثرِ هنری هم بگم که اگه قُلُوها و مسائلِ ج*ن*س*ی شو فاکتور بگیریم از لحاطِ زورگویی
  کاملا شبیه محدودیتهای زنانِ ایرونِ محروممونه 🙁

 7. سلام، سایت خوبی دارید و قطعاً اثرگذار خواهد بود,ولی بنظرم تحلیل شما ازاین فیلم و ارتباطی که بین حکومت منزجرکننده در فیلم و ایران! داشتید صحیح نیست.(البته من تنها چند قسمت ازین سریال را دیدم)
  لطفاً پس از نظرخواهی از صاحب نظران نسبت به اصلاح متن مربوط به این تحلیل اقدام کنید، تحلیل شما اصلا منصفانه نبوده و زمینه توهین به کشور را ایجاد کردید.

 8. ترس از گسترش اسلام تو جامعه آمریکا باعث شده چنین فیلم هایی زیاد ساخته بشن تا الان که به پختگی هم رسیدن و با شاهکار فاصله چندانی ندارن… ولی از یک طرف با کمپین های فمنیستی و چهارشنبه سفید و از یکطرف با ماهواره و بی بندوباری زن های ایرانی قصد دارن نسل پاک ایرانی رو منقرض کنن…زن های ایرانی باید نشون بدن اونا اشتباه کردن.

  1. در آمریکا از اسلام هراسی ندارند بلکه از اسلام سلفی و افراطی تروریستی هراس دارند که البته حق هم دارند. اسلام سنی که در آمریکا هست خطرناک ترین و ضد بشری ترین و چندش آور ترین پدیده در دنیاست و باید نابود بشه. هزاران مسجد در آمریکا هستند که به مسلمانان درس ترور و شهادت و بمب گذاری میدن.

   1. حرفتون نژادپرستانه هست توهین مسلمانان هست. اسلام اهل سنت با گروه های سلفی تکفیری دو تا مسئله مجزا هستند که در اجلاس بین المللی که همین سال های اخیر بود برگزار شد هم اعلام برائت کردن علمای اهل سنت ازش اما دقیقا اسلام هراسی در بالاترین سطح ممکن داره انجام میشه از اینکه رسانه های غربی القاعده و داعش رو به عنوان نماینده 1.8 میلیارد مسلمان معرفی می کنند کار بجایی رسیده که هر سال تعداد جرم و جنایت و حمله به مسلمانان در جوامع غربی اروپایی چند صد درصد افزایش داره، تعداد اخراج مسلمانان از کارها و مشاغلشون بشدت رو به رشد هست، لیست اسم مسلمانان در شبکه های اجتماعی پخش می شود برای اینکه بهشون حمله بشه، به طور علنی روز اسلام هراسی تحت عنوان punish a muslim day ساخته اند این عکسو ببینید: https://bit.ly/2HzTPfQ بحثش طولانی میشه و منم الان اصلا وقتشو ندارم https://www.aparat.com/v/MpZaO این چند روز هم وقت زیادی رو روی کامنت جواب دادن گذاشتم که ممکنه بعدا ضربه شو بخورم برای امتحاناتم، نقش هالیوود در این اسلام هراسی به شدت گسترده مقاله ای طولانی مفصل میشه خودش
    تناقض فاحشی که الان وجود داره، از یک طرف حجم غیر قابل هضم اسلام هراسی از یک طرف حمایت شدید و مثال زدنی از داعش و عربستانی که تو 11 سپتامبر نقش علنی داشته و میلیارد دلاری برای ساخت مدارس و ترویج اندیشه سلفی گری داره خرج میکنه و تو کشورهای دیگه هم داره مدرسه میسازه و این اندیشه رو تا جایی که بتونه رواج میده. و بعد از سمت غرب و رسانه جادوییش، تروریست دانستن شیعیان که خودشون قربانی این اندیشه هستند رو داریم. بعد از قربانی شدن کلی زن و بچه شیعیان مجبور شدن به مقاومت نظامی دربرابر این گروهای تروریستی روی بیارند. حتی یک همچین سریالی بیشترین نتیجه رو میخواد از ایران بگیره و نه عربستانی که به اصلاحات مطابق با نظر دوستان نزدیک غربی و عبریش روی آورده.
    خب این پدیده تکفیری ها که در خاورمیانه اتفاق افتاد خیلی بازار سو استفاده رسانه ای رو باز کرد، و خب اونطور که اندیشکده ها و استراتژیست های معروف غرب تقریبا اتفاق نظر گفته اند تا الان، این طرح دکترین همان جنگ های 30 ساله ای هست که مسیحیان انجام دادند و باعث زده شدن مردم از مسیحیت شد و دمیدن در این جنگ فرسایشی میتونه سرانجامی مشابه برای اسلام به وجود بیاره که مردم خسته و متنفر بشوند از اسلام. اجماع بین الملی شیعیان برگزار شد و سنیان هم برگزار شد و اعلام برائت کردن از این جریان های تکفیری اما چندان فایده ای نداره وقتی خوراک رسانه ای این دستگاه جادویی بوجود اومده باشه واقعا کسی جلو دارش نیست، تاثیرات رسانه های جادویی غرب رو هیچ جور نمیشه به اندازه کافی پاک کرد . . . بماند میزان بودجه ای که دارند برای کار رسانه ای در ایران خرج می کنند (معادل بودجه نظامی اینکار) و کامنت های مخالفی که برای این نقد میاد کاملا برام قابل درکه که ذهن خیلی ها تحت تاثیر این غول جادویی رسانه ای چه تاثیرات عمیقی که نگرفته البته اشتباه نشه چون عملکرد مسئولین رده بالای پول پرست ایرانی تاثیرشو بیشتر میدونم تا این غول رسانه ای بی شاخ و دم

   2. خدا رحم کنه به ما…با این تفکرات خودمون داعشی نشیم صلوات…داداش چیزی زدی؟ مطمئنی سالمی؟ اصلا مسلمون هستی؟؟ یه لحظه شک کردم

   3. فقط یه چیزی سنی ها خودشون به چند شاخه تقسیم میشن ؛.. و تنها شاخه ی افراط گرایانه ای که خون ِ شیعه ها را حلال میدونن ، دردسر ساز و بمب گذارند .
    ولی شاخه های دیگه ای هم دارن سنی ها مثلِ شافعی و …
    که خیلی صلح طلب هستند و از لحاظ مهرو عطوفت به همنونع و انسان دوستی درست مثلِ شیعیآن عمل میکنند .
    ( پس همه ی سنی ها خطر ناک و بی رحم نیستند )
    ما تو ایران زمینِ خودمون سنی هایِ بیشماری داریم که کنار ما دارن با آرامش زندگی میکنند .
    حتی تو خانواده ی خودمون داشتیم که زن شیعه بوده و مرد سنی ؛.. اما با هم ازدواج کردن و در صلح خانواده هایِ سنی و شیعه با هم در رفتو آمد هستند …
    پس فقط یه شاخه ـشون هست که مشکل سازه … نه همه ی سنی هایِ دنیآها .. !

   4. که خب اون شاخه ی خون ریز و خون خواه هم همون داعش بود که ایشالله واقعا منقرض شده باشه اگه خدا بخواد … و حقم داشتن که همه بترسن ازشون چون این فرقه نه مسلمان بودن نه سنی و نه حتی خدا شناس .
    صرفا یه گروهِ افزاطی بودن برا خراب کردن مسلمونا و نا مسلمونا … باهم .. !
    که جالبه عده ای معتقدند این گروهو خودِ آمریکا تربیت کرده ولی برا من سواله که یعنی حاضر شدن برا خراب کردنِ اسلام خودکشی کنن ؟ 😀

 9. تنها دلیلی که اینا زن ها و دخترها رو به عنوان ندیمه نگرفتن اینه که مشکل باروری نداریم. والا اگر مثل گیلیاد مشکلات زیست محیطی باعث شده بود 80 درصد مردم نازا بشن اوضاع ما از گیلیاد بدتر هم بود. حداقل در گیلیاد زن ها لباس رنگی می پوشند و موهاشون رو نمی پوشونند، و همسرها موقعیت بالاتری نسبت به ندیمه ها دارند و مدیر خانه هستند و شوهرشون حق دخالت در کارشون رو نداره. و البته فقط فرمانده ها می تونند ندیمه داشته باشند، اون هم فقط یکی و به مدت کوتاه.

 10. اسلام و یهودیت و مسیحیت ….. اینها همه دروغی هستند کا ما بجون هم بیوفتیم

  1. باید بگویم اینجور تفکرات به لطف قدرت سحرآمیز رسانه امروز خیلی رواج یافته. رسانه امروز راحت تر از همیشه حقایق را وارونه می کند. در ایران هم که رسانه های داخلی (که به شدت بدون نظارت و هماهنگی و در هم و برهم کار می کنند، دقیقا برخلاف کشورهای قدرتمند دیگر!) و رسانه های فارسی زبان وابسته‌ی خارجی (دلواپسان خارجیمون)، مجموعا جریانی را ایجاد کرده اند که هیچ کس راه فراری از آنها ندارد. بماند میلیاردها دلاری که کشورهایی مثل عربستان و اسرائیل بجای خرج حملات نظامی خرج آموزش زبان فارسی به افراد خود و کارهای رسانه ای در ایران می کنند، و عجیب ترین چیزی که اخیرا به چشمم خورده هجوم عجیب به سایت ها و تغییر غیر عادی و شدید لایک ها و دیسلایک و نظرات و حتی به طور خیلی مزحکی درباره نظراتی که درباره اسرائیل می باشد!!!
   از بحث قدرت عجیب رسانه که بگذریم باید بگویم اکثر جنگ های عالم هستی که میلیارد میلیارد کشته تا کنون به جای گذاشته است، خارج از دین و بر اساس خیالات فلسفی به ظاهر منطقی تراوش شده از ذهن عده ای مجنون بوده که تا همین الان هم این مکاتب ذهنی-فلسفی که عقل بدون دین را پایه آرامش و نظم جهان می دانند، ابر قدرت هستند و در جهان حکمرانی می کنند و روز به روز پایه های اختلاف و جنگی جدید را طرح ریزی می کنند. حتی جنگ های به ظاهر مذهبی مثل گسترش هدفمند گروه های تکفیری از نتایج فریب و برنامه ریزی بلند مدت همین عاقلان هستی می باشد که هر چند مدت یکبار اعترافات علنی آنها به بیرون درز می کند.

   1. دقیقا .. !!
    فقط میشه گفت خدا خودش به خیر کنه :(: ..

   2. قدرت رسانه نیست، قدرت خرد و اندیشه است. اگر قدرت رسانه تا این اندازه زیاد بود که دهه شصتی ها همه باید آخوند باشن از بس تبلیغ دین کردید. از توهم دشمن خارجی بیا بیرون. تو جو سرکوب کننده دشمن خارجی توهمه. دشمن همینجاست. خود شماهایید که به زودی به درک واصل میشین.

  2. متاسفم برای طرز تفکرتون… نمی خواید قبول کنید که داریم به جاهای بدی کشیده می شیم همش به خاطر غرب؟؟ خدایی چقدر لجبازی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   1. برو بمیر علی جهانی گور پدر غرب گرا و عرب گرا…دو روی یک سکه!

   2. گور پدر غرب اما شما خود ادم حقیری هستید همین جمله شما: تشویق زنان جامعه به قیام!!! نشان میدهد چه تفکرات احمقانه ای دارید… ا اینکه زن ایرانی بعداز چهار دهه تو.سری امثال تو متحجر خودش برخواسته و حتما منظورت برداشتن روسری توطئه غرب؟؟؟ بله من نقش رسانه های غربی انکار نمیکنم در پخش این اتفاقات…..اما برخواستن زنان بخاطر موجودات زنستیزی چون خود شماست …این ننگ جامعه من هستش حجاب اجباری با توسری و تحقیر اجرا بشه…..ننگ جامعه من هستش که زنان حق و.رود به ورزشگاه و …نداشته باشن و قوانین چندش اور دیگه ازدواج زیر سن طبیعی و ارزش نصف مرد و ….اصلا بحث مقایسه نیست! ادمهای مثل شما برای فرار از تحجر سادیسمی خودتان غرب رو سریع مثال میزنید!

 11. سلام. من دختری هستم که تو ایران زندگی میکنه و از شرایطی که کشورم داره آگاهم و لازم نیس که قلو کنم و از این جور حرفها چون همه چی مشهوده . من حق ندارم تو خیابون دوچرخه برونم حق ندارم بدوم حق ندارم پوششم رو خودم انتخاب کنم همش در حال ریا . چند وقت پیش یکی از آشناهامون برای اینکه استخدام بشه چادری شد بدون اینکه اعتقاد خاصی به چادر داشته باشه . اینم که میفرمایید ۶۰ درصد قبولی های دانشگاه ها خانوم ها هستن به لطف سخت کوشی های خود خانم هاست نه چیز دیگه ای ( مگه اینکه بخوان همینم از ما بگیرن ) . تو جامعه ای زندگی میکنیم که شخصی مثل آقای علم الهدی ،که جایگاه بالایی در کشور دارن ، میگن زنان قهرمان فوتسالیست که فقط با غیرت خودشون قهرمان شدن ، قهرمان نیستن و حرفهای دیگه … من اسلام رو با تمام وجودم قبول دارم ولی شدت فساد و ریایی که تو این مملکت هست رو هیچکس نمیتونه انکار کنه . مثلا همین مشهد مقدس که باید یکی از با فرهنگترین شهر ها و اسلامی ترین شهر ها باشه در عوض یکی از فاسد ترین شهر های ایرانه . در مورد فیلم هم باید بگم که اتفاقا مسلمان ها رو انسان های بدی جلوه نداده و حتی از یک مسلمان به عنوان یکی از منجی های شخصیت جون استفاده شده . یعنی از نظر من این فیلم فقط میخواد چهره ی زشت افراطی گری رو نشون بده البته اشکالاتی هم داره … در آخر اینا تفکرات من بود و ببخشید که طولانی شد 🙂

  1. کی موافق علم الهدیاست ؟؟؟؟ مشکلی داری مملکت مسلمونه؟ شما از همون کسایی هستید که باید با پیک بفرستنتون آمریکا 😐 یعنی چی حق ندارم تو خیابون بدوم؟؟ چادر بزن بدو //خخخخخ والا به خدا 😐

   1. آقای جهانی فکر کنم اصلا نظر من رو خوب نخوندین یا کلا چیز دیگه ای برداشت کردین . من خیلی محترمانه حرف زدم و گفتم اسلام رو کاملا قبول دارم . یعنی چی که میگین چادر بزن بدو ؟! یا این که میگین مشکل داری مملکت مسلمونه ؟ اصلا خودتون متوجه شدین که چی نوشتین ؟ من از محدودیتهایی که دارم مینویسم و اون وقت شما همه چیرو به مسخره گرفتین ! قبول دارم که همه یه محدودیت هایی دارن ، حتی آقایون ولی محدودیت هایی که من ازش نوشتم جزو چیزای خیلی ساده ای هستن که منافاتی با یک کشور اسلامی نداره . زن ها قبلا سوار کاری میکردن و چیز غیر طبیعی ای نبوده ، البته الان هم هستن ولی فقط تو عشایر و البته بحث من یه چیز کلیه و اون چند مورد رو به عنوان مثال گفتم . به هر حال امیدوارم مشکل همه رفع بشه .
    پ.ن: در مورد دویدن هم منظورم ورزش بود نه اینکه الابختکی بیای خیابونو بدویی

   2. به نظرم بهتره شما رو با پیک بفرستن پیش همون عقب مونده هایی که این وضع رو پیش اوردن برا مملکت . شماهایی که تحمل تفاوت دیدگاه رو ندارید و به زور می خواین مردم مثل شما فکر کنن . گونه شما در حال انقراضه خوش بختانه . ۱۰ سال دیگه تعدادتون از انشگتا دست کمتره و هرجا این حرفو بزنی فک میکنن آی کیو زیره ۸۰ داری

  2. سلام. ممنون از اینکه نظرتونو به اشتراک گذاشتید. نظرم اینه قانون ها همیشه محدودیت میاره برای همه هست چه قانون های عقل بشری چه قانون های ادیان مختلف، اما باهاتون موافقم حقوق زنان خیلی جاها رعایت نشده، البته ما آقایون رو هم فراموش نکنیم ما هم اسارت رو داریم تجربه می کنیم، خیلی از محدودیت های عمیق تری داریم متاسفانه که ریشه ای تر هست و کسی در موردشون صحبت نمیکنه، یکسری دیدگاهاتونم برام عجیبه چطور اینقدر راحت میگید مشهد فاسدترین شهرهاست، فکر نکنم مثلا تهران که عمده مسئولین اونجان فاسدتر پیدا بشه، کمیت و کیفیت فساد رو نمیشه اینجوری تعیین کرد که در ضمن زیاد هم به چیزی که رسانه های وابسته میگن گوش نکنید البته رسانه های داخلی خودمون رو هم توصیه نمیکنم. این رسانه ها مغز هممونو شوستشو دادن ول نمیکنن نمیزارنم ریشه ها رو ببینیم، فقط ظهور آقا امام زمان همه چیزو درست کنه مگه 🙁 🙂

   1. سلام
    البته منم نگفتم که فاسد ترین شهره بلکه یکی از فاسد ترین شهر های ایرانه که اینم به خاطر اینکه شهر بزرگیه و هر مدل آدمی هست تو این شهر ممکنه ولی از شهری که مردم برای زیارت آقا امام رضا (ع) میان انتظار بیشتری میره . و در مورد این که آقایون هم محدودیت هایی دارند موافقم ولی دقت کنید چیزایی که من مثال زدم از ساده ترین چیزهاست که فکر نکنم منافاتی با اسلام داشته باشن البته امیدوارم که به زودی حل بشن . ان شاء الله که هرچه زودتر ظهور کنن و قبل از ظهور ما هم ظرفیت ظهور رو داشته باشیم .

  3. در جواب مهسا
   یک سوال از شما دارم با ما حق انتخاب حجاب داریم یا زنان عربستان یا در ایران زنان به خطر بی حجابی شلاق می خورند یا در عربستان چند وقت پیش بود که دختر عربستانی به خاطر اینکه فقط و فقط موها شو ریخته بود بیرون شلاق زدند تا به حال شما رو به خاطر بی حجابی چیزی گفتند فقط گشت ارشاد بوده که اون هم فکر نکنم کسی گوش بوده در ضمن شما چرا حق ندارید دوچرخه برونید شما خودتون دارید اینجوری فکر می کنید شما چرا نمی تونید بدوید این افکار شماست شما اگه فیلم پارک نیاوران رو دیده باشید که بعد از ورزش زنان چطوری می رقصند شاید کمی بفهمید بعد میگید ازادی نداریم مثلا اگه برید استادیوم خیلی بهتون احترام میذارن
   این رو قبلا هم گفتم باز هم میگم فکر می کنید اگه حجاب برداشته شه همه چی عالی میشه یا ادم اای ناپاک بیشتر بشه اگه ما ازادی نداشتیم مثل امریکا بودیم و نمی تونستیم نقد هامون رو بیگیم ولی همینجا و خیلی جا ای دیگه داریم نقدامون رو می گیم اگه حجاب خوب نیست چرا معروف ترین زن خواننده امرییکای با حجاب میشه ما داریم به سمت غرب می ریم اونوقت غربی ها دارند به سمت ما میان که درسته منظورم اسلامه البته مملکت هم نمگیم بد نیسیت

   1. سلام
    در جواب شما هوشمند صفری باید بگم ک : شما واقعا انتظار دارین ک من کشور خودمو با عربستان مقایسه کنم ؟؟؟ خدایی ؟؟؟ عربستان خیلی بیجا میکنه ک نمیذاره زناشون خودشون حجابشونو انتخاب کنن ولی اگه هی بخوام خدامو شکر کنم که “خدایا شکرت ک من زن عرب نیستم” کلاهم پس معرکه اس و پیشرفت هم از بین میره ، منظورم از پیشرفت، پیشرفت ذهن و تفکره و من ب هیچ عنوان مخالف حجاب نیستم فقط و فقط تمام حرفم اینکه بابا جان بذار خودم پوششم رو انتخاب کنم نه این که یکی بهم تحمیل کنه و بگه تو خودت عقلت نمیرسه پس من باید برات انتخاب کنم چی بپوشی !
    و اینکه من تو یه شهر نسبتا کوچیک زندگی میکنم نه تهران و اینجا متاسفانه پارک نیاوران نداره ک بعد ورزش راحت برقصم ! بلکه وقتی تابستونا ب همراه پدرم میرفتم دوچرخه سواری اکثرا چپ چپ نگاه میکردن البته بعضیا هم با تحسین نگاه میکردن . و یه چیز دیگه ک خیلی باعث تعجبم شد این بود ک شما گفتین ” اگه ما ازادی نداشتیم مثل امریکا بودیم” یعنی الان منظورتون اینه ک تو امریکا ازادی بیان وجود نداره ؟؟؟ اقای محترم محض اطلاعتون باید بگم تو امریکا این همه بازیگر و خواننده علیه ترامپ حرف میزنن و رسما میگن ترامپ اسکوله ولی هیشکی کاری ب کارشون نداره و راحت زندگیشونو میکنن . خیلی حرفای دیگه هم دارم ک بگم ولی تا همینجاشم خیلی طولانی شد . امیدوارم ک تونسته باشم براتون وضعیتو روشن کنم

 12. ببخشید اینم میخواستم بگم : به نظرم اسلام دین بسیار زیبایی هست و برای خانم ها هم احترام قابل توجهی قایل شده و احتمالا همه این رو شنیدیم یا خوندیم که امام علی (ع) وقتی فهمیدن که شخصی خلخالی رو از پای یک خانم یهودی کنده ، گفتن ک اگر مسلمانی از غم این اتفاق بمیره تعجبی نداره ! و مشکل دقیقا همینجاس ! ما اصلا طوری که اسلام به ما گفته با هم رفتار کنیم ، رفتار نمیکنیم . یه مامور نیروی انتظامی تو ی کشور اسلامی چرا باید دختری رو که اعتقادش رو بیان میکنه با انچنان خشونتی باهاش رفتار کنه ؟ میتونستن خیلی بهتر رفتار کنن ( منظورم جریان چهارشنبه های سفیده ) . یا کسایی که دستفروشی میکنن رو چرا باید با باتوم بزنن و چیزی که با هزار جور بدبختی به دست آورده رو ظبط کنن ؟ خیلی خوبه اینو بدونیم قبل از اینکه معتقد به هر دینی باشیم باید انسان باشیم

  1. مشکل اینجاست—–> توی این مملکت به جای اینکه پلیس بزنه همرو بترکونه تا اینقد اینجور آدما پرورش پیدا نکنن(نه دیگه اینجور که گفتم ولی با آرامش تر) میاد دست همرو می بوسه، اونوقت یکی مثل شما میاد از پلیس بد میگه…توی آمریکا میزنن سیاه پوسترو می کشن، پلیس میاد میگه داشتم از خودم دفاع می کردم..کل ایالتم پشت پلیسن…هیچیم بهش نمی گن و حتی یارو سیاه پوسته محکوم میشه…اونوقت تو ایران، میان فیلم درست می کنن..ببینید پلیس ایران چقدر بد رفتار می کنه…..ولی ببخشید ها یکی نگفت چرا پوشش دختره اینقدر بده؟؟؟ یکی نگفت ما مسلمونیم؟ یکی نگفت ما تو ایران زندگی می کنیم؟ یکی نگفت ما شهروندیم؟ هر کاری دلمون خواست نمی تونیم انجام بدیم؟ متاسفم برای طرز فکرتون…به خودمون بیایم ببینیم اگه این پلیس نبود چی می شد…وضع آمریکا الان از ما بدتره…خداااا..سخنگوی پلیسم که میاد تو تلویزیون معذرت می خواد…کجای دنیا همچین اتفاقی میفته؟؟؟؟؟ وای به حال آینده این کشور که متفکرایی مثل شما داره :X

   1. سلام . من عذر میخوام که جوری نوشتم که شما فکر کردین منظور من همه مامور های نیروی انتظامی اینطوری هستن و اشتباهم رو قبول میکنم ولی واقعا منظورم همه شون نیستن و اتفاقا خیلی از این افراد، زحمت کش و فداکار هستن و دست بوسشون هستم . ولی اینم میدونم که اون فیلما الکی و ساختگی نبودن . من قبلا هم تو شهرستان خودم بد رفتاری یه پلیس با یه خانم بد حجابو دیدم که باهاش مثل یه حیوون رفتار کرد ، امیدوارم که دیگه همچین اتفاقی نیوفته . و یه چیز دیگه که خیلی تعجب کردم اینکه شما جوری حرف میزنین که انگار من در تمام طول حرفام از آمریکا طرفداری کردم و اون رو سمبل کشور آرمانی خودم میدونم !😂 من اصلا همچین حرفی زدم که نژاد پرستی آمریکا به حقه ؟ دیگه انصافی اینو نمیتونم قبول کنم ! و اینکه تو کل دنیا اگه کسی کار اشتباهی انجام داد باید عذرخواهی کنه و محض اطلاع این کار تو کل دنیا اتفاق میافته . نیروی انتظامی هم وظیفه اش ایجاد نظم و امنیت و آرامش هست نه اینکه هر کی عقیده ی دیگه ای داشت بزنه لت و پار کنه .

   2. وای به حال تو که تو توهمی و فکر می کنی پلیس و نیروی انتظامی و سپاه تو این مملکت خیلی موثر و مفیدن. آمار فاحشه خونه های دولتی رو تومشهد نمی بینی؟ بچه های کار رو نمی بینی که روزانه بهشون تجاوز میشه؟ آمار اختلاس گرهارو نمی بینی که با رشوه دادن به پلیس و قوه قضاییه از قانون فرار می کنن؟ آمار اجناس قاچاق تو اسکله های سپاه دستت نیست؟ آمار قاچاق مواد از مرزهای ایران و قاچاق سوخت توسط سپاه مگه برملا نشد؟ فاسدترین گروه های نظامی در کشور ما هستند ازهر نظر که فکرشو بکنی.
    مهسا خانم اصلا به خاطر گفتن اونم گوشه ای از حقیقت تلخ اقدامات نیروهای نظامی عذرخواهی نکن. فریاد بزن حتی اگر این احمق ها نفهمن.

  2. در جواب سرکار خانم مهسا
   شرمنده اگه تو محل همین دستفروش ها کیف شما رو بزنن فردا کلی واسه این حرف در میارید و فردا از این شکای میشید که چرا دستفروش ها رو جمع نمی کنک لطفا یه ذره منطقی فکر کنید

   1. آقای صفری باور کنید اگه جا داشت کاشیا ی اتاقمو گاز میگرفتم از بس ک به این حرفتون خندیدم 😂
    ولی در جوابتون باید بگم ک این دستفروش بیچاره اگه میخواست دزدی کنه ک نمیومد کنار خیابون تو سرما و گرما وایسه تا نون حلال ببره سر سفره اش با اینکه حتی میتونس بشینه گدایی کنه ک سودشم خیلی خیلی بیشتر از دست فروشیه . بعدشم اگه کسی کیفمو بزنه از این شکایت میکنم ک امنیت شهر اومده پایین و دزدا رو چرا نمیگیرن نه این که چرا دست فروشا رو جمع نمیکنن ! حالا از شما میخوام ک به ذره منطقی فکر کنید و مثل اسمتون هوشمند باشین

 13. بیخیال چرا انقد خودتونو خسته میکنین .
  .
  سکوت کنین …………
  صامت باشین در برابرِ ظلمو بی رحمی ها . باشد که خودشون از رو برن .
  مثلا اگر چهلو چند سالِ پیش جوونهایِ ایران سکوت کرده بودن و اعتراض نکرده بودن هیچ وقت اتقلابی نمیشد که به این وعض بیافتیم خخ
  هرچند اون وعضِ شاهنشاهی و آزادی هایِ ظاهری هم خالی از مشکلات نبود ..
  باس نازِ خانوادنه ی سلطنتی رو میکشیدن مردمِ مظلبوم و نازنینمون .. والا .

  1. در جواب سکوت یسنا
   محض اطلاع در دین اسلام گفته شده دکه نباید در برار ظالم سکوت کرد البته نه با تظاهرات که بیشتر دشمن رو وارد کشور کنیم

 14. من نمیدونم چرا اینقدر امثال شما توهم دارین که هر چیزی رو به ایران ربط بدین…پر واضحه که حکومت هایی که در طول تاریخ سر کار اومدن و رنگ و بوی مذهبی داشتن آخرش به دلیل اینکه از مذهب به نفع حاکمان استفاده شده شکست خوردن…مذهب یه چیز شخصیه و وقتی اجبار عمومی در اون دخیل نباشه خوبه و جواب میده اما وقتی به زور بخواد سر کار بیاد طبیعتا باب میل هیچکس نیست جز اون افرادی که اونو میارن وسط…توی ایران این اعتراضات اخیر ریشه در فساد مسئولین داره و احتیاج به عامل تحریک کننده خارجی نیست…دین اسلام متاسفانه با ذکر اتفاقاتی که در 1400 سال قبل رسم بوده و الان وحشی گری به حساب میاد و بدتر از اون یه مشت دیوانه این اتفاقات رو به صورت قانون امروزی درآوردن (مثل همین قضیه قطع دست) باعث این شده که حربه خوبی برای استفاده مسولین فاسد این نظام باشه که هر کثافت کاری خودشون رو به اسم دین ماست مالی کنن…

  1. توهم؟؟ می دونید کی توهم داره؟؟ شما که فکر می کنید همه خیر و صلاحتونو می خوان….قطع دست وحشی گریه؟! اون گناهی که انجام شده هیچی نیست اونوقت قطع دیت وحشی گریه…مرسی از نظرتون…..فکر کنم همه ما مسلمونیم./

   1. اخه ادم….. خیلی برات متاسفم اقای جهانی شستشوی مغزی شده …قطع دست برای یه دزدی ساده؟ اونوقت همونای که مغزت از کودکی! حتی پیش از تولد شستشو دادن و با امثال تو به ثروت و قدرت رسیدن دزدیهای میلیاردی کنن و هیچ کاری باهاشون ندارن…شرم بر شما افتخار میکنم این مذهب .شما رو با شهامت کنار گذاشتم

  2. دین اسلام از چند ساله دیگه هم خبر داره پس از پیش توسط خداربرنامه ریزی شده شما اگه بدونید که میدونم میدونید تو قرانی که چند قرن پیش اومده گفته شده مردم در این زمان به این علم پزشکی می رسند یا خدا به طور غیر مستقیم درباره فاجعه منا گفته
   تو از سوره ها که اگه اشتباه نکنم فتح باشه گفته شده که کافران مسلمانان را در خانه ی من میکشن مشکل ما اینه که هرچی رو میشنویم باور میکنیم تا ته قضیه رو در نمیاریم بفهمیم چیه که خودم رو هم جمع میبندن

 15. مارگارت اتوود کتابش رو از انقلاب ایران الهام گرفته و بدون شک در ساخت سریال دخل و تصرف هایی زیادی شده تا بازتابِ فضای سیاسی امروز جهان بشه

  اما نکته ی جالب توجه در مورد این سریال، اهمیت حق انتخاب و توجه کردن به فضای جامعه ست
  کوچکترین تصمیمات ما سرنوشت ساز هستن
  جهان امروز در سمت چسبندگی به ایدئولوژیها حرکت میکنه در حالیکه
  ایدئولوژی های سیاسی، مذهبی، جنسیتی و یا قومی به راحتی میتونن حکم اعدام انسان دیگری رو صادر کنن
  کشتن آدم هایی با نظرات و گرایش های متفاوت فارق از بحث سریال داستان ندیمه امری احمقانه و افراطی بنظر میرسه و هیچ توجیح عقلانی براش ممکن نیست، در حالیکه در بسیاری از جوامع امروزی -خصوصا انقلاب ایران- این امر طبیعی بنظر میرسه و جنبه ی الهی به خودش گرفته

  دیدن و اندیشه کردن در مورد این سریال به برطرف شدن موانع ذهنی کمک میکنه
  و درکنارش لازمه آگاه باشیم، رسانه ها به اهداف سرمایه گذارانشون پایبند هستن و لزوما در پی آگاهی ذهن جمعی نیستن

  پس آگاهانه ببینیم
  آگاهانه اندیشه کنیم
  و بدون جانب داری وارد عمل بشیم

  1. عذر میخوام بستگی داره تعریفتون از ایدوئولوژی دینی چی باشه .اینکه الان جوامع دارن به سمتی میرن که دین گریزی به وجود اومده شکی توش نیست و این موضوع برخواسته از ناکارآمدی مسئولین اون جامعه است . اما مطلبی که شما الان عنوان کردی دو بحث رو به وجود میاره .1 خانم مهسا فرمودند ( البته برداشت من بود ) بطور مثال دین اسلام به نوبه خودش مفید و صحیح است اما مروجان دین اون به طرز غیر صحیح انجام دادند و خب نتیجه غیر مطلوب شده اینجا مشکل شخص با طبیعتا و عقلانی باید فرد باشه نه دین که خب حالا اصولا خرده به دین گرفته میشه حالا جدا از این ها اینجاست که خرده به نوع سیاست های جمهوری اسلام ایران گرفته میشه که چرا دین اسلام رو به نادرست نشون دادند تو این مبحث تاکید بر اشتباه مروج نه خود حکم الهی ( مقبولیت دین اسلام با تمامی حکم ها و دستوراتش در قالب کتاب قرآن از جمله قصاص ) 2.یک فرد بیان میکنه که بطور کل با ناتورالیسم دین مخالف . حالا این فرد چه میخواد یهود باشه چه مسیح چه مسلمون چه …. که حالا اینجا خود موضوع باز شاخه هایش متعدد میشه مثل سکولار و .. که ما کاری با اون نداریم اگ مشکل خود بقول شما ایدوئولوژی دینی باشه که خب دیگ بحث اصلا سر سیاست گذاری اجرای احکام دینی در قالب حکومت نمیاد یک مثال حالا کمی غیر ملموس من مادامی که ریاضیدان بود بخاطر قبول نداشتن پزشکی انتخاب کردم حالا نمیام سر این بحث کنم که فلان بحث در فلان کتاب پزشکی اشتباه چون با خود اصل پزشکی مشکل دارم … _ کاری با خود عقیدتون ندارم اینکه دین خوبه یا بد ، حرف من اینه شما اگ کلا با دین مشکل دارین خب حق دارین به حکم قتل یک نفر بر اساس احکام الهی مشکل داشته باشین و یا به دنبالش به عنوان یک شهروند خواستار این باشین که نخواین در جامعه با قوانین دینی الهی باهاتون رفتار بشه اما اگ قرار زیر پرچم دینی زندگی کنین حالا هر دینی خرده گرفتن به احکام الهی و تبصره وارد کردن بهش دیگ خارج از محدوده شهرونده محسوب میشه .در واقع بیانتون حالا با تناقضاتش ، میشه کاری که غرب داره با مسیحیت میکنه : اینجاش باب دلمه خوبه قبول ، نه اینجاش با عقل من جور در نمیاد رد ! لا اکراه فی الدین = من مجبور نیستم هدی (اسلام محمدی) ، مسیحیت یا یهودیت را بپذریم ولی اگ پذیرفتم دیگه موظف به اجرای احکامش طبقه گفته خدا پس دیگ چرا نمیارم چرا حکم قصاص

   1. در مورد ایدئولوژی صحبت کردن لزوما حمله به اعتقاد کسی نیست
    در واقع بحث در مورد چسبندگی به اندیشه است
    در حالیکه اصل خلقت انسان بر پایه ی اندیشیدن بنا شده نه چسبیدن به یک اندیشه ی خاص!
    اندیشه ی که متحول نشه و رشد نکنه محکوم به مرگه
    اگر من نوعی یک سارای مذهبی باشم اولین درکی که باید داشته باشم اینه که جلوتر از خدا حرکت نکنم خودم را الهی یا ناجی تلقی نکنم خودم رو پاک تر یا دیگری رو گناه کارتر نبینم و به اسم قوانین الهی حقوق خودم رو به دیگری ارجحیت ندم
    حالا اگر من کاملا برعکس اینها رفتار کردم
    و حق انتخاب رو که یک مضیت الهی ست از همنوعم بگیرم اینجا من خداپرست نیستم بلکه دین پرست شدم
    این همون هوای نفسی ست که در اسلام و همه ی ادیان بهش اشاره شده
    و فراموش نکنین هر دینی که امروز در اختیار ماست
    سینه به سینه منتقل شده و امکان تحریف اونها در تفسیر بسیار بالاتر از اصالت اونهاست
    این جمله کاملا تحریف شده ست که حرف دین حرف خداست
    هیچکس نمیتونه بجای خدا صحبت کنه ما فقط میتونیم برای حقیقت درونمون خدمتگذار هستی و مردم باشیم
    اگر غیر از اینه داریم به نفسمون غذا میدیم تا بتونه خودش رو جدا تصور کنه
    ملاک آگاهی ست
    و آگاهی بدون ترس بدون خشم بدون خودخواهی و بدون احساس برتری، قدرت طلبی یا احساس قربانی بودن جاری میشه
    با این تعریف دین در سطح جامعه ی ماست
    و شمارو دعوت میکنم به اندیشه کردن و نه پذیرش تمام و کمال دین یا هر پرچمی که در لوای اون زندگی میکنین
    اندیشه باقی نمیمونه و مدام درحال رشد و تغییره، این “اندیشه کردنِ” شماست که به اندیشه تون اعتبار میبخشه
    انتخاب با شماست
    اندیشه تون باشین
    یا اون کسی باشین که اندیشه میکنه

 16. ببینید باز شما همون حرفتون رو تکرار کردین فکر کنم نتونستم منظورم خوب برسونم . در جواب تک تک نقد هاتون جواب قانع کننده هست که حالا فکر نکنم بتونم در اینجا همه رو بیان کنم سارا خانم .ببینید اندیشیدن در هرجای دنیا یک الگو میخواد این به این معنی نیست کسی بخواد تقلید کنه ، تحمیل بپذیره یا به این معنی باشه آزادی نداره چون در انتخاب نوع الگو خودمختاره حالا گزینه دوم میشه کسی خودش به اون غایت فکری برسه که خودش بخواد سازنده اندیشه باشه که اونم د طول تاریخ کم بودند چوت خواه ناخواه باز فرد به نسبت کمتر الگو برداری میکنه پس درباره نظرتون درباره اندیشیدن باید بگم حتی یک فرد راکت بدون تحرک که در گوشه تنها زندگی میکنه و بطور کل منزوی هم داره می اندیشه فقط نوع اندیشیدنشه که فرق داره پس لزوما شما کسی رو پیدا نمیکنین که بتونین بگین بطور مطلق نمی اندیشه . واژه دین ، دینی بودن ، مذهبی بودن یا بهتر بگم تصمیم گرفتن باب دل خدا رفتار کردن یک نوع اندیشه است که انتخاب میشه و الگو برداری میشه برای اندیشه اعتقاد باور ایدئولوژی یا هرچیزی دیگری که بشه اسمشو گذاشت پس اندیشیدن و مذهبی بودن در طول هم اند نه در عرض هم . این از این . بعدم هم ببینید من شما رو تحسین میکنم نه شما هرکس دیگ ایی که زیرکانه موضاعات فکری رو به چالش میکشه بخواهم جوابتونو بدم خیلی طولانی میشه و از طرفی هم کم پیدا میشه کسی بدور از جانبداری کردن بتونه به چالش بکشه اگه مشتاق باشین خوشحال میشم بتونم از طریق ایمیل جواب کاملتونو بدم . من هم خانومم مایل بودین ایمیلتونو بدین یا بفرستم در کامنتی اونجا جا داره درباره تفکرتون بحث کنیم 🙂

  1. ممنون که نظرتونو میگین
   گمون کنم در مسیر صحبتهامون سوتفاهم پیش اومده و در یک مسیر حرکت نمیکنیم
   تنها چیزی که از صحبت آخرتون متوجه شدم اینه که تفاوتی بین فکر کردن و اندیشه کردن قائل نشدین
   خیلی کوتاه بگم نفس و یا ذهن فکر میکنه
   اما عقل و خرد اندیشه میکنه
   پس شرط عقل گفتگو بدون جانب داریِ
   اینجا مسئله انتخاب نوع اندیشه نیست انتخاب اندیشیدن در مقام بالاتر از اندیشه ست
   هر اندیشیدنی به نتیجه ای ختم میشه اما چسبیدن به نتیجه و دفاع ازون کارِ نفس ماست و همون چسبندگی‌ای رو القا میکنه که منجر به تعصب، جانب داری و ایجاد اختلاف میشه
   درحالیکه هر تفاوتی طبیعت انسانیه ماست و لازمه یاد بگیریم از تفاوت ها اختلاف نسازیم و بر سر اون اختلاف ها جدال نکنیم
   خوشحال میشم باهاتون در ارتباط باشم و ممنون میشم ایمیلتون رو برای من بذارین

  2. الگو میخواد ؟ الگو برداری خوبه چون در انتخاب الگو خودمختاره ؟
   چطور کسیکه 12 سال در مدرسه و بعضا بیش از 25 سال از ابتدای تولدش یک نوع ایدئولوژی یا حالا الگو رو از جانب خالقش و به عنوان بهترین و بی نقص ترین (هزارصفت تفضیلی دیگه) روش فکر و زندگی در فکر و تک تک سلول هاش فرو می کنن ، میتونه خودمختار باشه ؟ یکبار هم که شده به خودتون فرصت آزاده زیستن رو بدید.
   اندیشیدن طبق الگو تقلید نیست پس چیه ؟
   طبق الگو شما فقط بسط میدید همون الگوی ذهنیتون رو ، نوام چامسکی هم طبق الگو می اندیشه ؟ محمد هم بر اساس الگوی خاصی اندیشیده و آن چنان نظام زیبایی رو در اون شرایط اجتماعی خلق کرده ؟؟؟
   نه نتیجه این نوع تفکر فقط تعصب و کوریه و برای مثال نتیجش طنز عریان جامعه امروز ماست که پیروان و سینه چاکان محمد به بت پرستانی ماقبل تمدن تبدیل شده اند.

   1. چرا روی الگو تاکید دارین؟

    الگو هم مثل هر چیز دیگه ای مدام درحال تغییره، وقتی هدفت اندیشیدن باشه پافشاری نمیکنی چون آماده‌ی رشدی
    بله تربیت خانوادگی و اجتماعی و مذهبی در جامعه‌ی ما یادمون میده که وابسته به الگو و اندیشه‌ی دیگران باشیم
    مارو ناتوان و قربانیِ شرایط تربیت میکنن
    اما برای همه‌ی ما زمانی میرسه که بدون ترس خودمون رو تجربه کنیم، همین جاست که مسیر تغییر میکنه، تابوها عوض میشه، تعصب ها کم رنگ میشه موانع ذهنی برداشته میشه و میتونیم اندیشه کنیم بجای چسبیدن و پرستیدن اندیشه

   2. ببینید همین الان شما هم دارین همین الگو برداری رو انجام میدین . منظور من از الگو تقلید نبود روی این موضوع هم بشدت تاکید کردم و توضیحاتم رو هم دادم همین شما که الگو قرار دادن رو بسط دادن نظام فکری میدونید دایرن الگو برداری میکنید . برای بهتر بیان کردن حرفم باید اینطوری بگم آیا شما مطمئنید قبل از شما کسی این بیانت رو نداشته ؟! خوب یا بد بودن دین به اندازه خودش وسیع و پهن . بعد هم شما دارین موضع حاکمیت رو مطرح میکنید درحالی که من هیچ مانوری روی اون ندادم . شما پایه های یا بلالای اندیشیدن رو بیان میکنید درحالی که من بدو موضوع هستم . من اندیشیدن یک حق عمومی میدونم طوری که یک فرد منزوی رو هم مشمول فکر کردن میدونم . اگر همه چی تحمیل شد و تقلید بود و شما خودمختار نبودین یا نه شما کلا همه پس باید هرکی در ایران زندگی میکرد یک عقیده مطلق دینی داشت ولی ندارین و دارین نوع برخورد حاکمیت با این موضوع رو نقد میکنید نظر شما شبیه عمر خیام . زکریا رازی .نیچه و هزاران اندیشمند دیگ هست پس شما هم بعد از مقبولیت به الگو بردای رسید اون چیزی که میگید یک فرد از بچگی با یکسری عقاید بزرگ میشه و تا 25 سالگی و …. موضوع تحمیل رو بیان میکنه نه اندیشیدن زیر این مطلبم جواب اون خانم رو به عنوان یه خانم داد در راستای جامعیت زنان در ایران و این فیلم و ربطش . علاقه ایی ندارم درجایی که جاش نیست بحث زیادی انجام برای احترام به ادمین سایت . در آخرم عقایدتون محترم و امیدوارم در پایان به راستی و حقانیت عقایدتون برسین چون فکر میکنم شیرین ترین چیز برای هر فرد . یا علی

 17. چرا انقدر میپیچونین همه چی رو،ضد ایرانیش کجا بود این همه ادم بیکار نشستن فقط به ضربه زدن ب ما فکر کنن،اتفاقا خیلی سریال عالی هست و من خودم که میخواستم مهاجرت کنم با دیدن این سریال دلبستگیم به ایران بیشتر شده و فکر میکنم چقدر خوبه که ما این محدودیت هارو نداریم و ازادانه میتونیم در اجتماع فعالیت کنیم.گلیاد نه ایران بلکه سرچشمه از انجیل تحریف شده است در حالی که در قران خانم ها از ارج بالایی برخوردارن و در خیلی مسائل بر مردان ارجحیت داده شده ان لطفا بهتر قضاوت کنید.ممنون

 18. هیچ فرمول واحدی برای تمامی دورانها وجود نداره. همونطور که حکومت دینی و بازگشت به سنتها چه از نوع اسلامی یا مسیحی شگست خورده نمونه های غیر دینی هم مثل کمونیسم و ناسیونالیسم شکستهایی داشتن ولی تفاوت در اینه که حضرت محمد درب رو پشت سرشون بستن و دیگه کسی نمیتونه نظامهای الهی رو بهبود ببخشه اما نظامهای اجتماعی بسته به نیاز جوامع خودشون رو بهبود میبخشن.
  مثلا مساله همجنسگراها و دگرباشها، من هم مثل نویسنده عزیزمون خیلی خشمگین میشدم از پرداختن بهش، اما با تعقل و تفکر بدون تعصب و البته تلنگری که یک نادان با لگد زدن به سگی بیگناه به گناه نجس بودن به من زد، چمهامو که باز کردم گفتم اگر گناهی هست از پروردگار متعاله که این حیوون رو سگ و به قول پیامبرش نجس آفریده، همین موضوع درباره اکثر مسائل اصلی و جانسوز ادیان الهی صدق میکنه. اگر شما فقط دو نوع جنسیت رو قبول دارید دلیل بر عدم وجود دیگران نیست این ها هم بندگان خدای شما هستن و حق زیستن و انتخاب دارن.
  کلام آخر اینکه همه چیز سیاسی و یهودی و امپریالیستی و …. نیست، عقل تعیین میکنه، انسانها براساس نیازهاشون علم و هنر و صنعت رو پیش میبرن همونطور که محمد بدی ها و زشتیهایی رو دید و سعی کرد بهبود ببخشه نظام اجتماعی زمانشو. ضمن اینکه نظام سلطه و قدرت هم همیشه در جایگاه خودش حضور داره (بنده ساده لوح نیستم ) اما در دنیای امروز با داشتن اسلحه و بمب اتمی و هیدروژنی و ثروت بیکران نیازی به قصه نویسی و فیلم سازی نداره، بلکه این متفکرین و بشردوستان هستن که تنها سلاحشون ثبت کلمات بوده و هست و خواهد بود.

   1. دم شما گرم اگر نظرات شما رو نخونده بودم طبق عادت، حرفی نمیزدم

 19. چرا انقد خودتون خودتو زجر میدین ؟..
  حلا انگار ماها بحث کنیم همه چی درست میشه تو دنیآها 🙁

  1. ادم باید از حودش شروع کنه خودش رو درست کنه بعد بقیه ما بحث کردنو تبتدل نظر داریم خمدیگرو کامل میکنیم وبا فکر کردن به انقادا خود واقعیمون رو پیدا میکنیم و میسازیم

 20. برو بابا مسخره خدایی چه طور روت شده همچین خزعبلاتی بنویسه
  نویسنده این متن قطططعا از شاگردان صدیق اون راِیفی پور متوهم بوده!!!
  اولا که این از یه رمان برگرفته است دوما سریال خیلییی خوبیه
  سوما که داره یه فضای مذهبی تحریف شده و ترسناک و ظالمانه رو نشون میده که به نفع یه گروه خاصی هستش
  حالا شما چرا ترسیدین و چرا شبیه وضع مملکت ما میبینینش سوال جالبیه!!باید از خودتون بپرسین واقعا چرا؟اینجا چه خبره مگه؟
  اتفاقا مردم ما بهتر از هرجای دنیا درکش میکنن ترس و هشداری که از همچین سریال پرمفهومی میشه گرفت
  حالا اینکه میگین مشابهت داره با وضع کشور ما خب این جالبه که ما هم دقیقا با همین چیزا دست و پنجه نرم میکنیم!
  چرا میگین اونا برداشتن از روی ما کپی کردن؟ چرا نمیگین ما دقیقا تو همون شرایط وحشتناکیم؟
  این استعاریه..و چه قدر هم خوبه میبینم زده به هدف که بعضیا میسوزن!
  اگه بده اینطوری نباشین خب واگرنه ایراد نگیرین چرا ضد ماست
  نه خیر ضد این افکار پوسیده ی ترسناک سیاه ضد انسانیه!
  و کاش به جای وایسادن جلوی حقیقت یکم انسانیت و شرف داشته باشین همین!

  1. دوست عزیز، چرا اینقدر حرص میخورید، از نامتون به دوره، این همه کامنت و متنو بنده ننوشتم که احساسی برخورد بشه و میتونید نظرتونو کاملا با دلیل و منطق و ارجاعات لازم تشریح کنید. بترتیب سعی میکنم جواب بدم: بجای استفاده از القابی مثل رائفی پوریسم که اون دوره بد توهماتی رو متاسفانه توی جامعه ما به راه انداخت و هنوزم توی تحلیل آثار جریان داره بعضا، بهتره قبول کنید با نظر مخالفتون درست و منطقی برخورد کنید و نه اینقدر احساساتی. اولا و دوما و سوما رو که بنده خودم اشاره کردم بهشون توی متن و قبولش دارم و نمیدونم چرا دوباره نوشتید اینجا واقعا عجیبه برام، شاید متنو درست نخوندید! و اینکه در مورد کتاب هم توضیح دادم که نویسنده به وضوح درج کرده که منظورش از گیلیاد، ایران بوده. دوباره برخورد کاملا احساسی-هرمونتیک! که استرس رو توی شما نشون میده. بجای این جور عوامانه و کلی نوشتن سطح احساساتتونو کنترل کنید و دقیق تر در مورد هر بخشی که نظری دارید جداگانه بنویسید.
   موفق باشی دوست گلم، نقدم فقط به شما نبود، امیدوارم هممون بتونیم بهتر فکر کنیم دور از احساس تنفر و تعصبی که میتونه واقعا صدمه زننده باشه برامون

  2. تا بخشی از حرف هاتون رو قبول دارم اما شما رمان رو خوندید که میگید از رمانه همین رمان رو کلی دستگاری میکن البته این فقط یه نظریست

 21. آوردن عنوان ضد ایرانی فقط احساسات ناسیونالیستی ایرانی ها رو تحریک می کنه و کاملا بی ربطه توی بعضی کامنت گفته شد سریال ضد اسلامه که اینم کاملا بی انصافیه گناه مسلمون رو نباید به پای اسلام گذاشت اگه این روزا بعضی از ابرقدرت ها یا متعصب ها به نام اسلام و دین و مذهب انسان ها رو به برده گی می گیرن و کار های وحشتناک و ضد انسانی رو توجیه می کنن نباید به پای مذهب گذاشت مذهب برای بهتر کردن انسان ها به وجود اومده نه متفرق کردنشون و نه دشمن کردنشون و نه کنترل کردنشون اگه ضد اسلامه یا با مسلمان ها مشکل داره وجود شخصیت مسلمون توی فصل دوم رو چطوری توجیه می کنین که به خاطر نجات جون اعدام شد سکانسی که جون قرآن رو از زیر تخت پیدا کرد رو گوش بدید قسمت 3 فصل 2 کجاش ضداسلامه برا خودتون دشمن نتراشین این سریال نه ضد ایرانه نه ضد اسلامه نه ضد مذهبه و نه ضد مرد فقط ضد یه سری رفتار های غیر انسانی با زنانه و حتی مرد هاست که توی جامعه خودمون و حتی بعضی موقع و به شکل های متفات توی آمریکا و غرب هم رواج داره جامعه ما آرمانی نیست الهی نیست و انسانی نیست و جامعه غرب هم همینطور و اگه می خوایم تغییری ایجاد کنیم بهتره اول از خودمون شروع کنیم

  1. ممنون از کامنتتون این تحلیلم تا پایان فصل اول هست، بعد از امتحاناتم، احتمالا آخرای تیر فصل دوم رو حتما می بینم متاسفانه وقتشو نداشتم تا الان! باید بگم همونطور که توضیح دادم اثر شاید در یک نگاه متنی خیلی هم با ربط به ایران یا اسلام نباشه اما فرامتن و مسائل پیرامونی اثر چیز دیگری رو می رسونه، البته قبول دارم با قاطعیت نمیشه در این موارد صحبت کرد اما احتمالات قوی برای این موضوع مطرحه. بعد اینکه خب اثر همون قدر که میتونه اسلام و بطور کلی ادیان رو مورد هدف قرار بده (حتی اگر مقصود اصلی سارندگان نباشه، باید بگم که ما همیشه به “تاثیر” اجتماعی-جهانی اثر بیشتر توجه داریم تا تفکر و “مقصود” سازنده) به همون اندازه میتونه ضد ایرانی باشه و تفکیک این دوتا و تفکیک مذهب و فرهنگ عمومی مردم ایران از واژه “ایران” کار اصلا درستی نیست. این جدای بحثی هست که مجبوریم در رقابت با بقیه سایت ها از عناوینی که بخشیشو تو قسمت “درباره ما” توضیح دادم، استفاده کنیم.

   1. مرسی از جوابتون من نگفتم سریال ربطی به ایران یا اسلام نداره گفتم ضد اینا نیست فیلبازان قهار تاکنون دیگه متوجه شدن که سینما هر کشوری فقط به فرهنگ کشور خودش نمی پردازه بلکه یه پدیده ی جهانیه و اگه منظور شما از فرامتن این نماد ها که توی مقالتون اوردین هست اینا رو به همون راحتی که شما به اسلام ربط دادین به غیر اسلام هم میشه ربط داد و جدا از همه اینا همونطور که خودتون گفتین شیوه نقد اجتماعی دارین که به نظر من برای نقد موفق یه اثر ادبی بهتره اول مقصود نویسنده و سازنده رو اولویت قرار بدین بعد شرایط اجتماعی رو این شیوه نقد همه رو به اشتباه میندازه چون گاهی یک هنرمند از نظر فکری قبل و بعد زمان خودش زندگی می کنه و بازم می گم اثر ضد ایران نیست چون فرهنگ عمومی مردم ایران چن قرنه که اسلامی و مذهبی است اگه می خواین به ایران ربطش بدین باید کل تاریخ ایران رو درنظربگیرین و فصل دوم هم حتما گوش بدید و اگه کتابم نخوندین اول کتاب رو بخونین

 22. سریال کاملا ضد دینیه! دنیای ما به همچین سریال هایی نیاز داره

 23. سلام
  نویسنده مقاله
  اولین شرط نقد صحیح بی طرفیه منتقده
  این فیلم دراصل به نص صریح قرآن اشاره داره که افراط وتفریط رو منع میکنه،ومثل هر پدیده دیگری برای آن از شاهدمثال استفاده میکنه.
  ثانیا شما بدون در نظر گرفتن بستر تاریخی کتاب ونظرات نویسنده کتاب نقد کردید،چون نویسنده میگه کتاب روایت تجربیاتش از دوران جوانی خودش در سالهای پایانی جنگ سرده که کاملا در فضای فیلم محسوسه مثل حذف رسانه‌ها همچنین تک بعدی شدن جامعه وقرار گرفتن اداره امور در همه ابعاد زندگی افراد ونابودی فردیت افراد توسط گروه حاکمه وامتیازاتی مثل دسترسی آزاد به رسانه ومنابع برای سران جامعه
  اما نویسنده کتاب وفیلمنامه نویس هر دو از بستری شبیه قرون وسطی یعنی لباس دین استفاده کردند که مفهومش برای مخاطب آمریکایی ساده وصریح باشه.

  حال اگر شما علاقه دارید صرف تشابهات فرهنگی عامه مردم در قرون‌وسطی اروپا وتمدن اسلامی در ادوار مختلف بهره ببرید این دیگر نقد‌ بیطرفانه نیست.

  اما به شما وهمه خوانندگان این مطلب توصییه می‌کنم در مورد جنگ سرد بیشتر مطالعه کنند.

 24. اینکه شما نوشتی نقد نیست فقط نظر شخصیه (بیشتر شبیه به مبالغه هجو) یک فرد تمامیت خواه مذهبی اسلامیه که فکر میکنه این سریال موقعیت و اعتقاد شخصی خودش رو نقد کرده و تاثیری عمیق روی افراد جامعه اش گذاشته و حالا میخاد مقابله به مثل کنه.
  در حالی که چشمش رو به واقعیت ها بسته

 25. کدوم کشور زندگى مى کنید جیره خورای عزیز؟
  ضد ایرانی؟ این سریال واقعیت ایرانه.
  ایرانی که زنانش رو محدود میکنه و آزار میده و بعد حرف از آزادی و امنیت میزنه.
  نتیجه ی همه ی حکومت های تئوکراتیک همینه.هیچ کشورى با این حکومت نتونسته پیشرفت کنه و فقط مردم و کشورش رو ریتارد کرده.
  اتفاقا این سریال آشغال هایی مثل شما رو خوب به جهانیان نمایش میده.
  کلاس چندمى ارزشى گرامى؟ حتما کلاس زبان برید چون با این نقدتون متوجه شدم انگلیستون حتی پایین تر از سطح بیسیکه.
  گو تو یور فاکین هل. =)))

  1. لطفا توهین نکنبد و با یه روز زندگی در کشور های دیگه شاید کمی بهتر درباره کشورتون و ادماش صحبت کنید

 26. آشغال ترین نقدی ک توی تمام عمرم خوندم. قابلیت چاپ توی کیهان رو داره.

  1. کاربر محترم هیچوقت به کار دیگران توهین نکن شاید اول کار باشند وبا نقد توهین امیزتون دلسرد بشند می تونید خیلی مودبانه تر نقد کنید ایشون اینجوری نقد نکردن که شما نقد کردید

 27. سلام دیدن این فیلم خیلی سخت،بود.و هست برام لطفا نگید شبیه جامعه ایران هست بگید ضد ایرانی اسلامی. من یه دخترم تو اجتماع اسلامی ایرانی و یه فرد ازادم توی این فیلم چه زنی ازاد هست؟ یه فضای سنگین و خفقان بین زنای این فیلم حاکمه و میخاد به ما تلقین کنه کع اره ماهم اینجوریم ولی خداارا هزار مرتبه شکر. هرکز دین زیبای اسلام اینچنین نیست . اون ارزشی که برای زن در دین اسلام هست در این جامعه مزخرف حاکم در فیلم نیست.التماس اندکی تفکر

 28. ادمین نظرتون چیه نظرات که حتی یک کلمه فحاشی ام دارند حذف کنید 😐 اظهار نظر عادی است و آزاد اما فحاشی توهین است فکر کردم جایی پیدا شده که برایمان احترام قائل اند اما انگار همان عملکرد سایت های دیگر را دارد

  1. واقعا متاسفم و شرمنده از اینکه کنترل نداشتم روی سایت، با مشکلات زیادی مواجه هستیم، من تازه امتحانم تموم شده و خب تمرکز بیشتری خواهم گذاشت و باید یکم فکر کنم. در مورد کامنت ها هم وضعیت رو تغییر دادم تا اونهایی که حداقل یک کامنت تایید شده دارند بتونن بدون تایید کامنت بزارند و مشکلات اینجوری که برای فحاشی و نشان دادن مریض بودن به سایت میان، دیگه پیش نیاد. واقعا تنها هستم و بشدت نیاز به افرادی هست که بتونن کمک کنن تو کارهای سایت، اگر کسی تمایل داره حتما بهم پیام بده، از قسمت تماس با ما ایمیل و آیدی تلگرامم رو میتونید پیدا کنید، ممنونم

 29. سلام
  به نظرم این سریال ضد ایرانی نیست
  ضد دین هست ( موکدا ضد مسیحیته بیشر) و صد البته فمینیستی
  اتفاقا تنها واکنش جالبی که در مورد ادیان تو این فیلم تا اینجا دیدم ( یعنی تا انتهای قسمت دهم فصل دوم ) واکنش جون به قرآن کریم بوده با اون نورپردازی خاص، موسیقی ارام و چهره پر ارامش جون وسط هول و ولای برنگشتن صاحبخانه مسلمان و کشته شدن همه خانواده برا حفاظت از جون که واقعا وسط یک سریال ضد دینی عجیب بود
  به نظرم باید این فیلم رو با دقت بیشتری رصد کرد
  حتی احکامی مثل قطع ید و … که به عنوان شاهد مثال ازش بهره بردین احکامین که بسیار سنگین تر و سخت گیرانه ترش تو کتب عهد جدید و اناجیل اربعه هست و نمیشه به اسلام و ایران مرتبطش کرد
  و البته شکی هم نیست که دین هدف اصلی نویسنده بوده اما اینکه کدوم دین و کدوم تعریف ازی دین؟
  ان شاءالله مخاطب اونقدر فهیم هست و باشه که به این تعاریف دقت کنه

 30. سلام
  بهتر نیست عنوان صفحه رو عوض کنین که ب اشتباه دچار نشن افرادی که سرچ میکنن یا بخاطر بالا رفتن seo تون اینکار رو کردین ؟
  در هر حال دلیلی نیست هر کسی که کج و راست رفت بگن مست هست !
  در بی کفایتی حاکمان مملکت ب ظاهر اسلامی مان کسی فکر نکنم شکی داشته باشه
  همین بس که از سال ۸۸ چ افرادی به خاطر ابراز عقیده شون توی حبس هستند البته که خس و خاشاک بودن اونا
  در کل
  حاکمی که مملکت رو از توی ی ماشین ضد گلوله ببینه و از روی ی صندلی راحتی پایین نیاد همان به که نباشد

 31. مصداق بارز چوبو که برداری گربه دزده فرار میکنه! مهم نیست از کجا ایده گرفته،با کی دشمنی داره و بلا بلا بلا…مهم اینه که مردم شباهت ایران الان رو با گیلیاد با پوست و استخون حس میکنن حالا هی زور بزن،هی توجیه کن

 32. من فقط یک سوال دارم. شخصی که میخواد اثری را تحلیل بکنه تمام منابع و اطلاعات را با دقت مطالعه میکنه. حالا شما که میخوای بگی که این سریال ضد دین و اسلامه اصلا کتاب را خوندید؟ من بر این شک دارم که حتی سریال رو هم کامل ندیده باشی.

 33. چیزی که باعث میشه وقتی این سریال و ببینم ، همزاد پنداری کنم با شرایط کشورم ، اینه که چه در گیلیاد و چه در جمهوری اسلامی هردو زن رو جز برای ارضای مرد و زایش بیشتر نمیدونن و هردو در پی تحقیر و تخریب نقش زن و جایگاه زن هستند ….در کشور منم زنان محدودند و در عرصه های مختلف نادیده گرفته میشن مشابه وضع گیلیاد اگر هم این سریال بقول نویسنده این نقد، سفارشی بوده باشه بسیار کارشو درست انجام داده و فضای خفقان زنان ایرانی رو خوب ترسیم کرده ..‌.

 34. برو به درک با این نقدت از بهترین سریال هاست
  شما هم سریال ضد غرب درست کن این همه معروف و محبوب بشه

  1. چرا شما اینقدر خودتو حرص میدی درک نمیکنم، نظرتو دقیق بگو کجا رو قبول نداری یا نظرت کجا چیز دیگه ای هست، آخه کامنت اینقدر درب داغون!!!
   برای بار هزارم، 1- این یکی از بهترین و قشنگ ترین سریال های تمام عمرم هست، چند بار دیگه باید اینو تکرار کنم نمیدونم 2- این یکی برای مولتی هزارمین بار! بنده فیلمساز نیستم و علاقه ام تحلیل فیلم هست، و این بچگانه ترین و ابتدایی ترین چیزی هست که میشه به یک تحلیلگر با منتقد سینما گفت، همین گفتتو یک سرچ به انگلیسی بزن تا ببینی منتقدین سینما در برابر این سوال چه چیزهایی که نثار سوال کننده نکردن، خودت خنده ات نمیگیره، یعنی هر وقت گوگل میکنی نقد فلان فیلم، بعد از خوندنش به نویسنده میگی برو خودت فیلم بساز، انصافا چند بار این جمله رو به عنوان کامنت نوشتی:‌)؟!

 35. واقعیت کشورهای مذهبی روگفته جای تعارف و انکار هم نیست در مورد غلو بیشتر یا سیاه نمایی بیشتر هم خاصیت 99 درصد فیلم هاست برای جذب مخاطب و القای پیام اصلی وتمام

 36. من نمی دونم چرا هر فیلم یا اثر هنری که ساخته میشه و واقعیات رو به نمایش می ذاره میشه سیاه نمایی؟! واقعیت جوامعی با حکومت های ایدئولوژیک رو به نمایش گذاشتن سیاه نمایی نیست بلکه نشون دادن چهره واقعی اونها و نمایش گندابیه که در لایه های زیرینشون خوابیده. حکومتهایی که با تکیه بر ایدئولوژی و با هدف گرفتن عقاید و احساسات مردم، سعی در تحمیل خوشون به جوامع و حکومت بر مردم دارن. حاکمانی که دین رو پتکی کردن و اون رو بر سر هر کس که عقیده مخالف داره می کوبن…

 37. نمیدونم چرا از اول با نقدتون مشکل داشتم. به خاطر نقدتون شروع به دیدن این سریال کردم. حقیقتا نمیتونم بگم ضد ایرانیه ولی قطعا ضد مذهبیه.
  حداقل با افراطی گری در مذهب به شدت مشکل داره. چه یهود چه اسلام و چه مسیحیت.
  مذهب اگر به حاشیه کشیده بشه دردسر درست میکنه.
  فمینیستی بودن رو واقعا نمیتونم نظر بدم. حداقل به شدت به برخی جوامع که زن رو خفیف میشمرن اعتراض داره.
  در مجموع خیلی تلخه
  ولی درسته انگشت اتهامش به سمت ماست
  به سمت افغانستانه
  به سمت پاکستانه
  به سمت اماراته
  به سمت مسیحیت قدیمه
  به سمت یهودیت هم هست
  من به این نقد شما خیلی نقد دارم!
  ولی نمیتونم خیلی مخالفت کنم چون باید خیلی بنویسم و توی نوشتن زیاد سر کلاف کار از دستم در میده.

  پیشنهاد میکنم یه بار دیگه با دید دیگه ای این سریال رو ببینید. یا حداقل یه نفر رو که باهاتون مخالفه رو همراه کنید در این بازبینی.

  1. ممنون از کامنتتون، من هم نوشته ام رو خالی از اشکال نمیدونم و حتما سعی میکنم بهتر سریال رو ببینم و اصلاح کنم نوشته هامو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید