انیمه سریالیانیمه سینماییمحصولات انیمیشنیمقالات و مطالب مفید

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

سوره مبارکه عبس آیه24 می‌فرماید: «فلینظر الانسان إلی طعامه»: پس آدمى به طعام خود بنگرد. ؛ در تفسیر آمده هم طعام روح و هم طعام جسم مد نظر آیه است. محصولات رسانه ای می توانند غذای روح و ذهن ما باشند. پس بیایید کمی تفکر کنیم.

صنعت انیمیشن ژاپن، یکی از بزرگترین و جذاب ترین صنایع انیمیشنی دنیا است. انیمیشن های ژاپنی، انیمه نامیده می شوند. در کنار صنعت انیمیشن، صنعت رمان و داستان های مصور هم مطرح است. چیزی که عموما به اسم کمیک بوک می شناسیم، در ژاپن مانگا و آنچه رمان کوتاه می شناسیم، مانهوا خوانده می شود. صنعت انیمه، مانگا و مانهوای ژاپن، صنعتی بزرگ است که شرک های فراوانی حول محور آن فعالیت می کنند. تمام اینها به عنوان آثار فرهنگی ژاپنی شناخته می شوند. در این مقاله حول محور انیمه ها می نویسم و سعی می کنم بی طرفانه و منصفانه انیمه را مورد بررسی قرار دهم.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

علل جذاب بودن انیمه

سبک انیماتوری

سبک های جذابی که در هر انیمه می تواند شیوه خاص خود را داشته باشند. در انیمه ها به کیفیت حرکات بدن، محیط، جزئیات گرافیکی، کیفیت نور و رنگ به خوبی پرداخته شده است. نوع طراحی محیط و چهره شخصیت ها بسته به داستان، ژانر و مخاطب هدف (کودک، نوجوان، بزرگسال) متفاوت است. طراحی های مختلف و طیف وسیع آنها باعث می شود سلیقه های مختلف به این سبک (انیمه) علاقه پیدا کنند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

شخصیت پردازی

شخصیت هایی که هر کدامشان ویژگی ها و داستان های خاص خود را دارند. تک تک شخصیت ها، حتی بی اهمیت ترین آنها می توانند سرگذشت، حادثه، اخلاقیات، رفتار و… جذابی داشته باشند. شخصیت های انیمه مهم ترین علت جذابیت انیمه ها هستند. انیمه هایی که داستان خوبی هم ندارند با شخصیت پردازی خاص سعی در نگه داشتن مخاطب دارند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

پند های اخلاقی

در هر انیمه ای می توان تجربیات مفید، پند های اخلاقی و نکات آموزنده زیادی را دید. خیلی جالب است که برخی از این پند ها را حتی در آموزه های دینی اسلامی هم می توان یافت. دیدن ویدئوی زیر توصیه می شود.

 

روابط بین شخصیت ها

جدا از بحث شخصیت پردازی، رفتار و نوع رابطه شخصیت ها با یکدیگر، جذابیت های خاص خود را دارد. در انیمه ها نوع دیدگاه یا نوع رفتار شخصیت ها با یکدیگر، بررسی می شود و به آنها بها داده می شود. همین تصورات ذهنی می توانند نکات اخلاقی یا کشمکش خاصی را رقم بزنند که باعث تغییر روند داستان یا تغییر ذهنیت مخاطب شوند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

امید، تلاش و مقاومت

در انیمه های زیادی به عناصر امید (هرچقدر هم کم) و تلاش بها داده می شود. به مقاومت کردن در برابر دشمنان و تلاش برای رسیدن به هدف، به خوبی بها داده می شود. گاهی در بدترین لحظات هم کور سوی امیدی هست(The Promised Neverland).

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

داستان

داستان های انیمه های شاخص، از آن دسته داستان های خلاقانه و کاملا غیر قابل پیش بینی هستند. داستان هایی که امکان ندارد در مارول، والت دیزنی یا برادران وارنر شبیه آن را هم ببینید. پرداختن به موضوعاتی که تا به حال به آنها پرداخته نشده، دست گذاشتن روی دغدغه هایی که اهمیت خاصی در ذهن مخاطب ندارد و تولید دغدغه های جدید باعث جذب مخاطبین زیادی به این سبک از انیمیشن شده است.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

فرم فیلمنامه

انیمه ها از جاهای خاص شروع می شوند و جای حساس تمام می شوند. در برخی انیمه ها شاهد زیاده گویی و سکانس های قابل خلاصه یا قابل حذف هستیم. با این حال انیمه طوری تمام می شود که شما را برای قسمت بعد تشنه نگه دارد. یعنی حتی با وجود ایرادات فرم میانه داستان برخی انیمه ها، معمولا آغاز و پایان خیلی خوبی دارند. شخصیت ها باید به سختی و آرام آرام به اطلاعات حیاتی دست پیدا کنند. اطلاعات خاص در واپسین لحظات برملا می شوند. روند داستان می تواند شما را به اشتباه بیاندازد و ناگهان شما را غافلگیر کند. بارز ترین مثال این گونه فرم فیلمنامه، انیمه اتک تایتان (attack on titan) و انیمه کیمیاگر تمام فلزی هستند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

موسیقی

هر کدام انیمیشن های ژاپنی از موسیقی های زیادی استفاده می کنند. موسیقی هایی که به سکانس مورد نظر احساس می بخشند. بخش اعظمی از جذابیت این صنعت مدیون موسیقی خود است. تعداد زیادی از آثار موسیقی های فراموش نشدنی و مخصوص خود را دارند. موسیقی هایی که اشک، افتخار، لبخند و ترس را به مخاطب القاء کردند. یکی از بهترین موسیقی متن ها، موسیقی متن انیمه ناکجا آباد موعود (The Promised Neverland) و انیمه  اتک تایتان (attack on titan) هستند. در برخی آثار موسیقی از خود اثر قوی تر عمل می کند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

دوبله

صدای شخصیت ها واقعا بهشان می آید. دوبله های شخصیت ها حرفه ای هستند. شاید ژاپنی بلد نباشید اما برخی صداهای بامزه (مثلا تادا یا دُدُرووو) خیلی می توانند خنده دار باشند. دلیل اینکه برخی دوبله انگلیسی را ترجیح نمی دهند همین است. چون در برخی دوبله های انگلیسی صدای دوبلر با شخصیت همخوانی ندارد (بهش نمیاد) یا صوت انگلیسی با صوت ژاپنی از نظر معنایی متفاوت است. اما چه در صوت ژاپنی چه در صوت انگلیسی تفاوت چندان زیادی در صدا های شخصیت انیمه x با شخصیت انیمه y حس نمی شود. یا دوبلر ها ثابت هستند یا صدای ایده آل دوبله، استاندارد خاصی دارد که باعث می شود دوبلرها از صداهایی شبیه به هم استفاده کنند.

پی نوشت: 70 درصد انیمه هایی که تولید می شوند، تمام یا بخشی از ویژگی های جذاب بالا را ندارد. تعداد زیادی از انیمه ها از نظر داستان و شخصیت پردازی جذاب نیستند. نشستن پای آنها به معنای واقعی کلمه وقت تلف کردن است.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

یک سوال

حال چنین جذابیتی قصد دارد چه مضامینی را ارائه دهد؟ برخی انیمه ها از نظر ایدئولوژیک در حال ترویج مضامین خلاف عرف و اصول دینی_ایرانی هستند. طیف زیادی از آنها مناسب نوجوان و جوان ایرانی نیستند. کاری به فرهنگ ژاپنی و ایدئولوژی های دین بودایی و مسیحی ندارم. می خواهم به بررسی آسیب هایی که یک انیمه می تواند برای فرزندان ایرانی رقم بزند بپردازم. هدف از آسیب شناسی انیمه، آگاه سازی افرادی است که خود یا اطرافیانشان درگیر این صنعت هستند. برای آنکه در آثاری که دیده و می بینند کمی تفکر کنند تا مبادا جذابیت های ظاهری و باطنی انیمه ها باعث القاء مضامین و ایدئولوژی های خلاف عرف یا خلاف دین در ناخودآگاه آنان شود. در قرآن آمده در غذایی که می خورید تفکر کنید. آثار فرهنگی غذای روح و ذهن محسوب می شوند. پس بیایید کمی تفکر کنیم.

در این مقاله برای هر مضمون که مطرح می کنم یک انیمه را مثال خواهم زد. گرچه مثال ها ده ها انیمه را شامل می شود ولی به همان یکی بسنده خواهم کرد. البته برای بخش های مبتذل از ذکر مثال خودداری خواهم کرد. پس از معرفی و مثال، به آسیب شناسی مضامین مطرح شده خواهم پرداخت. برخی انیمه ها نیز با رنگ قرمز مشخص شده اند. با کلیک بر روی آنها می توانید نقد و بررسی مخصوص آن انیمه را مطالعه کنید.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

مضامین آسیب زا در انیمه ها

1)خانواده، نقش زنان، دختران و روابط

ابتذال اخلاقی

برخی انیمه ها از نظر اخلاقی در چاه های عمیقی فرو افتاده اند و عملا جامعه ای فاسد را به عنوان یک جامعه سالم و نمونه نشان می دهند .در انیمه ها روابط بین جنس مخالف هیچ محدودیتی ندارد و حتی کار به جاهای باریک نیز کشیده می شود(Mushoku Tensei). برهنگی یا نیمه برهنگی شخصیت ها هسته اصلی برخی انیمه ها است. برخی آثار که ژانر یا فضای مبتذلی ندارد، بالاخره با بردن شخصیت ها به کنار دریا یا استخر سعی دارند از عنصر برهنگی یا نیمه برهنگی استفاده کنند(Assassination Classroom).

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

هفت ژانر، تکرار می کنم، ژانر، از انیمه ها در دسته بندی مبتذل، مستهجن و همجنس بازی دسته بندی می شوند. یعنی تعداد زیادی از انیمیشن های ژاپنی از داستان های مبتذل، مستهجن و همجنسگرایانه بهره می برند. تعداد بالایی از انیمه ها در این ژانرها دسته بندی می شوند. نا گفته نماند برخی انیمه ها با اینکه در هیچکدام از این ژانر ها نستند، اما از چنین مضامینی برای جذاب کردن داستان های خود و بالا بردن مخاطب بهره می برند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

جایگاه زن به شدت تقلیل رفته. حیا و عفت کاملا حذف شده. برخی دختران قصد قالب کردن خود را به هر طریقی به پسر مورد نظرشان دارند(death note). برخی مادرها دخترانشان را به برقراری رابطه تشویق می کنند و حتی در شرایطی آنها را قرار می دهند تا چنین اعمالی را انجام دهند(nisekoi). در انیمه ها دختران تشویق به آغاز روابط دوستانه با جنس مخالف می شوند و به آنها گفته می شود از هیچگونه اقدامی در این رابطه دریغ نشود(love is war).

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

پوشش و اندام

وضعیت پوشش و اندام در انیمه ها اسفناک است. دامن ها به شدت کوتاه هستند، لباس های دختران تنگ و بدن نما است، لباس های باز و کم پوشش فراوان اند، دختران در خانه برخی لباس ها مثل شلوار یا دامن را نمی پوشند، نشان دادن شخصیت های زن به صورت کاملا برهنه یا نیمه برهنه در حمام یا رختکن عادی است، بزرگ جلوه دادن یا تاکید بیش از اندازه به برخی از اندام های حساس زن از جذابیت های اصلی برخی انیمه ها است، برخورد های اتفاقی و شوخی های جنسی در کم تر انیمه ای دیده نمی شود. حتی شده برای یکبار(sao).

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

تفریحات ناسالم

در برخی انیمه ها مصرف گرایی، رفتن به کلوپ های شبانه، مشروبات الکلی، تفریحات بیش از اندازه، قمار، تفریح با زنان، خلافکاری و رقص تبلیغ می شوند(hinamatsury).

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

خانواده

تشویق به ازدواج و فرزندآوری مطرح نیست. معدود انیمه هایی وجود دارند که ما در آنها شاهد ازدواج یا خانواده سالم باشیم. در انیمه ها یا والدین از هم جدا شده اند یا مرده اند یا خانه و خانواده را ترک کرده اند و یا اصلا مشخص نمی شود کی هستند(fullmetal alchemist). ما درتعداد زیادی از انیمه ها اصلا پدر و مادر شخصیت را نمی بینیم(hello world). والدینی که وجود دارند نیز با فرزندان خود رابطه خوبی ندارند و گاهی اوقات بر پایه دروغ با یکدیگر رفتار می کنند(a whisker away). روابط بین خواهر و برادر گاهی اوقات به سمت روابط عاشقانه و جنسی به پیش می رود و این فوق العاده خطرناک است(eromanga sensei). خانواده های سالمی در آثار ژاپن وجود دارند اما هم نسبت به خانواده های ناسالم کم تر هستند هم داستان حول محور آن خانواده نمی چرخد و خیلی روابط خانوادگی را نشان نمی دهد(kokoro conecte).

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

مادر

مقام مادر زیرپا گذاشته شده. در تعداد زیادی از انیمه ها مادر ها یا رابطه خارج از عرف داشته اند(colorfull) یا با فرزندان خود رابطه خوبی ندارند و بین آنها همیشه دعوا است (erased) یا تشویق کننده دخترانشان به روابط خارج از عرف و شوخی های جنسی هستند (dfrag) یا به شدت کار می کنند و فرزندانشان را حمایت عاطفی نمی کنند (The Anthem of the Heart) یا از نظر عقلی و شعوری در سطح پایینی قرار می گیرند(toradora) یا لباس های ناجور می پوشند و اعمال مبتذل انجام می دهند(Beyond the Boundary) یا علاوه بر ظاهر موجه و علاقه ای که فرزندانشان نسبت به آنها دارند، شیطان صفت هستند(code geass) یا فرزندان خود را درک نمی کنند و علارغم مخالفت آنها ازدواج می کنند(fire work). در برخی از انیمه ها نیز مادر اصلا وجود ندارد. به دلیل مرگ، طلاق، کار یا هر چیز دیگر اصلا نشان داده نمی شود.

از حق نگذریم برخی انیمه ها مانند dororo و re zero  مادر های باحال و دلسوزی را نشان می دهند. اما نمی توان گفت این تعداد اثر محدود که مادر را خیلی زیاد هم نشان نمی دهند، می توانند بر آثاری که جایگاه مادر را خورد کرده اند برتری بیابند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

پدر

مقام پدر نیز پایمال شده. مثال می زنم. در انیمه بوسه ایزدی موموزونو نانامی ،بخاطر اینکه پدرش قمارباز شکست خورده
است خانه خود را از دست می دهد. در انیمه عاشقان شیطانی، یویی توسط پدر ناتنی خود و کشیش کلیسا به خوناشام ها معرفی می شود. از دیگر موارد می شود به انیمه سانکارئا عشق پایدار اشاره کرد که شخصیت مونث انیمه، توسط پدرش رانده می شود و همیشه سعی در فرار از پدرش دارد. در برخی آثار  پدر به دخترش میل جنسی دارد یا به او تجاوز کرده(ousama game). کلا موارد ذکر شده برای مادر، برای پدر هم صادق است.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

2)ایدئولوژی های دینی

تناسخ

عقیده باطل و کفر آمیز تناسخ(death parade) در انیمه های کمی دیده یا گفته نمی شود. تناسخ نوعی اشاره غیر مستقیم به نبود عدالت الهی، بهشت و جهنم و وجود خدا است. نظریه الحادی ای که مدت هاست منسوخ شده اما بودایی ها و یهودیان هنوز بر آن تاکید دارند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

 خدای ضعیف و احمق

در برخی آثار می توان به خدا دستور داد یا با تلاش و اراده به کمال خدایی رسید. یهودیان و پیروان کنفسیوس بر این عقیده اند چون خدا از روح خود در انسان ها دمیده، پس انسان با تلاش و اراده می تواند به مقام خدایی که بالاترین حد کمال است برسد. قدرت خود خدا نیز به جادو و قدرت هایی که به نام فرابشری می شناسیم وابسته است. یعنی انسان هایی با قدرت های فرابشری یا جادویی می توانند به مقام خدا برسند. خدا هم توانایی کنترل بندگان خود را ندارد و اگر شخصی به چنین کمالی برسد می تواند خدا را نیز کنترل کند. مانند انیمه code geass که لولوش حتی به خدا هم دستور داد. در انیمهPuella Magi Madoka Magica شخصیت اصلی به کمال رسید و عملا خدا شد. در انیمه konosuba  خدایی احمق و نفهم نشان داده می شود که به معنای واقعی کلمه از خر هم سطحش پایین تر است.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

خدای بازنشسته

نظریه دئیسم یا خدای بازنشسته در برخی دیگر از آثار دیده می شود. این نظریه بیان می کند خدا هستی را آفرید و آن را نظم بخشید. سپس آن را رها کرد و به حال خود گذاشت. نظریه ای که با توحید در ربوبیت اسلامی در تضاد است. یک نظریه الهادی دیگر که در انیمه angel beats به صورت صریح و در انیمه no game no life به صورت زبانی به آن اشاره می شود.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

خدای مادی، تعدد خدا، خدای بی رحم و عدم وجود خدا

در برخی آثار شاهد خدایانی از جنس گوشت و پوست هستیم. خدایان مادی(noragami). در برخی دیگر از آثار شاهد تعدد خدایان هستیم. همان چند خدایی. واضح است که در این آثار خدای احد و واحد زیر سوال رفته(kamisama kiss). در برخی دیگر از آثار شاهد خدایی بی رحم هستیم که قصد دارند با زجر دادن بندگان خود لذت ببرند. خدایی که در طول داستان مورد انتقاد قرار می گیرد و در برخی آثار به جنگ با او بر می خیزند(angel beats). در آثاری همچون  تخم مرغ عجایب، فرشتگان مرگ، عاشقان شیطانی یک دیالوگ پر تامل درباره انکارخداوند وجود دارد.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

شیطان

در بخش های قبل از ویژگی های منفی خدا در آثار ژاپنی نام بردیم. حالا دیدگاه این آثار به شیطان چگونه است؟ برعکس دیدگاه خدا برای شیطان صادق است. یعنی ما شاهد شیاطینی هستیم که انسان را درک می کنند و به او کمک می کنند(okkos lnn)، شیاطینی که به اقتضای شرایطشان مجبور اند نقش بد را ایفا کنند اما در باطن آنها هم ذات پاک و سرگذشت دلسوزانه ای دارند(demon slayer). شیاطینی که ظاهر پلیدی دارند اما در باطن ذات پاکی دارند و قصد کمک رسانی به بشریت را دارند(The Devil Is a Part Timer). شیاطین حتی دسته بندی خوب و بد هم دارند. برخی از شیاطین، شیطان بد و برخی شیطان خوب هستند. یعنی ظاهر شیطانی نمی تواند تضمین کننده خوب یا بد بودنشان باشد(InuYasha). همچنین شاهد شیاطینی هستیم که از قدرت به شدت بالایی برخوردار هستند و هیچ کس توان پیروزی بر آنها را ندارد(helhsing). وجود یا عدم وجود خدا نوعی شبهه است، اما شیاطین حتما وجود دارند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

مضامین ضد مسیحی و ضد اسلامی

تمسخر یا بد جلوه دادن کلیسا ها که اصلی ترین نماد دین مسیحیت هستند در برخی انیمه ها دیده می شود. همچنین کلیسا ها در برخی انیمه ها محل پرستش خدای واحد نیستند بلکه مکان فرقه های انحرافی هستند که شیاطین یا خدایان متعدد را می پرستند(konosuba). کشیش های کلیسا به فکر منافع شخصی اند و پیروان بازیچه های سیاسی بیش نیستند(sao).

در حقیقت چنین مضامینی در کلیسا های واقعی وجود دارد. چه در قرون وسطا و چه در زمان حال کلیسا ها و کشیش هایی بوده اند که چنین عملکردی داشته اند. اما آیا درست است یک دین را کامل زیر سوال برد؟

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

در برخی انیمه ها عقایدی خلاف عقاید اسلامی مطرح می شود که برخی از آنان را نام بردیم. همچنین برای سوالاتی که اسلام سالهای پیش برای آنها راه حل ارائه داده، جواب هایی ضد نظریات اسلامی مطرح می شود(death note). در برخی از انیمه های انگشت شمار نیز به شکلی به مقدسات اسلامی توهین می شود. برای مثال در انیماتریکس، عربستان که محل تولد اسلام است، محل تجمع و فعالیت ربات های شیطانی است. یا در jojo شاهد هستیم شخصیت منفی کتابی به شدت شبیه به قرآن را برای مطالعه انتخاب می کند. در برخی از انیمه ها نیز، شخصیت ها از لباس هایی همچون لباس های اعراب استفاده می کنند. اغلب هیولا ها یا نقش های منفی از این لباس بهره می برند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

جالب است که برخی انیمه ها مسیحیت و اسلام را مستقیم یا غیر مستقیم مورد انتقاد قرار می دهند، اما به یهودیت کاری ندارند. واقعا چرا؟

یهودیت

در بعضی از آثار ژاپنی ما صراحتا اساطیر یا نماد های یهودی را می بینیم . مانند نفیلیم ها (موجوداتی عظیم الجثه که فهم ندارند attack on titan)، سکوبوس ها (زنانی شیطانی و زیبا با بال های خفاشی Devilman Crybaby)، ابلیسک (برجی بلند با راس مثلثی)، بز بافومت (tokyo ghoul) و یا فرشتگان سقوط کرده (این فرشتگان در عقاید یهود از خدا سرپیچی کرده اند، به همین دلیل به زمین فرستاده شده اند و در دنیای انسان ها به دنیای اجرای نقشه های شوم خود هستند(Black Butler).

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

گاهی ایدئولوژی ها و تفکرات دینی یهودی در عقاید یا رفتار شخصیت ها نمود پیدا می کنند. بارز ترین نمونه آن را می توان در انیمه code geass دید. شخصت اصلی این انیمه، یعنی لولوش که اتفاقا محبوب ترین شخصیت انیمه ای نیز محسوب می شود، دارای عقاید یهودی می باشد. نه اینکه یهودی باشد، اما عقاید و نوع تفکر یهودی در وی مشهود است. برای اطلاعات بیشتر می توانید بر روی اسم این انیمه کلیک کنید و مقاله آن را مطالعه کنید.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

3)ترویج و اثبات مکتب ها و تفکرات خاص

قبل از شروع این بخش لازم است توضیح کوتاهی را بدهم. ما دو نوع اثبات داریم. اثبات ریاضیاتی و اثبات عرفی. اثبات عرفی از منطق و عقل عرفی نشات می گیرد. برای مثال اینکه عموم جامعه بیشتر بودن دیه مرد به زن را بیشتر بودن ارزش مرد نسبت به زن برداشت کنند یک اثبات یا برداشت عرفی است. اثبات یا برداشت منطقی این موضوع توسط علمای دینی و قضات انجام می شود و اصلا برای جامعه عموم قابل درک نمی باشد. در انیمه ها نیز با شخصیت ها، مظلوم نمایی، غافلگیری ها، کشمکش ها و حوادث سعی می کنند به صورت عرفی و نه منطقی، یک سری از مکتب ها یا تفکرات را اثبات کنند. البته در آثار غیر انیمه ای هم این موضوع صادق است. برای مثال اگر بخواهند راه شرارت را برای مبارزه با دشمن اثبات کنند (tokyo ghoul) شخصیت هایی که شرارت می ورزند را با گذشته های دردناکشان توجیه می کنند و داستان را طوری به پیش می برند که آنها مقصر نیستند، بلکه کسانی مقصر اند که توانایی مبارزه با شرارت را ندارند. یعنی اگر به شما ظلم شود، ظالم مقصر نیست. شما مقصری که قدرت مقابله با ظالم را نداری.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

شرگرایی

شرگرایی به معنای استفاده از شرارت، خشونت بیش از اندازه، سیاهی و پلیدی برای رسیدن به اهداف است(code breaker). گاهی اینطور اثبات می شود که تا از شرارت و آسیب زدن به دیگران بهره نبرید، نمی توانید حق خود را بگیرید و بر دشمنان غلبه کنید. بروز شرارت در مقابل شرور ها در تعداد زیادی از انیمه های اکشن دیده می شود و هیچ راه عادلانه ای برای احقاق حق وجود ندارد. در این انیمه ها انسان ها به دو دسته تقسیم می شوند، کسانی که آسیب می زنند و کسانی که آسیب می بینند(tokyo ghoul). دسته ای دیگر نیز در انیمه Black Butler مطرح شد؛ یک دسته می دزدند و دسته ای دیگر که از آنها دزدیده می شود.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

آخرالزمان گرایی

آخرالزمان گرایی به معنای به ورطه نابودی کشیده شدن دنیا است. بر اثر جنگ، بیماری(Guilty Crown)، مهاجمان بیگانه از فضا یا جهان های موازی(word trigger)، زامبی ها(school live) و… . فضاهایی که داراری ظواهری پسا آخرالزمانی هم هستند، جزو این دسته محسوب می شوند. شاید سوال پیش آید که مشکلش چیست؟ در آثار با محوریت اخرالزمان یا پسا آخرالزمان، خیانت، دروغ، مرگ های فجیع و ناگهانی، نا امیدی، ترس و دیگر احساسات منفی به شدت موج می زند. فوران این احساسات منفی می تواند روی روحیه نوجوانان تاثیر مخرب زیادی بگذارد(esraph of the end). پس این آثار هرچه کم تر دیده شوند بهتر است.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

جبرگرایی

نبودن اختیار و دخیل بودن شرایط در عملکرد و رفتار شخصیت ها همان جبرگرایی است. بدون شک شرایط و گذشته نقش زیادی در رفتار می تواند داشته باشد. اما اینکه به این شدت و در تمام طول داستان ها شاهد این مضمون باشیم، یعنی با جبرگرایی طرف هستیم. برای مثال در انیمه demon slayer یا naruto یا noragami شخصیت هایی را می بینیم که به دلیل شرایط یا گذشته شان، بدون اختیار مجبور به انجام یک سری از اعمال هستند. اصلی ترین آنها هم کشتن است. مجبوره می فهمی! گاهی همین جبر بهانه خوبی برای انواع جنایت هاست. اختیار انسانی به حاشیه رفته و همه چیز به دلیل اجبار صورت می گیرد. در این بین با چهره های مظلوم، گذشته های تلخ و آقا بالا سر های ظالم، این جبرگرایی هم برای مخاطب به صورت عرفی توجیه می شود.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

میلیتاریسم (نظامی گری)

راه حل اصلی مشکلات جنگ است. هر کسی از اسلحه بیشتر و قوی تری استفاده کند برنده اصلی است. میلیتاریسم را به صورت بارز تر در هالیوود و فیلم های آمریکایی می توان دید. اما در انیمه های نیز وجود دارد. ما دو ژانر مخصوص برای میلیتاریسم داریم. ارتشی و مکا. در انیمه Guilty Crown راه حل جنگ است و زمانی خاکسپاران به سمت پیروزی قدم بزرگی بر می دارند که از سلاحی روحی به اسم ووید بهره می برند. در انیمه code geass داشتن سلاح های قوی تر یعنی برتری در مبارزه و جنگ تنها راه پیش رو است.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

ساینتیسم افراطی(علم زدگی)

مادی گرایی، علم گرایی، علم زدگی؛ تمام اینها اسامی ساینتیسم هستند. ساینتیست ها بر این عقیده اند که عالم ماورای ماده وجود ندارد. عملا همه چیز مادی است و دلیل فیزیکی خاص خود را دارد. در این موضوع زیاده روی بیش از اندازه صورت گرفته و حتی مادی گرایی نیز مطرح شده است. پیدا کردن دلایل علمی برای هرچیزی خوب است، اما این موضوع که هرچیزی باید از نظر علمی و مادی اثبات شود و گرنه دلیلی بر پذیرش آن وجود ندارد یک اشتباه است. زیرا شاید علم کنونی ما قادر به درک برخی مسائل نباشد. شاید برای اثبات علمی یک مسئله و بررسی آسیب ها و فواید آن، دویست سال دیگر بتوان اقدام کرد. اما ساینتیسم ها بر این عقیده نیستند و حتما باید بر اساس علوم تجربی مسئله ها برایشان اثبات شود. ساینتیسم را می توان در طیف خیلی بالایی از فیلم ها و انیمه ها دید. فقط کافی است کمی دقت یا مرور کنید. البته این مسئله با علم جابه جا نشود. ساینتیسم را به نوعی علم زدگی یا افراط بیش از اندازه روی اثبات های علوم تجربی می دانیم.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

کابالا (کابالیسم)

کابالیسم ها بر این باور اند که قرن ها قبل از ادیان بر روی زمین رواج داشته اند. طرز فکر آنها نوعی طرز فکر عرفانی است. عرفان یهودی. امروزه به عنوان فرقه و حزبی خاص در بین یهودیان شناخته می شوند. آنها به شدت به امور ماورایی اعتقاد دارند.

کابالیسم ها به کتاب های مقدس یهود به شدت وابسطه اند و می پندارند حرف به حرف آن رمز نگاری شده است. آنها بر این عقیده اند که اگر این رمز ها کشف شوند می توان به علوم مادی و معنوی خاص دست پیدا کرد. حتی معتقد هستند افلاطون، فیثاغورث و نیوتون با رمز گشایی از کتاب های آنها ( و بعضا با عضویت در فرقه کابالا) توانستند مبانی مهم و حیاتی ای را در فیزیک، ریاضیات و فلسفه مطرح کنند (به جان خودم من اینا رو نمی گم اینا حرفای خودشونه).

عقاید یهود، کابالا، ایلومیناتی، فراماسونری و صهیونیسم

آنها بر این عقیده اند که با رمزگشایی از عنصر پایانی یعنی درخت حیات، می توان به مقام خدایی رسید. هدف عرفان یهود یا همان کابالا دقیقا همین است. همان طور که از درخت کابالا مشخص است، هدف آنها رسیدن به مقام خدایی است. رمل، جادو و کیمیا را مقدس می دانند و آنها را ابزار رسیدن به اهدافشان می دانند. ابزار مبارزه با خدا.

منشاء عنصر جادو در انیمه ها اینجاست. حتی در انیمه ها خدایان نیز از جادو استفاده می کنند. جادو وسیله ای است در کابالا. همچنین رسیدن به حد کمال یا همان مقام خدایی هم به عقاید کابالایی باز می گردد. استفاده از کتاب های اهل عتیقی و نماد های کابالایی نیز در برخی از انیمه ها مشهود است. بهتر است برای آشنایی بیشتر با این فرقه اینجا کلیک کنید. در انیمه معروف کیمیاگر تمام فلزی می توان ابزار، نماد ها و حتی عقاید کابالایی را مشاهده کرد. از جمله درخت کابالا، علوم غریبه، کتاب های اهل عتیقی، قربانی کردن، دایره های تبدیل و… .

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

4)مسائل اخلاقی

رفتار های دو جنیستی

یکی از عواملی که می تواند باعث اختلال شخصیت در نوجوانان شود، رفتار های دو جنسیتی برخی شخصیت های انیمه است. در انیمه ها شخصیت هایی هستند که رفتار ها و ظاهر دخترانه دارند اما در اصل پسر هستند(stain gate). برعکس همین موضوع نیز صادق است. برخی از شخصیت ها رفتار و ظاهر پسرانه دارند اما دختر هستند(dororo). وجود و تاکید بیش از اندازه ای که روی این شخصیت ها صورت می گیرد، می تواند یکی از عوامل اختلال شخصیتی و حتی گرایش به همجنسگرایی باشد. محدود شخصیت های دو جنسیتی وجود دارند که قابل توجیه اند. برای مثال اگر شخصیتی صرفا موی بلند داشته باشد و تصادفا با دختر اشتباه گرفته شود ایرادی به او وارد نیست. ما به اینها دو جنیسیتی هم نمی گوییم (Assassination Classroom). اما شخصیت هایی که رفتار، گفتار، پوشش، آرایش و… شان را شبیه به جنس مخالف انتخاب می کنند و تا زمانی که از زبان یک نفر نپرد که جنسیتی متفاوت با ظاهرش دارد تشخیص جنسیت او برای مخاطب یا حتی شخصیت های داستان ممکن نباشد(fruit basket)، برایش توجیهی به جز آسیب رسانی به نوجوانان و جوانان نمی توان در نظر داشت.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

فوران احساسات

شاید یکی از دلایل جذابیت انیمه برای نوجوانان و جوانان همین برداشتن حدومرز احساسات است. احساسات قوی ترین عامل برای انگیزه داشتن و دست زدن به هر کاری هستند. فرق نمی کند این احساس چه باشد.چه هوس انتقام چه عشق و احساس غم. همه حدومرزی دارند که رد شدن از آنها می تواند آسیب زا باشد. همه چیز حد و مرز دارند و گذشتن از این حد و مرز به معنای افراط است. ولی در انیمه احساسات هرچه باشند فقط رشد می کنند. تا جایی که احساسات، کنترل را بدست می گیرند. نوجوانان و جوانان می خواهند بدون درنظر گرفتن کسی فقط به احساسات خود فکرکنند. این احساسات همان شور وشوق زودگذر نوجوانی است.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

حال در انیمه هم فوران احساسات مجاز است. اما این آزادی احساسات هستند. هر احساسی اگر از تعادل خارج شود آسیب زا است. ولی در انیمه عکس این ماجرا را نشان می دهند. به مخاطب نشان می دهد که با رشد احساسات ماهم می توانیم رشد کنیم. در صورتی که وقتی گیاهی بیش از حد رشد کند باید هرس شود وگرنه به نابودی کشیده می شود. و در هرچیزی اندازه آن خوب است. کنترل احساسات یک هنر است که معمولا در انیمه ها با سرکوب احساسات آن را رد می کنند. یعنی با جلوه دادن سرکوب احساسات و معرفی آن به عنوان کنترل، سعی دارند نوجوانان و جوانان را از کنترل داشتن بر روی احساسات زده کنند. (nisekoi , anohana , toradora , golden time)

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

خشونت

آسیب های وارده به بدن، قطع شدن اعضای بدن، مرگ و دیگر صحنه های خشن، در انیمه ها به شدت با جزئیات همراه است(demon slayer). گاهی اوقات شیوه های جدید کشتن یا مردن اختراع و عرضه می شود(another). گاهی گوشت، خون و استخوان مضروب با جزئیات زیادی نشان داده می شود(tokyo ghoul). استفاده بی حد و مرز از عنصر خون برای بالا بردن خشونت نیز مشهود است(akame ga kill). صحنه های پر خشونت برای نوجوان منع شدید شده، زیرا به شدت در روحیات وی دخیل است. ایجاد تعادل و ندیدن بیش از اندازه چنین خشونت هایی یا رد کردن صحنه های به شدت خونین برای جوانان توصیه می شود. خشونت بالا به شدت می تواند آسیب زا باشد که در مقاله رو به رو به خوبی به آن پرداخته ایم. {وحشت فلج کننده بازی های رایانه ای}

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

اوتاکو

اوتاکو همان معتاد است. کسی که به صنعت انیمیشن، مانگا، مانهوا و موسیقی اعتیاد پیدا کرده. متاسفانه بعضی با دیدن دو عدد انیمه فکر می کنند اوتاکو هستند و این را برای خود افتخار می دانند. دقیقا شبیه کسانی که برای پروفایل خود عکس افرادی سیگاری و شیک را می گذارند. آنها فکر می کنند این پروفایل آنها را بزرگ جلوه می دهد و مایه افتخارشان است. اما چنین نیست. اوتاکو بودن نتنها افتخار نیست، بلکه یک معضل است. اعتیاد به آثار فرهنگی با دیگر انواع اعتیاد تفاوتی ندارد.

افراط در هر زمینه ای حتی عبادت مضر است و از آن منع شده ایم. اعتیاد همان وابستگی بر اثر افراط در مصرف است. پس اگر به صورت افراطی به تماشای آثار ژاپنی نمی پردازید و به آنها معتاد نشده اید، لقب زشت و کریه اوتاکو را برای خود انتخاب نکنید. اگر هم خود را اوتاکو می دانید، حداقل به آن افتخار نکنید. زیرا اعتیاد افتخار آمیز نیست.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

هیتر ها

هیتر به کسانی گفته می شود که بدون دلیل یا بخاطر ناهم خوانی با سلیقه شان، چیزی را مورد توهین قرار می دهند. اما در برخی صنایع، مانند موسیقی کره و انیمه، به هرگونه انتقاد و نقدی هیت گفته می شود و همه از جمله منتقدان هیتر نامیده می شوند. دلیل آن است که برخی طرفداران افراط بیش از اندازه بر روی آثار دارند و خود را اوتاکو یا فن می دانند. افراط یعنی مقابله با هر نقدی. اصلا محتوای نقد مهم نیست، هر انتقادی نسبت به این گونه آثار هیت نامیده می شود. البته بعضی ها واقعا هیتر هستند. این ترفندی هیتر نامیدن منتقدان، همان ترفند بی سواد، ابله، احمق، مزدور، پول بگیر، جیره خور و… نامیدن مخالفان برخی سیاست مداران است. با توهین از پاسخ گویی و پذیرش حرف حق سرباز می زنند.

انیمه؛ بررسی نکات مثبت و منفی صنعت انیمیشن ژاپنی

نتیجه گیری نهایی از انیمه های ژاپنی

ژاپن پس از جنگ جهانی به شدت تحت تاثیر تهاجم فرهنگی غرب واقع شد و هویت اصلی خود را از دست داد. فرهنگ اصیل ژاپنی تا حدودی مرده و فقط در مراسمات و اماکن خاص می توان آن را یافت. پس ایدئولوژی های غربی در تفکر سازندگان انیمه های ژاپنی دخیل است. شرکت های توزیع کننده مانند نت فلیکس و فانی میشن (آمریکایی هستند) عرضه اصلی محصولات معروف ژاپنی را بر عهده دارند. پس باز هم اهداف و ایدئولوژی آمریکایی و غربی در آثار ژاپنی ورود می کنند. دین و فرهنگ ژاپنی ها با دین و فرهنگ ما ایرانی ها متفاوت است.

تمام اینها دلایلی هستند که ما باید با آگاهی، تفکر نقادانه و سواد رسانه ای انیمه تماشا کنیم. داشتن این توانایی ها باعث می شود از تمام آسیب هایی که فرهنگ و ایدئولوژی غربی یا دین و اعتقادات مذهبی متفاوت یا صحنه های مخاطب جذب کن می توانند بر روی ما بگذارند به حداقل برسند. در کنار آن می توان از یک اثر جذاب و دیدنی لذت برد و نکاتی را هم یاد گرفت. پس با تقویت آگاهی، تفکر نقادانه و سواد رسانه ای، آثار ژاپنی را دنبال کنید تا از گزند آسیب ها در امان باشید. این نکته را نیز فراموش نکنید که هر اثری ارزش تماشا ندارد و از ریشه ایراد دارد. پس به دنبال آنها نیز نرودید. می توان با داشتن این توانایی ها و نداشتن افراط و اعتیاد در تماشای آثار ژاپنی، از آسیب های روحی، اعتقادی و اخلاقی آنها مصون ماند.

با تشکر از همکاری کاربر #sajedeh

نوشته های مشابه

‫219 دیدگاه ها

 1. خب نقد خوبی بود ولی یکم شورش نکردین؟😐
  انیمه صرفا یه سرگرمیه خب شاید رو بقیه اثر داشته باشه ولی من کوچیک ترین تغییری توی اعتقادم ندیدم(بنده یه زمانی واقعا معتاد(اوتاکو) بودم اینم در نظر بگیرید)
  اگه برایم سر همه چیز اینقد گیر بدیم دنیامون جهنم میشه
  خب با گسترش مخالفم ولی اینقد روش مانور دادن تاثیر معکوس داره

  1. شیطان با چنان جایگاه بزرگی که در درگاه خداوند داشت سر یک موضوع از این رو به اون رو شد ما چه مزیتی داریم که با یکم اعتقاد به اون شکل در نیایم ؟ تمام آثار وقتی تماشا می شوند همواره موضوعاتی رو در بطن خودشون دارند که به صورت ناخودآگاه وارد روح و ذهن انسان میشه و تاثیرش رو میزاره پس جسارتا به خودتون مغرور نشوید و اینکه تصور کنید ضد گناه هستید و دچار گناه نمی شوید اولین بزنگاه خطرناکیه که باید ازش بترسید

 2. خیلی جالبه بعضیا میگن این از يه انیمیشن بیشتر نیست دیگه! هر کی قرار باشه به این چیزا کافر بشه به درد لای جرز دیوار نمیخوره و…
  ولی به نظر من هیچکس نمیتونه اینقدر از خودش مطمئن باشه! فکر می کنن این فقط يه انیمیشنه ولی آدم با کمتر از انیمیشن هم میتونه راه و رسم زندگیشو گم کنه🤷‍♀️
  وقتی خدا میگه حتی به محدوده ی گناهان نزدیک هم نشید یعنی به چیزی که احتمال میدید شما رو به گناه بندازه هم نزدیک نشید
  بعدم من يه زمانی خودم اینطور انیمیشن ها رو می دیدم و واقعا با تمام وجودم حس می کردم که روی همه ی زندگیم تاثیر میذاره
  بد اخلاق می شدم، احساساتم بالا و پایین می شد، معنویتم از بین می رفت و در کل داشتم افسرده می شدم
  خیلی بده حتی سمتشم نرید لطفا

   1. ممنون مطلب به جایی بود کاش روشنگریها بیشتر بشه چرا بچه ها اینا رو درک نمیکنن
    تو دبیرستان دخترانه به وضوح رفتار و ادبیات این انیمه ها دیده میشه

  1. انیمه = فساد و فحشا و بی بند و باری و کفر و آلودگی و بی حیایی و گناه و توهین به مقدسات و همجنسگرایی و جبرگرایی و خشونت و فساد اخلاقی و پوشش فجیع و ضد اسلامی و تبلیغ های زننده و تبلیغ عرق و مشروبات الکلی و کلمات زشت و بی شرمی و…..

   معضلات انیمه =گوشه گیری – احساس گناه – نا امیدی – آلوده شدن – افسردگی – بدبختی و راه اشتباه و بدبینی به زندگی و….

   طرفداران انیمه =افراطی – کافر – خشن فحاش و بی اعصاب و… چون انیمه ها کلاً نابودشان ساخته و ذهنشان را ضایع گردانده

   از همه مهم تر عاقبت انیمه :آخرت انسان مستقیم یک طرفه جهنم

   1. داداش یکم آروم باش. همین فوتبالیست های بچگیات هم انیمه بود.

   2. داداش یکم آروم باش. همین فوتبالیست های بچگیات هم انیمه بود. اینکه بخوای اینطور یه چیزی رو که طرفدار داره بکوبی تاثیر منفی داره.
    جدال با مردم نشانه نادانی است.(امام حسین)
    جدال مکن که ارزشت می رود شوخی مکن که بر تو دلیر شوند(امام حسن عسکری)
    هر دو حدیث بالا هم به اندازه بودن هر چیز اشاره داره.

    1. سلام
     ولی آن 4 تا انیمه ای که صدا و سیما 4 دهه پیش پخش داشته سانسور شده و خنثی بود بیشتر دیالوگ ها هم با دوبله تغییر یافته بود ‌‌(انگار که کلاً یک کارتون دیگه داشت پخش می‌شد)
     من هم با کسی جدال نداشتم فقط حقیقت این کارتون های نقاشی 2 صداگذاری شده ژاپن رو نوشتم

   3. آرامش خودتونو حفظ کنید و به دیگران و علایقشون احترام بذارید دوست عزیز.اوتاکو ها کافرن؟چرا بقیه رو قضاوت میکنید؟درضمن کی گفته هرکی انیمه ببینه میره جهنم؟شما خدایید؟

    1. احسنت برادر امید پیامتون بسیار زیبا کامل جامع دقیق هستش

     اما این دختر دهه هشتادی
     استغفرالله ربی و اتوب الیه
     ما فقط بنده خداییم و پیرو قرآنیم
     وقتی حتی یک حرام در یک برنامه باشه چطور ممکنه که دیدنش مشکلی نداشته باشه و باعث سعادت و عاقبت به خیری باشه؟
     مخاطب پیام ایشون هم با مسلمانان واقعی بود
     در آخر دختر دهه هشتاد شما که هیچ سر رشته مذهبی و تحقیق و اعتقاد و ایمان و دانشی به کتاب آسمانی ندارید و از آخر الزمان اطلاعات کمی دارید بهتر است در مباحث اعتقادی شرکت نداشته باشید و در این باره نظر ندهید

     البته با این دفاع وسط پیامتون فکر کنم که ادمین یکی از سایت ها باشید

    2. سلام برادر فرزاد
     از کامنت شون ناراحت شدم
     ولی نیازی به واکنش سریع نیست

   4. اُمید جان
    کامنت شما یک ایراد بزرگ داره دوست عزیز.
    شما الان به هر انسانی که انیمه می‌بینه، برچسب های کافر ، فحاش ، عصبی و تعصبی چسبوندید!

    نکنید دوست من ، نکنید، این رفتار غلطه. شخصی انیمه دوست داره و رفتار های غلط داره ، صحیح ، الگو پذیری غلط داشته از آثار باز هم صحیح.

    اما این علت نمی‌شه که تعمیم به این جُزء را به کُل.

    به علاوه ، مگه تماشای یک مدیوم می‌تونه صاف شخص پرت کُنه تو جهنم!؟

    بنا بر این موضوع باشه در حال حاضر اشخاص تنها باید بشینند سریال های صدا سیما را ببینند(که البته در حال حاضر همون هم داستان شده!)

    با این تفکر در حال حاضر اشخاص به هیچ وجه نباید از رسانه و فیلم و سریال ها یا انیمه ها یا موسیقی ها لذت ببرند. نکنید دوست عزیز نکنید.

    1. سلام
     بله صحبت تون درست هست
     این هم ایمان قلبی بنده است
     در اینکه الان دجال (عصر دیجیتال و رسانه) جهان رو گرفته و حاضرم قسم بخورم که بالای 80 درصد ملت کافرند دروغ نگفتم
     ماهم بخوایم صحبت کنیم یک عده که از صبح تا شب نشستن پای کانال های ماهواره ای غربی با القاب ناشایستی مثل عقب مانده و ساندیس و ماندیس و قدیمی و…. گوش هایشان را از شنیدن حرف می‌گیرند و خودشان را می‌زنند به نفهمی

     در قسمت دوم پیام بنده هم تأکید شد که تماشای آثار سانسور شده خنثی که کلاً کوبیده شده و دوباره از اول ساخته شده هیچ اشکالی نداره

     (اما این قانون فقط برای انیمه های 40 سال پیش و بخشی از سریال های کره ای صدق داره)
     اگر فکر می‌کنید که دروغ گفتم انتقاد پذیر هستم. اعلام کنید کدوم قسمت حرفم اشتباه بود؟
     درضمن کی گفته من طرفدار صدا و سیما هستم؟
     همین اوشین یا دوقلو ها و….(نیازی به مثال زدن که بالای 30 بار از تلویزون پخش شد

     الان هم که خودتون بهتر خبر دارید
     از یک فاحشه اومدن یک الگوی آرایشگر ساختن
     آیا پخش اوشین درست بود؟ تا حدی که سازندگان ژاپنی خودشان مات و متحیر و شگفت زده ماندند

     جمله مهم و اصلی :
     آیا در تاریخ چند هزار ساله ایران و جهان مردم که هزاران سال رسانه و انیمه نداشتن زندگی شان ناممکن بود؟ یا نمیتونستن زندگی کنند؟
     چرا فکر می‌کنید که زندگی بدون انیمه هیچ لذتی نداره؟

    2. به نظم و زیبایی و عظمت کهکشان راه شیری نگاهی بیندازید حداقل بالای 300 میلیارد ستاره و صدها شاید هم هزاران تریلیون سیاره در این کهکشان هستش
     و میلیارد ها کهکشان دیگه که انسان ازشون بی خبره
     خوب نگاه کنید که چه قدر آدم (گناهکار مغرور) کوچک و بی ارزشه
     این قدر وابسته به یک فرهنگ فاسد و آلوده نباشید
     اما اگر مؤمن و با ایمان باشید اشرف مخلوقات (بهترین خلق آفریده شده) هستید

   5. چرا فکر میکنید تموم کسایی که انیمه میبینن کافرن؟
    همین رفتاره شما یتنی زود قضاوت کردن هزاران نو انیمه خوب و مفید و پند امور هم وجود داره که شما ندیدینشون
    با مثلا چرا همه طرفدارای انیمه فحاش و بی اعصابن ینی چی اخع
    هر کسی طرفدار ی چیزیه خب

    1. ۱- نگاه ایشون عمیق تر بوده چون تو کل صنعت انیمه موارد غیر اخلاقی ، غیر دینی و ارزشی از کم تا زیاد موجوده اگر ما به تماشای انیمه عادت کردیم دلیل به درست بودنش نیست
     ۲- اگر تعدادی آثار خنثی و مفید هم باشه باز به نسبت بیشتر آثار این صنعت خیلی کمه و کسی که انیمه بین باشه بالاخره صابون اون آثار ناسالم هم به تنش میخوره
     ۳- منظور ایشون از طرفدارا حقیقتا طرفداران افراطی و احساسی انیمه است که خودشون رو اوتاکو می دونن و هر کی حرفی بزنه هیتر میشه
     ۴- هر کسی طرفدار چیزیه که اولا با وجدان و عقل و قلبش درستیش رو بپذیره بعد بره سراغش

    2. جناب اُمید گرامی
     خواهشمند هستم دست از این کارتون بردارید. نسبت کُفر به کسی دادن اصلا کاری نیست که عاقلانه و یا حتی در حیطه عقلی من و شما باشه.پس خواهشند این نوع فکر که ۸۰ درصد ملت کافر شدند اون هم به خاطر اینکه صرفا اثر یا آثاری را تماشا کردن و تا حدی تحت تاثیرشون قرار گرفتن را کنار بگذارید.

     در مورد آثاری که در دهه های قبل پخش می‌شده بگذارید یک نکته‌ای خدمتتون بگم: قطعا در اون آثار سانسور صورت گرفته لیکن نه اونقدر که به قول شما از بنیان کوبیده و باز سازی شده باشند.
     و بله آثاری بودند مثل اوشیک که تیغ سانسور تغییر بنایادی درونشون ایجاد کرد.

     اما در پاسخ به سوالتون ، بله زندگی بدون انیمه صد البته ممکنه ، بدونه رسانه هم ممکنه، اما آیا این علت می‌شه که حضرت عالی ، و همفکران حضرت عالی پاشید برید به بینندگان این آثار و بخش عظیمی از افراد برچسب کفر بچسبونید ؟
     این اساس گفتارتونه:در اینکه الان دجال (عصر دیجیتال و رسانه) جهان رو گرفته و حاضرم قسم بخورم که بالای 80 درصد ملت کافرند دروغ نگفتم.

     لطفا دست از این امر بردارید. شما و من به قلب افراد و اشخاص واقف نیستیم ، این کار شما و بخش عظیمی از همفکران شما حمقانه ترین کاری هست که می‌شه انجامش داد.
     دست بردارید.

    3. سلام
     ببین شما میگی ما اشتباه می‌کنیم و به نظر شماهم هرچی تو دنیا هست خوبه؟
     من یک سوالی از شما می‌پرسم همین کافی است
     بنده بالای شاید 10 صفحه پیام فرستادم
     گشتید همون کلمه کافر رو پیدا کردید که برای انتقاد استفاده کنید؟

     من یکی از بیمار هایی که برای مشاوره اومده بودند رو می‌شناختم به شدت بیمار و اسیر انیمه ای بود
     (حالا این کلمه بیمار به معنی معتاد بیش از حد هستش یک وقت باز به شما 2 نفر برنخوره)
     به اعتراف خودش در روز شاید در بالای 50 تا قسمت نگاه می‌کرد و کل روزش رو اسیر انیمه بود
     حتی برادرش می‌گفت تا ساعت 3 صبح بیداره و باز ساعت 6 که بیدار میشه شروع میکنه تا آخر شب انیمه دیدن
     پرسیدم چی شد که به این وضع و حال افتادی؟
     گفت هیچی اولش از یک بازی کامپیوتر شروع شد
     کم کم بخاطر همین علاقه مندش شد و چندتا قسمت انیمه اش رو هم دانلود زد و دیده بود

     بعد این ها که براش تکراری شد رفت سمت انیمه دیگه و به مراتب بدتر و بدترش (درست عین مواد مخدر بهش وابسته شده بود)

     حتی در خود کشور ژاپن چرا بنیان خانواده از هم پاشیده و فرزند آوری محدود و متوقف شده
     و چرا ژاپن با تبدیل شدن به پیرترین کشور جهان همین طور در حال کاهش جمعیت و انقراض هستش؟
     درسته که انیمه ها نقاشی های دو بعدی کارتونی است
     اما اگر انیمه ها و طراحانش را مقصر بدانیم اشتباه نکردیم

    4. من همیشه از صحبت های کاربر امید لذت می بردم چون برآمده از دغدغه ، انسانیت واقعی نه شعاری ، وجدان بیدار و البته ایمان است هرچند گاهی لحن ایشان کمی تند شده یا باعث سو تفاهم شده باشد و خدا میدونه چقدر من انسان های دغدغه مند و وظیفه شناس رو در این زمونه دوست دارم به گونه ای که وظیفه شناسی رو معیار عملی انسانیت می دونم زیرا ایشون برعکس بعضی نه فقط به فکر خودشونه نه از سر هوی و هوس و جهل و شهوت حرف میزنه نه توجیه و دروغ برای رذائل و فساد ها میبافه ، چقدر کشور ما به چنین افرادی نیازمنده که اراده پولادین و وجدان بیدار دارند
     آقا امید بهتون پیشنهاد نقد بنده از فیلم شیون ( wailing ) که با کمک جناب عبدالهی در سایت تکمیل شده است را بخونید چون برآمده از همین دغدغه هاست البته قبلش فیلم رو اگر ندیدید حتما تماشا کنید

    5. سلام بعد از دو سال برگشتم تعدادی از کامنت هایی که دوستان فرستاده بودن رو دیدم
     اولاً اسلام مرز قراردادی نداره مرز حقیقی داره.
     برتری به نژاد و قومیت نیست
     ملاک برتری تقوا و پاکدامنی و ایمان هستش
     حتی این به ظاهر روی شناسنامه خورده باشه مذهب اسلام اون دنیا بدرد هیچ کسی نخواهد خورد

     در جواب دوستی که پرسیده بود چطور میگی بالای 80 درصد مردم زمين کافرند!
     نمی‌گم علم غیب دارم نميگم که حتماً آنچه که میگم درسته ولی آنچه که روشن و آشکار است نیازی هم به توضیح ندارد
     یه معادله ساده دو دو تا چهارتاس:

     از این جمعیت 7 میلیاردی زمین
     بالای 3 میلیارد چینی و هندی که بی دین و گاو پرستی رو انتخاب کردند و این قابل انکار و تکذیب هم نیست
     باقی می‌مونه نصفه دیگه جمعیت آمریکا و اروپا هم که این قدر وضعیتش خرابه و بعد از تحریف گسترده مسیحیت این اواخر وارد فاز فراماسون و…..شده که نیازی به توضیح هم نداره
     خاورمیانه هم اگر چندان مسلمان داشت حداقل مقابل این نسل کشی بی رحمانه غزه سکوت دیده نمی‌شد و همین امشب تل آویو رو روی سر نتانیابوی خونخوار خراب می‌کردند
     همین ایران خودمون از هر 10 نفر شاید دو نفر مؤمن و مسلمان واقعی پیدا شود

  2. من فقط چند جمله ای که باعث هدایتم بود رو می‌نویسم ان شاء الله که بازهم تاثیر مثبت داشته باشه(که 100 درصد دارد)

   مولایم حضرت علی علیه السلام فرمود :
   مقام آن بنده مؤمن که(به ویژه آخر الزمان) قدرت انجام گناه دارد ولی آلوده نمی‌گردد کمتر از شهدا نیست. همانا مسلمان پاکدامن همانند فرشته ای فرشتگان است

   امام رضا علیه السلام : کسی که به ارتکاب گناه اسرار دارد و از گناه دست بردار نیست و در عین حال از خداوند سبحان، طلب عفو و بخشش دارد. بخششی برایش نخواهد بود. و این فرد خود را مسخره کرده است

   امام علی علیه السلام : ای مردم این پوست نازک تحمل آتش را ندارد پس به خودتان رحم کنید شما در مصیبت های دنیا رنج هایی محدود دیده اید چگونه انسان بی تابی می‌کند؟ حال چگونه است که اگر انسان در آتشی قرار گیرد و این عذاب همیشگی و تمام نشدنی باشد؟

   امام صادق علیه السلام :از نگاه حرام بپرهیزید که چنین نگاهی بذر شهوت را در دل خواهد کاشت و همین برای فتنه صاحب آن دل بس است
   چشم جلودار فتنه ها و گناهان است

   پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم :
   اگر انسان حتی تکه سنگی را دوست بدارد خداوند روز قیامت او را بر اساس همان علاقه محشور خواهد ساخت.اگر هم محب ما باشد با ما محشور خواهد شد

   رسول الله :هرکسی که فحشا یا شهوتی نامشروعی برایش فراهم شود ولی از ترس خدای متعال از آن دوری داشته باشد. خداوند هم آتش جهنم را بر آن بنده حرام می‌گرداند و او را از وحشت روز قیامت ایمنی بخشد

   1. اقای امید باید قبل این بدونید که این کار که برچسب گناه رو به کل یک قشر بزنید و یا فقط به یک فرد، که با خبر نیستید گناه کار است یا نه خود گناهی کبیره است.
    طرفداران این اثار هم بهتره تا روز قیامت صبر کنند تا خدا بین افراد قضاوت کنه چون هر کار و گرایشی با دلایل گوناگون ارزش های گوناگون پیدا می کند غیر از کفر و حق الناس و چند مورد دیگر که البته در مسائل دینی استثنا ها بسیار کم است.
    همچنین بهتره قبل از هر سخنی و یا هر کاری به دلایلتان فکر کنید ، چون برخی کار ها برای عده ای خوب ، همان کار ها برای عده ای معمولی و برای عده ای وضیفه و حتی برای عده ای هم گناه است و چیزی که خوب یا بد بودن این دسته از کار ها را مشخص می کند دلایل و شرایط انجام انهاست . فقط توجه داشته باشید که تماشای تصاویر مستهجن برای هر فردی نامناسب است ، با هر دلیلی که باشد. و همچنین تنها دلیلی که عده ای از طرفداران دچار اختلال می شوند این است که به برچست سنی اثار دقت نمی کنند و با چشم و گوش باز به انها توجه نمی کنند، برخی اثار منفی را اگر با تحلیل ببینیم ، ممکن است چیز های جدیدی ان ان بیاموزیم.

 3. دنبال یه همچین سایتی می‌گشتم
  خداقوت فراوون بهتون
  خصوصاً نویسنده‌ی مطالب
  خیلی دقیق و مفید
  بسیار ممنونیم((:

 4. سلام ممنون به خاطر این حرفا
  درست میگید هرچیزی خوبی ها و بدی های خودشو داره و اینکه اگر ما بتونیم این بدی هارو بشناسیم باعث میشه ک بتونیم از تاثیرشون بر خود جلوگیری کنیم

 5. سلام وقت بخیر .ببخشید من میتونم ار این مطالب برای مقاله ام استفاده کنم؟

 6. لطفا یه نقد درمورد انیمه … هم درست کنید ، نجاست خالص که حتی تو بعضی قسمتا روابط عاشقانه و جنسی بین خواهر و برادر رو به نمایش میذاره

  1. سلام علیکم
   دوست عزیز چنین اثری که اسمش رو برای بقیه سانسور کردیم هیچ لزومی بر نقد شدن نداره

 7. راستشو بخواین با وجود اینکه خودم به انیمه علاقه دارم ولی با بخشی از نکات منفی موافقم مثل شخصیتهای زنی که قصد قالب کردن خود به پسر مدنظرشونو دارن یا..
  ولی میلیونها انیمه وجود داره؛همشون این نکات منفیو ندارن.

  1. میلیون ها انیمه وجود نداره… میلیون خیلی زیاده خودش چه برسه به میلیون ها
   اگه قدمت انیمه ۱۰۰ سال باشه و ما یک میلیون انیمه بخ ایم داشته باشیم میشه سالی ۱۰۰۰۰ تا انیمه می بایست تولید میشده که این برای خود هالیوودم قفله… پس میلیون ها انیمه نداریم

   بله درسته همشون همه این نکات منفی رو ندارن… اما شما انیمه ای سراغ دارید که هیچکدوم از نکات منفی رو نداشته باشه؟ در کل باید هنگام تماشا حواسمون به خودمون باشه تا نکات منفی روی ما اثر نذار و نکات منفی ذکر شده ۹۰ درصد آثار رو پوشش میدن… دلیل نگارش این مقاله هم همین بوده

  2. انیمه های نام تو.. دروغ تو در آوریل.. وایولت اورگادن ؛ظاهرگرایی یا درد و بلات به جونم هستن که هیچکدوم از این نکات منفیو ندارن.

   1. آثار قشنگین اما…
    یورنیم تفکرات بودیسمی رو ترویج میده و اه نشناسید تحت تاثیرشونید

    وایولت اورگاردن علاوه بر الگو کردن سوپر زن هایی که هالیوود دهه ۹۰ نشون میداد ی سینمایی با چاشنی همجنسگرایی هم داره و تاثیر تیپ و لباس ها توی تحریک عاطفی و جنسی نوجوان بر کسی پوشیده نیست

    دروغ تو در آوریل هم روابط دختر و پسر رو نشون میده که گرچه به چشم نمیاد، اما اونقدر فانتزی و جذابه که نوجوون های ما گرایش پیدا میکنن به چنین روابطی. اما روابط حقیقی به جذابیت روابط انیمه ای نیستن و همین باعث افسردگی و نا امیدی میشه

  3. آهان به این مسائل دقت نکرده بودم..
   تو دروغ تو در آوریل خرد کردن جایگاه مادر هم وجود داره..
   منتها من دقت نکرده بودم.
   متاسفم واقعا🙏

    1. یک کلام خلاصه اینکه بعد از انفجار هیروشیما ژاپن بعد از تسلیم دیگه نوکر و فقط یک استان آمریکاست

 8. می دونی خیلی از حرفات درست بود ولی خیلی ها نه . به نظر من خیلی زیاد گیر می‌دین به نظر من این فقط یه سرگرمیه و نباید آنقدر حساس بود و اصلا هم به دین و اینا ربطی ندارد من خودمم خیلی انیمه دوست دارم ولی هیچ تاثیری بدی در زندگیم نداشته . راستی شما گفتین در انیمه black Butler گفته شده که دو نوع آدم وجود داره کسانی که …به نظر من این صرفاً بخاطر موضوع داستانه

  1. آها راستی گفتین که اسرافیل پایانی خشونت داره . بله داره ولی نه اونقدری که بترسین بگین وای دستش قطع شد والا من که چیز بدیه ندیدم اگه می شه بهم بگین بدونم که کجاش خشونت داشت ولی قبول دارم که داشتن فکر انتقام بده بله بده ولی توی خود انیمه هم داشت برای زندگی به آدم روحیه می داد خب این کجاش بده داشتن روحیه بده؟؟

   1. ببینید، ما با کلی نوجوون دختر و پسر در ارتباطیم. توی رده سنی خوبی بچه ها نمیبینن. مثلا دختر ۱۱ ساله دث نوت دیده بود. با توجه به رده سنی عمومی که بچه ها میبینن واقعا خشونت بالایی داره

    از طرفی بعضی آثار اونقدر خشونتشون بالاست که برای هیچ سنی مناسب نیستن، فقط حال به هم زنن

    1. صحیح
     منم دث نوت رو توی سن کم و یه دوره که واقعا به دلایلی افسرده شدید بودم دیدم تاثیرش افتضاح بود ،تا عمر دارم یادم نمیره .البته الان نسبت بهش مساله ای نیست اما مناسبم نبود اون موقع.

  2. آقا من هم خیلی انیمه دوستدام ولی انگار بر خلاف دین ماست. اکثرا کسانی که انیمه میبینن دنبال انگیزه ، علایق و یک امید هستن و من وقتی مراجعه کردم به این سایت تصمیم گرفتم که انیمه کمتر ببینم و در انتخواب آن دقت کنم ولی لطفا ی جایگزین بگید

   1. سلام علیکم
    هدف ما همینه که مخاطب عزیزمون مقدار مصرفش رو کمتر کنه و مثلا به جای روزی ۳۰ قسمت انیمه چند قسمت ببینه و علاوه بر اون دید نقادانه نسبت بهش داشته باشه و تاثیر نپذیره به راحتی ازش

    برای بحث جایگزینی خیلی بستگی به سلیقه تودتون داره. نکته مهم اینه که اگه بخوایم با یک سرگرمی دیگه مثل خودش جایگزینش کنیم که فرقی نکرده. بهتره به اندازه سرگرمی از سرگرمی هاتون استفاده کنید و وقت ذخیره شده رو به فعالیت های مفید اختصاص بدید

 9. و اینکه تناسخ که به نظر من واقعا داستان خوبی و جالبی میشه ازش ساخت و اینکه اینم آنقدرها هم به دین و اینا ربطی ندارد

  1. نظریه پوچ باطل انحرافی تناسخ به کل مخالف پیامبران الهی و کتاب های مقدس و بهشت و جهنم و معاد و دشمن توحید هستش
   بعد حالا دوباره بنویس ترویجش مشکلی ندارد!!!!!!!!!!!!

   1. ببین منظورم این بود که اولا اینا فرهنگشون اینجوریه بعدشم هر چیزی خوبی و بعدی هوایی داره که باید قبولش کنیم بعدشم نظریه تناسخ البته که پوچه ولی بیاید قبول کنیم داستان خوبی میشه ازش ساخت اگر ما به هر موضوع ریزی گیر بدیم که دنیا جهنم می شده خب خیلی از فیلم های فانتزی یا انیمیشن ها نظریه های پوچی دارن این صرفا یه داستان تخیلیه اگر این طور که شما می گیم باشه تخیل چیز بدیه . نه خیر تخیل چیز بدیه نیست اگر تخیل وجود نداشت امکان نداشت که انسان ها حتی تصور پرواز کرن رو داشته باشن اما بعضی از تخیلات کاملا غیر واقعی هستن اگر تو ژانر های انیمه های ایسکای ( همون تناسخ) نگاه زده فانتزی . فانتزی یعنی چیزی که واقعیت ندارد اگر به هر گونه تخیلی بگم بده ترویج نکنیم پس ما به موضوع جادو هم می گم بد جادو هم یک تخیل هست پس یعنی فیلم های مثل هری پاتر ترویجه . همه چیز رو به نگاه واقعیت نبینیم !!

    1. سلام علیکم
     بله حرفتون درسته. واقعا از جهان های موازی و سفر در زمان و تناسخ داستانای باحالی درمیاد. ولی تنها چیزی که مهمه عدم تاثیر گذاری روی مخاطبه یعنی مخاطب این داستانارو باورشون نکنه، چون بعضیا جدی توی نامه خودکشی شون نوشتن خودشونو میکشن تا توی جهان بهتر به دنیا بیان.

     خوبی ها و بدی ها رو بازم موافقم. آدم باید خوبی ها رو تصدیق کنه بدی ها رو هم نقد

    2. واقعا جای تأسف داره برای اون آدما ولی همه می دونین که همه چیز رو نباید باور کرد

 10. سلام و خسته نباشید
  اکثر چیزهایی که گفتید حق بود بزاریمش کنار…
  می خوام بدونم ماقراره چیکار بکنیم؟مثلا من ندیدم جایی درست حسابی آموزش کمیک و مانگا وجود داشته برای تولید اثر که منشأ اصلی انیمه ها و همینطور آثار استودیو های بزرگی همچون مارول و دی سیه
  حتی برنامه راویتون که حرکت فوق العاده برای حمایت و پخش آثار کمیک ایرانی کرد یهو رها شد

 11. سلام به همگی مخاطبین و کارکنان عزیز سایت آی نقد
  مخصوصن آقای عبداللهی عزیز، استاد گرام

  مطالبتون مثل همیشه عالی بود
  ممنون از اینکه هستین
  من دارم یک مقاله می نویسم و یکی از منبع های خودم رو سایت آی نقد نوشتم

 12. سلام وعرض ادب واحترام
  ضمن تقدیر وتشکر از بابت مطالب ارزشمندتون
  بنده از این مطالب استفاده آموزشی می کنم حلال بفرمائید

  1. حلال و طیب و طاهر. برای همین که افرادی مثل شما به طریقه خودتون این محتوا ها رو نشر بدید این کار رو انجام میدیم

 13. تنها و تنها تمیز در آوردن فیلمنامه و روند داستان و کروماکی مهمه … فقط همین … ایرانیا بلدن ؟ سلمنا بفرمایند بسازند … ناتوانند ؟ چرا از هر دری میخواهند تخریب کنند ؟؟؟ خوب کار میکنن با همون اعتقادات و باور های خودشون کار تمیز و جذاب در میارن و موفق میشن … طبیعیه … داستان جذاب داری بفرما وارد بازار شو

  1. بسم الله الرحمن الرحیم
   حتی اگر 7 میلیارد نفر به راهی غلط روند آن راه اشتباه هرگز مسیر صحیح و درست نخواهد بود. حال هر طور که دوست دارید خودتان را قانع کنید

   هرچه قدر هم که دوست داری برو انیمه ات رو نگاه کن. این قدر ببین که چشمات کور بشه. چون حتی با دیدن این کارتون های 2 بعدی نقاشی صداگذاری شده کوفت هم گیرت نمیاد. ولی ادامه اش عذاب و رنج بسیار زیاد و تمام نشدنی به همراه خواهد داشت

 14. سلاموخب من یک جورهایی انیمه های زیادی دیدم و معمولا به من او تاکو کیگن خب ببینین من با خیلی از حرف های شما موافقم ولی خب خیلی هاشم نه ببینین هرونو ورژن فیلمی از امریکتیی تا کره ای هزر کدوم پر از این مشکلاتن از کیدرما و مقدار زیاد ژانر عاشقانه تا امریکا که پر از مسائل جنسیه تا همین ایران خودمون که توی فیلم یا سریال هاش فقط غم دعوا و،،،، اینها هست اوکی فیلم خوبم کم نیس اینمه خوبم همین طور بیاین قبول کنیم که همشون پر از این دسته مشکلاته پیس ما چی کار کنیم بشینم فقط درس بخونیم ؟ خود شما یه فیلم بگو که بی نقص باشه نیستتتت من خودم تیزهوشانیم و اصلا رو درسم تائثیری نداشته من همین طور کتاب هم زیاد میخونم پس بهتره در این حد موضوع رو بزرگ و بد جلوه ندیم

  1. خب ببینید این مقاله برای اینه که شما چشمتون باز تر و دیدگاهتون غنی تر بشه به انیمه. یعنی نکات منفی و اثر گذار رو بتونید تشخیص بدید و تاثبر نپذیرید ازشون

 15. بخش خشونتش برای اون هیترایی هست که حرف مفت میزنن و میگن انیمه بچگانس

  1. وقتی که حماقت و تعصب جاهلانه این ژاپن دوست ها رو که می‌بینیم به امثال کیم جونگ اون حق می‌دهم

   با اینکه مردک کیم جونگ اون یک کمونیست دنیا طلب بی ایمان هستش. حداقل ده ها سلاح هسته‌ای (بمب اتم) که ساخته رو به طرف شهر های ژاپن و آمریکا هدف گرفته چون این ملعون ها رو خوب شناخته

   1. سلام
    البته هر کشوری مشکلات خودش رو داره
    همین ژاپن مردمش در خونه های کوچک 30 و 40 متری زندگی دارند و خوراک کثیفی هم دارند مثل اختاپوس و مار و عقرب و رتیل و…. که غذایشان است
    درسته که ژاپن مستعمره و فقط یک استان آمریکاست

    ولی متأسفانه عده ای در کشور ما چنین تبلیغ دارند که انگار ژاپنی ها مردمی صلح دوست و آرام هستند!!!

    ولی ژاپنی های فاسد وحشی حتی از ماشین و خودرو هم به عنوان سلاح جنگی برای قتل و عام مردم سوریه و غرب عراق استفاده کردند

    رژيم فاسد ژاپن بیش از صدهزار تویوتا هایلوکس و لندکروز ویژه دوباک به داعش جنایتکار ساخت آمریکا تحویل داد (آن هم مفد و مجانی)

    البته هرچند داعش هم نابود شد و از بین رفت توسط ارتش نیرومند متحد (ایران و سوریه و روسیه) ماشین های ژاپنی داعش هم تکه تکه و منهدم و تبدیل به آهن قراضه سوخته شد

    حالا این سوال پیش میاد نوکر آمریکا ژاپن که حتی از ماشین هم به عنوان سلاح جنگی برای کشتار مردمی بی دفاع استفاده می‌کند حال اگر قدرت نظامی و ارتش مستقل داشت چه جنایت هایی مرتکب می‌شد ؟

    ژاپنی که حتی به فرزندان کشور خودش هم رحم ندارد و برای کودکان کشور خودش هم انيميشن های مبتذل و مستهجن درست می‌کند آیا بسیار بسیار بی فرهنگ و فاسد نیست؟

    دوستانی که آشنایی با تاریخ دارند حتماً بی شک اسم هایی مثل دریاسالار یی سون شین یا بندر پرل هاربر رو شنیدند
    شما فقط ببینید چه کسی جنگ ها رو با اولین تهاجم استارت زد و در آخر شکستی ننگین و فجیع و خفت بار داشت
    به قول یه بنده خدایی اگر میخوای جنگ شروع کنی حداقل وارد جنگی شو که مطمئن باشی شکست نمیخوری

    این ها برای یادآوری نیاز به گفتن بود که این قدر القاب خوب و خوش الکی به کسی ندهند

 16. شرمنده از تمام نویسندگان و ادمین های inaghd معذرت میخوام اگر تعداد پیام های بنده کمی زیاد بود و خیلی پیام هام طولانی شد اگر ناراحت شدید واقعاً شرمنده ام
  بنده هم قصد توهین به علایق و سلایق هیچکی رو نداشتم
  بالاخره انسان موجودی است مختار و دارای توان انتخاب

 17. سلام و خسته نباشید
  با اجازه ی نویسنده ی این مقاله، از قسمت بازنمایی خدا در انیمه در نوشتن مقاله ای، کمک گرفتم. فقط به خاطر نام بردن آثار انیمه ای در این مقاله، از ارجاع دادن مطلبم به این مقاله معذورم. لطفا پوزش بنده را پذیرا باشید.
  و اگر با توجه به شرایط گفته شده، نویسنده راضی نیست لطفا اطلاع دهید که استفاده نکنم. با تشکر
  پ.ن:
  1. از عناوینی که استفاده شده کمک گرفتم وگرنه از خود متن کپی برداری نشده است (عناوین از دقت بالایی برخوردار بود و کمک کننده بود)
  2. در مطلبم حتما ذکر می کنم که قسمتی اش نظر خودم نیست و کمک گرفته شده
  3. نمی دونم چرا ولی خیلی رسمی شد! لطفا با لحن دوستانه بخوانید
  4. ممنون از مقاله هاتون در مبحث انیمه، امیدوارم که مستمر باشد
  خسته نباشید
  خدانگهدار
  یا علی

  1. سلام شما چه نظری رو داده بودید؟ اخه یهو فکر کردم سایت عمدا از ناشناس استفاده کرده تا به جای من پیام بده میشه لطفا بگید تا مطمئن شم چنین چیزی در کار نبوده؟

   1. مجدد زود قضاوت کردید چون توی این چند سال فعالیت ما کلی اسم ناشناس دارم و جیمل این مخاطب با جیمیل شما مطابقت نداره و بچه ها هم که جیمیل نمایشی توی سایت ندارند. ما خودمون از جیمیل ها تشخیص می دیم مخاطبین رو و هوش مصنوعی سایت هم از روی جیمیل توی بخش مدیریت تعداد کامنت های هر مخاطب رو با بررسی جیمیل به ما نمایش میده. باور ندارید راجب سایت سئو تحقیق کنید

 18. سلام مقالتون جالب بود

  تفریحبخشی از نیاز ذاتی هر کسیه وگرنه بی توجهی به علایق آدم موجب افسردگی میشه
  میخوام بگم اگه تفریح غلطی رو نفی میکنید
  راه درستشم بزارید جلو دست
  نهی کردن زیاد شما چه درستم باشه موجب تنفر میشه
  به قول خودتون 70 درصد انیمه ها خرابن شما اون 30 درصد رو لطفاً معرفی کنید

  سپاس.

 19. مطالب حق و واقعی بود یعنی من خودم عواقب تماشا کردن انیمه رو تو خودم میدیدم افسرده می شدم . خشن و از این حرفا ولی من دوست ندارم از انیمه های انحرافی نگا کنم مثلا فوتبالیستا یا اتک آن تایتان و اینا کم میشه تحت تاثیر قرار گرفت یا به عبارت دیگه ای انیمه داریم تا انیمه ولی اگه یه فردی انیمه ای ببینه بعدش بخواد شخصیت ها یا کاراکترهای اون انیمیشن مخاطب رو تو گوگل سرچ کنه اون فرد ممکنه علائم افراطی پیدا کنه . به نظر من علت جذابیت انیمه ها توجه زیاد به ظاهر شخصیت های آنهاست چیزی که ما عمدتا تو انیمیشن های وال دیزنی یا برادران وارنر نمی بینیم

 20. سلام
  ببینید اینکه اینقدر به اوتاکو و انیمه و اسم و رسم گیر دادید اصلا منطقی نیست
  حداقل نصف اینا زر مفت میزنن خودشونو فن یه جایی نشون بدن
  بعدشم فکر میکنید طرف چند سال اوتاکو می مونه؟ جدا از تاثیرات عقاید تا ابد که تماشاشون نمیکنه😐
  بعدم من خودم یه زمان زیاد انیمه میدیدم الان دیگع نه… بهتر از هر کسی میدونم تا وقتی ایران نتونه انیمه بسازه نباید انقد هیت بدید
  الان آواتار ساخته آمریکا
  سفر ساخته عربستان!!!!
  خود ژاپن افسانه ارسلان ساخته که از همه عجیبتره و توصیه میکنم نقد و نظرات رو درموردش بخونید
  به جای این همه حرفی که میزنید بشینید مطالبه کنید
  الان اینهمه کشور دارن انیمیشن میسازن اسم ایران کجاست؟
  خودتون همینطور اینا رو قضاوت میکنید یه جوال دوزم به خودتون بزنید
  هزینه های گرافیک و نرم افزار و سیستم چقدره؟
  کجا آموزشای مناسب یه علاقه مند به این حوزه هست؟
  من از وقتی انیمه دیدم فهمیدم چقققققققققدر ما تو این مسائل کمبود داریم و حتی یه فیلم درست به جشنواره های بین المللی نفرستادیم برای معرفی چه ایران چه اسلام
  کاش همه شماهایی که اینقدر تو سر بقیه و خودتون میزنید یه نگا به دور و برتون بندازید
  الان نسل سوخته دهه هشتادی امثال منه
  چیکار برای جبران کردید؟
  از این همه اوتاکو میدونید چقد ممکنه انیماتور در بیاد؟ یا حتی نویسنده؟ نمیگم بردارید فرهنگ غرب یا شرق غرب زده رو ترویج کنید اما هرچیزی بالاخره یه راهکار داره. به فکر اون باشید.

 21. ممنون از مطالبتون مقاله خواندنی وجالب وتاحد ممکن بی طرفانه بود

 22. ممنون خیلی مفید بود تا الان اینجوری‌ به انیمه نگاه نکرده بودم

 23. آیا انیمه شبدر سیاه هم جز این انیمه هاس که نباید ببینیم نمی دونم

  1. مهم اینه که با فکر ببینید، با دیدگاه نقادانه ببینید، حواستون به محتوایی که انیمه می خواد ارائه بده باشه.

 24. خواهشا وقتی انقد وحشیانه چیزی رو نقد میکنید اسمش رو بی طرفانه نقد کردن نذارید ادم عاقل که همه نوع طرز تفکر رو خورد نمیکنه تا درستی تفکر خودشو ثابت کنه و البته معلومه توی علم صحبت کردن قدرت خوبی دارید و چیز های بیربط رو خوب به هم ربط میدید و از کاه کوه میسازید
  سهی کنید یه ذره هم شده منصف باشد
  حقیقتا از پیدا کردن این سایت به شدت خوشحال بودم ولی با همچین مقاله ی تندی که شورشو در اورده واقعا ناامید شدم
  در جایگاه نقد این واقعا کار درستی نیست
  اگر میخواید همه چیزو اینجوری نقد کنید به نظرم از کلمه نقد بی طرفانه استفاده نکنید از کلمه مرتبط تری استفاده کنید که حداقل مخاطب عاقل و متفکر به نقد شما به چشم نقد نگاه کنه نه صرفا جهت تایید طرز تفکر خودش
  لطفا به کلمات احترام بذارید
  متشکرم

  1. این مقاله رو کسی نوشته که هر فصل ۱۵ تا انیمه رو هفتگی دنبال میکنه
   تاریخچه انیمه و مانگا تدریس کرده
   دوره آموزشی مانگا گذاشته(انیماتیک)
   تا الان ۳۰۰ عنوان انیمه دیده
   جایی فحش نداده، تیکه نداخته و مثالم زده حتی

   به این میگید وحشیانه؟ پس قاعدتا تعصب دارید و تعصب اصلا چیز خوبی نیست. آدم تعصبی فقط دنبال مغالطه اس و هیچ ردی و هیچ مثال نقضی برای نویسنده نداره. مثل شما

   1. اگر با نگاه شما بخایم نگاه کنیم کلا هیچ سرگرمی نباید داشته باشیم

    بعدشم ما باید توی داستان ها مشکلاتی که توی دنیا هست و تاثیری که میتونه روی بقیه بذاره رو نشون بدیم بقول شما بعضی اوقات باید پدر مادر هایی بدی رو نشون بدیم که بچه هاشون رو توی چه چاهی میندازن
    از خوانواده شاد چه داستانی میخاید ساخته بشه؟ پایه داستان توی مشکلات به وجود میاد
    و البته تناسخ و این ها فقط ایده های داستانن شاید ربط داشته باشن به بکگراند مذهبی اما صرفا جهت پیشبرد داستان استفاده میشن و تلاش اینه که محتوای جذابی رو برای مخاطب بسازن که با اینهمه بیننده ظاهرا موفق هم شدن اگر شماهم ایده ای دارید که بتونه داستان های جذابی مثل اون بسازه مثل جهان های موازی و … بگید و بجای گیر دادن به همه نوع محتوا محتواهای جذاب خودتون بسازید تا بتونید توی دنیای سرگرمی حرفی داشته باشید
    چون انسان همونقدر که به خوراک نیاز داره
    دوست عزیز شما اگر انقد تجربه دارید توی اینجور محتوا هاو … الان باید شروع کنید به ساختن محتواهایی جذاب با داستانی گیرا که بتونه انسان امروزی رو به چالش بکشه
    البته با توجه به دید خودتون احتمالا میتونید محتوای جذابی تولید کنید تا مخاطب زیادی داشته باشه
    و البته میتونید اموزش هایی رو خلق کنید توی این زمینه
    جهان جهان رقابته و ازادی شما نمیتونید کسی از پیزی منع کنید با این چیزا
    باید بجاش چیزی داشته باشید برای ارایه

    1. والا ما هزار بار گفتیم ببینید اما با آگاهی
     نگفتیم نبینید
     نمی دونم چطوری این نتیچه گیری رو کردید و براش یک طومار هم نوشتیم
     ما خودمون خوره فیلم و انیمه و انیمیشنیم بعد بیایم به بقیه بگیم شما نرید سمت اینا؟؟؟؟

    2. این همه صحبت کردید و آسمون به ریسمون بافتی دوست ناشناس و عزیز من که نقد و عقلانیت و نگاه درست و غیر احساسی و با خرد و وجدان رو سرکوب کنی و نگاه بقیه رو مثل خودتون سلیقه ای و سطحی و هیجان زده بکنید و بی خودی صفات خودتون رو به دیگران نسبت دهید این حرف رو همه زدند ولی من برای بار هزارم می زنم : ما نگفتیم نبینید و چیزی تماشا نکنید بلکه درست و با عقل و وجدان نگاه کنید البته آثار دنیا فقط به چند تا سریال انیمه محدود نیست چه در همین مدیوم چه در سایر مدیوم ها کلی آثار مفید و سالم و سرگرم کننده وجود داره و بس

 25. واقعا جای تاسف داره که بعضی افراد قصد هدایت ملت رو دارن در حالی که خودشون حتی نمی تونن ذره ای اخلاق مدار باشند و هیچ احترامی برای افراد قائل نیستند و می گند هر کی مثل ما فکر نکنه بده و میره جهنم و از این جور حرف ها…
  لطفا دست از بازی با دین و عقاید مردم بردارید و به شعورشون احترام بزارید.
  بی دینی هم چیز خوبی نیست ولی ترجیحا شما فقط در خودتون نظر کنید و دیگران رو مورد قضاوت و تحلیل قرار ندید حتی نیاز نیست هدایتشون کنید. حداقل نه تا زمانی که از صدق کلامتون مطمئن نشدید.
  اسم کسی رو نبردم و کلی نوشتم ولی با توجه به کامنتا بود.
  مقاله هم بسیار عالی و روشنگر بود. از نویسنده بسیار ممنونم.
  از نظر من هم انیمه دیدن هیچ اشکالی نداره. ولی بیاید هر چیزی رو نبینیم و چیز های خوبی رو هم که دیدیم حتما درباره اش فکر کنیم و هر چیزی رو صرفا بخواطر اینکه توی انیمه محبوبمون مطرح شده نپذیریم. به عبارت دیگه بیاید عقایدمون رو خودمون انتخاب کنیم و اجازه ندیم کسی یا کسانی عقایدشون رو با استدلال یا بطور ناخودآگاه به ما تحمیل کنند.

 26. چرا بیشتر اینایی که فاز من میدونم انیمه بده برداشتن یه کم در مورد انیمه تحقیق نکردن یکم در مورد استودیو تحقیق نکردن واقعا برگای آدم از این حجم از ادعا میریزه

  1. البته درسته که خیلی از عزیزان پر ادعا که هیچ اطلاعاتی هم ندارن از این اظهار نظر ها در مورد انیمه زیاد میکنن اما خب یه حقیقته که غالب آثار مرتبط با صنعت سرگرمی تلاش میکنن با مسائل نامربوط و نادرست و گنجاندن نابالغانه هایی از قبیل محتوا های همجنسگرایانه و خشونت حیوانی و عشق های عجیب و غریب و صد البته صحنه های جنسی توهین آمیز و خورد کننده شخصیت زن ها تلاش میکنن که مخاطب های نابالغ نا پخته و منفعل رو برای کسب پول و منافع بیشتر به آثار خودشون جذب کنن که مطمئنا صنعت انیمه هم در این مورد یک استثنا نیست و بهتره وقتی به چیزی علاقمندید در کنار وجه های مثبت اون ایرادات رو هم در نظر داشته باشید و کورکورانه ازش دفاع نکنید

  2. نه من اصلا از انیمه دفاع نکردم و اصلا هم انیمه هایی از این قبیل رو نه میبینم نه چیز های شبیه بهش رو، اتفاقا از وقتی که در دوره اوتاکو هم شرکت کردم چشمم نسبت به این موضوعات بازتر شد، ولی افرادی که تو عمرشون فقط سوباسا دیدن حق ندارن بگن کلا انیمه ها بدن ( هرچند ما در انیمه هایی هم که بد نیستن به اون صورت، موضوعات جنسی داریم، موضوعات همجنسگرایانه داریم و … ) حداقل برن یکم تحقیق کنن یا انیمه ببینن بعد بیان تو سایت اظهار نظر کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *