انیمه سریالیانیمه سینمایی

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

بروز بی بدیل عقاید خاص در محبوب ترین شخصیت دنیای انیمه

انیمه کد گیاس یکی از معروف ترین انیمه های ژاپنی است. شخصیت اصلی آن یا همان لولوش محبوب ترین شخصیت دنیای انیمه است. داستان معمایی و غیر قابل پیشبینی، بازی های سیاسی و نظامی، اخلاقیات، شخصیت پردازی، نبود شخصیت سیاه و منفی همه و همه دست به دست هم دادند تا این شاهکار ساخته شود. اگر دنبال تعریف و تمجید از کد گیاس هستید به دیگر سایت ها سر بزنید. چون نمی خواهم حرف های تکراری بقیه را (که البته درست هم هستند) بار دیگر برای شما تکرار کنم، ابتدا به سراغ ایرادات و مشکلات فرم سپس به سراغ تحلیل محتوای انیمه کد گیاس می روم تا جزء اولین کسانی باشم که به این مشکلات اشاره کرده و محتوای انیمه کد گیاس را مورد بررسی قرار داده است.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

ایرادات فرم داستانی انیمه کد گیاس

یکی از مشکلات فرم داستانی کد گیاس، حفره ها و اشتباهات داستانی آن است. چند سال بعد از اتمام انیمه کد گیاس، سازندگان تصمیم گرفتند با ساختن چند سینمایی این اشتباهات و حفره ها را جبران کنند. در عین حال لولوش را که در انتهای داستان اصلی می میرد زنده می کنند. اما اگر بخواهیم منصفانه بررسی کنیم می بینیم که سینمایی های کد گیاس با اینکه اشتباهات و حفره های قبل را جبران کردند، اما اشتباهات و حفره های جدید ایجاد کردند و برخی از جذابیت های انیمه را از بین بردند.

انیمه کد گیاس در دنیایی در سالهای آینده اتفاق می افتد که آمریکا بر نصف دنیا حکومت می کند. البته که آمریکا در این انیمه به شکل امپراطوری و به اسم بریتانیا شناخته می شود. یکی از اشتباهات انیمه شاید همین باشد. نشان دادن آمریکای روبه افول به شکل یک حکومت به شدت قدرتمند و حاکم بر دنیا. حتی در فیلم های آمریکایی ما شاهد افول و فروپاشی آمریکا هستیم. در بازی ها نیز همین مسئله حاکم است. آمریکا یا با مشکلات اقتصادی یا با حمله مهاجمان فضایی یا با جنگ داخلی (بازی فارکرای4) یا با بلایای طبیعی دست و پنجه نرم می کند. تقریبا در تمام اینها نیز تا نابودی پیش می رود و یا حتی نابود می شود.

هندوانه ای که ژاپنی ها زیر بغل آمریکا گذاشتند را خود آمریکایی ها زیر بغل خودشان نمی گذارند. لولوش قصد نابودی این امپراطوری را دارد، اما در نهایت خودش شاه می شود و خود را فدای بشریت می کند. امپراطوری هم نابود نمی شود.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

شاید به ذهن مخاطب برسد این انیمه ضد آمریکایی است. از آن جهت که دشمن اصلی ژاپن و دنیا آمریکا معرفی می شود. اما ناجی ژاپن و البته محبوب ترین شخصیت دنیای انیمه نیز آمریکایی است. همان لولوش. خیلی از شخصیت ها مثبت و خوب داستان مانند شرلی از اشراف آمریکایی هستند. حتی سوزوکو که یک ژاپنی است واقعا نقش رو اعصاب و منفوری را بازی می کند و تا قسمت های پایانی انیمه وضعیت همین است. ژاپنی ها صرفا مهره های بی ارزش بازی برای لولوش هستند که البته بدون او به هیچ دردی نمی خورند و توانایی پیروزی که هیچ، توانایی مقاومت چند دقیقه ای هم ندارند. حتی در سکانسی لولوش به گروهی اراذل ژاپنی برمی خورد و برای تفریح به آنان دستورات تمسخر آمیز می دهد. پس امکان ندارد با یک انیمه ضد آمریکایی طرف باشیم. بیشتر شبیه به ضد ژاپنی است.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

ابهام اصلی داستان فرقه گیاس بود که اصلا حل نشد. بله آنها همگی نابود شدند اما اینکه از کجا آمده اند و آمدنشان بهر چه بود اصلا مشخص نشد. حتی در سینمایی های کد گیاس.

مرگ شرلی افتضاح ترین تصمیم سازندگان انیمه کد گیاس بود. هیچ دستاورد آن چنان مهم و خاصی نداشت. باعث شد که لولوش در پی کشتن رولو بیافتند و انتقام بگیرد، اما رولو در جنگ مرد و حتی پایان دراماتیکی داشت. داستان فقط سعی داشت از دست رفته های لولوش را برای عزم و اراده او در مسیرش بیشتر کند و زیاده روی کرد. مشکلی که در سینمایی ها حل شد اما با کشتن شرلی فرقی نداشت. چراکه شرلی هیچ نقش خاصی را ایفا نکرد و حتی یکی از بهترین بخش های داستانِ زندگی شرلی (مواجهه با ماو یکی دیگر از صاحبان گیاس) حذف شد.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

سینمایی چهارم کد گیاس خیلی جالب نبود و حتی به گرد پای انیمه سریالی و سه سینمایی قبل هم نمی رسید. صرفا می خواستند لولوش را زنده کنند. همین. منزجر کننده ترین بخش سینمایی چهارم کد گیاس کشوری بود که مردم آن فقط از راه جنگ، قتل و غارت می توانستند امرار معاش کنند. حتی پس از صلح جهانی شاهزاده این کشور است که صلح را شکسته و جنگ راه می اندازد. کشوری که با توجه به ظاهر طبیعی، معماری، لباس و حتی خط بدون شک یکی از کشورهای خاورمیانه است. تروریست  نشان دادن کل مردم یکی از کشور های خاورمیانه (یاد حرف های ترامپ افتادم) عمق وقاحت است. در ضمن، در سریال کد گیاس، پیروان خاص وی وی لباس شبیه به لباس های عربی بر تن داشتند.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

نکته جالب اینجاست که سازندگان کد گیاس حتی نمی دانند حروف فارسی و عربی سر هم نوشته می شوند و تشکیل کلمه می دهند. روی یکی از تابلو های حروف فارسی یا عربی را مشاهده می کنیم که جدا از هم کلمه تشکیل داده اند. حداقل دو تا سرچ تو اینترنت می زندند و دو دقیقه راجع به این موضوع تحقیق می کردند.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

یکی از مفاهیم فیلم که آن را خیلی دوست داشتم، قدرت ایران بود. در جای جای فیلم دنیا درگیر جنگ های مختلف است و نقشه دنیا مدام در حال تغییر است. نقاط مختلف دنیا ذره به ذره تحت سلطه امپراطوری بریتانیا یا اتحاد لولوش می روند. اما ایران تحت هیچ شرایطی تحت سلطه و اشغال هیچکدام از حکومت ها نمی رود. این را می توان از روی نقشه هایی که در طول سریال کد گیاس نمایش داده می شوند فهمید. ایران از نظر سیاسی و نظامی آن چنان قدرتی دارد که اگر تمام دنیا هم اشغال بشود، ایران استقلال خود را حفظ می کند. اگر به نقشه های پایین دقت کنید متوجه می شوید رنگ ایران با بقیه کشور ها کاملا متفاوت است.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

تحلیل محتوای انیمه کد گیاس

لولوش

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

مهم ترین و اصلی ترین بررسی، برمی گردد به شخصیت لولوش، محبوب ترین شخصیت دنیای انیمه. بررسی لولوش در اصل بررسی کل انیمه کد گیاس است. لولوش معتقد است باید به هدف رسید. اصلا راهی که ما را به هدف می رساند مهم نیست. حتی اگر قرار باشد دست هایت آلوده شود، این کار را باید بکنی. لولوش خود را فرد برگزیده می داند که با گیاس به کمال رسیده و باید در راه هدف خود به پیش برود. در عقاید او همه وسیله و مهره های شطرنج او برای رسیدن به هدفش هستند و تا تاریخ مصرفشان تمام نشده باید از تمام ظرفیتشان استفاده کرد. بقیه برای استفاده شدن اختیاری ندارند. اگر نخواهند تحت شرایطی قرار داده می شوند (توسط لولوش) تا مجبور به کار بشوند. هر وقت هم لولوش لازم بداند فدا می شوند.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

نمونه اش را در طول داستان زیاد دیدیم. مثل زمانی که لولوش شوالیه های سیاه را به کوه درون محاصره برد تا برای زنده ماندن مجبور به همکاری شوند. یا پس از مرگ شرلی با رولو برخوردی نکرد تا در زمان مناسب با بیشترین بهره وری از او استفاده بیشتری کند. یا در انتهای انیمه کد گیاس که به سربازان دستور می دهد تا از او پیروی کنند.

شاید با خود بگویید تمام این کار ها و زیر پا گذاشتن اصول انسانی برای صلح نهایی و نجات بشریت در انتهای داستان لازم بود. تبریک می گویم. انیمه کد گیاس توانسته اعمال شنیع و غیر انسانی لولوش را برای شما توجیه کند. توجیهاتی که در دنیای سینما کم نیستند. مانند توجیه حمله به عراق توسط آمریکا یا روابط خارج از عرف. این روش سینما گران برای توجیه و صحیح جلوه دادن این اعمال غیر انسانی است.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

جان انسان ها چیزی نیست که به خودمان اجازه دهیم راجع به آنها، ما تصمیم بگیریم. معمولا در جواب ایراد گرفتن دیگران برای برخی رفتار های خودمان از جمله “زندگی خودمان به خودمان مربوط است نه به کس دیگری” استفاده می کنیم. برای رفتار های شخصی که در جامعه تاثیری ندارند و باعث نقض قوانین دینی و کشوری نمی شود کاملا درست است. اما اگر زندگی ما و تصمیم گیری راجع به آن به دیگران مربوط نیست، استفاده و بازیچه قرار دادن جان ما توسط دیگران درست است. من که می گویم خیر. اما لولوش چنین عقیده ای ندارد و برای هدفش حتی جان دیگران را نیز بازیچه قرار می دهد.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

لولوش عقیده دارد دنیا قابل اصلاح نیست و باید آن را یک دور نابود کرد و دوباره ساخت. این عقیده در دنیای انیمه در جاهای دیگر هم دیده می شود. مثل انیمه آکامه گا کیل یا اتک تایتان. و البته توجیه شده و درست هم نشان داده می شود. حتی کسانی که از درون قصد اصلاح دنیا را دارند، منفور نشان داده می شوند. البته تا زمانی که بر عقیده اصلاح از درون خود باقی بمانند. مانند شخصیت سوزوکو در کد گیاس و شخصیتی که بال های فرشته داشت (اسمش یادم نیست) در آکامه گا کیل.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

حالا بیایید عقاید مطرح شده از لولوش را کمی بیشتر و عمیق تر مورد بررسی قرار دهیم.

می دانستید در اساطیر و نماد های یهودی شیر ایستاده خشمگین (ژیان) نشانه چیست؟ نشانه به حکومت رسیدن یهود به هر قیمتی است. کاری به نماد نداریم. به عقیده پشت این نماد کار داریم. به حکومت (هدف) رسیدن به هر قیمتی. لولوش هم چنین عقیده ای داشت. این اشتراک اول اعتقادات لولوش با اعتقادات یهودی است.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

در تورات آمده :« یهودیان حاکمان دنیا هستند و غیر یهودیان سگانی هستند که باید به یهود خدمت کنند و از خرده نان هایی که از دهان یهودیان به زمین می ریزد تغذیه کنند.» البته که عنایت یهودیان به غیر یهود بیشتر از این حرف هاست (می توانید برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید). این نقطه اشتراک دوم اعتقادات لولوش با یهود است. مردم صرفا ابزار و راه رسیدن به هدف هستند و به هر شکلی که او صلاح بداند از آنها استفاده می کند.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

یهود بر این عقیده است که دنیای کنونی ساکنان بیش از اندازه غیر یهودی دارد. به همین دلیل تعداد زیادی از آنها را باید کشت و دنیا را ویران کرد. پس از آن دنیا را از نو ساخت. دقیقا مثل داستان نوح که همه چیز برای برگزیدگان پاک شد و دنیای جدیدی مهیا شد. لولوش نیز همین عقیده را دارد و حتی در آخرین لحظه زندگی اش می گوید:« من دنیا را نابود کردم و دوباره ساختم.» این سومین اشتراک عقاید لولوش با یهودیان است. ما در تیتراژ آغازین فصل چهار انیمه اتک تایتان نیز شاهد همین مضمون هستیم. نابود کردن دنیا و دوباره ساختن آن. این عقیده به آخرالزمان گرایی و گاهی اوقات پسا آخرالزمان گرایی در یهودیت معروف است. همچنین در تلمود آمده ” تا می توانید از غیر یهود بکشید و چنان چه قدرت کشتن او را داشتید و او را به قتل نرساندید، مرتکب خلاف شرع شده اید”.

لولوش خود را فردی برگزیده می داند. یهودیان نیز خود را انسان های برگزیده می دانند. در تلمود آمده “ارواح یهود از ارواح دیگران افضل است”. همچنین “اگر یهودیان نبودند برکت از روی زمین برداشته می شد و آفتاب ظاهر نمی شد و باران نمی بارید”. این جملات اثبات می کند که یهود خود را قوم برتر و برگزیده می داند. دقیقا مثل لولوش که خود را برگزیده می داند. این از چهارمین اشتراک عقاید لولوش با یهودیان.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

در انتهای انیمه کد گیاس نیز لولوش خود را فدا می کند تا بشریت به صلح و صفا برسد. کمی آشنا نیست. در سینمایی ماتریکس همین اتفاق افتاد. نئو خود را فدا کرد. در ناکجا آباد موعود(مانگا) نیز عما خود را برای بشریت فدا کرد. در اتک تایتان نیز دقیقا همین فداکاری صورت گرفت. در نقد و بررسی های ماتریکس،اتک تایتان و ناکجا آباد موعود گمانه زنی هایی را جع به صهیونیستی و یهودیزه بودن آثار زده می شود (روی اسامی کلیک کنید و خود قضاوت کنید). حال همین اتفاق را  در کد گیاس هم شاهد هستیم. (شاید اتک تایتان و ناکجا آباد موعود پس از کد گیاس ساخته شده اند اما ایدئولوژی و تفکرات سازندگان آنها با سازندگان کد گیاس تفاوتی ندارد. این در مضامین مطرح شده کاملا مشهود و قابل ارجاع است). یکی دیگر از عقاید سینمایی یهود در زندگی نامه لولوش شورشی.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

کابالیسم ها (عرفان یهود) بر این عقیده اند که انسان می تواند با تلاش و اراده پولادین به کمال برسد. نهایت این کمال را همانطور که در درخت کابالا هم می بینیم، عدد ده یا همان خدا بیان کرده اند. هدف اصلی کابالیسم ها نیز همین است. رسیدن به مقام خدایی. جالب است که لولوش به قدری اراده اش قوی می شود و به کمال می رسد که حتی می تواند به خدا هم دستور دهد. یعنی قدرت و اراده او به نهایت خود می رسد و وی می تواند به مقام خدایی برسد. خدایی همتا با خدای احد و واحد. این هم نقطه اشتراکی دیگر با یهود (کابالا نام دیگرش عرفان یهود است و از اندیشه های یهودی نشات می گیرد).

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

نکته جالب دیگر این است که لولوش از نظر قدرت بدنی و جنگ تن به تن به شدت ضعیف است. او متکی و وابسته به قدرت فرابشری خود و استعداد خود در استراتژیک است. این یکی از ویژگی های دیگر مشترک وی با شخصیت های یهودی نما مانند ارن در اتک تایتان و هیکاپ در چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم، است. حتی می تواند الگویی برای شخصیت اصلی انیمه و انیمشن نام برده بوده باشد.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

لباس سلطنتی لولوش نیز بسیار قابل تامل است. بر روی لباس و کلاه وی چشم جهان بین (یکی از نماد های ایلومیناتی) مشهود است. لباس سلطنتی بریتانیای جدید (آمریکا) که بر نصف دنیا سلطنت می کند. آیا منظور همان حکومت جهانی یهود بر دنیا نیست؟ جالب است که در فن آرت ها، پوسترها و برخی صحنه ها، لولوش حالتی به خود گرفته که به چشم چپش تاکید بیشتری می کند. در ایلومیناتی چشم چپ نمادی مقدس و نمادی از دجال است. همان چشم جهان بین. این چشم روی لباس لولوش وجود دارد و در جای جای صحنه ها، فن آرت ها و پوستر ها به آن تاکید می شود.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

جالب است که به پرچم بریتانیای نوین (آمریکا) نیز کمی دقت کنیم. یک شیر ژیان به همراه مار در هم پیچ خورده روی آن مشاهده می شود. هم شیر ژیان هم مار در هم پیچ خورده از نماد های یهودی هستند. مار به معنای حیات در یهود است ( روی سازمان بهداشت جهانی نیز مشهود است) و شیر نماد به حکومت رسیدن یهود به هر قیمتی است (روی پرچم های سلطنتی کشورهای  اروپایی مشهود است). حال اینجا نیز ما شاهد این نماد ها روی پرچم کشوری هستیم که سعی در تصاحب دنیا دارد. همان حکومت یهود. لولوش نیز امپراطور همین حکومت می شود و در نهایت هم امپراطوری بریتانیا را نابود نمی کند.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

از تمام تکه های پازل بالا می توان دو برداشت کرد. برداشت اول این است که لولوش منجی یهود (دجال) است. چرا که در کاخی شبیه به معبد سلیمان (جایی که می توان به علوم غریبه دست پیدا کرد، همانطور که پدر لولوش چنین مکانی داشت) با لباسی که چشم جهان بین بر روی آن نقش بسته است و عقایدی که از یهودیت سرچشمه می گیرد اقدام به وقوع جنگ آخرالزمانی می کند. وجه لولوش در انیمه و عقاید مطرح شده این احتمال را به شدت قوی می کند که وی دجال یا همان منجی یهود است.

برداشت دوم نیز این است که عقاید و طراحی لباس لولوش نشات گرفته از عقاید یهودیانی است در سیستم های سلطنتی و دولتی دنیا نفوذ کرده اند. عقایدی که حتی او را تحت تاثیر قرار داده اند. یعنی نوع دیدگاه و لباس او به واسته نفوذ فرهنگی و سیاسی یهودیان در سیستم های مختلف فرهنگی و دولتی است. لولوش نیز بی تاثیر از این نفوذ نبوده است. باز هم از نتیجه چیزی کم نمی شود. فردی با عقاید یهود می آید و آخرالزمان را رقم می زند. نتیجه دو برداشت ثابت است. راه مهم نیست. هدف مهم است.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

شیاطین و فرشتگان (خیر و شر)

کمی به تیتراژ پایانی فصل دوم کد گیاس توجه کنید. برخی شخصیت ها در ظاهر فرشته و برخی در ظاهر شیطان نمود پیدا می کنند. انیمه کد گیاس تقریبا هیچ شخصیت منفی (شر) یا مثبت (خیر) ارائه نداد و همگی شخصیت ها خنثی (خاکستری) بودند. حتی شخصیت های محبوب تر ظاهر و بال شیطان و شخصیت های منفور تر ظاهر و بال فرشته دارند. حال نشان دادن شخصیت های خاکستری در قامت نیروهای خیر و شر چه معنایی دارد؟

برداشت اول آن است که نیروهای خیر و شر با هم هیچ تفاوتی ندارند و هر دو در پی سود و منفعت شخصی خودشان هستند. در این بین کسی که باعث و بانی اصلی صلح جهانی می شود یک نیروی شر است. این معرفی کردن نیروی شر یا شیطانی به عنوان ناجی بشریت است. این وسط هم مهم نیست چند نفر کشته، یتیم، بیوه، آواره و بدبخت شوند. از شر نباید انتظار بیشتری داشت اما حداقل نتیجه نهایی خوبی می دهد. این می تواند دیدگاه انیمه کد گیاس باشد.

برداشت دوم همان خدای بد و شیطان خوب است. در عقاید یهود که به شدت در شخصیت اصلی انیمه نمود پیدا می کند، خدا دشمن انسان است و شیطان خدمت کننده به انسان است (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید). حال همین نماینده شیطان (دجال) ظهور می کند و برای بشریت صلح جهانی را رقم می زند.

خیلی جالب است که محبوب ترین شخصیت انیمه های ژاپنی، یک آمریکایی با عقاید یهودی و ظاهری شیطانی است.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

جایگاه زن

در انیمه کد گیاس زنان نقش های اساسی ایفا می کنند. از معروف ترین زنان در این انیمه می توان به نانالی، سی سی، مادر لولوش، شرلی، کارن، کورنلیا و یوفیمیا اشاره کرد. ابتدا بیایید این شخصیت ها را بررسی کنیم و سپس به سراغ نگاه کلی انیمه کد گیاس نسبت به زنان برویم.

نانالی: یک دختر بدبخت، ناتوان، ضعیف و نقطه ضعف اصلی لولوش است که در انتهای فصل یک باعث می شود لولوش شکست بخورد و برای یک فصل دیگر رسیدن به هدفش به تعویق بیافتد. نانالی اهداف و برنامه های خوب و مفیدی دارد، اما دریغ از اندکی توانایی. به معنای واقعی کلمه او به تنهایی یک تکه گوشت بیش نیست. در مورد نانالی انیمه کد گیاس از این سوی با افتاده. نا گفته هم نماند او اسطوره مقاومت است. تنها کسی است که گیاس را خنثی می کند و بیشترین مقاومت را در برابر گیاس برادرش رقم می زند. این یعنی اراده پولادین. اما در انتها شکست می خورد.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

سی سی: مرموز، اعصاب خورد کن (گاهی اوقات) و مبهم است. در ظاهر یک زن معمولی و مهربان است. اما پس از دیدن انیمه و آشنایی بیشتر با خلقیات او، متوجه می شویم یک زن بی رحم، خودخواه و کاملا خونسرد است. شخصیتی که در تیتراژ مانند یک پری یا فرشته نمود پیدا می کند، در اصل یک شیطان است. آخرش هم نفهمیدیم رابطه گذشته او با فرقه گیاس و دلیل جدایی او از این فرقه چه بود. اگر لولوش به او نیاز نداشت، امکان نداشت او را از برخی مخمصه ها نجات دهد و با او همراهی کند. پس سی سی عملا برای لولوش یک وسیله است.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

شرلی: دقیقا همان ماهیت میکاسا و میسا میسا در انیمه های اتک تایتان و دفترچه مرگ را دارد. هر سه تای این شخصیت ها عاشق مردی هستند که برایشان تره هم خورد نمی کند و برای جذب او دست به هر کاری می زنند. هیچکدام هم در آخر به عشقشان نرسیدند. میسا میسا 75 درصد عمر خود را برای لایت فدا کرد و حتی در نهایت خودکشی کرد. اما لایت فقط به چشم وسیله به او نگاه می کرد. میکاسا هم آنقدر ارن ارن کرد که برای فصل اول از نظر مخاطبین جزء شخصیت های منفور شد. شرلی هم مثل همین دوتاست. او تقریبا هر کاری که از دستش بر می آید می کند تا لولوش را جذب کند. اما تنها نقشی که بازی می کند نقش مادربزرگ نگران است که دم به دقیقه زنگ می زند و مزاحم لولوش می شود. اتفاقات احساسی حول این شخصیت خیلی خوب بودند که در سریال با حذف شخصیت و در سینمایی ها با حذف اتفاقات تمام پتانسیل او را حیف و میل کردند.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

کارن: شاهد ظاهر فرشته و باطن شیطان هستیم. وی در ظاهر شخصیت آرام و ضعیفی است. اما در حقیقت قوی ترین عضو شوالیه های سیاه است. یک زن جنگجو و مبارز. کلا انیمه ها عادت دارند زنان را بیشتر در موقعیت های جنگی و خشن قرار دهند.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

کورنلیا: خواهر ناتنی لولوش و عملا سپه سالار و یکی از قوی ترین جنگجویان امپراطوری است. باز هم شاهد حماسه آفرینی یک زن در نقش مبارز هستیم. می بینیم که در دو سمت امپراطوری و شوالیه های سیاه، اصلی ترین مبارزان زن هستند. یعنی زنان نقش های اساسی تری نسبت به مردان در جایگاه هایی که وظیفه ای در آن شامل حالشان نمی شود انجام می دهند.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

یوفیمیا: خواهر تنی کورنلیا و ناتنی لولوش است. با قدرت و نفوذ خود سعی دارد به ژاپن استقلال بدهد تا بدون جنگ و خونریزی صلح پایدار شود. هدفی که مانع اصلی و تیر خلاصی است بر راه پر خون لولوش. لولوش نا خواسته به او دستوری می دهد و این دستور سرآغاز قیام اول ژاپن و شوالیه های سیاه علیه امپراطوری می شود که تا پیروزی نهایی به پیش می رود اما به ثمر نمی رسد. دقیقا هم مشخص نشد که چرا گیاس لولوش خود به خود عمل کرد. تا انتهای داستان نیز این اتفاق دوباره رخ نداد. یکی دیگر از حفره های انیمه کد گیاس. یوفیمیا یکی از شجاع ترین و انسان ترین شخصیت های کد گیاس بود که او هم ملعبه دست لولوش شد و به مهره سوخته ای برای به هدف رسیدن لولوش تبدیل شد (لولوش خودش یوفیمیا را کشت).

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

مادر لولوش: اگر بگویم یکی منفورترین کاراکتر انیمه کد گیاس است دروغ نگفتم. تا قسمت 45 انیمه یعنی 90 درصد داستان فکر می کنیم او زنی مهربان بوده و بی گناه کشته شده. معصومیت از چهره اش می بارد و وضعیت فرزندانش دل مخاطب را به رحم می آورد. اما او نه بی گناه بوده و نه مرده. حتی وضعیت جسمی نانالی نیز تقصیر اوست. هدفش هم با هدف پدر لولوش فرقی ندارد و یکی از دشمنان لولوش محسوب می شود. شیطانی است در ظاهر فرشته.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

تقریبا تمام مرد ها در کد گیاس، از همان ابتدا وضعیت فکری و عقیدتی شان مشخص بود. اما زنان موجودات مرموز و گاها شیطانی در لباس فرشته نمایش داده می شوند.  عجب! تقریبا همشان نیز مهره های بازی می شوند و از آنها استفاده ابزاری می شود.

نشان دادن زن به عنوان مبارز و جنگجو، ایفا نکردن نقش همسرانه و مادرانه، جذاب جلوه دادن زنان بر اساس ظاهر و نوع پوشش، تقلیل کردن لباس های روزمره (دامن بیش از اندازه کوتاه) و نشان دادن زنان در حالت های برهنه و نیم برهنه، همه و همه نشانه هایی از تقلیل شان و منزلت زنان است. همچنین زنان مهره های بازی بیش نیستند و وضعیت فکری شان مشخص نیست. پشت سر هر مرد نقش منفی نیز یک زن نقش منفی وجود دارد تا مبادا چیزی از سهم این سفره به زنان نرسد. این نوع دیدگاه سینمای غرب (سینما و فرهنگ ژاپن تاثیر پذیرفته از سینما و فرهنگ غرب هستند و عملا طبق همان الگو های فکری رفتار می کنند) نسبت به زنان است. در ظاهر به زنان بها می دهند و نقش های حیاتی داستان را به آنان می دهند. اما باطن همانی است که خواندید. تغییر ماهیت زن به نفع اهداف خودشان. بله زن یک مهره و وسیله برای اهداف صاحبان رسانه بیش نیست.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

خانواده

اگر در انیمه کد گیاس یک خانواده سالم دیدید حتما در بخش نظرات کامنتش را بگذارید. لولوش پدر و مادری دارد که هیچ بنی بشری نمی خواهد داشته باشد. حتی مادر مورد علاقه اش هم مشخص می شود افریته ای بیش نبوده است. کارن نیز خانواده ای از هم پاشیده دارد. خواهر و برادران سلطنتی هم روابط سیاسی و نه خانوادگی، دارند. برادر حاضر به کشتن خواهر و برادر خود هم می شود. سوزوکو پدر خود را کشته. شرلی پدرش را اصلا نمی بیند تا زمان مرگ پدرش. در طول انیمه چهار شخصیت تصمیم به ازدواج می گیرند. ازدواج دوتای آنها به هم می خورد و رابطه دوتای دیگر هم بیشتر شبیه به ازدواج سفید است. پدر و مادر هیچ کدام از شخصیت های فرعی نیز نمایش داده نمی شوند. کلا در انیمه کد گیاس خانواده بی معنی است.

نقد و بررسی انیمه کد گیاس (code geass)؛ لولوش منجی یهود

بدون شک یکی از بهترین آثار ژاپنی انیمه کد گیاس است. اما چون با چنین اثری طرف هستیم نباید چشم هایمان را به روی مضامین منفی آن ببندیم. اثر کد گیاس از نظر محتوا خیلی مثبت نیست و سعی در چپاندن مضامین خیلی نامناسبی در ذهن مخاطب خود دارد. امید است با خواندن این قبیل مقاله ها و بالا بردن سواد رسانه ای خود، خود را از تحت تاثیر قرار گرفتن نکات منفی مصون کنید. همیشه می گویم “با تفکر نقادانه با آثار نگاه کنید تا مبادا بازیچه دست صاحبان رسانه شوید”.

 

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. خوب بود. کاملا موافق بودم. اون دختری که یوفیما رو دوست داشت چرا نیاوردی؟

 2. درود به شما
  به شخصه دوست داشتم نقد منصفانه و به دور از جهت گیری خاصی رو بخونم در حالیکه از همون ابتدا نویسنده در حال توپیدن به آمریکا و یهودیت هست!
  کاری ندارم که واقعا آمریکا رو به افول هست یا اصلا بریتانیای انیمه چه ربطی به آمریکا داره؟!
  ولی سوالی مهمی دارم.آیا نمیشه در یک داستان یک کشور ً”رو به افول”رو قوی نشون داد؟
  آیا داستان کد گیاس الزاما باید از دنیای واقعی یا بقیه آثار پیروی بکنه؟مثلا نباید اثری ساخت که در آن ایران قوی ترین کشور دنیا باشه؟مسلما این موضوع نقطه ضعف یک اثر ،آن هم اثری تخیلی نیست.(با فرض اینکه بریتانیا همون آمریکا باشه البته!)
  البته بریتانیای انیمه هم رو به افول بود تا حدودی!
  این جهت گیری افراطی شما در خصوص نقشه ایران به خوبی دیده میشه که دارید علنا اعلام میکنید که اثر دوست داشتنیتون اثری هست که بیاد و از ایران تعریف بکنه!

  1. منظور نویسنده از منصفانه اینه که در کنار خوبی ها و نقاط قوت اثر، ایرادات و نقاط ضعفش رو هم بگیم. سایت های دیگه مثل زومجی و پروشات یا یک اثر رو خیلی بد جلوه می دن و کلش رو ضعیف میدونن یا همش راجع بهش به به و چه چه می کنن. ولی توی کل فضای سایبر تنها سایتی که نقاط ضعف این اثر و محتوای اون رو بررسی کرده همین آی نقده.
   نویسنده در حال نقد اثر بوده. وقتی در انیمه آمریکا و یهودیت (که از دشمنان دیرینه ما هم هستند البته!) دخیل بودند، چرا نویسنده نباید بررسی شون کنه؟ راست هم میگه ایراداتش منطقیه. به نظر من چون شما خودت افراطی هستی و این اثر رو خیلی دوست داشتی تحمل ذره ای انتقاد ازش رو نداری.
   معلوم بود بریتانیا همون آمریکاست. رو نقشه یک نگاه بنداز. قشنگ جغرافیای قرار گیریشون یکیه
   بریتانیا هم رو به افول نبود، در کل داستان داشت همینطور کشور های بیشتری رو فتح می کرد.
   هر فردی در دنیا دوست داره کشورش هم مقتدر باشه و هم بقیه به اقتدارش اغراق کنند. حالا چه ایرانی باشه چه افغانستانی. همه وطنشون رو دوست دارند و می خوان اقتداری داشته باشه که همه بهش اغراق کنند. از نظر من این به وطن دوستی و وطن پرستی برمی گرده نه افراط. همه دوست دارند از وطنشون تعریف بشه. البته به جز خائنین و وطن فروش ها. نکنه شما از همونا هستید که از خوشحالی نویسنده از اینکه ایران رو داخل کد گیاس جز معدود کشور های آزاد نشون داده ناراحت شدید.
   منم وقتی دیدم ایران جزء معدود کشور های دارای استقلال نشون داده شده خیلی خوشحال شدم. چون وطنم رو دوست دارم.

   لطفا کمی فکر کنید و بعد نظر بدید. واقعا برام عجیبه چرا نظر شما رو تایید کردند:/

   1. درود
    آیا اصلا بنده گفتم کد گیاس بی نقصه و شاهکار؟
    اول اینکه قطعا کد گیاس نقطه ضعف هایی داره و این توجه زیادی که بهش میشه بیشتر به خاطر چند دقیقه پایانیش هست.ولی ربط دادن بریتانیای اثر به آمریکا و سپس نقطه ضعف شمردنش ، به خاطر اینکه منتقد مخالف آمریکا است، به نظرتون منطقیه؟
    دوم اینکه بریتانیا خیلی از کشورها رو اشغال کرده و فقط ایالات متحده جزوش نیست.
    سوم اینکه بریتانیا اوایل داستان قدرتمند بود ولی به مرور زمان دچار آشوب های داخلی شد.اگه این افول نیست پس چیه؟
    چهارم قطعا من هم عاشق کشورم هستم ولی دلیل نمیشه تمجید از ایران رو نقطه قوت یک اثر تلقی کنم یا تمجید از آمریکا (یا هر کشوری که دشمن میدونید) رو نقطه ضعفش.به عبارتی شما اثری رو ترجیح میدی که چاپلوسی شما رو بکنه؟

    1. سلام علیکم
     مسئله اول: در انیمه بریتانیا دچار آشوب داخلی نشد. تا جایی که پدر لولوش کشته شد، لولوش به جاش شاه شد و جنگش با برادرش شروع شد.

     مسئله دوم: بنده تمجید از آمریکا رو نقطه ضعف اثر نخوندم مرگ شرلی، فرقه گیاس و یک ایراد نوشتاری، نقاط ضعف فیلمنامه خوانده شد. من از واژه اشتباه نه ضعف برای اون بخش مد نظر شما استفاده کردم. اشتباهی در پیشبینی آینده. در کنار این واژه از شاید هم استفاده کردم تا نگویم قطعا این موضوع صادق است. اما اینکه خود آمریکایی ها چنین وجه مقتدری از آینده سیاسی خود نشان نمی دهند اما سازندگان ژاپنی اینکار را کرده اند صحیح است.

     مسئله سوم: در مورد استقلال ایران نوشتم “خیلی دوست داشتم”. یعنی به شخصه این مفهوم را دوست داشتم. جزئی از نقاط قوت اثر اون رو ندونستم. نظر شخصیم بود به عنوان یک ایرانی. اگر نقطه قوت می دونستم می نوشتم نقطه قوت و از “دوست داشتن” استفاده نمی کردم.

     مسئله چهارم: ما انتقاد پذیر هستیم وگرنه نظر شما منتشر نمی شد. خوشحالم می شویم تا بحث و گفتگویی داشته باشیم. منتها چون از واژه حساسیت بر انگیزی چون افراطی و علامت ! استفاده کردید، باعث شده بعضی ها نسبت به نظرتون واکنش نشون بدهند.

     در کل خوشحال شدم از نظر دهی شما و امیدوارم از کامنتم جوابی رو که می خواستید گرفته باشید

   2. همچنین مگه شما موافق انتقاد نیستی؟پس چرا از اینکه نظر بنده تایید شده ناراحت شدید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *