سریال

تحلیل و بررسی سریال ضد ایرانی The Handmaid’s Tale (سرگذشت ندیمه)

Iran and Gilead: Two Late-Twentieth-Century Monotheocracies, as Seen Through Diaries

سریال «سرگذشت ندیمه» The Handmaid’s Tale که بر اساس رمانی به همین نام مربوط به سال 1985 نوشته Margaret Atwood نویسنده‌ی کانادایی ساخته شده، سریال تلویزیونی آمریکایی ساخته Bruce Miller و ارائه‌ای از شبکه اینترنتی Hulu می باشد. فصل اول آن‌که پخشش از آوریل ۲۰۱۷ شروع شد شامل ۱۰ اپیزود بود و پخش فصل دوم آن در آوریل ۲۰۱۸ شروع خواهد شد و شامل ۱۳ اپیزود خواهد بود. این مجموعه‌ی بسیار پر افتخار، موفق به کسب 13 نامزدی و 8 جایزه از جشنواره‌ی امی سال ۲۰۱۷ و 3 نامزدی و 2 جایزه از گلدن گلوب 2018 شده و جوایز متفرقه زیادی نیز به آن تعلق گرفته است.

با توجه به جوایز زیادی که یکی پس از دیگری به این سریال تعلق می گرفت و تِم فمنیستی آن که تمِ سال هست و در فیلم های امسال جشنواره ها فراگیر بود (به طور شاخص می توان به فیلم های اسکاری The Shape of Water ,Lady bird ,Three Billboards Outside Ebbing, Missouri و I, Tonya اشاره کرد) و علیرغم صحبت های کاربرانی که از ریتم کند داستان کمی شاکی بودند، شروع به تماشای سریال کردم.

چکیده داستان را شاید بتوان در چند جمله تعریف کرد! ما اتفاقات و تحرکات کوچکی را که می شنیدیم، جدی نگرفتیم و دیدیم که یک دفعه حکومت عوض شد و دیکتاتوری مذهبی کشور را فرا گرفت، الان به شدت پشیمانیم که چرا همان موقع نفهمیدیم چه اتفاقی دارد می افتد و جلویش نایستادیم، حال وقت قیام زنان است!

از ابتدای شروع سریال، جالبترین موضوع برایم این بود که دیالوگ ها، فضای حاکم بر اثر و نمادهای مختلفی که وجود داشت من را به یاد تصویر رسانه ای شدیدا سیاهی که غرب همیشه از کشور مذهبی مثل ایران سعی داشته نمایش دهد، می انداخت. تصور می کردم این اثر و حکومت مذهبی تمامیت‌خواهش به گونه ای به حکومت مذهبی آرمانی پساآخرالزمانی ای مثل آنچه که اسلام باور دارد یا آنچه می توان به حکومت حضرت مسیح پس از بازگشتش تصور کرد رجوع می کند و به نوعی داستان خود را طبق رسم متداول داستان نویسی که به دیرین گونه ها و گونه های واقعی موجود در جهان برای الگو گرفتن ارجاع می دهند، از آنها وام گرفته است. اما سعی داشته به سیاه ترین شکل ممکن با کم و زیاد کردن و وارونه نشان دادن المان هایی، این فضا را مطابق میل خودش بازسازی کند. در واقع این سریال علاوه بر هدف قرار دادن مذهب و کشورهای مذهبی (اسلامی) امروز به نوعی تشکیل هر حکومت آرمانی مذهبی در آینده را نیز سیاه جلوه می دهد. یک موردی که در قسمت های پایانی تر به نظرم آمد این بود که سعی شده فضای تاریک و خفقان آور داستان کمی تلطیف شود، شاید در جهت حداکثری نگاه داشتن دیدِ اعتراضی به چنین حکومت هایی حتی اگر نتوان در دنیای امروز با کار رسانه ای، به سیاه ترین شکل ممکن آنها را نشان داد!

تصویر پوستر اصلی سریال

دو نکته خیلی مهم را می توان با توجه به این اثر توضیح داد:

نکته مهم اول: سیستم کار رسانه های غرب (به عبارتی یهودیان، با توجه به اینکه اساسا رسانه در جهان توسط مالکان یهودی اداره می شوند! که خودش جداگانه جای بحث دارد) طی سالیان دراز به بلوغ رسیده اند و امروز خیلی نظام مند، هماهنگ و کم‌نقص جلو می روند. به این شکل که تئوری ها و دکترین های خود را توسط برترین و نخبه ترین نویسنده ها در عالی ترین شکل هنری به رشته تحریر در می آورند و علاوه بر حمایت رسانه ای شدید در جهت فروش بالای کتاب های نوشته شده، با آوردن آنها به مدیوم سینما و سریال های تلویزیونی، تاثیر و کار رسانه ای برای آنها را تکمیل می کنند. جشنواره ها و پروپاگاندای خبری هم در بهترین شکل در کنار معروف تر شدن این آثارِ استراتژیک نقش ایفا می کنند. و این چرخه‌ی کامل هست که توانسته چنین قدرتی ایجاد کند که ذهن اکثر مردم را کم و زیاد به غرب و سیاست هایش گرایش دهد. (اینجا بهتر است دوباره اشاره کنم که آثار جشنواره ای، برخلاف اظهارات برخی از دوستان فقط به دلایل سیاسی انتخاب نمی شوند و همانطور که توضیح دادم، با سیستم یکپارچه ای طرف هستیم که خروجی آن، آثاری شاهکار برای جشنواره ها در جهت سیاست های آن ها فراهم می آورد)

نکته مهم دوم: اساسا غرب حکومت لیبرال دموکراسی در حال سقوط! (این را از این جهت عرض می کنم که در سال های اخیر کتاب های زیادی در این باره به چاپ رسیده و به بحثی جدی در بین اندیشمندان غربی تبدیل شده. و به نوعی با انتخاب یک رئیس جمهور ضد سیستم، نشانه های این اتفاق هر بار خود را بیشتر نمایان می کند) خود را با تمام نواقصش بهترین نسخه ممکن می داند و در تولیدات رسانه ای خود نیز هر گونه فردی که برای تغییر وضعیت موجود ظهور کند و یا هر طرح و مدل جایگزینی که مطرح شود را سیاه و کثیف به تصویر می کشد (در فیلم های بلاک باستری ابر قهرمانی که روز به روز بیشتر می شوند و همچنین پویانمایی های تولید شده که شاید بتوان بطور شاخص انیمیشن Zootopia و Up را نام برد این امر خیلی واضح قابل رویت هست)

ظاهراً تشابه زیادی در این‌گونه فیلم‌های آخرالزمانی دیده می‌شود و همگی به بشر امروزی القا می‌کنند شما زمانی حسرت زندگی این روزهای خود را می‌خورید و قدر جهان کنونی خود را بدانید. اگر به‌دقت به این مفهوم بنگریم هرگونه تلاش و آرزو برای دنیایی بهتر به چالش کشیده شده و عاقبت آن تاریک به نمایش در می‌آید.

برخی از نمادها و مفاهیمی که در سریال وجود دارند و راهنما و جهت دهنده (چه مستقیم و غیر مستقیم) برای ذهن ببینده می باشند را سعی می کنم لیست کنم:

– حکومتی به شدت مذهبی و ضد مدرنیستی که دستاوردهای غرب (از جمله آزادی های افسارگسیخته جنسی) را زیر پا می گذارد. تمام دیالوگ ها و حتی قوانین و رفتارهای مردم بر اساس کتاب مقدس می باشد (در حدی که میتوان آن را با حکومت های آرمانی الهی پس از ظهور حضرت عیسی در مسیحیت یا در اسلام و یهودیت مقایسه کرد!)

– زنان جامعه، پوشیده و نسبتا تا حد زیادی پوشش شبیه آنچه مربوط به ادیان الهی هست را دارا می باشند.

– همجنسگراها مجازات (اعدام) می شوند (حتی از تیر چراغ برق و با استفاده از جرثقیل شبیه آنچیزی که به انقلاب اسلامی نسبت می دهند و در فیلم هایی مثل آرگو می توانید این را به وضوح ببینید) و شبیه سازی مراسمی مثل سنگسار برای مجازات افراد خاطی از قوانین الهی.

سریال سرگذشت ندیمه - آی‌نقد
در توضیحی که در قسمت اول سریال داده می شود، با گذاشتن کلاه بر سر هر فرد اعدامی، دلیل اجرای این حکم را نشان می دهند و جالب است در صحنه ای گذرا در قسمت دوم و بطور مشخص و با منظور، فردی که نماد ستاره داوود صهیون را روی کلاهش دارد به دارکشیده شده است!

– تشویق (اجبار) به دوری از فاحشگی و همجنسبازی و به جای آن فراخوانده شدن به فرزندآوری.

–  قطع کردن دست به عنوان مجازات، که با مجازاتی که در اسلام مطرح هست مشابهت دارد.

– اشاره به ازدواج موقت! (concubine) و در ادامه از اینکه این موضوع با آموزه های آنها مطابقت دارد نام برده می شود! در اینجا به نوعی شاید از مفهوم ازدواج با کنیزان یا رفتار با زنان بیوه در جنگ ها، آنچنان که در اسلام هست نیز الگو گرفته شده باشد.

– کشت گیاهان بصورت ارگانیک و دوری از تراریخته 🙂

– اشاره به دستگیری دانشمندان و به نوعی قبول نداشتن علوم آکادمیک غربی!

– اشاره زیاد به حملات تروریست ها و اینکه بعد از آن هست که حکومت شدیدا مذهبی حاکم می شود که زن ها را از مالکیت کنار می گذارد و فمنیسم را قبول ندارد!

– اشاره به اینکه چیزی در وجود برخی از مردم (اشاره به یک همجنسگرا) هست که نمیتوانن از آنها بگیرند و آخر سر، کار خود را انجام می دهند. (به نوعی قهرمان جلوه دادن همجنسگرایان و دیگر انحرافات جنسی در کنار ایجاد حس ترحم برای آنان، تم اصلی هست که امروزه توسط هالیوود به شدت عرضه می شود. برای مثال شاید در آثار خواهران! واچووسکی مثل ابر اطلس یا سریال Sense8 این نقش منجی گونه دگرباش ها، خیلی واضح تر قابل مشاهده باشد. متاسفانه امروزه تبلیغ همجنسگرایی به حدی رسیده که در اکثر سریال ها و در بسیاری از فیلم ها مشاهده می شود. فراموش نکنیم امسال سالی بود که فیلم های نامزد اسکار دارای تبلیغ برای همجنسگرایان، از نظر تعداد رکورد تمام دوران ها را شکستند!)

– نوع رفتار کشورهای غربی با پناهنده ها در واقعیت امروز جهان با آن چیزی که از پناهنده های سوری و بقیه کشورهای درگیر با تروریسم سراغ داریم به بدترین شکل ممکن می باشد ولی در قسمت نهایی در یک حالت متناقض می بینید که دولت کانادا به بهترین شکل ممکن از یک پناهنده استقبال می کند و آن را تحویل می گیرد!

– اشاره به اینکه اسم گروهی که میخواهند حاکم شوند “پسران یعقوب Son of Jacob” هست، و استفاده از نماد چشم و استفاده زیاد در دیالوگ ها بطوریکه همه چیز را زیرنظر چشم می دانند (under his eye) اینها را شاید در کنار نمایش نماد ستاره صهیون روی کلاه فرد اعدامی، بتوان جنبه دیگری از داستان دانست!!

سریال سرگذشت ندیمه - آی‌نقد

نمادهای اصلی پرچم و حکومت گیلیاد

در نهایت باید بدانیم که این سریال سفارشی و جوایزی که ثابت شده تا جای ممکن به دلایل سیاسی اهدا می شوند، به زعم بنده (دقت شود همانطور که همیشه گفته ام این قسمت ها برداشت های شخصی بنده می باشد) با حوادث دومینووار ایران مثل تظاهرات به سمت اغتشاش گراییده اخیر یا قضیه دروایش نعمت الهی و تشویق زنان جامعه به قیام که هر چند ریشه های داخلی پر رنگی دارد و فساد و عملکرد ضعیف مسئولین در این سالها به نوعی در آن دخیل است ولی ریشه های محرک بیرونی اش خیلی مشهود و روشن می باشد و با کار شدید رسانه های غربی جلو رفته است و با تکرار هر چند مدت یکبار ایران را در سیکل تنش زایی قرار می دهد، بی ارتباط نبوده و ساخته شدن این سریال در این زمان خاص شاید (فقط شاید!) قسمتی از پازل کار رسانه ای این ماجرا و دستگاه رسانه ای یکپارچه غرب باشد. بویژه اگر بدانیم که توجه ویژه جشنواره های معروف اروپایی و آمریکایی آن هم به شکلی عجیب پشت سر این سریال بوده و اینکه گذشته این جشنواره ها نشان می دهد که چقدر به موقع نقش سیاسی خود را ایفا می کنند! در واقع این سریال به خوبی می تواند برای خبرگزاری های غربی و انتشار اخبار دروغ و یا اغراق شده شان همراهی اذهان عمومی را به ارمغان بیاورد!

 

اگر خدا بخواهد سعی می کنم در آینده آثار دیستوپیایی که در چند سال اخیر ساخته شده را نیز در حد توان تحلیل کنم و با کمک شما دقیق تر این جریانی که در چند سال اخیر خیلی پر رنگ دنبال می شود را بهتر بشناسیم، آثاری که فعلا به ذهنم میرسد چهارگانه Hunger Games، سه گانه Maze Runner و چهارگانه Divergent می باشند، شما هم اگر اثر دیگری یا نکاتی در این راستا به ذهنتان می رسد برایم بنویسید.

برخی از کامنت‌های نوشته شده در وبسایت‌های دیگر:

اسماعیل

شما مذهبیون ذهنتون واقعا خرابه. به نظرم قضیه ایران خیلی تو بورس بود و اینم یک حکومت مذهبی و قیام علیه اونو نشون میده برای همین هم اینقدر جایزه گرفته و طبیعی هم هست و اصلا چیز بزرگی نیست، مثل جایزه های فیلم های فمنیستی و زنانه امسال به خاطر جنبش metoo و یا یکسری مذهبیون با توهم نوشته بودن که جایزه های اسکار امسال بدون استثنا همه ته مایه انتقام و جنگ طلبی داشتن و باید منتظر حرکت های نظامی آمریکا تو سال اخیر باشیم، این یکی ولی خیلی خنده دار بود دیگه

Persian Leopard (زومجی)

وضعیت جامعه تو این سریال برای ما ایرانی ها خیلی هم غریب نیست!

The Good Guy (زومجی)

چقدر این سریال شبیه به جامعه خودمون بود . یعنی قشنگ میشه تک تک جزئیات اون رو به روند رفتاری جامعه و حقوق مدنی/شهروندی و قوانین داخلی نسبت داد . البته بهتره از گفتن نسبت دادن خودداری بشه و باید گفت بطور دقیق همون چیزی است که در واقعیت شاهدش هستیم . البته شاید یک سری جزئیات کوچک باشن که فرق داشته باشن ولی مفهوم کلی و اصلی بسیار شبیه به هم هستن.

farah (زومجی)

تشکر میکنم از نقد بسیار عالی شما ازین سریال
راستش من اینقدر دیدن سریال واسم سخت بود که مجبور بودم وسط بعضی قسمتها فیلم رو متوقف میکردم و بلند میشدم و قدم میزدم تا اروم بشم .شاید چون من هم خانم هستم برای من دیدن این سریال باتوجه به مشابهت وحشتناکش با جامعه ام بیشتر از حد معمول سخت بود

Iran and Gilead: Two Late-Twentieth-Century Monotheocracies, as Seen Through Diaries

جالب اینکه بعد نوشتن متن تحلیلم برای این سریال در جوستجوهای بعدی به جمله بالا در نسخه اصلی کتاب رسیدم. نویسنده بطور مستقیم از ارتباط داستان با انقلاب و حکومت مذهبی ایران سخن به میان آورده است. به نظر می‌آید سفارش و ساخته شدن سریالی بر اساس آن در این زمانِ خاص، همانطور که اشاره کردم، اهداف سیاسی عمیقی را دنبال می کند.

تعریف غرب از فمنیسم، تعریفی تاسف بار است که ظاهری زیبا ولی عمقی سیاه و کثیف دارد!

رشد فزاینده و عجیب آمار تجاوز و خشونت علیه زنان در غرب و تضعیف امنیت زنان در جامعه (با توجه به آمارهای سازمان ملل)، در اصل ناشی از ذات این تمدن لیبرال و نسخه ای است که برای جهان می‌پیچد. اما غول رسانه ای غرب (در صدر آن هالیوود) با چنان قدرتی هیپونیزتم کننده مسائل حاشیه ای را برای مردم برجسته می کند که کسی به اینکه شاید مشکل خیلی ریشه ای تر است فکرش هم خطور نکند یا اگر اینچنین شود هیچ نسخه جایگزینی موجود نباشد، توجه شود که این دستگاه رسانه ای بیشتر از هر چیزی نسخه های جایگزین را قبلا خفه کرده و به سیاه ترین شکل ممکن نمایش داده است تا حتی افرادی که دنبال نسخه جایگزین می گردند نیز دوباره در گرداب رسانه ها غرق شوند. غرب هیچ وقت به ریشه ها نمی پردازد، مثلا برای رشد هرچه بیشتر صنعت پورن تلاش می کند و قاچاق به شدت بالا و تاسف بار دختران جوان و خودکشی های زیادی که در این صنعت رخ می دهد را نادیده می گیرد، سلامت روانی انسان های حاضر در این صنعت و مردم سراسر جهان که تحت تاثیر آن در حال نابودی است را نادیده می گیرد و زمین بازی را با بازوی سحرآمیز رسانه ای خود عوض می کند تا کسی به ریشه ها نپردازد . . .

بنا به کمبود وقت و طولانی شدن این مقاله، اگر خدا بخواهد در آینده در مقاله ای جدید و مفصل، فمنیسم را زیر ذره بین خواهیم برد ولی در حال حاضر توصیه می کنم مستند انقلاب جنسی 1 و 2 که اخیرا منتشر شده را خریداری کرده و ببینید و همچنین می توانید در ادامه به مقاله خیلی خوبی که در این باره قبلا در سایت قرار گرفته نگاهی بیندازید.


یکی از مضحک ترین مسائلی که امروز به لطف خواهر، مسیح علینژاد، بولد شده، مبارزه با حجاب هست (نه مبارزه با حجاب اجباری بلکه مبارزه با خود حجاب و اصلا مبارزه با باکرگی و ادامه اش رو خودتان حدس بزنید). به طرز مسخره ای همین آزادی حجابی که در کشور ما وجود دارد را محکوم کرده! و زنان را به برداشتن کامل حجاب و قانون شکنی علیه قوانین کشورشان دعوت می کنند. فکر نمی کنم دعوت به قانون شکنی در هیچ کشوری مورد پذیرش باشد، که در ایران البته استثنا مورد پذیرش هست و کسی واکنش خاصی نشان نمی دهد. گشت ارشاد هم عملا بازیچه کلیپ سازی این جماعت هست و گرنه در برخوردهای اندکش خیلی خوب و نرم برخورد می کند. چقدر افراد با حجاب در کشورهای اروپایی (فعلا در 5 الی 6 کشور بارز هست و اتحادیه اروپا در حال رفتن به همگیری این قوانین است) از تحصیل و حضور در هر گونه کار دولتی و بسیاری از حقوق اولیه منع شده اند (جالب است حتی جمعیت 6 میلیونی مسلمانان فرانسه یک نماینده مجلس نمی تواند داشته باشد) و برای ایران مشخصا یکسری افراد، مسائل داخلی ایران را به اینور و آور کردن روسری زنان تقلیل داده اند و عملا مبارزه با بنیاد و ریشه های مشکلات نیز با سیستم رسانه ای شان در حال جابجایی است. جالب اینکه لیبرالیسم طبق تعریف و بنیاد اصولش حق ندارد به پوشش مردم واکنش نشان دهد اما می دهد چه علیه حجاب اسلامی و چه برای تعیین کردن قوانین سخت گیرانه برای جلوگیری از آزادی مردم برای برهنگی! حال اسلامی که در اصول و قوانین آن حجاب مطرح است را مورد حمله قرار می دهند! وقتی همه اینها را بتوانی از بالا و در کنار هم ببینی، حجم حماقتی که امروزه دنیایمان را گرفته واقعا جنون آور است! در ضمن این را بگویم پرچم دارانی مثل علی نژاد که خودشان تصریح کرده اند برای راه اندازی کمپین شان چیزی حدود 250 میلیون تومان در ماه، از سرویس های دولتی آمریکا، پول دریافت می کنند، معلوم است که خروجی کار آنها در کنار رسانه هایی که پشت سرشان هستند، برای کشورما چه خواهد بود . . .


بازیگران و کاراکترهای اصلی سریال:
ـ الیزابت ماس Elisabeth Moss در نقش جون آزبرن/ آفرد، یک زن که هنگام تلاش برای فرار از کشور به همراه همسر و دخترش بازداشت شده و حالا تبدیل به یک ندیمه شده.ـ جوزف فاینز Joseph Fiennes در نقش فرمانده فرد واترفورد، یک مقام عالی‌رتبه دولتی و ارباب آفرد. هم او و هم همسرش نقش مهمی در تشکیل گیلاد ایفا کردند.
ـ ایوان استراهوفسکی Yvonne Strahovski در نقش سرنا جوی واترفورد همسر فرد که قبلاً یک فعال فرهنگی بوده.
ـ الکسیس بلدل Alexis Bledel در نقش امیلی/ آفگلن یک ندیمه و دوست و همراهِ خرید آفرد، او قبلاً استاد دانشگاه در رشته زیست‌شناسی سلولی بوده و همسر و یک پسر داشته.
ـ مدلین بروئر Madeline Brewer در نقش جینین/ آفوارن یک ندیمه که هم‌زمان با آفرد وارد رِد سنتر برای آموزش می‌شود و با آفرد دوست می‌شود. به دلیل ناسازگاری چشم راست او را به‌عنوان تنبیه تخلیه می‌کنند و او از لحاظ ذهنی ناپایدار می‌شود.
ـ آن داود Ann Dowd در نقش آنت لیدیا، زنی که مسئول نظارت بر آموزش ندیمه‌هاست. او خشن و بی‌رحم است و ندیمه‌ها را با مجازات بدنی سخت تنبیه می‌کند در عین حال برای ندیمه‌ها اهمیت قائل است و عمیقاً به مأموریت آن‌ها و آموزه‌های گیلاد معتقد است.ـ او تی فگبنل OT Fagbenle در نقش لوک بانکل، همسرِ جون (آفرد) پیش از ظهور گیلاد. چون جون همسر دوم او بوده طبق قانون گیلاد ازدواج آن‌ها باطل محسوب شده و دختر آن‌ها نیز نامشروع محسوب می‌شود. ابتدا جون تصور می‌کند که او کشته شده است اما بعدها معلوم می‌شود که او موفق به فرار به کانادا شده است.
ـ مکس مینگلا Max Minghella در نقش نیک بلین، راننده فرمانده واترفورد. او به آفرد علاقه دارد و بین آن دو رابطه عاطفی برقرار می‌شود. در نهایت معلوم می‌شود که او یک “چشم ” است (جاسوس گیلاد).
ـ سمیرا وایلی Samira Wiley در نقش مویرا، بهترین دوست جون از زمان کالج، او پیش از ورود آفرد در رِد سنتر بوده ولی پیش از فرستاده شدن پیش یک ارباب موفق به فرار می‌شود اما دوباره دستگیر شده و تبدیل به یک جِزبِل (فاحشه) با نام روبی می‌شود.
ـ آماندا بروگل Amanda Brugel در نقش ریتا، یک مارتا (خدمتکار) در خانه واترفورد. او زمانی یک پسر داشته که در سن ۱۹ سالگی در جنگ داخلی کشته می‌شود.

تفاوت سریال با کتاب:
سریال «سرگذشت ندیمه» بسیار به کتاب اصلی وفادار بوده اما تفاوت‌های نیز با آن دارد. یکی از جزئیات اصلی که در سریال تغییر کرده این است تمام ایدئولوژی نژادی گیلاد علیه غیر سفید پوستان که در کتاب بود را حذف کرده. در کتاب، زنان سیاه پوست و دورگه به‌عنوان ندیمه به خدمت گرفته نمی‌شوند؛ در بهترین حالت از آن‌ها به‌عنوان مارتا استفاده می‌شود و در اکثر اوقات آن‌ها را به کلونی‌ها فرستاده می‌شوند تا در حین کار بمیرند؛ اما در سریال ندیمه‌های سیاه پوست نیز دیده می‌شود.‌
یکی دیگر از تفاوت‌های سریال با کتاب این است که در کتاب هرگز اشاره‌ای به نام اصلی آفرد نمی‌شود اما در سریال نام اصلی او در انتهای اپیزود اول مشخص می‌شود. از دیگر تفاوت‌ها سرنوشت همسر و فرزند آفرد است که در کتاب مشخص نیست. دربخش مدرنیزه کردن سریال نسبت به کتاب٬ ندیمه‌ها گشواره‌های با فرستنده جی پی اس دارند که برای ردگیری آنها استفاده می‌شوند. این چیزی است که درداستان کتاب که در سال ۱۹۸۵ نوشته شده وجود ندارد.

در نهایت خلاصه ای از داستان آمده در کتاب را می توانید در زیر بخوانید:

فضای داستان

داستان در شهر کمبریج در ماساچوست ایالات متحدهٔ آمریکا رخ می‌دهد. پس از ترور رئیس‌جمهور آمریکا با گلوله و به رگبار بستن همهٔ اعضای کنگره ایالات متحده، نسبت دادن آن به اسلام‌گرایان تندرو و اعلام وضعیت فوق‌العاده، انقلابی در کشور رخ می‌دهد، قانون اساسی لغو شده و حکومتی تمامیت‌خواه مسیحی به نام جمهوری گیلاد تشکیل می‌شود. در این حکومت جدید آزادی‌های فردی اکثر شهروندان پایمال می‌شود و همهٔ ادیان به جز دین رسمی کشور، ازدواج مجدد، طلاق، سقط جنین، هم‌جنس‌گرایی غیرقانونی اعلام می‌شود. متخلفان مذهبی و سیاسی اگر بخت یارشان باشد به مناطق سمی و خطرناک که کولونی نامیده می‌شوند فرستاده می‌شوند، وگرنه در بیشتر موارد با طناب دار اعدام شده و به «دیوار» (ظاهراً دیوار دانشگاه کمبریج) آویخته می‌شوند تا مایهٔ عبرت بقیه باشند.

در سرزمین گیلاد بیشتر مردم به دلایلی که در مؤخزهٔ داستان می‌آید عقیم هستند، این مسئله بابت فجایع زیست‌محیطی است که بعضی نواحی کشور را غیرقابل سکونت کرده و احتمالاً به حوادثی در نیروگاه‌های هسته‌ای و پایگاه‌های دفع مواد سمی مرتبط است. به همین خاطر زنان بارور که ازدواج نکرده‌اند یا ازدواجشان مورد قبول حکومت نیست، به عنوان «ندیمه» در اختیار خانواده‌های تراز اول قرار می‌گیرند تا شاید برای آنها بچه‌ای بیاورند. زنان مجرد عقیم تبعید می‌شوند. طبق تعبیر حکومت، عقیم بودن مردان ممکن نیست و این مشکل تنها از جانب زنان ممکن است پیش بیاید.

سرویس امنیتی مخوف

فضای جمهوری گیلاد رعب‌آور و پرتنش است، از آنجا که همه از مأموران مخفی حکومت در هراسند. هر لحظه ممکن است کسی نشانه‌ای مبنی بر بی‌اعتقادی یکی از شهروندان به اصول و حقانیت حاکمیت گیلاد ببیند، و ـ از روی اعتقادات شخصی به این اصول یا در اکثر موارد برای خوش‌خدمتی و به دست آوردن امتیازی که شاید آیندهٔ سیاه او را به تعویق بیندازد ـ به سرویس امنیتی-جاسوسی حکومت که چشمان خدا (Eyes of God) نام دارد گزارش کند. این سرویس امنیتی که گسترشی از سازمان سیا است تقریباً اجازهٔ انجام هر کاری را دارد، با اتوموبیل‌های سیاه‌رنگ با شیشه‌های دودی و چراغ گردان هر کسی را که بخواهد بازداشت می‌کند و مورد شکنجه قرار می‌دهد. اعضای بلندپایهٔ حکومت هم با این که معمولاً خود یکی از این چشمان خدا هستند، از آسیب آنها مصون نیستند و نمی‌توانند اعمال آنان را زیر سؤال ببرند.

طبقه‌بندی اجتماعی زنان

یکی از وجوه برجستهٔ حکومت جمهوری گیلاد، تبعیض جنسی شدید در مورد زنان است. حکومت گیلاد با تفسیر انجیل به نفع خود، نظامی تمامیت‌خواه ایجاد کرده که در آن زنان به این طبقات اجتماعی تقسیم می‌شوند:

همسران (Wives): زنان فرمانده‌ها هستند که طبقهٔ حاکم جمهوری گیلاد را تشکیل می‌دهند. لباس همسران آبی است.
دختران (Daughters): دختران طبیعی یا به فرزندی پذیرفته شدهٔ فرماندهان هستند. تا زمان ازدواج (که خیلی زود و حدود ۱۴ سالگی صورت می‌گیرد) لباس سفید می‌پوشند.
خاله‌ها (Aunts): مسئول آموزش و نظارت بر ندیمه‌ها هستند، و نسبت به بقیه زنان کمی اختیار عمل دارند. لباس آنها قهوه‌ای است.
ندیمه‌ها (Handmaids): زنان باروری هستند که وظیفه‌شان تولید بچه برای همسران است. نقش ندیمه‌ها بر اساس داستان زنان یعقوب در سفر پیدایش است که چون خود نمی‌توانستند برای او فرزندی بیاورند، ندیمه‌هایشان را وادار کردند با شوهرشان نزدیکی کند و از هنگام زایمان بچهٔ آنها را تصاحب کرده و فرزند خود خواندند. این زنان به هر فرمانده‌ای که تعلق می‌گیرند، نام او به آنها تعلق می‌گیرد. مانند آفرد Offred (آف فرد Of fred متعلق به فرد) که به فرمانده فرد تعلق دارد. رنگ لباس ندیمه‌ها قرمز است.
مارتاها (Marthas): زنان نابارور مسن‌تری هستند که انجام کارهای خانگی طبقهٔ حاکم را به عهده دارند لباس مارتاها سبز است.
همسران ارزان (Econowives): زنانی هستند که با مردانی از طبقهٔ نازل‌تر ازدواج کرده‌اند و وظایف مختلف زنان یعنی همسری، انجام وظایف خانه‌داری و آوردن بچه را به عهده دارند. لباس آنها هم راه‌راه آبی، قرمز و سبز است.

منبع
اختصاصی iNAGHD.ir (برای نوشتن برخی مشخصات، از ویکیپدیا و بلاگ نماوا کمک گرفته شده است)
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫236 نظرها

 1. سریال بسیار جالب و تفکر برانگیزیه . شاید مهمترین چیز این باشه که ما فکر می کنیم که باید از افراطی ها ترسید و گروه های جهادی و رادیکال خطرناکند حال منتصب به هر دینی. اما واقعیت چیز دیگری است در واقع باید از معتدلین و اصلاح طلب و پیروان مدرن مذاهب ترسید چرا که عملا هیچ کدام از این سر دوطیف به خوانش مترقی از دین باور نداره یکی اینو داد میزنه و دیگری پنهان میکنه و در لباس میش ظاهر میشه. اگر به دین به شکل سنتی آن رجوع بشه اوضاع همین قراره چرا که متون ادیان پر است از مفاهیم ضد زنی که امروزه هیچ کس نمی تونه بپذیره . از صبح تا شب چه کسی از همین تریبون های صدا و سیما و منبرها و.. نشنیده که بهترین کار برای زنان شوهرداری و بچه داری و خانه داری و تشت اب گذاشتنه . تمامی این حرف ها با پشتوانه متون اسلامی ماست از قران تا بحارالانوار. واقعیت اینه که ادیان دایما در حال کنترل زنان هست و بدون این کنترل از نظرشان جامعه در هرج و مرج فرو میره. ا

  1. سلام. خب سادست انتخاب کنید، ایران مخالف تجاوز، یا انگلستان در هر ده دقیقه تجاوز به یک بچه! آمار بزرگترها که جای خودش رو داره! به جای چرندیات حقیقت رو باید دید، مشکل جامعه ما نداشتن دانش حداقلی هست، شما یه جا توی بحارالانوار و قرآن و هر کتاب دیگه ای برای من بیار که نوشته تشت آب! حالا خوبه اون تشت آب رو یه زن داشت توی صدا و سیما می گفت! و این نظر خودش بود، — چیزی که تا 10 سال پیش می گفتن توهم توطتئه هست همین امروز همه دارن ازش همایت می کنن! پس دفاع از همجنسبازی و تجاوزات در جامعه و در آینده آزادی رابطه جنسی با حیوانات! هم توهم توطعه نیست این روندیه که همه دارن می پذیرن و نمی دونم چطور اروپایی که هفته ای 4 زن بخواطر خشوند کشته میشه نماد آزادی زن معرفی میشه! — همگی حواسشون باشه هر چقدر کشور رو غربی تر کردید بدونین تجاوزاتی که روز به روز با غربی شدن بالا میره همه گردن و تقصیر شماهاست، مگر کور باشید و نبینید که توی غرب آمارها به چه شکل هست و با غربی شدن ایران آمار ها چطور بالا در ایران هم داره بالا میره. — دروغ کافیه یه مقدار حقیقت رو باید دید

   1. همین الانشم اروپایی هایی که ازدواج می کنند پاهای همسرشون رو تو ی تشت می شورند کلیپاش تو فضای مجازی هستش

    1. ممکنه توی یک جغرافیای خاص یا یه عده با یک اعتقاد خاص این چیزا باشه ولی جامعیت نداره که شما از لفظ اروپایی ها استفاده کنی ، هرچند اگر هم باشه

   2. خوش به حالت که حقیقت رو میبینی ..این سریال رو برو با دقت نگاه کن و ببین با جامعه ایران چه اندازه تطبیق داره ..زنها در ایران مورد انواع ظلم ها و سواستفاده ها قرار میگیرن واقعا که خجالت داره

    1. این حرفتون نشون میده این سریال کاملا به هدفش رسیده

   3. ارش جان شما که سوال طرح میکنی ایران مخالف متجاوز هست یا انگلیس باید امار تجاوز در ایران رو داشته باشی ، کدوم منبع رسمی در ایران آمار تجاوز رو اعلام میکنه ؟ بگید تا مقایسه کنیم ، دوم این که همجنسگرایی طبق اسناد سازمان بهداشت جهانی یک شکل زندگی سالم هست و اگه اشتباه نکنم نزدیک 20 ساله از لیست بیماری های روانی خارج شده و مورد تایید این سازمان هست ، چون اساساً علم یک پدیده پویاست و مثل دین نیست که حرفاش قطعی و بدون تغییرات باشه ، درمورد سکس با حیوانات هم باید بگم کاملآ مردود هست چون اساسا حیوانات قدرت اختیار رو ندارن که به درخواست سکس شما پاسخ مثبت یا منفی بدن ، در مورد آمار تجاوز هم که عرض کردم اگه آمار تجاوزات در اروپا بالاست به خاطر شفافیتی هست که در آمار هاشون لحاظ میکنن ، موفق باشی

    1. دقیقا با شما موافقم ، تو ایران اگه ب کسی تجاوز بشه حتی از ترسش ب خانواده اش هم نمیتونه بگه چ برسه به این ک بیان امار بگیرن ، ولی اونجا هر جرمی ک علیه کسی انجام بشه فورا میرن گزارش میدن و از چیزیم نمیترسن

    2. محمدرضا خیلی دانشمندی(((((((:حالا که علمی و اهل آمار هستی یه سرچ کوتاه راجع به حیوان آزاری جنسی داشته باشی بد نیست.هر چند سبک و سیاق امثال شما توجیه کردن این امور هست و دانستن کمکی به قضاوت دگم های خود روشنفکربین نخواهد کرد.

    3. بلاخره یه حرف منطقی خوندم
     اقای محمد رضا عالی بود ممنون

    4. بله واقعا علم پویاست که یه روز یه چیزو مفید اعلام میکنه و روز بعد خلاف نظر اولش اونو رد میکنه، انسان ذات خلقتش یه چیزه چرا با علم و شبه علم سر خودت رو کلاه میزاری! اما خدارو شکر سازمان بهداشت جهانی همجنس بازیو از لیست سیاه دراورده، خداروشکر!!

   4. شما مگه از آمار تجاوز در ایران خبر دارین؟!! مگه می دونین در روز چندتا تجاوز به زنان و بچه ها اتفاق می افته؟؟!!!! اینکه تجاوز در ایران غیر قانونیه (مثل کشورهای دیگه) دلیل بر این نیست که در ایران وجود نداره، مشکل ما اینه که هیچ سازمان یا ارگانی مسئولیت آمارگیری در این مورد رو قبول نمیکنه. هیچ آماری اعلام نمیشه. برای همین فکر می کنین احتمالا در ایران اونقدر تجاوز کمه که ارزش اعلام کردن نداره. تو ایران خیلی از قربانیان تجاوز به خاطر آبرو اصلا شکایت نمی کنن. درحالی که تو غرب حتی اگه شوهر به اجبار با زنش رابطه جنسی داشته باشه، جرم تجاوز اتفاق افتاده. تو ایران هیچ زنی به خاطر اجبار به سکس با شوهرش شکایت نمی کنه چون مسخره اش می کنن. هیچ ربطی به فرهنگ غرب نداره.
    همجسگرایی هم انحراف جنسی نیست فقط تمایل جنسیه. هر کسی آزاده تمایلات جنسی خودشو داشته باشه.و ثابت هم شده که یادگرفتنی یا مسری نیست فقط آمادگی ژنتیکی می خواد. اینکه احمدی نژاد احمق هم گفته ما تو ایران همجنس باز نداریم مثل اینه که بگی ما تو ایران بیمار قلبی نداریم.
    یه کم دیدتون رو علمی کنین.

   5. تو مملکت خودمونم آمار تجاوز و فاحشگی و سقط جنین و همجنسبازی و خیلی چیزای دیگه بالاس.اما کسی آمار رسمی نداره و همه چیز در خفا اتفاق می افته. حالا یا خود شخصی که بهش تجاوز شده ترس از آبرو داره، یا خانواده ش در جریان قرار میگیرن و اونام ترس از آبرو دارن، یا یه قدم جلوتر بریم جامعه درجریان قرار میگیره و فرد محکوم میشه که این مورد خیلی کم پیش میاد و جامعه تو آمارش دستکاری میکنه چون میترسه وجهه مدینه فاضله ای که مردم از کشورشون دارن خراب بشه. فاحشه و فاحشه خانه هم که تا دلتون بخواد هس،منتهی اونجا رسمیه ولی تو ایران پنهانی.نهایتا بخواد رسمی بشه یه آیه خونده میشه و تماااااام.
    نمیدونم شما مذهبیون کی میخواید قبول کنید جامعه ما ظاهرش فقط اسلامیه باطنش خیلی کثیف و چرکتر از چیزیه که نشون داده میشه.

    1. اینکه تو کشور ما این امار بالاست اما پنهان ، شاید شما درست میگید اما این دلیل نمیشه بگیم چون اسم کشور اسلامیه پس صفر تا صد اسلام داره اجرا میشه و افراد هیچ کار دیگری جز اجرای قوانین اسلام تو این کشور نمیکنن،

   6. شما به عنوان یه مرد حق دخالت در نظر زنان را ندارید چون در جایگاه ما نیستید.تموم دین شده بها به مردها و منع زنان.اگه یک زن هم بودید این حرفهارو میزدید.حجاب آزاد،اجازه گرفتن چند تا همسر،القا کردن قدرت زیاد نسبت به زنان و از طرف دیگه القا کردن زن به عنوان برده و مطیع شوهر.دیگه چی میخواید؟؟؟!!!
    ادیان جز ضرر برای زنها چیز دیگه ای ندارن.

    1. حق گرفتن مهریه و نفقه و شیر بها ، عدم اجبار برای کار و درامد مستقل، نرفتن سربازی و جنگ و جهاد، الانم که ماشالا حجاب رو برداشتن و کلا ازادش کردن!

   7. اخه اوج حمات شماها روما باید تاکی تحمل کنیم فرق جامعه غرب با شماها اینه که اونا سانسورنمیکنن مشکلات جامعشونو وبراش تلاش میکننن راه حل پیدا کنن وگرنه هیچ جا مثل ایران امارتجاوزبه کودکان زیاد نیست فقط چون تابو زیاد امارش نمیاد بیرون ببین تا چقدرزیاده که حتی تا بیت اقا هم رفته کودک ازاری یا همون بچه بازی به اصطلاح عوام ازعادت های خیلی بد درجامعه ما ازمان قدیم بوده وهست متاسفانه نمونش شعرمفروف ایرج میرزاست که به نهی این عمل میپردازه ومال حدود هشتاد سال پیشه

   8. دقیقا موافقم‌‌ و چیزیم که بارزه توی این سریال خوش ساخت اینه که کاملا ضد هرگونه تدین و دین داری و انجیل و شایدم لابه لاش قرانه. چیزی که عجیبه چنان تنفر و ترسی بوجود میاره نسبت به دینو دین داری که باورنکردنیه. تا حالا ندیده بودم تهاجم فرهنگی انقدر واضح باشع تو فیلم و سریالای هالیوودی

   9. معلومه تو بچگی بهت تجاوز شده ها.
    عجب این آمار دقیقو از کجات در میاری استاد امار؟

  2. سلام با توجه به حرفاتون میشه گفت تا حالا درست و حابی قران رو نخوندین چون منی که اونقدرها هم ادم مذهبی ای نیستم با یکی دوبار خوندن قران می تونم بگم نه تنها در قران به زن سطح پایین نگاه نمیشه بلکه خیلی هم بهش احترام گذاشته میشه. اصلا احادیث معصومین هم پر است از توصیه هایی به خوشرفتاری و حفظ حقوق زن. حتی توی قانون هم حقوق زیادی برای زن مطرح شده که متاسفانه بخاطر نااگاهی خود افراد حالا چه زن و چه مرد داره نادیده گرفته میشه و تا قتی که خدای ناکرده برای دعوی حقوقی به وکیل و دادگاه مراجعه نکنید متوجه نمی شید که چه حقوقی داشتید و ازشون بی خبر بودید.

   1. میشه چند تا از ایه ها و احادیث رو برامون بنویسی ما هم اشنا بشی!!؟؟؟

  3. کتاب رو نخوندم ولی فیلم فوق العاده ای بود. به زیبایی نشون میده ک برخی زنان از موهبت دمکراسی و مدرنیسم استفاده میکنن و پست های مدیریتی میگیرن ولی به راحتی از همین قدرتشون علیه زنان استفاده میکنن. سرینا خودش این قوانین رو نوشته و بخوبی نشون داده میشه ک برخلاف تصورش، خودش هم قربانی این قوانین ضدزن میشه. زنانی تو فیلم موفق میشن ک به خودآگاهی رسیدن و علیه همدیگه فعالیت نمیکنن. فیلم فوق العاده است و نکات اموختنی زیادی برای زنان ایرانی داره

 2. وقتی این سریال رو میدیدم کاملا شباهتاش با ایران برام مشهود بود حالا نه به تون شدت ولی برای همه مسلمه ک شرایط ایران هم ورژن پایینتر همین گیلیاده

  1. اصلا اینطوری نیس؛ کاش اینطوری بود. یه شتر گاو پلنگیه این مملکت

 3. فضای ایجاد شده در این سریال دهه شصت ایران و روایت میکنه
  اعدام، سنگسار ، قطع دست ، ممنوعیت عشق ، فضای بسته سیاسی ، نقد ناپذیر بودن سران ، کمیته (گشت ارشاد کنونی) و ….

  1. با تاکید بر اینکه همان دهه شصتی که خاندان موسی و رفسنجانی سر کار بودن دیگه!!! همون هایی که امروز میگن جنبش سبز دیروز داشتن ویدئو ها رو جمع می کردن همون های که امروز با با صدای آمریکا مصاحبه می کنن که امام زمان وجود نداره! دیروز داشتن پونز می کردن تو سر دخترهای مردم! همون هایی که امروز از آزادی حرف می زنن علیه نظام اسلامی همونهایی هستن که بهروز و … بازیگران دیگه ای که میخواستن برای سینمای ایران کار کنن رو از کار برکنار کردن — آزادی خواهان ضد حکومت امروز همان سازندگان فضای بسته دیروز هستن،

   — این عوضی ها حتی میخواستن توی دانشگاه ها دیوار بچینن! همین روحانی داشت نصف سران ارتش رو میبرد برای اعدام توی اولی خامنه ای جلوشون رو گرفت و توی دومی شهید چمران! — در عمدی بودن رفتارهای متناقض اینها شک نکنین، که با برنامه ای کاملاً دقیق قرار بود مردم رو از انقلاب متنفر کنن بعد خودشون به عنوان ناجی مردم و به عنوان آزادی بیان سر کار تا جمهوری اسلامی رو سرنگون کنن، همه ی اینها هم راستا با ترور 17 هزار ایران و دانشمندان ایرانی بوده و هست منتها تمام کازه کوزشون توی 88 بهم ریخت و امروز فشار اقتصادی رو دارن انجام میدن و کدوم احمقیه که نفهمه این فشارها همه از روی عمده … ضره ای سواد اقتصادی داشته باشه آدم میفهمه، یک بار لازم بود فضای بسته ی دینی باشه، اما زیاد جواب نداد، اینبار فضای خفه ای اقتصادی و چقدر راحت توی جمهوری خودمون علیه خودمون این کار رو انجام میدن و ما هم خودمون رو با آزادی اندیشه گول زدیم و این خائن ها و احمق ها رو توی حکومت راه میدیم.

   همه دیدن تتلو رو هم از ایران بیرون کردن صبر کنین ببینید چطور 10 سال دیگه میگن این تقصیر حکومت بوده!!! کسی که مشخص بود مثل فردین و دیگر بایگران قبل از انقلاب میخواستن برای کشور کار کنن اما ممنوع کار کردنشون ،همه برنامه هاشون همین شکلیه

   1. “آزادی خواهان ضد حکومت امروز همان سازندگان فضای بسته دیروز هستن،”
    “در عمدی بودن رفتارهای متناقض اینها شک نکنین، که با برنامه ای کاملاً دقیق قرار بود”
    اینو کاملاً موافقم، در حکومت های توتالیتر جنایتکاران دیروز، قهرمانان امروز میشن. و بسیاری از رفتارها برای عوام فریبی است (دماگوژی).
    و البته مردم بسیااااار فراموش کارند.

    1. مشکل از. ماهاس که فکر. میکنیم دو تا طرز. تفکر. متفاوت توی سیاسیونمون. داریم درصورتی که هر. دو دسته یکی هستن و اهدافشون. یکیه هرکدوم راس کار. بیاد برای خوردن اموال شروع میکنه به ظاهر. سازی. هیچکدوم به فکر. مردم نیستند. نه چپ. نه راست

 4. نقدت خیلی جهت دار و متعصبانه بود و بسیار ضعیف
  سرتو از زیر برف در بیار و نگاه از بالا به پایینتو کمتر کن
  هر شخص (از جمله هر زنی ) اختیار داره و لازم نیست کسی براش تصمیم بگیره و به جاش فکر کنه

  1. ممنون از کامنتتون. نظرتون محترم و ارشمند هست برام. اما دوست عزیز، این اعتقاد بنده هست که خواندن کلی نقد خنثی و ظاهربینی خوش خیالانه که فضای بقیه سایت های ایرانی رو تصرف کرده و اصولا توی همه جای دنیا هم همینطوره، اصلا اینجوری تعریف شده که شما حق ندارید درباره محتوا تحلیل کنید و نقدهای رایج تو کل جهان همه فرمال هست، باعث شده خیلی راحت تر هر محتوایی که مدنظر تولید کننده و سیاستگزار و فیلمساز (چند کمپانی بزرگ و اصلی بشدت سیاسی که بقیه کمپانی ها زیر مجموعه این ها هستند) به خورد مردم داده بشه.
   در مورد زنان گفتید، خب من کاملا موافق اختیار زنان هستم و نه اجباری مثل فمنیسم کثیف غربی که با سیاست هاشون به کل جهان تحمیلش کردن و با جادوی رسانه زیبا نشون دادنش و هربار تطهیرش کردند و اما امروز خیلی لخت و آشکار میتونید خودتون ببینید که زن در سیستم فمنیستی غربی به چه بردگی دچار شده که هربار از وضع وحشتناک خشونت و تجاوز نسبت به خودش دفاع میکنه توی بازی رسانه ای میفته که هیچ وقت عامل و ریشه رو بهش نمی پردازه و حذف میکنه و با وعده ها و هشتک های واهی به زیباترین شکل ممکن با آماری صعودی، جوابش داده میشه! من هم مثل شما امیدوارم زنان بتونن دوباره اختیارشونو به دست بگیرند و روز به روز بیشتر و بیشتر بازیچه نشد. متاسفانه توی ایران هم یک عده به عمد چنان زنان رو محدود کردن توی این 40 سال تا بتونن اسلام رو سیاه و کثیف نشون بدن و سیاست های کثیف خودشونو عملی کنند و این خیلی کمک کننده بود برای وضع امروز. این رو هم کاملا قبول دارم که توی بازی سحرآمیز رسانه ای امروز کار به جایی رسیده که حرف های بنده خیلی راحت میتونه با فحش و بد و بیراه جواب داده بشه (البته منظورم شما نیستید و بقیه نظراتی که میاد رو بخونید متوجه میشید) و خب قرار هم نیست هیچ وقت با کاربر و مردمی که عزیزترین های ما هستند روبرو بشیم باید بدونیم هدف در نهایت اون سیستمی هست که همه بلایا رو داره سرمون میاره و نه برادر و خواهر و هم وطنی که میاد و نظرشو میگه

 5. به نظر من نقدت درسته اما باعث تاسف که جامعه ما انقد شبیه به این فیلمه!و اونطوری که من متوجه شدم کاملا سعی داری بگی اینا میخواستن جامعه ی ایرانو ببرن زیر سوال.خب بایدم ببرن همچین جامعه ای رو!

 6. تو داستان و سریال هیچ اشاره ای به ایران ، اسلام و جمهوری اسلامی نشده ؛ ولی باز تئوریسین جمهوری اسلامی میگه محیط سریال و داستانش شبیه به اتفاقاتیه که تو جمهوری اسلامی رخ میده ….
  یعنی خودشون هم میدونن تو این 40 سال چه جهنمی برای زنان ایرانی درست کردند .
  یاد اسید پاشیهای اصفهان افتادم …..

  1. توی کتاب اشاره کرده دیگه اون متن انگلیسی رو گوگل کن راحت دستت میاد، ولی توی خود سریال اسمی آورده نشده و مهم هم نیست بیشتر نوع تاثیر و کار رسانه ای که این اثر میکنه مهمه و میخواستم اینو باز کنم که تیتری هم که انتخاب کردم برای این بود که رتبه گوگل این نوشته رو بالا بیاره. این سریال در واقع پروپاگاندای رسانه ای رو که چند ساله خیلی جدی شروع کردن بهش کمک میکنه و بهتر تکمیل میکنه.
   اینم بگم میلیاردها دلارهای که داره برای ایران خرج میشه (در صدرشون عربستان و اسرائیل) باعث شده کشور دارای افراد نفوذی و برنامه های کثیف تر برای هیچ کشوری به اندازه ایران نداشته باشیم. در مورد این قضیه اسید پاشی و خیلی داستان های دیگه البته نه همشون اما بخش مهمیش که بولد میشه و پروپاگاندا میشه و همه ارجاع میدن بهشون، شبیه همین اسید پاشی معمولا با برنامه صورت میگیره و روی تحلیل کلیپ ها و خبرها هم میشه اینو فهمید و جوری هم پروپاگانداش میکنن که هیچ رسانه ای نمیتونه روشنگری کنه دربارش، سرمایه گذاری روی کلیپ های ساختگی و کات شده حجم کاری که داره توی ایران انجام میشه براش توی تاریخ بی سابقه هست، منم اگر اون همه پول داشتم برای دشمن ترین دشمنم همین کارو میکردم چقدر عالی میشه بشه مردمو از دین زده کرد و به بدترین و کثیف ترین روش ها سیاه نمایی کرد!
   اینم بگم که آزدای زنان تو ایران واقعا کم نیست، اشکالات زیاد داره ولی بازم کم نیست و این جریان بیشتر کار رسانه ای هست تا اینکه مبتنی بر واقعیت باشه

   1. آزادی زنان در ایران کم نیست؟ تا به حال شده مجبور باشی چیزی که دیگران میخوان بپوشی؟ تو مدرسه یک هفته اخراج بشی چون ابرو برداشتی؟ یه دختر 10 ساله باشی و اشکتو دربیارن چون تو کیفت آینه بردی مدرسه؟ دلت بخواد دوچرخه سوار شی اما تو خیابون پلیس دوچرختو ازت بگیره؟ شده تو گرمای تابستون نتونی تو دریا شنا کنی ؟ تو دانشگاه جلوی هم دانشگاهیات به خاطر زدن عینک آفتابی روی موهات فحش بخوری؟ تو یه شهر غریب تنها بمونی و هتل بهت ندن؟ شده چون نیم ساعت دیر رفتی خوابگاه ببرنت کمیته انضباطی؟ دلت بخواد بازی تیمتو ببینی اما استادیوم راهت ندن؟ شهرداری با پول بیت المال دوچرخه اجاره ای بذاره تو شهر اما تو به عنوان یه شهروند نتونی ازش استفاده کنی؟ بچه رو نه ماه تو شکم نگه داری و به دنیا بیاری و بزرگ کنی اما قانون بگه مال پدرشه؟ و….. و…. و هزاران مورد دیگه؟
    اینهایی که گفتم فقط گوشه ای از تبعیض هاییه که برای شخص من اتفاق افتاده. هروقت تونستی این همه تبعیضو با پوست و خون حس کنی بیا درمورد آزادی زنان در ایران حرف بزن

    1. ایشون در خواب خرگوشی به سر میبرن براشون سخت باور کنن مردم این حکومت دینی سر تا پا تبعیض رو نمی خوان و اون رو به چالش می کشن از نظر ایشون هر کس که خواهان آزادی اجتماعی و حقوق برابر هست یا مزدور غرب هستش یا تحت تاثیر غرب قرار گرفته و گول خورده

    2. دمت گرم خواهر. یه روزم نمیتونه حتی پوشش زوری ما رو تحمل کنه اون وقت واسه من دم از آزادی زنها در ایران میزنه. فکر کرده با بچه طرفه. من ۳۷ ساله که تو این خراب شده زن هستم. من بهتر میدونم چی به سر زن ایرانی اومده یا امثال این مثلا منتقد! ریشه ادیان بخشکه تا دنیا نفس راحتی بکشه

 7. نابغه فصل دوم قسمت 9 وقتی زنا جمع میشن و دجوع میکنن به شورایه گیلیاد میگن انجیل ممنوعه اجازه بدین قوانین از رویه انجیل باشه که انگشتشو قطع میکنن در کلم نمیدونم گوز چه ربطی داره به شقیقه. هیچکس به خودش شک نمیکنه مگر اینکه مار تو آستینش باشه

  1. به اندازه کافی تو کامنت های دیگه نوشتم و نیاز نیست بیشتر توضیح بدم.
   یک چیز خیلی جالب، داشتم سریال American Gods رو میدیدم، قسمت آخر فصل اولش تهران 1979 و تصویر امام خمینی رو نشون میده و جالب که اونجا هم بعد این داستانا اشاره میکنه به وضعیت اسف باری که برای زنان پیش اومده

   1. ببین stalker عزیز هر ایرانی ای که از بچگی توی أین جامعه زندگی کرده باشه کاملا با وقایع داستان میتونه همدان پنداری کنه به خصوص اگه زن باشه ..دیگه اینو که نمیشه کتمان کرد ..داری حرص چی رو میزنی نمیدونم ، آدم باید واقعیت رو بپذیره مردم ایران ۴۰ ساله که دارن زجر میکشن

   2. شما عقیده داری وضعیت اسف باری برای زنان بعد انقلاب پیش نیومده ؟ 😂😂

    1. خودتم خندت گرفته از کامنتت، مغلطه و تایپ بدون خوندن هم تا یک حدی مزه داره، من که موافق مشکلات زنان هستم رو واقعا چی شد تونستی بیایی اینو تایپ کنی، واقعا چی باعث شد؟!

 8. میشه ادعا کرد که سریال داره بنیادگرایی رو تخریب می کنه اما این که ادعا کنیم سریال بخشی از دومینوی غرب برای تغییر حاکمیت ایرانه خیلی بامزه است. خود مارگارت اتووود علت استقبال مجدد از رمانش و همین طور تولید سریال از اون رو دولت تندروی ترامپ میدونه.

 9. مطلب خیلی ضعیفی بود و مشخصه که نویسنده دانش و آگاهی حتی ابتدایی رو در این رابطه نداره. چون به طرزی ناشیانه صرفا اطلاعاتی رو جمع آوری کرده که هر بیننده ای سریعا متوجه میشه و کاملا واضحه و حتی نتونسته خوب هم توضیح بده. و ای کاش ذره ای درک و شعور داشت تا اون رو با عنوان تحلیل یا نقد منتشر نمی کرد.

 10. این سریال نمیخواد چیزیو سیاه نشون بده بلکه داره خود سیاهیو نشون میده،کاملا من به شخصه این سیستمو داخل ایران مخصوصا تو شهرای کوچیک لمس کردم فقط با غلظت کمتر.سعی نکنین با پاک کردن صورت مساله مسائلو حل کنین

 11. سلام با کمال احترام نقدتون بسیار مزخرف بود و هیچ ربطی به ایران ستیزی نداشت ، البته جمهوری اسلامی ستیزی قطعاً داشت ! بهتره تیترتون رو تصحیح کنید و حالا بازم اگه فک میکنی این سریال‌ ضد ایرانی یا ضد اسلامیه بهتون پیشنهاد میکنم اون قسمتی رو ببینید که آففرد یا همون جوون وقتی میخاست فرار کنه یه مسلمان کمکش کرد و وقتی که توی خونه اون مرد بود جانماز انداخت و قرآن مسلمانان رو ورق میزد و نوری که از پنجره به قرآن میتابید تقدسی که حتی توی این فیلم برای انجیل هم نمایش داده نشد ، درست زمانی که همه در ها بسته بودن این یه مسلمان بود که به جوون کمک کرد از این جهت میگم شما واقعاً داری جانبدارانه و متعصبانه نگاه میکنی دلیلش هم مشخصه آدم وقتی این سریال رو میبینه ناخودآگاه یاد حکومت توتالیتر خودمون میفته و خوب این برای شما که طرفدارشی خوب نیست و باید دست به کار بشی و با جفنگیات خودت سعی در تبلیغ تئوری توطعه خودت کنی ، البته که من برای حق آزادی بیان شما ارزش قائل هستم و احترام میزارم به حق شما برای گفتن نظرتون ولی باید بگم برای نظرتون هیچ احترامی قائل نیستم ،

 12. این سریال ضد ایرانی نیست، ضد مذهبه. یک حکومت توتالیتر مذهبی رو نشون میده. در هر کشوری می تونه به وجود بیاد و پیام سریال هم همینه که این نوع تفکر می تونه چه سرانجامی برای بشریت داشته باشه.

 13. عنوان نقد بسیار اشتباهه. این سریال اصلا ضد ایرانی نیست و در عوض بسیار فوق العادست.
  برای آگاهیه زنان ایران واقعا فوق العادست. من توصیه میکنم که هم خودتون ببینید و هم به هر کسی که میشناسید معرفی کنید این سریال رو.
  کاملا جامعه ای مثل ایران رو نشون میده با سردمدارانی که با حکومتشون همه چیز رو به کام مردم و خصوصا زن ها تلخ کردن. و کارهای بدشون رو اومدن و در غالب دین توجیح کردن و یا مثلا حتی جوری وانمود کردن که این کاری که در اصل تجاوز جنسی محسوب میشه مقدس شمرده بشه!!!!!!
  دقیقااااااا وضعیت خفقان آمیز جامعه ی ماست. دقیقا وضعیت ایرانه. وضعیت همه ی زن ها و حتی مردهایی که درغالب دین و اسلام و مذهب اینقدر کارهای کثیفی روشون انجام میشه و آب از آب تکون نمیخوره چون سردمداران ااین رو جوری در ذهن مردم فرو کردن که وحشتناک ترین و کثیف ترین کارها برای این مردم، عادی به نظر میرسه.

 14. با سلام و احترام
  به نظر بنده نقد خوبی رو از این سریال ارائه دادین “Stakler”. از اینکه تا این حد بصیرت دارین که مسائل رو به اینصورت تحلیل میکنید به نوبه خودم امیدوار شدم و ازتون تشکر میکنم. مخصوصا درمورد مقابله با محصولات تراریخته و در عوض کشت ارگانیک، خیلی عالی از دیدتون پنهان نمونده و مطرحش کردین. انشاا.. سالم و پایدار باشید

 15. سلام و خداقوت
  به نظر بنده تحلیل و بررسی خوبی از این فیلم ارائه دادین. اینکه کاشت محصولات بصورت ارگانیک در تحلیلتون جا نیفتاده عالیه. وجود این حد از بصیرت و روشن بینی در شما برای من مایه امیدواریه. انشاا.. سلامت و پایدار باشید

 16. چقدر توهم توطه باید داشت که گفت این سریال پازل غربی برای آشوب در نظام ایرانه،انقدر حالت بده که حقیقت رو نمیتونی ببینی،بیشتر از اینکه این سریال جزئی از یه برنامه ریزی برای برهم زدن نظام باشه به نظر میاد شما با این نقد غیر حرفه ای و متحجرانه و سواد کم ات در عرصه نقد، نون به نرخ روز خور و دست نشانده همین نظامی هستی که نگرانشی

  1. ای خاک بر سر تو و امثال تو که داخل این کشور زندگی می کنید به نحوی صحبت می کنی که انگار از کره ی ماه اوردنت اینجا، با این تفکرات کثیف شما معلومه این کشور پیشرفت نمی کنه شماها باید برید اروپا تا با حمالی برای اونها زندگی کنید، اسیاب به نوبت بالاخره یک روز می رسه که امثال مرد از نامردایی مثل شما مشخص بشن. این همه کینه از کشوری که داخل اون ادم زندگی میکنه نشان دهنده ی مریضی روانی هست100%.

   1. دیدگاه هاشون کاملا قابل درکه، دیدگاه هایی که عربستان با تزریق میلیاردها دلار توی شبکه های اجتماعی و شبکه های خبری و ماهواره ای ساخته برای خیلی ها، روز به روز هم داره سرمایه گذاری هاش افشا میشه، خیلی بیشتر از پولی که عربستان و اسرائیل برای کارهای نظامی برای بزرگترین دشمنشون یعنی ایران خرج می کنند خرج عملیات روانی و کار رسانه ای میشه، الان که سرمایه گذاری سعودی توی هالییود هم زیاد شده حتی، همین فرار از زندان یا سیکاریو 2 رو چقدر قشنگ رپورتاژ خبری رفتن برای عربستان، یمنی های داعشی :)))
    اروپا و آمریکا رو چنان اتوپیاسازی کرده اند ازش به وسیله رسانه های اجتماعی و ایران رو اینقدر دیستوپیا نشون دادن که کمتر کسی توی ایران براش قابل هضمه کسی از ایران تعریف کنه یا به مشکلی توی اروپا اشاره کنه، دوستان برند همین سریال های غربی رو ببینید همین Mr. Robobt که ایرانی و مهاجر چه وضعیتی داره توی آمریکا و اروپا، تا وقتی این نگاه یک و صفری هست و مشکلات و نقاط قوت ایران و اروپا منطقی بیان نمیشه کشورمون هم مسیر رشد واقعی شو پیدا نخواهد کرد، حتما حتما حتما دوستان مستند به وقت جام رو ببینند تا به این درک برسند که نگاهشون به داخل و خارج منطقی باشه و نه از روی مدیریت احساسات توسط شبکه های اجتماعی و رسانه های سعودیِ فارسی زبان

    http://inaghd.ir/be-vaghte-jam/

    دانلود مجموعه از آپارات

    1. شمایی که اینقدر صحبت از پول و سرمایه و نظام تلقین ذهنی با تزریق پول میکنین… اونجا جامعه ایه که مثل سیستم ایران نیست که پول وارد جایی کنن و خودشون بشینن اون بالا و نظرات خودشونو تحمیل کنن. سرمایه میارن تو کار ولی اونا هدفشون برگشت سرمایه است کاری ندارن که استفاده کننده چی میخاد بگه… این ذهنیت کثیف نظام اسلامی دینی که همین سریال نقدش کرده اتفاقا روی زشت همین افرادی مثل شما رو نشون میده که به هدف هدایت به راه راست میخان بقیه رو کافر و خارج مسیر نشون بدن

     معلومه این سریال باعث شده رگ غیرتتون بزنه بیرون. ترسیدین مردم علیه نظام فکری اینگونه سیستم ها بشن؟
     یاد بگیر نقد بی طرفانه و طوطئه جویانه یعنی چی

    2. اگه راست می گید شما هم 4تا برنامه در راستای درست شدن ذهن اشتباه ما کنید.نه این که هر شبکه که می زنیم یک آخوند رفته بالای منبر و حرفای بیهوده می زنه.این حرفارو می زنید چون نمی خواید قبول کنید باورهاتون غلطه.انقد از بچگی بهتون گفتن که می ترسید قبول کنید.
     من نمی گم غرب درسته.ولی شمارو می گم که کاملا در اشتباهید.

 17. من از سال۸۵ به مدت ۱۲ سال تمام تار و پود اسلام و مذهب شیعه رو عمل کردم و جز پوچی و دروغ بودن تمام دین ها چیزی ندیدم . جناب ادمین اگر شما هم با حسن نیت باشید پی به واقعیت ادیان خاهید برد.

  1. به چیزی عمل کردی که نفهمیدی…یه استراحت بکن بعد این همه فشار!

 18. تحلیل خیلی خوبی بود. به نظرم بعضی از ما انقدر از حکومت متنفریم که نمیخوایم قبول کنیم شرایط الان نتیجه کارای خودمونه. و اینکه ما نسبت به گذشته چقدر پیشرفت کردیم از نظر اجتماعی مثالشو میتونیم تو آمارهای سازمان ملل پیدا کنیم مثل کارهای آماری آقای هانس روسلینگ . ولی متاسفانه خیلی ها نمیخوان بپذیرن که ما تو یه دوره گذار هستیم و همه چی یک شبه بدست نمیاد و زمان میبره. و اگه ما در حقوق زنان مشکلات اساسی داریم بخش عمده این مشکلات فرهنگیه و همین تغییر فرهنگ و تو این ۱۰ سال اخیر داریم حس میکنیم که داره به سمت بهتر شدن میره ولی مشکلش اینجاست که رسانه ها میخوان همه تقصیر و گردن حکومت بندازن بدون توجه به این نکته که هر حکومتی چکیده فضایل همون مردمه.

 19. بنظرم شما اول فرق «هست» رو با «است» بفهمی بعد بیای مقاله بنویسی و نظام سلطه را به چالش بکشی خیلی بهتره.

 20. خسته نباشین.تحلیلتون خوب بود و منم با شما موافقم چون چیزی که آخر این سریال میبینم دقیقا داره اتفاق میافته اینکه میخوان حکومت اسلامی رو به بدترین شکل ممکن نشون بدن و حتما در آخر یک ماجی در همون سرزمین گیلیاد خودشون این حکومت رو از بین میبره و این چیزی هست که خودشون همیشه میگن.

 21. شباهت این فیلم وشکنجه های قرون وسطی اش ادم را یاد ساواک ,پادگان اشرف وداعشدستپخت امریکا وال سعود اسراییلی ی میندازه نه جمهوری اسلامی ..تودنیا لیبرال با ماسک حمایت از زنان, اونا را بیچاره کردندو دستمایه شهوت وقدرت خودشون. فاحشخونه وصنعت پورن از یه جایی باید اب بخوند.گام اول تزریق اینکه زن باید ازاد باشه درهمه چیز حتی عشقبازی وخیانت به کاننون خانواده,.البته اگه بخواد باحجاب ازاد باشه و درس بخونه حتی شرعا صیغه بشه نه زناکار ولنگار اونوقته که دم خروسشون میزنه بیرون و… دین را که مایه سعادته اسباب افیون معرفی میکنند چون فاحشگی زن یعنی ازبین رفتن نسل صالح .جاده براشون صافتر میشه.

  1. طوری که در مورد قبل از انقلاب حرف میزنی، کاملاً مشخصه تو یه خانواده بی هویت و از هم پاشیده از نظر اخلاقی بزرگ شدی.

 22. این فیلم کاملاً از جو خفقان آور جمهوری اسلامی، زندان های سیاسی و شکنجه های آزادی خواهان و حرم سراهای سران نظام میگه و فاحشه خونه هایی که زیر نظر نظام، تو مشهد و قم و سراسر ایران وجود داره که در هیییییییچ کشور آمریکایی و اروپایی نیست. صیغه همه زنان و دختران، حتی مردان ایران رو به فحشا کشونده و روابط جنسی رو توجیه مذهبی می کنه. کاری که جمهوری اسلامی در بی هویت کردن و بی ارزش کردن مقام زن و بی اساس کردن پایگاه خانواده انجام داده هییچ حکومتی تاکنون انجام نداده. دین در جمهوری اسلامی فقط و فقط دست مایه یه تعداد شارلاتان مذهبیه.

  1. صیغه همه رو به فحشا کشونده…!یه سوال :تو اصلا خانواده داری؟؟داشتی اینطوری راجع به “همه”حرف نمیزدی.

   1. دیگه همه می دونن صیغه تو مشهد و قم چیکار کرده، چشماتو باز کن، چه ربطی به داشتن یا نداشتن خانواده داره؟ مشخصه خودت اصلا خانواده نداری ………

   2. sahar
    یا تو این جامعه زندگی نکردی یا خودت رو زدی به نفهمی، دیگه همه به چشم فحشا رو تو ایران دارن می بینن. ربطی به آمد نیوز نداره. اصلا آمدنیوز کیلویی چند!! معلومه تمام خبرهاشو تو قورت دادی ، برده نباش.

   3. تو از میون اون همه کلمه ای که متن بالا نوشته شده فقط ضمیر “همه” رو دیدی، کاملا مشخصه یه اشکالی تو کار خودت و خانوادت هست که به خودت گرفتی.

  2. قشنگ معلومه هرچی آمدنیوز جویده رو تو قورت دادیا! یکم مستقل فکر کنی بد نیست.

   1. تو هم هر چی جمهوری اسلامی به قورتت داده بالا آوردی !!! تمام .

   2. sahar
    یا تو این جامعه زندگی نکردی یا خودت رو زدی به نفهمی، دیگه همه به چشم فحشا رو تو ایران دارن می بینن. ربطی به آمد نیوز نداره. اصلا آمدنیوز کیلویی چند!! معلومه تمام خبرهاشو رصد میکنی.

   3. دیگه همه می دونن تو مشهد داره چه اتفاقی میوفته نیازی به خوندن اخبار آمدنیوز نیست، چشماتو بازکن، برده اخبار آمد نیوز نباش، تو بیشتر از همه اونو رصد می کنی انگار.

   4. دفاع تو از نقد این سایت، مشخص می کنه می تونی پرستوی حکومتی خوبی باشی.

   5. خاک بر سرت، آبروی همه دخترهارو با نقد احمقانت بردی. همون برو آمد نیوزت رو بخون و وراجی نکن، تو مال هیچی نیستی ابله.

 23. یه جایی از‌سریال یه مرده مسلمون به اسمه عمر ندیمه رو‌کمک میکنه و‌ندیمه تو‌ خونه ی اون مرد قران و جا نماز‌ پیدا میکنه لحظه ای که قران و باز میکنه پشته ندیمه از پنجره پر از‌نور‌خورشید میشه شما اصلا به اونجا اشاره نکردید که این چه معنی میده؟؟ و‌بعد اون مرد اعدام میشه … برداشته خوده من از این فیلم اینه که اون سرزمینی که اونا ساختن با دین من در اوردیشون با همه چی مشکل دارن با تمامه نیازهای یه ادم و‌ زنان … درسته یه بار بزرگی از فشار رو‌دوشه زنا هست ولی مردا هم از این وضع خسته ان حتی خوده فرماندها که میدونن ته کاری که کردن جالب نیست و‌شکست میخورن واسه همین به شدت دارن از کشور محافظت میکنن

 24. اونایی که حرف از نقد بی طرفانه میزنید، چنین چیزی وجود نداره بلاخره هر کسی عقایدی داره درست یا غلط.. که به فرد جهت میده،میخواد نویسنده یا کارگردان فیلمی باشه یا من و شما…تمام سیاست ها،ادیان،کشورها موافق و مخالف دارن، هیچ جا مثل ایران نیست.. هیچ جا مثل آمریکا نیست.. هیچ جا مثل اندونزی نیست.. هیچ دینی مثل…….اگر دست از دزدی و دروغ و خیانت برداریم و به جای گرفتن انگشت سمت دیگری،خودمونو اصلاح کنیم قطعا جامعه ی بهتری خواهیم ساخت.

 25. چرا دقیقا همه با این شدت معتقدن که این تبعیض ها در حق زنان برمیگرده به حکومت؟؟!! بله قانون باید اصلاح شه ، خیلی از چیزا باید تغییر کنه _ که میبینیم تو سالهای اخیر خیلی چیزا عوض شده و رو به بهبودی میره _ اما واقعا اکثر این تبعیض ها برنمیگرده به فرهنگ خودمون؟! به طرز تفکر و اندیشه‌ای که راجع به جایگاه زن تو ذهنامون درست کردیم؟! واقعیتش اینه که همه چی رو به دولت و حکومت نسبت میدیم تا بارو از شونه های خودمون خالی کنیم … اون مردایی که به زناشون اجازه کار نمیدن ، اجازه نمیدن تو تصمیم گیری ها شرکت کنن و عقیده دارن که مرد باید حرف آخرو بزنه ، اجازه ادامه تحصیل نمیدن و دختراشونو زود شوهر میدن ، مگه دولت هفت‌تیر گذاشته رو گلوشون؟؟! به قول دوستمون هر حکومتی چکیده فضایل همون مردمه … مطمئنم خیلی از شماها که اینطور دارین دم از حقوق زنان و میزنین و میگین هیهات از این حکومت ، در عمل حاضر نیستین در مواجهه با حقوق یه خانم درست رفتار کنید … حالا که دولت در حد مطلوب تو بعضی چیزا طرف زن رو نمیگیره ، حداقل ما تفکرمونو نسبت به جایگاه زن درست کنیم ، حداقل ما به پسرامون یاد بدیم زن چه جایگاهی داره ، به دخترامون یاد بدیم باید چه تصوری راجع به خودشون داشته باشن … تا درنهایت شاید همین دختر و پسرا جامعه بهتری برای خودشون بسازن

 26. یا للعجب،من زن ایرانی هستم و دارم توی این کشور زندگی میکنم ولی این چیزی که شما دیدی من ندیدم ،نکنه شما که آقایی همچین کارایی با خانم ها تو خونتون بکنی
  مشکل میدونید چیه،این هست که هر کسی به طور سلیقگی میخواد از زین برداشت کنه،هر چی و پسندید و باب میلش بود و برداره و ازش استفاده کنه،اگر ما همین قدر دقیق که فیلم و دیدیم یه مقدار به اسلام و دینمون دقت میکردیم و مطالعه اش میکردیم متوجه میشدیم چه احترامی برای زن قائل هست که متاسفانه و متاسفانه آقایون متدمن الان نمیپذیرن،پیشنهاد میکنم حقوق زن در اسلام شهید مطهری رو مطالعه کنید
  التماس تفکر!!!!

 27. هیچ جای دنیا به اندازه ایران به زنها بها داده نمیشه و هیچ دینی هم مثل اسلام وظایف زن و مرد رو عادلانه و با توجه به ویژگی ها و شرایطشون تعریف نکرده فمینیسم دنبال تساوی جنسیتیه درحالی که اسلام دنبال عدالت جنسیتیه نه تساوی ( البته اسلام حقیقی نه اسلام دروغین وهابی و داعشی و سلیقه ای)
  داستان فمینیسم در غرب داستان یه ستاره خاموش شده است براشون که نورش پس از مرگش تازه داره به کشور های جهان سومی میرسه و صهیونیستا تو سال های اخیر با سرمایه گذاری هنگفت مالی در رسانه هاشون میخوان به پیکر بی جان فمینیسم روح بدمن که به وضوح میشه این ارزش گذاری رو تو جشنواره های سالهای اخیرشون دید

 28. تمدن اسلامی خیلی با وضعیت این فیلم متفاوته، مسلمه حتی اگه از ده موردی که توی این فیلم هست هفت مورد شباهت با اسلام داشته باشه، که اتفاقا شاید موارد مثبتی هم هست، سه مورد خلاف دین رو هم کنارش قرار میده، مسلما حکومت دینی بر مبنای اسلام اینطور نخواهد بود. موارد مثبتی که در این حکومت هست، مثل استفاده از مواد غذایی ارگانیک، اقتدار حکومت دربرابر فساد، موارد منفی که در اسلام هم منفی هست مثل فاصله ی طبقاتی بدون ملاک قراردادن ویژگی های مثبت اجتمایی، ریاکاری، تبعیض نژادی و جنسیتی که هیچ کدوم اینا مبنای اسلامی نداره.

 29. فقط بگم تیترتون خیلی ضایع بود
  مضحک مثل خودتون
  دزدهای خود گمان

 30. این سریال واقعا به جامعه ما نزدیکه و بعنوان یک خانم که در ایران زندگی می کنم واقعا به وجود آمدن همچین جامعه ای رو خیلی دور نمی بینم.این سریال درسته که در دسته فیلم های فمینیستی قرار داره ولی واقعیت رو به تصویر کشیده اما با کمی تظاهر.این مشکلات در تمام جوامع کم و زیاد وجود داره و نمی شه گفت فیلم برای ایران ساخته شده ولی در جامعه ما بیشتر از هر جای دیگه جهان این مشکلات وجود داره.
  به امید روزی که نگاه ابزاری به زن در هیچ جای جهان وجود نداشته باشه

 31. اخه این چه جور. نقدیه
  این شرایط تو اکثر کشورها بوده البته زمان های خیلی دور. که ایران زمانش یکم نزدیکه😉
  ولی کسی که فیلم و سریال نقد میکنه باید بی طرف باشه و واقعا نقد کنه نه متعصبانه
  اصلا یه نکته مثبت از. ساخت سریال نگفتین
  درصورتی که از فیلم برداری گرفته تا متن و غیره عالیه

 32. من واقعا از دیدن این فیلم لذت می برم . تمام ابعاد بک جامعه ویرانگر رو به خوبی تصویر کشیده ! چیزی که به واقعیت نزدیکه چیزی که زنان شاید خیلی بهتر از مردان درک کنند ! که جهان واقعا دارد به چه سمت و سویی کشیده می شود ! اینکه این فیلم به زنان گوش زد می کند که حق انتخاب دارند و نباید تسلیم افکار خبیث و ظالمانه شوند از مهم ترین چیز هاست ! آقایان شاید با دیدن سریال به ابعاد سیاسی توجه کنند ولی یکسری مسائل درسریال هست که بانوان بیشتر درک می کنند .

 33. من به عنوان یه دختر تحصیل کرده سالها از دست اذیت وآزارهای برادرم زجر کشیدم ، دبیر بودم به کلی دختر دبیرستانی درس میدادم و راهکار برای مشکلاتشون ارائه میدادم اما خودم با ده دقیقه دیر رسیدن به خونه جر و بحث ومرافعه و توهین و کتک کاری داشتم با اینکه از من کوچیکتر بود و فقط دیپلم داشت به راحتی به من زور میگفت ، منم هیچوقت کوتاه نمی اومدم و مدام درگیری داشتیم ، به خاطر آبروم و انگشت نما نشدن مجبور بودم با خانواده ام زندگی کنم، پدر و مادرمم هم کاری نمیکردن و در واقع نتیجه تربیت غلط خودشون بود که مردا میتونن اعمال نظر کنن و کنترل زنها به عهده ی اونا هست… حتا اجازه دوست شدن و آشنایی با جنس مخالفم نداشتم ، خیلی عذاب کشیدم ،تا فقط به خاطر رهایی از اذیت و آزار روانی و جسمی با شخصی از اقوام دور در تهران ازدواج کردم و الانم خیلی راضی نیستم از رفتار شوهرم و چون دیگه جای تحمل کردن ندارم در اولین فرصت میخوام جدا بشم و یه پسر سه ساله هم دارم، این گوشه ای از زندگی دردآور یه دختر تو ایران که هیچ نهاد و قانون مدنی برای حمایت از اون وجود نداره.

 34. سلام
  مثل اینکه ناقد فهمیده جمهوری اسلامی کاملا شبیه گیلیاد هست و حالا خواسته با زشت نشون دادن فمینیست ، جمهوری اسلامیِ سیاه و تاریک رو موجه جلوه بده … لطفا روشهای نخ نمای دهه ۶۰ و ۷۰ رو آپدیت کنید، این خدعه ها دیگه رنگی نداره

 35. بنظر من یکی از دلایلی که میشه واقعا پی برد همچین شرایطی واقعا اینجا هس همین نقده قطعا اگر همچین شرایط مشابهی تو کشور ما نبود شما هیچ وقت همچین نقدی نمیکردی و مقایسه نمیکرد با کشور خودمون همین نقد نشون میده که شرابط بدی بر ما حاکمه و چیزی به اسم آزادیه تفکری و مذهبی و خیلی چیزای دیگه در کشور ما وجود ندارد

 36. جالبه خوب وقتی همه این نوع مجازات ها و پوشش توی فرهنگ و دین ما هست برای چی میخوای انکارش کنی به حماقتت افتخار کن با افتخار بگو ما هم ظالم هستیم…!

 37. یاد بگیرید تصویر خود و حکوکت مذهبی کثیف تان را در قالب یک فیلم تماشا کنید..

  1. اونیکه کثیفه تویی فیک اسرائیلی چون تو فاضلاب بدنیا اومدی موش کثیف

 38. هوش سفید
  ✅ گزیده دستاوردهای 40 ساله انقلاب کبیر اسلامی در حوزه‌ی زنان و خانواده

  1⃣در سال 57 تنها 35 درصد زنان باسواد بودند امروز نزدیک 90 درصد باسوادند.

  2⃣تعداد دانش آموزان دختر از دو میلیون نفر در سال 55 به 6 میلیون نفر در سال 95 رسید.( باتوجه به اینکه تعداد دانش آموزان در حال تحصیل کم تر شده است)

  3⃣تعداد دانش‌آموختگان دانشگاهی زن از 6 درصد در سال 1355 به 44 درصد رسیده است.

  4⃣تعداد طلاب زن از چند ده نفر در قبل از انقلاب به 80 هزار طلبه و 40 هزار دانش‌آموخته رسیده است.

  5⃣پیش از انقلاب تنها 1.4 درصد اساتید دانشگاه‌ها زن بوده‌اند امروز زنان 20 درصد اساتید دانشگاه‌اند.

  6⃣امروز 7 هزار از اساتید دانشگاه‌ها و 2700 نفر از اساتید حوزه علمیه زنان هستند.

  7⃣تأسیس ده‌ها دانشگاه، دانشکده و پژوهشگاه ویژه بانوان که قبلاً مطلقاً وجود نداشتند و دستاورد انقلاب اسلامی است.

  8⃣تعداد نهادهای مردم‌نهاد ویژه زنان پیش از انقلاب 5 مورد بود که امروز بیش از 2000 مورد است.

  9⃣در ورزش بانوان از 7 رشته در سال 57 به 38 رشته توسعه یافت.

  🔟رشد نجومی تعداد مربیان ورزشی زن از 9 نفر به 35 هزار نفر نماد توسعه حقیقی نظام اسلامی به ورزش زنان است.

  1⃣1⃣تعداد داوران ورزش زن با افزایش 2 هزار برابری از 7 نفر به 16 هزار نفر رسیده است.

  2⃣1⃣تعداد ورزشگاه‌های اختصاصی بانوان پس از انقلاب 30 برابر گذشته شده است.

  3⃣1⃣حضور زنان در مسابقات خارجی تنها 6 مورد بوده و به 12 هزار مورد افزایش‌یافته است.

  4⃣1⃣کل مدال‌های جهانی ورزشی بانوان در 57 سال حکومت پهلوی 5 مورد در 40 سال پس از انقلاب اسلامی با رعایت حدود شرعی 160 مورد بوده است.

  5⃣1⃣نهاد ورزشی بانوان پس از انقلاب اسلامی تأسیس شد و تعداد بسیار ناچیز ورزشکار حرفه‌ای زن به 540 هزار نفر رسید.

  6⃣1⃣بزرگ‌ترین تشکل مردمی زنان در جهان با 9 میلیون نفر عضو و 16 هزار پایگاه، بسیج زنان ایران است.

  7⃣1⃣7هزار شهیدِ و 5 هزار جانباز زن، نماد مقاومت و نقش‌آفرینی ممتاز زنان در انقلاب و دفاع مقدس است.

  8⃣1⃣مشارکت فعال 23 هزار امدادگر و 2300 پزشک زن در جبهه‌های دفاع مقدس افتخار مقاومت جامعه زنان است.

  9⃣1⃣امید به زندگی زنان از 54 سال در سال 1355 به 78 سال ارسال 1395 ارتقا یافته است.

  0⃣2⃣پزشکان عمومی زن با رشد 16 برابری از 3500 نفر در سال 1355 به 60000 نفر در سال 1395 رسیده است.

  1⃣2⃣بانوان پزشک متخصص در سال 1395 از 597 نفر به 30000 نفر رسیده است (رشد 50 برابر)

  2⃣2⃣تاکنون انقلاب اسلامی در جهت ارائه خدمات پزشکی به بانوان 5300 نفر پزشک فوق تخصص تربیت‌کرده است.

  3⃣2⃣ایجاد بیمارستان‌های مخصوص بانوان از اقدامات مهم و برجسته نظام اسلامی در ارج نهادن به مقام شامخ زن در دنیاست.

  4⃣2⃣طبق آمارهای جهانی تعداد مرگ‌ومیر مادران در هنگام زایمان نسبت به قبل از انقلاب اسلامی 90 درصد کاهش‌یافته است.

  5⃣2⃣مشارکت زنان در امور سیاسی از حد ناچیز و غیرقابل‌شمارش در قبل از انقلاب با شایسته‌سالاری و بر اساس توانایی‌های زنان در دوران بعد از انقلاب اسلامی رشد قابل‌توجهی کرده است.

  6⃣2⃣نهادهای داخلی و خارجی تشریفاتی زنان که در انحصار فرح و اشرف پهلوی بود به نهادهای فراگیر داخلی و بین‌المللی با نقش‌آفرینی زنان فرهیخته و دانشمند توسعه یافت.

  7⃣2⃣پس از پیروزی انقلاب اسلامی 159 قانون ناظر به تعالی زنان در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

  8⃣2⃣تعداد نویسندگان زن از کمتر از 50 نفر در سال 57 به 8 هزار نفر رسیده است.

  9⃣2⃣تعداد داستان نویسان زن از کمتر از انگشتان دست به 4 هزار نفر رسیده است.

  0⃣3⃣پیش از انقلاب اسلامی هیچ ناشر زن نداشتیم امروز 712 ناشر زن‌داریم.

  1⃣3⃣تعداد نشریات ویژه بانوان از عنوان در سال 57 به بیش‌تر از عنوان در سال 86 رسیده است.
  2⃣3⃣ 80درصد مخاطبان 11 هزار مؤسسات قرآنی کشور 6 میلیون نفر از زنان هستند.

  3⃣3⃣پیش از انقلاب اسلامی 125هزار نفر از شاغلین آموزش و پرورش زنان بودند در سال 91، 532000 نفر از شاغلین آموزش و پرورش زن هستند

 39. فقط میتونم بخندم ! امیدوارم هیچ فردی واقعا به طور جدی به این نقد نگاه نکنه چون چیزی بیشتر از خزعبلات فکر فردی بیمار نبوده در هر صورت برای خنده خوب بود . امیدورام موفق باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید