بازی

بررسی و تحلیل بازی The Binding of Isaac 2011 (اتصال آیزاک یا اسحاق)

توهینی دیگر در قالب بازی

گاهی اوقات، به طنز می شنویم که به بهانه ای کوچک، طلب بزرگی درخواست می شود. مثلاً به بهانه داشتن لاستیک، طلب خرید ماشین یا به بهانه داشتن دکمه، طلب خرید کت و مثال هایی از این دست می شود.
اما همیشه هم اینگونه رفتار، دست مایه ای برای طنز نیست و گهگاه در دنیای غیر طنز هم شاهد بروز چنین رفتارهای احمقانه ای هستیم.
به عنوان نمونه بارزی از این دست، رفتارها می توان به ساخت بازی “محصور کردن اسحاق” (The Binding of Isaac) اشاره کرد که در سال 2011 ( و نسخه Rebirth در 2014) توسط ادموند مک میلن (Edmund McMillen) منتشر شد. کسی که در کارنامه کاری خود، ساخت بازی پرطرفدار Super Meat Boy را هم ثبت کرده است.

The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد
The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد

مک میلن که تمام شهرت خود به عنوان بازی‌ساز را از بابت ساخت و انتشار بازی های فلش بدست آورده، با تولید بازی “محصور کردن اسحاق”، چهره دیگری از خود به نمایش گذاشت.
در این بازی که با گرافیک بسیار ساده و ابتدایی طراحی شده، داستان پسر بچه ای به نام اسحاق و مادر مذهبی اش روایت می شود.
مادر اسحاق که زنی مذهبی است و مدام از طریق تلویزیون برنامه های ویژه مسحیت را دنبال می کند، به یکباره متوجه صدایی از آسمان می شود که او را خطاب قرار داده و یادآور می شود که اسحاق در گناه گرفتار شده و او وظیفه دارد تا فرزندش را از این منجلاب رهایی بخشد.

The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد
The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد

مادر، بلافاصله به این ندای آسمانی (که معتقد است از طرف پروردگار به او وحی شده) پاسخ مثبت داده و برای رهایی فرزندش از گناه، همه وسایل، اعم از سرگرمی و غیر سرگرمی او را مصادره می کند.

The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد
The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد

کمی بعد، باز دوباره ندای آسمانی مادر را خطاب قرار داده و به او توضیح می دهد که هنوز اسحاق در گناه گرفتار است و برای پاکسازی وی باید او را در اتاقی محبوس نمود. طبق معمول، مادر باز هم به درخواست صدا پاسخ مثبت داده و اسحاق را درون اتاقی زندانی می کند.
اما ظاهراً این ندای آسمانی دست بردار نیست و اینبار برنامه جدیدی برای این مادر و فرزند دارد. در آخرین ارتباط، صدا از مادر اسحاق می خواهد تا برای نشان دادن ارادتش نسبت به او و رهایی فرزندش از بند گناه، وی را با چاقو قربانی نماید!
مادر با شنیدن درخواست، بلافاصله با چاقویی در دست به سراغ اسحاق می رود. اسحاق که از شکاف در، همه ماجرا را مشاهده کرده، تصمیم به فرار می گیرد و در آخرین لحظه موفق می شود تا از طریق در مخفی درون اتاق، وارد زیر زمین شده و از دست مادر فرار کند.
البته این تمام ماجرا نیست و مک میلن چندی بعد در نسخه به روز شده این بازی با عنوان The Binding of Isaac: Afterbirth، ادامه ای بر این ماجرا را روایت می کند. با این تفاوت که اینبار از در مخفی و زیرزمین خبری نیست و اسحاق درون اتاق گرفتار می شود.

The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد
The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد

در پایان جدید، زمانی که مادر قصد قربانی کردن اسحاق را دارد، فرشته ای ناجی از طرف ندای آسمانی، مأمور نجات وی شده و با کوبیدن کتاب مقدس به سر مادر، او را نجات می دهد.
اما در این بین، به غیر از داستان اهانت آمیز بازی، نکته مهم دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجهی خاص نمود و آن، بی ارتباط بودن گیم پلی کل بازی به داستان ابتدایی آن است. گویی گیم پلی این بازی تنها بهانه ای برای روایت داستان توهین آمیز آن بوده و هیچ قرابتی میان آن دو وجود ندارد. در اصل، می توان کل طراحی گیم پلی بازی را بهانه ای برای روایت عقده گشایانه مک میلن از داستان حضرت ابراهیم و قربانی کردن حضرت اسماعیل (به باور یهود اسحاق) در ابتدای بازی وی دانست.
طبق روایت ماخولیایی مک میلن از این واقعه الهی، ندای آسمانی تنها بخشی از توهمات حضرت ابراهیم (ع) بوده یا از فرط افراطی گری در امر دینداری به این باور توهم انگیز رسیده و سپس قصد آزار و قربانی کردن فرزند خود برای رضای خداوند را داشته است.
در این باور توهین آمیز، اسحاق هیچ نقشی در انجام فرمان الهی ندارد و حتی سعی می کند تا از آن فرار کند و مهم تر اینکه در دقایق آخر، این خداوند است که با حمله به حضرت، او را از این کار بازمی دارد. گویا که خداوند هم مخالف این اتفاق بوده و یا اصلاً چنین فرمانی از طرف وی صادر نشده و این موضوع تنها تصویری خیالی در ذهن حضرت ابراهیم بوده است.

The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد
The Binding of Isaac (اتصال آیزاک یا اسحاق) آی نقد

این مسئله، زمانی اهمیت پیدا می کند که می بینیم این بازی سخیف به یکباره چنان مورد توجه کمپانی های بزرگ بازی‌سازی قرار می گیرد که امتیاز عرضه آن برای کنسول های خانگی و رایانه های شخصی از جمله Windows, OS X, Linux, PlayStation 4, PlayStation Vita, New 3DS, Wii U, Xbox One خریداری می شود!
تا چه حد توهین به ادیان و قبح شکنی از اهمیت برخوردار است؟ اهمیتی که حتی بازی سخیفی مانند The Binding of Isaac را به اثری شاخص و جهانی تبدیل می کند!

منبع
vgpostmortem

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بد جور نامردن
    یهود حتی اعتقادات خودش رو هم به سخره میگیره
    به نظر من ماسونها پشت اسکار هستن تا فیلم های هدفمند خودشونو مشهور کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *