انیمه سریالیمحصولات انیمیشنی

نقد و رمزگشایی انیمه One Punch Man 2015 (مرد تک مشتی)

وقتی خدا قهرمان شد!

تریلر اثر

.

انیمه مرد تک مشتی (One Punch Man) ماجرای مردی است که “همینطوری برای سرگرمی” قهرمان شده است و به دور از همه استانداردهای قهرمانی رایج، نه ظاهر جذابی دارد و نه منش خاصی! سری تاس که معلوم نیست چرا تاس شده (به دلایلی، هیچ وقت به این موضوع اشاره ای دقیق نمی شود) و لباسی زرد و قرمز و شنلی سفید، تنها مشخصه های ظاهری این قهرمان به حساب می آیند.

اما قدرت فوق العاده One Punch Man که با یک ضربه مشت همه را نابود می کند، مسئله دیگری است (البته قدرت او فقط منحصر به مشت نیست و قابلیت های بی شمار دیگری نیز دارد). او به خاطر این بی همتایی، دچار بحران هویت شده و کم کم احساس کسالت می کند و مدام در آرزوی این است که حریفی درخور برای مبارزه پیدا کند.
با وجود قدرت بی همتا و کمک های نجات بخش مرد تک مشتی، هیچکس وجود و قدرتش را جدی نمی گیرد و همه نظرها معطوف قهرمان های درجه پایینی شده که فقط به دنبال جنجال و خودنمایی هستند.

One Punch Man (مرد تک مشتی) آی نقد
One Punch Man (مرد تک مشتی) آی نقد

اما جدا از همه جنجال های داستانی، One Punch Man به شکل بسیار زیرکانه ای موضوع یکتایی خداوند را در قالب یک راهب بودایی (تجسمی مادی و جسمانی از خدا) به تصویر می کشد.

نام این شخصیت، سای تاما (Sai tama) برگرفته از نام سای بابا (Sai Baba) قدیس و روحانی مدعی تجسم خداوند در قالب انسانی که تعالیمی مرکب از آیین هندو و مسلمانی داشته، گرفته شده که در نشریه رسمی بودیسم در هند (Dwarkamai) واژه سای (Sai) به معنای خداوند و تاما (tama) به معنای بدون نقص (Perfect) آورده شده است. اما نکته جالب در مورد این نام، داشتن معادل در زبان عبری است که در آنجا هم به معنای کامل (Complete) آمده است!

ظاهر سای تاما هم دقیقاً شبیه به ظاهر آشنای راهبان بودایی با سری تراشیده کار شده و حتی برای لباس وی نیز از رنگ های سازمانی لباس آن ها یعنی زرد و قرمز بهره گرفته شده است.
او قدرت مطلق است و هیچ حریف و رقیبی ندارد. دنیا و مسائل آن برای او حکم یک سرگرمی را دارند و صرفاً برای تفریح و “همینطوری” قهرمان-بازی درمی آورد! دیدگاهی که بعضاً در تعالیم یهود هم شاهد نمونه هایی از آن هستیم که بر اساس آن دنیا حکم بازیچه و سرگرمی برای خداوند را دارد.

با وجود قدرت های فوق بشری سای تاما، هیچکس او را جدی نمی گیرد (اشاره به ناشناس بودن خدا روی زمین) و همه به دنبال قهرمان های درجه چندمی (خدایان دروغین و بت ها) هستند و در بیشتر موارد، او از طرف همین قهرمان ها، متقلب خطاب می شود (تهمتی که بارها و بارها از جانب ادیان دروغین به خداوند متعال وارد شده است). او تجسم مادی (انسانی) خداوند در زمین است، به همین دلیل هم زمین برای او مکانی بی رقیب، کسل کننده و یکنواخت است.

One Punch Man (مرد تک مشتی) آی نقد
One Punch Man (مرد تک مشتی) آی نقد

اما در ادامه داستان One Punch Man، رقیبی برای سای تاما پیدا می شود. موجودی فضایی (تک چشم) که پس از سال ها سفر در فضا، برای یافتن وی عازم زمین شده است. این موجود فضایی هم به نوعی تجسمی از خداوند است. خداوندی که گفته می شود موجود فضایی بوده و نسل بشر را شبیه به خود و برای تحقیق به وجود آورده (عقاید مربوط به اریک فون دنیکن). این خدای جعلی هم در مقابل سای تامای بودایی شکست می خورد و در نهایت باز هم اوست که مقام مرد تک مشتی را از آن خود می کند.

One Punch Man را می توان اثری بسیار هوشمندانه در جهت تبلیغ غیر مستقیم آیین بودیسم دانست که می کوشد با تلفیق این آیین و هنرهای رزمی (که قرابتی دیرین با یکدیگر دارند) باورهای جهان متمدن امروز نسبت به خداوند در بودیسم و باورهای مربوط به آن را به روشی نو و جذاب، در راستای اهداف جهانی شدن خود شکل داده و جذاب و دلچسب نماید. موضوعی که تا حد بسیار زیادی در آن به موفقیت دست پیدا کرده است.

One Punch Man (مرد تک مشتی) آی نقد
One Punch Man (مرد تک مشتی) آی نقد

فراموش نکنید دیدگاه‌تان را درباره انیمه و همچنین Boss مرحله آخرش برایمان بنویسید.

منبع
vgpostmortem

نوشته های مشابه

‫9 نظرها

 1. خیلی نقد جالبی بود.اصلا متوجه نبودم که این حقایق پشت ماجرای مرد تک مشتی قرار داره ممنون

  1. ممنون، ان شاء الله در صورت انتشار فصل های بعدی نقد کامل تر خواهد شد

 2. سلام و عرض خسته نباشد
  اگه امکانش هست نقد های بیشتری از انیمه ها بگذارید…
  چون حداقل واسه منِ انیمه بینی که ببشتر از 400 تا انیمه ی دیده خیلی چیز ها روشن تر می شه
  با تشکر

 3. به نظر من انیمه OnePunchMan و MobPsycho100 که هردو کار یک هنرمنده باید با هم بررسی بشه، آن هم با درنظر گرفتن هایپر نرمالیزاسیون.

  چرا که این نقد مختصر و مفید شما درسته ولی همه چیز اینقدر مختصر و سطحی نیست. وقتی سیر رشد دو شخصیت این انیمه‌ها مخصوصا در فصل دوم آنها مورد بررسی قرار میگیره بیشتر متوجه مبحث هایپر نرمالیزیشن کارکترها می‌شویم.
  [پ.ن. Hyper Normalisation مستندی در این موضوع، محصول سال ۲۰۱۶ که کمک به فهم این چارچوب می‌کنه]

 4. چیزی که مینویسم رو اول از همه بیار تا همه ببینن
  سایتاما یکی از قدرتمند ترین شخصیت های تخیلیه که چند تا نکته داره :

  1-محدودیت دارد
  بر خلاف گفته نویسنده که سایتاما هیچ محدودیتی نداره سایتاما محدودیت داره و قدرتش یه حدی داره و کل قدرت اون 1,000,000,000,000 واحده که هر واحد برابر یک کیلوهه و حداکثر میتونه مکانی به شعاع کمتر از 500 متر رو خراب بکنه.

  2-چرا قدرتمندترین است؟
  علت اصلی قدرت سایتاما اشعه هاییه که تو بدنشه بدنش اشعه های نامرئی داره که باعث شده قدرتمندترین شخصیت تو انیمیشن بشه هرچند که شخصیت های قوی زیادی تو انیمیشنه سایتاما وقتی دستش رو مشت میکنه اشعه های بدنش وارد مج دساش میشه که قدرت زیادی هم داره توی تخریب و انفجار

  3-زورش خیلی کمتر از مشتش است
  زور سایتاما بسیار کمتر از اشعه های مشتشه اون حداکثر وزنی که میتونه بلند کنه با دو دست هاش 1000 کیلوهه ولی یه مشت عادیش بیشتر از 20,000,000 کیلو قدرت داره که این به خاطره همون اشعه هاییه که تو بدنشه

  4-قدرت پرواز دارد
  سایتاما میتوانه پرواز کنه و چند کیلومتر هم بپره اما مدت زیادی نمیتوانه رو هوا بمانه اما انکار میکنه که توانایی پرواز داره

  5-راز قدرتش تو چیست؟
  سایتاما ادعا میکنه قدرتش رو توی تمرین های ورزشی بدست اورده 100 تا شنا 100 تا دراز و نشست 100 تا بشین پاشو و ده کیلومتر دویدن هر روز به مدت 3 سال که البته این ادعاش درست نیست چون اون اشعه های خیلی قدرتمندی توی بدنش داره که با تمرین های عادی نمیشه اون رو بدست اورد

  6-سنگین است
  وزن سایتاما بیشتر تر اون چیزیه که نشون میده اون بیشتر از 80 کیلو وزن داره در حالیکه در مورد وزنش به همه 70 کیلو رو گفته وقتی از ارتفاع به زمین می افتاد زمین میشکست که همین علت وزن زیادش بود

  7-قدرتش شرط دارد
  اشعه های بدن سایتاما اون رو به شکل شکست ناپذیر نشون میده اما اون اشعه ها هم شرطی عمل میکنه در صورتی که موجود بخواد شهرش رو نابود بکنه و هدفش کشتن انسان ها باشه اشعه ها کاملا اون رو نابود میکنه ولی اگه موجود هدفش کشتن کسی نباشه و به مردم کاری نداشته باشه اون اشعه ها خیلی براش مخرب نیست این نشون میده که چرا وقتی سایتاما به آدم ها مشت میزد اون ها چیزیشون نمیشد ولی همون مشت رو به یه هیولا میزد اون رو پودر میکرد

  8-شکست پذیر است
  بدن سایتاما تا حدی ضد ضربست اما این به معنای نیست که کاملا ضد ضربه باشه مجوداتی که بدنشون کاملا ضد اشعست و قدرتشون بیشتر از 1000 واحد باشه میتونن سایتاما رو شکست بدن مجوداتی مثل زئوس،سوپرمن،گکو،هالک و…… ولی شکست دادنش کار سختیه

  1. شما از نویسندش بهتر میدونی یا شایدم تو نوشتی مانگا شو اخه این چرت و پرت ها چیه نوشته معلومه که سایتاما هیچ محمدویتی نداره وقتی با بوروس میجنگید خود بوروس تو اخرین لحظه ها گفت تو خیلی از قدرتتو نشون ندادی این برای تو مثل یه بازی بود تا یه جنگ حالا هی بیا شما بگو محمدودیت داره قدرت سایتاما که تو فایتش با بوروس نشون شاید ۵ یا ۱۰ درصد از قدرت واقعیش بوده😑

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید