مستند

نقد و رمزگشایی مستند 2016 The White Helmets ( کلاه سفیدها )

مرکز آشتی روسیه در سوریه  هشدار داد گروهک موسوم به « کلاه سفیدها » به همراه گروه تروریستی «هیأت تحریرالشام» (جبهة‌النصره سابق) در حال تدارک برای صحنه‌سازی حمله شیمیایی در ادلب هستند.

«یوری بورنکوف» رئیس مرکز آشتی روسیه با هشدار درباره احتمال صحنه‌سازی حمله شیمیایی در جنوب منطقه کاهش تنش ادلب، گفت: «بعلاوه، ما اطلاعاتی دریافت کردیم که سران گروه تروریستی هیأت تحریرالشام به همراه سازمان به اصطلاح حقوق بشری کلاه سفیدها قصد دارند استفاده از مواد سمی و تحریب زیرساخت‌های غیرنظامی در جنوب ادلب را صحنه‌سازی کنند».

به نوشته خبرگزاری «تاس» بورنکوف درباره هدف از این صحنه‌سازی توضیح داد: «هدف از این فتنه‌انگیزی، تهیه عکس و فیلم برای توزیع کردن در اینترنت، رسانه‌های خاورمیانه و غربی هستند تا نیروهای دولت سوریه را به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه شهروندان خود متهم کرده و حملات خودسرانه‌ای را [به دمشق] موجب شوند».

آمریکا و متحدانش پیش از این دو باره به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به اهدافی در این کشور حمله کرده‌اند.  اولین بار، فروردین ماه سال ۱۳۹۶ بود که آمریکا به بهانه حمله شیمیایی در «خان شیخون»، به پایگاه هوایی «الشعیرات» ارتش سوریه در در استان حمص حملات موشکی کرد. دومین حمله یک سال بعد از حمله اول و  در ۲۵ فروردین سال گذشته توسط سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس انجام شد و آنها جمعا ۱۰۰ موشک به سوریه شلیک کردند.

پایگاه افشاگر «ویکی لیکس» اخیرا فاش کرده است که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تلاش کرده با دستکاری در یک گزارش در مورد حمله شیمیایی در سوریه، زمینه حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه را به این کشور فراهم کند. بر اساس سندی که این پایگاه منتشر کرده، گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در مورد استفاده از بمب شیمیایی در “دوما” در سال ۲۰۱۸، دروغ بوده است.

ادعای حملات شیمیایی در مناطق مختلف سوریه طی سال‌های اخیر به ابزاری برای حملات غربی‌ها علیه دولت سوریه تبدیل شده است. مسکو و دمشق هم بارها هشدار دادند که گروه‌های تروریستی در تلاش هستند تا با صحنه‌سازی یک حمله تروریستی، دمشق را متهم و راه را برای مداخلات نظامی خارجی در سوریه هموار کنند.

ادعاهای کشورهای غربی در حالی مطرح می‌شود که سوریه در سال ۲۰۱۳ در چارچوب توافقی میان آمریکا سلاح‌های شیمیایی خودش را  زیر نظارت سازمان منع سلاح‌های شیمیایی یا امحا کرده و یا به خارج از سوریه ارسال کرده است. مقام‌های سوری نیز بارها اعلام کرده‌اند که این کشور سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

بعد از اینکه کلاه سفیدها ساخته Netflix توانست جایزه اسکار را بدست آورد، اعتراض های زیادی به راه افتاد که دلایل آن به تبریک گفتن القاعده برای دریافت اسکار و تصاویر و کلیپ هایی زننده ای که از این گروه در اینترنت وجود داشت و ماهیت کثیف این گروه را فاش می کرد، برمی‌گردد.

با گوگل کردن، اطلاعات زیادی درباره گروه White Helmets می توانید بدست آورید.

برای اطلاع بیشتر از این گروه و جایزه اسکاری که به مستند ساخته شده توسط Netflix رسید، حتما ویدیوهای زیر را ببینید:

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. واقعا بسیار مبهمه که جملات کار کدوم طره بوده.مستند نتفلیکس بر علیه این گروهه یا میخواد اونا رو خوب نشون بده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *