اخبار سینما و تئاتر

نقد و رمزگشایی فیلم ماتریکس Matrix به بهانه نسخه جدید!

جان ویک در کامپیوتر!

تریلر فیلم ماتریکس 4!جدید ترین اثر از سری فیلم های ماتریکس که قرار است 1 دی اکران شود!

در ادامه:

نقد و رمزگشایی فیلم های ماتریکس!

مطلب اول:

نقد و بررسی فیلم ماتریکس The Matrix “منجی تکنیسین در لباس راهبان کاتولیک”

مطلب دوم:

نقد و رمزگشایی فیلم های The Matrix (ماتریکس)

مطلب سوم:

نقد و رمزگشایی فیلم The Matrix (ماتریکس)

در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، اولین تریلر فیلم The Matrix Resurrections منتشر شد. برادران وارنر طبق وعده‌ای که داده بود، امروز این تریلر را منتشر کرد که حاوی تصاویر زیادی از فیلم The Matrix 4 است. تریلر با شخصیت نئو آغاز می‌شود که اکنون توماس اندرسون است و در حال صحبت با یک روانشناس با بازی نیل پاتریک هریس دیده می‌شود. نئو در حال دیدن رویاهایی مثل فلش‌بک از دنیای ماتریکس است و به‌نظر می‌رسد که او اکنون در دنیای واقعی گیر کرده و راه فراری از روزمرگی ندارد.

در ادامه شاهد ملاقات نئو با ترینیتی هستیم که حالا یکدیگر را نمی‌شناسند، اما ظاهرا حس می‌کنند که قبلا هم را جایی دیده بودند. نئو در طول تریلر قرص‌های آبی زیادی مصرف می‌کند. طبق تریلر به‌نظر می‌رسد که نئو تلاش می‌کند تا دوباره با دنیای ماتریکس ارتباط برقرار کند، اما شاید درنهایت او تنها یک برنامه کامپیوتری بوده که حالا بیشتر خاطراتش حذف شده است. در طول اولین تریلر فیلم The Matrix Resurrections شاهد حضور مورفیوس جوان نیز هستیم که فعلا دلیل جوان شدن آن مشخص نیست و در ادامه شخصیت‌های جدید این قسمت نیز دیده می‌شوند.

ویدیو در ادامه نماهایی از سان فرانسیسکو را نشان داده و و پس از آن، نئو و ترینیتی را می‎‌بینیم که همدیگر را ملاقات می‌کنند اما مطابق ادعاهای قدیمی، چیزی از گذشته را به یاد نمی‌آورند.

اولین تریلر The Matrix 4 در ادامه نشان می‌دهد نئو قرص‌های آبی را مصرف می‌کند که نماد پذیرش هستند. او پس از ملاقات با فردی که یحیی عبدالمتین دوم (Yahya Abdul-Mateen II) نقشش را ایفا می‌کند، مصرفشان را متوقف کرده و قرص قرمز را می‌خورد. نکته جالب اینجا است که گمانه‌زنی‌ها ظاهرا حقیقت داشته و عبدالمتین نسخه جوان مورفیوس را به تصویر می‌کشد. برای اثبات این این ادعا می‌توان به عینکی اشاره کرد که مورفیوس به واسطه آن شناخته می‌شود. پس از خوردن قرص قرمز، ماجرای اصلی آغاز شده و نئو نه تنها به تدریج با ماهیت واقعی زندگی‌اش مواجه می‌شود، بلکه قدرت‌های قدیمی‌اش را بدست می‌آورد.

اولین تریلر The Matrix 4

نکاتی که اولین تریلر The Matrix 4 در خود جای داده، به همین موارد خلاصه نمی‌شود. نئو در انتها The Matrix Revolutions با ماشین‌ها به توافق رسیده بود تا به انسان‌ها اجازه دهند از پادها خارج شده و وارد دنیای واقعی شوند اما طبق این ویدیو می‌توان گفت آن‌ها بنا به دلایلی به وعده خود عمل نکرده و ماتریکس را بار دیگر راه‌اندازی کردند. حتی تریلر در بخشی یک نما از شهر ماشین‌ها را نشان می‌دهد. دیگر نکته مهم به بازسازی بدن نئو توسط ماشین‌ها مربوط می‌شود. با توجه به این صحنه، می‌توان گفت آن‌ها مسئول زنده کردن نئو هستند.

شخصیت یحیی عبدالمتین دوم در بخشی از ویدیو خطاب به نئو می‌گوید: «تنها چیزی که برایت ارزش دارد، هنوز داخل ماتریکس است.» اگرچه نمی‌توان با اطمینان گفت، به نظر می‌رسد نئو در جریان The Matrix 4 از ماتریکس بیدار می‌شود اما ترجیح می‌دهد بازگردد؛ زیرا تنها جایی است که می‌تواند بار دیگر با ترینینی مشعوقه خود ملاقات کند؛ زیرا او در انتهای The Matrix Revolutions کشته شده بود. تمامی این موارد نشان می‌دهد ماشین‌ها به وجود نئو نیاز دارد اما دلیلش مشخص نیست. همچنین تایید می‌کند ماشین‌ها می‌‎دانستند نئو بار دیگر بیدار می‌شود اما برای اینکه مجبور شود بازگردد، ترینینی را خلق کردند.

 

کیانو ریوز در نقش نئو، کری-ان ماس در نقش ترینیتی، جیدا پینکت اسمیت در نقش نیوبی، لمبرت ویلسون در نقش مروینجین، یحیی عبدل متین دوم، نیل پاتریک هریس، جسیکا هنویک، جاناتان گروف، پریانکا چوپرا، توبی آنوومیر، اراندیرا ایبارا، اندرو کالدول و مکس ریملت، از جمله بازیگرانی هستند که در فیلم The Matrix Resurrections حضور دارند و به ایفای نقش پرداخته‌اند. همچنین لانا واچوفسکی وظیفه کارگردانی و نوشتن فیلمنامه قسمت جدید فیلم ماتریکس را بر عهده داشته است.

فیلم The Matrix Resurrections قرار است در تاریخ ۲۲ دسامبر (۱ دی) اکران و از سرویس استریم HBO Max منتشر شود.

داستان سری فیلم های ماتریکس درباره سقوط تکنولوژیکی انسان است. ساخت هوش مصنوعی موجب قیام گونه‌ای ماشین‌های خودآگاه می‌شود که بشریت را در یک سیستم واقعیت مجازی به نام ماتریکس زندانی کرده‌اند. داستان فیلم های ماتریکس روی شخصیت‌های نئو، ترینیتی و مورفیس تمرکز دارد که در تلاشند انسان‌ها را از این زندان آزاد سازند.

جالب است بدانید که شخصیت‌ها و جهان فیلم های ماتریکس به سایر شاخه‌های هنری و تجاری مانند انیمیشن، کتاب‌های کامیک و بازی‌های ویدیویی نیز وارد شدند. سری فیلم های ماتریکس، خصوصا فیلم اول، آثار موفق و تاثیرگذاری در سینمای آمریکا بودند و جوایزی نیز دریافت کردند.

کیانو ریوز در نقش نئو

بازیگران فیلم های ماتریکس
رمزگشایی ماتریکس به بهانه نسخه جدید!

کیانو ریوز (Keanu Reeves) بازیگر کانادایی متولد 2 سپتامبر 1964 برابر با 11 شهریور 1343 است. این بازیگر در بیروت به دنیا آمده و در تورنتو بزرگ شده است. ریوز بازیگری را از تئاتر و فیلم‌های تلویزیونی آغاز کرد و در سال 1986 با فیلم درام ورزشی Youngblood وارد سینما شد. اولین فیلم موفق او که حسابی باعث شهرتش شد فیلم علمی تخیلی و کمدی Bill & Ted’s Excellent Adventure محصول سال 1989 بود که بعدها قسمت‌های بعدی آن نیز ساخته شد. او سپس در آثاری چون فیلم مستقل My Own Private Idaho محصول سال 1991، فیلم اکشن Point Break محصول سال 1991 و فیلم اکشن Speed محصول سال 1994 بازی کرد و بیشتر شناخته شد.

یکی از فیلم‌های موفق کیانو ریوز در آن سال‌ها فیلم ترسناک The Devil’s Advocate محصول سال 1997 بود و او سپس در آثار موفق دیگری چون فیلم های ماتریکس و فیلم ترسناک Constantine محصول سال 2005 نیز به ایفای نقش پرداخت. برخی از دیگر فیلم‌های او عبارتند از فیلم عاشقانه The Lake House محصول سال 2006، فیلم علمی تخیلی The Day the Earth Stood Still محصول سال 2008، سری فیلم‌های اکشن John Wick، فیلم جنایی Siberia محصول سال 2018 و فیلم Bill & Ted Face the Music محصول سال 2020.

کری-ان ماس در نقش ترینیتی

بازیگران مجموعه فیلم های ماتریکس
رمزگشایی ماتریکس به بهانه نسخه جدید!

کری-ان ماس (Carrie-Anne Moss) بازیگر کانادایی متولد 21 آگوست 1967 برابر با 30 مرداد 1346 است. او با نقش‌های کوچک تلویزیونی وارد بازیگری شد و با بازی در سری فیلم های ماتریکس به شهرتی جهانی رسید.

او در آثاری چون فیلم روانشناختی Memento محصول سال 2000، فیلم علمی تخیلی Red Planet محصول سال 2000، فیلم عاشقانه Chocolat محصول سال 2000، فیلم زامبی کمدی Fido محصول سال 2006، فیلم تریلر Disturbia محصول سال 2007، فیلم Unthinkable محصول سال 2010، فیلم ترسناک Silent Hill: Revelation محصول سال 2012، فیلم تاریخی Pompeii محصول سال 2014 و سریال Jessica Jones بازی کرده است.

لارنس فیشبرن در نقش مورفیس

بازیگران فیلم های The Matrix
رمزگشایی ماتریکس به بهانه نسخه جدید!

لارنس فیشبرن (Laurence Fishburne) بازیگر، نمایشنامه‌نویس، تهیه‌کننده، فیلمنامه‌نویس و کارگردان آمریکایی متولد 30 جولای 1961 (8 مرداد 1340) است. این بازیگر به خاطر بازی در سری فیلم های ماتریکس، فیلم درام Boyz n the Hood محصول سال 1991، فیلم جنگی Apocalypse Now محصول سال 1979 و سری فیلم جان ویک شناخته می‌شود. به خاطر بازی در فیلم موزیکال What’s Love Got to Do With It محصول سال 1993 فیشبرن نامزد جایزه اسکار شد. همچنین برای بازی در نمایش Two Trains Running جایزه تونی و برای بازی در سریال TriBeCa جایزه امی گرفته است.

برخی از دیگر آثار این هنرپیشه عبارتند از فیلم درام The Color Purple محصول سال 1985، فیلم اکشن Deep Cover محصول سال 1992، فیلم جنایی Mystic River محصول سال 2003، فیلم تریلر Contagion محصول سال 2011، سریال جنایی CSI: Crime Scene Investigation، سریال ترسناک Hannibal و سیتکام Black-ish.

هوگو ویوینگ در نقش مامور اسمیت

بازیگران مجموعه فیلم های The Matrix
رمزگشایی ماتریکس به بهانه نسخه جدید!

هوگو ویوینگ (Hugo Weaving) بازیگر انگلیسی متولد 4 آوریل 1960 (15 فروردین 1339) است. ویوینگ از پدر و مادری انگلیسی در نیجریه به دنیا آمد و در استرالیا بزرگ شد. او تا کنون 6 جایزه از آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی استرالیا گرفته است. اولین نقش اصلی هوگو ویوینگ به سال 1984 و سریالی استرالیایی به نام Bodyline برمی‌گردد.

او به بازیگری در استرالیا ادامه داد و با بازی در آثاری چون فیلم عاشقانه Proof محصول سال 1991 و فیلم کمدی The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert محصول سال 1994 بیشتر شناخته شد. سپس ویوینگ با ایفای نقش در مجموعه فیلم های ماتریکس، فیلم‌های ارباب حلقه‌ها، فیلم‌های هابیت، فیلم سیاسی V for Vendetta محصول سال 2005 و فیلم ابرقهرمانی Captain America: The First Avenger محصول سال 2001 در سطح بین‌المللی به شهرت رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *