سریال

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

ساخت و تولید سریال جنجال‌برانگیز Game of Thrones را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای شبکه HBO برشمرد که خیلی زود توانست به نقطه عطفی در این صنعت تبدیل شود

تریلر اثر

.
ساخت و تولید سریال جنجال‌برانگیز Game of Thrones را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای شبکه HBO برشمرد که خیلی زود توانست به نقطه عطفی در این صنعت تبدیل شود.

در سال 1990 که برادران وارنر (Warner Bros.) امتیاز یکی از بزرگ‌ترین پخش‌کننده‌های شبکه‌های تلویزیونی کابلی در آمریکا، یعنی اچ‌بی‌او (Home Box Office) را خریداری کردند، می‌شد پیش‌بینی کرد که در آینده‌ای نه‌چندان دور، شاهد تحولی عظیم در آثار تلویزیونی باشیم. تحولی که به‌مرور تمام خط قرمزهای موجود در قوانین پخش شبکه‌های تلویزیونی کابلی را پشت سر گذاشت و زمینه‌ساز آغاز فصلی نو در تولیدات آینده آن‌ها شد.
در این میان، ساخت و تولید سریال جنجال‌برانگیز Game of Thrones را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای شبکه HBO برشمرد که خیلی زود توانست به نقطه عطفی در این صنعت تبدیل شود.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

این سریال که بر اساس داستانی با عنوان ترانه یخ و آتش (A Song of Ice and Fire) به قلم جرج آر. آر. مارتین (George Raymond Richard Martin) نویسنده و نمایشنامه‌نویس آمریکایی سبک‌های فانتزی، علمی-تخیلی و وحشتناک به رشته تحریر درآمده، روایتگر داستان درگیری چندین خاندان مختلف برای تصاحب تاج‌وتخت پادشاهی و حکومت بر هفت‌اقلیم است.(1)
سریال بازی تاج‌وتخت شمارا وارد یک جهان خیالی می‌کند که از دو قاره تشکیل‌شده است.
1 –  قاره وستروس (غربی)
2-  قاره اِسوس (شرقی)
وستروس از هفت‌اقلیم تشکیل‌شده است که توسط لردها اداره می‌شوند و همگی تحت لوای پادشاه وستروس می‌باشند.
نکته جالب در مورد هفت‌اقلیم این است که می‌توان آن را اقالیم سبعه خواند که در طول تاریخ به جهان گفته می‌شد و در این فیلم هم‌بارها از وستروس به‌عنوان دنیا یادشده است.
اقالیم هفتگانه یا اقالیم سبعه (در زبان پارسی میانه هفت‌اقلیم را هفت‌کشور می‌نامیدند)
1 . هندوستان
2 . عربستان و حبشستان
3 . مصر و شام
4 . ایران
5 . روم و صقلاب
6 . ترکستان
7 . چین
از طرفی ؛ وستروس را می‌توان نماد اروپا دانست. الگوبرداری نقشه وستروس از نقشه بریتانیا ؛ می‌تواند مرکزیت انگلستان را نسبت به دیگر کشورهای اروپا را در بیننده القا کند.
از نکات مهم این سریال الهامات تاریخی می‌باشد.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

جنگ رزها (۸۵–۱۴۵۵ میلادی) در انگلستان بین خاندان‌های لنکستر و یورک از سلسله پلانتاژنه از موارد الهام‌بخش داستان بوده که در این مجموعه منعکس‌کنندهٔ نبرد خاندان لنیستر و استارک است. حتی ازنظر رنگ پرچم‌ها هم شباهت دارند. نماد خاندان لنکستر قرمز و خاندان یورک ،سفید بود. دقیقاً مثل خاندان لنیستر وستارک. حتی شباهت اسم لنیستر و لنکسترهم از الهامات تاریخی نرد رزها و بازی تاج‌وتخت واقعی در بریتانیا است.
سرزمین وستروس با قلعه‌ها و شوالیه‌هایش نمادی از دوران اولیه قرون وسطی در اروپای غربی را به نمایش می‌گذارد.
برای مثال شخصیت «سرسی» برگرفته ازایزابلا ملکه فرانسه (۱۲۹۵–۱۳۵۸میلادی) است.
مجموعه از ترکیبی از واقعیت‌ها همچون،دیوار هادریان، سقوط روم و افسانه آتلانتیس (والریای باستانی)، آتش یونانی بیزانسی‌ها (وایلدفایر)، حماسه ایسلندی عصر وایکینگ‌ها (آیرون‌بورن‌ها) و ایل مغول (دوتراکی‌ها) است که با نشانه‌هایی از جنگ صد ساله (۱۳۳۷–۱۴۵۳ میلادی)و رنسانس ایتالیایی (۱۴۰۰–۱۵۰۰ میلادی)نیز الهام گرفته است
همان‌طور که در ابتدا گفته شد ؛ وستروس توسط هفت‌اقلیم و هر اقلیم توسط یک خاندان اداره می‌شود و همگی طبق قوانین باید به پادشاه وفادار باشند.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

1.شمال –  فرماندهی توسط استارک ها دروینترفل
2. دره –  فرماندهی توسط ارن ها در ایری
3. پادشاهی دورن – مقر فرماندهی ساناسپیر توسط خاندان مارتل
4. ریورلند – فرماندهی توسط تالی‌ها درریورران
5. وسترلند – فرماندهی توسط لنیسترها درکسترلی راک
6. استورم لند – فرماندهی توسط براتیون ها در استورمزاند
7. ریچ – فرماندهی توسط تایرل ها در های گاردن هر اقلیم هم متشکل از قلعه های زیادی است که خاندان‌های مختلفی بر آن‌ها حکومت می‎کنند و طبق قوانین باید به لرد اقلیم پادشاه وفادار باشند.
هر خاندان در وستروس یک نماد دارد که در پرچم‌هایشان استفاده می‌کنند.
یکی از این نمادها که شاید کمتر کسی به آن دقت کند ؛ نماد سبط یهودا از اسباط دوازده‎گانه بنی اسراییل است. یعنی همان سبطی که بعدها قدرت را به دست گرفتند و امروزه هم نام آن‌ها بر روی یهودیان است.
در حقیقت خاندان مهم و قدرتمند لنیستر نماد یهودا را دارد!!

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

بدین معنا که شیر ایستاده و شیر به سبک نماد لنیسترها در طول تاریخ نماد سبط یهودا یکی از دوازده اسباط بنی‌اسرائیل بوده است و حتی امروزه هم این نماد را درجای جای دنیا می‎توانید ببینید. مثلاً در بسیاری از نمادهای سلطنتی دو شیر ایستاده و یا شیر و اسب شاخ‌دار به‌کاررفته که اسب شاخ‌دار و شیر روبروی هم نماد قوم اسراییل است که امروزه هم می‎توان این نماد را در نمادهای سلطنتی اروپا دید. مثل انگلستان و اسپانیا و اسکاتلند و ….
یکی از نکات قابل‌توجه در فیلم ؛ آمدن موجوداتی اهریمنی و خبیث از آن‌سوی دیوار شمال به سمت هفت‌اقلیم است.
این موجودات «وایت واکر» نام دارند که با رستاخیز و زنده کردن مردگان جمعیت قابل‌توجهی را به‌سوی وستروس روانه کردند.
نکته جالب  صدای شیپوری است که هنگام آمدن و رستاخیز مردگان به صدا درمی‎آیدکه می‎توان از آن به‌عنوان صوراسرافیل یادکرد.
وایت واکرها که رهبری مردگان را به عهده‌دارند ؛ خود یک فرمانده خشن و قدرتمند دارند که از او به‌عنوان پادشاه تاریکی نام می‌برند. از نکات مهمی که این موجودات را با شیاطین منطبق می‎سازد ؛ قربانی کردن برای آن‌هاست که توسط عده‌ای صورت می‎گیرد و فردی نوزادان خود را تقدیم پادشاه تاریکی می‌کند و او هم نوزاد را به وایت واکر تبدیل می‌سازد!
آن‌طور که در فیلم گفته می‎شود با آمدن پادشاه تاریکی ؛ زمستان و تاریکی آغازمی گردد که اشاره به استیلای شیطان دارد.

از موارد مربوط به پرنسس دنریس تارگرین سوارشدن او بر اژدهایی سهمگین است که هر پژوهشگری را یاد اسطوره دیگری در تاریخ به نام ببلن میندازد.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت

در شماره گذشته، ضمن بررسی گذرا پیرامون تاریخچه کمپانی سازنده سریال «بازی تاج‌وتخت» به معرفی اجمالی این سریال و خاندان‎های مطرح در این فیلم پرداختیم.
در این شماره در نظر داریم به بررسی خاندان تارگرین‎ها در این فیلم بپردازیم.
یکی از خاندان‌های بسیار مهم در فیلم ؛خاندانی عجیب باقدرت های ماورالطبیعه هستند که از آن‌ها با نام تارگرین ها نام می‌برند.
تاراگرین ها خاندانی هستند که اصالتشان به جزیره‌ای اسرارآمیز به نام والریا بازمی‌گردد که حکم افسانه آتلانتیس در دنیای ما را دارد. ازدواج محارم و داشتن خون اژدها و موهای نقره‌ای خصوصیات تارگرین هاست و از مواردی است که در فیلم از آن‌ها یاد می‌شود.
همچنین آن‌ها به علت داشتن خون اژدها به‌صورت نسل به نسل ؛ نا سوختنی هستند و به داشتن یک یا چند اژدهای غول‌پیکر معروف‌اند.
چندین قرن قبل از شروع شدن فیلم ؛ شخصی قدرتمند به نام اگون تارگرین از والریاسوار بر اژدهایی غول‌پیکر به وستروس حمله می‌کند و هفت‌پادشاهی را تصرف و متحد می‌سازد.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

پس از اگون ؛ سلسله تاراگرین ها نسل به نسل بر وستروس حکمرانی می‌کنند تا اینکه سلطنت به فردی نالایق می‌رسد و موجب شورش در وستروس می‌گردد و همین شورش باعث نابودی سلسله تارگرین ها می‌شود تا اینکه حکومت به دست دو لرد از هفت‌اقلیم به نام‌های رابرت باراتیون و  ادارد استارک و دخالت لنیسترها و چند خاندان دیگر ؛ سرنگون می‌شود و رابرتباراتیون به‌عنوان پادشاه وستروس تاج‌گذاری می‌کند.
از آخرین پادشاه از نسل تارگرین ها دو بچه می‌ماند که به قاره اسوس برده می‌شوند.این دو خواهر و برادر ؛ وسیریس و دنریسنام دارند که به‌شدت به نام‌های ایسیس واسیریس دو خواهر و برادر در اسطوره‌های مصر باستان شباهت دارند!!
شباهت دیگر این دو خدا با دنریس و وزیریس؛ ازدواج با یکدیگر است. اگرچه دنریس ووسیریس باهم ازدواج نمی‎کنند اما در فیلم اشاراتی به ازدواج تارگرین ها باهم به‌وفور شده است شباهت دیگری که خیلی هم عجیب است ؛ حکومت دنریس تارگریان بر رأس هرمی بزرگ در شهر مرین قاره اسوس است.
دنریس مدت زیادی بر رأس هرمی بسیار عظیم بر منطقه‌ای بزرگ حکمرانی می‌کند که این هم نکته‌ای جالب در مورد تاراگرین هاست.
از موارد مربوط به پرنسس دنریس تارگرین سوارشدن او بر اژدهایی سهمگین است که هر پژوهشگری را یاد اسطوره دیگری در تاریخ به نام ببلن میندازد.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

ببلن را الهه شهوت در بابل باستان می‌خوانند که سوار بر اژدهایی هفت‌سر ترسیم می‌شده است.
برخاستن دنریس از آتش و سجده تعداد زیادی از مردم بر وی نشانگر ارتباط این پرنسس در فیلم باشخصیت‌های اسطوره‌ای دارد که پرستیده می‌شدند.
توجه داشته باشید که دنریس در اتش نمی سوزد و به جهت داشتن خون اژدها که آن‌هم آتش است ؛ آتش هیچ تأثیری بر وی ندارد و این جز آتش بودن عنصر دنریس نیست!!!
از نکات بسیار مهم در فیلم ؛ خدایان و مذاهب آن است که به آن اشاره می‌کنیم
در وستروس دو مذهب بیشتر وجود ندارد. یکی هفت خدا و دیگری مذهب شمال.
بیشتر مردم وستروس هفت خدا را پرستش می‌کنند که معبدی دارند به نام سپت در فیلم که توسط سپتون اعظم اداره می‌شود.
نوع این مذهب و چندخدایی آن بسیار شبیه مسیحیت است. و از طرفی سپتون ها و سپتا ها همان کشیش‌ها و راهبه های کلیسا و سپتون اعظم می‌تواند اشاره به پاپ یا اسقف اعظم داشته باشد که البته پاپ محتمل‌تر است.
نکته مهم در مورد این مذهب ؛ نماد آن است که به‌صورت ستاره هفت پر نشان می‌دهند. و ما میدانیم عدد هفت اگر با نور درآمیخته باشد ؛ می‌تواند نماد یهودیان باشد چراکه برای آن‌ها مقدس است. همچنین کلمه سپت بسیار شبیه به کلمه سبتاست که می‌تواند اشاره به روز شنبه (سبتیا شبت) و یوم شبات یهود داشته باشد.
البته شباهتش فقط در تلفظ است و می‌تواند بی‌ربط باشد اما وقتی در کنار موارد دیگر
مثل ستاره هفت پر بیاید ؛عجیب می‌شود!

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

شماره هفت در اين مذهب، مقدس تلقی می‌شود. اين باور وجود دارد که همانند هفت چهره خدا، هفت جهنم هم وجود دارد. هفت آواره ( همان سياره برای وستروسی ها) در آسمان، هم مقدس محسوب می‌شود. حتی اين باور وجود دارد که لطف و بخشش هم هفت جنبه دارد. وجود عدد هفت در مراسم مذهبی يا انواع اشيا، به‌گونه‌ای يک امضای مقدس محسوب می‌شود. مؤمنین به مذهب هفت، ستاره هفت پر، منشور کريستالی و تير و کمان را به‌عنوان نماد مذهبشان استفاده می‌کنند.در مراسم مذهبی، به‌کرات از نور و کریستال به‌عنوان نماينده هفت جنبه دريک خدا استفاده می‌شود
یکی از نکات مربوط به دین هفت خدا ؛تغییر مذهبی است.توجه داشته باشید ابتدا معبد سپت توسط شخصی اداره می‌شد که سپتونی بی‌بند و بار بود. ناگهان یک تغییر بزرگ مذهبی صورت می‌گیرد و گنجشک اعظم جای سپتون بی‌بندوبار را می‌گیرد.
نکته مهم ؛ افراط بیش‌ازحد گنجشک اعظم و دار و دسته‌اش است که جالب اینجاست ستاره هفت پر را در پیشانی‌شان حک می‌کنند.یعنی ابتدا تفریط بود و سپس با آمدن گنجشک اعظم مذهبی افراطی بر وستروس حاکم شد.
شباهت بسیار زیاد این تغییر در مذهب فیلم ؛ به تاریخ بسیار حائز اهمیت است. به گفته بسیاری از پژوهشگران و برخی منابع تاریخی ؛ کاتولیک و پروتستان توسط یهود در دو عصر متفاوت به وجود آمد و می‌توان گفت لنیسترها مانند یهودیان باعث تغییر در مذهب شدند. تفاوت آنجاست که جای افراط‌وتفریط در فیلم با تاریخ بالعکس است.حتی شباهت بسیاری زیادی در چهره پاپ فرانسیس و گنجشک اعظم وجود دارد.

کلاغ سه چشم اشاره به چاکرای اجنه و چشم سوم دارد که قدرت دیدن شخص را در حالات ماورایی و مشترک فیزیکی متافیزیکی بالا می‌برد.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

در دو شماره گذشته، ضمن بررسی گذرا پیرامون تاریخچه کمپانی سازنده سریال «بازی تاج‌وتخت» به معرفی اجمالی این سریال و بررسی خاندان تارگرین‎ها پرداختیم و برخی از نمادهای این خاندان که شباهت عجیبی به نمادهای مطرح شده در میان یهودیان و مسیحیان داشت؛ در این شماره در نظر داریم به بررسی خاندان لنیسترها و همچنین یکی از خدایان مورد پرستش در این فیلم بپردازیم.

لنیسترها را در فیلم می‎توان نماد یهود دانست. این شباهت را می‎توان به صورت زیر دسته‎بندی کرد :
اولین شباهت نماد پرچم لنیسترهاست وهمانطور که در ابتدا عرض کردم نماد لنیسترها ؛ نماد سبط یهودا است.
دومین شباهت ثروتمند بودن لنیسترها است که از تمام خاندان‎ها در فیلم ثروتمندتر هستند. و ما میدانیم یهودیان با لنیسترها در این مورد شباهت دارند.
سومین شباهت نفوذ لنیسترها است. لنیسترها همانند یهودیان در همه‌جا نفوذ دارند. تا حدی که پادشاه رابرت باراتیونرا از طریق ساقی شراب او که یک لنیستر بود مسموم کردند.
چهارمین شباهت جاسوسی لنیسترها از تمام نقاط دنیا است. آن‌ها از طریق لرد واریس در همه جای اسوس و وستروس جاسوس دارند و یک شبکه مخفی را به وجود آوردند.
پنجمین شباهت ؛ دست‌های پشت پرده لنیسترها در هر مورد مرموزی در فیلم است و همچنین حکومت کردن پنهانی تایوینلنیستر و سرسی دخترش بر وستروس گویای این ماجراست.
مذهب دیگری که در وستروس وجود دارد ؛مذهب شمالی‌هاست.
شمالی‎ها درختانی تنومند را پرستش می‎کنند که در شمال می‎روید. این درخت به دلایلی که در ادامه خواهم گفت ؛ درخت کابالاست!!
خدایان قدیم توسط شمالی‎ها پرستش مي‎شوند. سمبل آن‌ها درختان جادویی هستند.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

آن‌ها قديمی‎ترين خدايان وستروسی محسوب مي‎شوند که حتی قبل از این‌که انسان‌ها پا به عرصه وجود بگذارند، توسط فرزندان جنگل پرستش مي‎شدند. این خدایان بعدها توسط مردم اوليه پذيرفته شدند. این خدایان به‌صراحت اشاره به درخت کابالا دارد. درخت کابالا ؛ بنیان این عرفان یهودی است و کابالیست‎ها معتقدند از طریق این درخت می‌توان خدا را نعوذبالله به زیر کشید.
برندون استارک یکی از فرزندان لرد است. استارک با وصل شدن به درخت کابالا به خلسه رفته و باوجوداینکه فلج است می‎تواند به‌صورت تقریبا فیزیکی طی الارض کند. فیزیکی بودن برن استارک در سفر به زمان آنجایی مشخص می‎شود که بر دنیای مادی تأثیر می‎گذارد. مثلاً درجایی که به خلسه رفته و در تاریخ به گذشته می‌رود و پدرش را صدا می‌کند و او صدای فرزندش را می‌شنود. همچنین دیده شدن برن استارک توسط شخصی به نام هودور در حالت خلسه گویای این ماجراست. پس برندون استارک می‌تواند از طریق درخت کابالا به خلسه رود و طی الارض کند و بر جهان مادی تأثیر بگذارد.
برندون استارک قدرتی ماورایی دارد. و در قسمتی از فیلم نزد فردی متصل به ریشه درخت کابالا می‌رود که کلاغ سه چشم نام دارد. چشم وسطی این فرد اشاره به چاکرای اجنه و چشم سوم دارد که قدرت دیدن شخص را در حالات ماورایی و مشترک فیزیکی متافیزیکی بالا می‌برد. نکته جالب اینجاست که برندون استارک وقتی متصل به درخت کابالا میشود و به خلسه می‌رود ؛توسط پادشاه تاریکی یا همان فرمانده قدرتمند وایت واکرها ؛ دیده و شناخته می‌رود.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

خدای دیگری که در فیلم مطرح می‌گردد خدایی است به نام خدای نور که با توجه به پادشاه تاریکی ؛ مقابل او قرار می‎گیرد.
خدای نور بیشتر در قاره اسوس و شهرولانتیس خواهان دارد. این مذهب؛ جادوگرانی مؤنث به خدمت دارد که حکم راهبه رادارند. این جادوگران زن لباس قرمز به تن دارند‌. مهم‌ترین این جادوگران، زنی جادوگر به نام ملیساندرا است که علاوه بر لباس قرمز، موهای قرمز نیز دارد.
این بانوی سرخ‌پوش می‌تواند اشاره به یکی از اسرار فراماسونری به نام بانوی سرخ داشته باشد که از آن به‌عنوان ببلن هم یاد می‌شود. در مورد ببلن در ابتدا توضیح دادم که الهه شهوت در بابل بوده است.
از مواردی که مربوط به خدای نور و آتش می‎شود قربانی کردن انسان است!! قربانی کردن انسان‎ها از دیرباز برای اجانین و شیاطین انجام می‎گرفته است. بانوی سرخ انسان‎ها و حتی کودکی را زنده‌زنده در آتش می‎سوزاند و تقدیم خدای نور و آتش می‎کند. یعنی دقیقاً همان قربانی باستان که توسط جادوگران برای شیطان انجام می‌گرفت و درآمیخته شدن لفظ خدای آتش ؛ که عنصر اجانین است و راهبه هایی سرخ‌پوش موضوع را کمی عجیب می‎کند.

بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)
بررسی و تحلیل سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

از نکات دیگری که می‎تواند شیطان بودن خدای نور و آتش را اثبات کند ؛ رابطه بانوی سرخ یا همان جادوگر ملیساندرا با استنیس باراتیون است و ذریه حرامی که به دنیا میاورد و این خصوصیات شیاطین را دارد و این شیطان متولدشده از این رابطه ؛ شخصی را به قتل می‌رساند.
نکته دیگری که حتماً باید توجه کرد ؛ موسیقی عجیبی است که در زمان نشان دادن بانوی سرخ و یا هر وقت حرفی از خدای نور زده می‌شود، است. اگر دقت کنید متوجه مرموز بودن این موسیقی می‌شود که برای القا کردن مطلب خاصی ساخته‌شده است.
همچنین خون پادشاهی برای خدای نور و جادوگرش مسئله مهمی است. بانوی سرخ از طریق زالو خون حرامزاده‎ای را که خون پادشاه رابرت باراتیون داشت را گرفت و سحر و جادویی ترتیب داد که باعث کشته شدن تعدادی از شخصیت‌های مهم فیلم گشت.

ادامه دارد….

منبع
جنبش سایبری 313

نوشته های مشابه

‫42 دیدگاه ها

 1. سلام
  خسته نباشید به خاطر مطالب زیاد
  ولی دوست عزیز به این نقد گفته نمی شود…
  خیلی سطحی بود خیلی
  حقایق پشت پرده ای که من بیننده از این سریال گرفتم خیلی از معرفی شخصیت های شما بود
  به نظرم ساده بود ساده و ساده و پوچ
  هنوز عمق سریال را متوجه نشدید

   1. عزیزان اگه اینقدر می سوزید…لطفا نیاید اینجا…اینجا جای شما نیست 😐

    1. فعلا که شوما در حالِ سوختنین … والا .
     همه دارن توطئه میکنن بر علیهِ دینو مدهب … مسلمونا هم هیچ کاری به کارِ شیطانِ بزرگ ندارن … مرگ برهاشونو هر روز بیشتر در خیآبان ها جار میزنند .

    2. عزیزم یه بار گفتم…اگه دوست نداری نخون…مجبورت نکردن 😐 والا به خدا..فقط بلدین بگین توطئه…داداش اصلا تو معنی توطئه رو می دونی؟…همین شماها جامعه رو به همین جا کشوندین…متاسفم

    3. اولا دادش هیچکس نیسم .
     دوما شوما رو سَ نَ نَ ؟..
     من با شوما بحث کردم ؟..
     داشتم با مردمِ عسیسِ سرزمینمون بحث میکردم .
     دیگه هر توجیهی هم که بیآرین برای من قابلِ قبول نمی باشد . موفق باشید دوئستِ گل و نازنینم .

    4. من قصد توهین نداشتم..اگه توهینی شد ببخشید شما…ولی خداییش بیاید یکم فکر کنیم

    5. چیزی نیست که بخوام ببخشم .
     مهم نیست دوست گل و نازنینم .

    6. بیشتر از چند ساله این کار هارو دنبال می کنم..خوشحالم مثل شما تو گل فرو نرفتم..> خدا به انسان عقل داده..امیدوارم شما هم درست استفاده کنید…به جای اینکه بشینید تو خونه بگید دلار چقدر رفته بالا، باید از این کشور بریم، یکم عقلتونو به کار بندازید چیزی ازتون کم نمیشه..در آخرم باید بگم که اینقدر روی شما کار شده که اگه خود هالیوود بخواد نظراتونو برگردونه، ناتوانه…

    7. من اگه روزی هم بخوام پامو از این مملت بزارم بیرون بخاطرِ وعضِ خرابِ تحصیلشه … به خاطرِ کنکورِ مزخرفشه …
     و گرنه عاشقِ کشورمم …
     و خوشبختانه یا متاسفانه موقعیتِ تحصیل نه در زادگاهمو دارم نه در خارج از زادگاهم خخ .
     و ضمنا اگه جنگی هم بشه بر علیهِ ایران زمینمون خودم میرم تو خطِ مقدمِ جبهه .
     ولی اینو آره شوما راست میگی نمیتونم درک کنم که چرا شوماها همه رو به چشمِ دشمن میبینین .!.
     من دیگه بحثی ندارم . موفق باشید دوستانِ گل و نازنینم .

    8. کدوم همه؟! منظورتون آمریکا و اسرائیل و انگلیس و کل اروپاست؟ خخخخ..واقعا دشمنن .. حالا من ثابت می نکنم:
     1-اسرائیل:سردسته فساد اخلاقی.کشت و کشتار. همنجنسگرایی. و … و همچنین فرمانروای آمریکا
     2-آمریکا:سرباز اسرائیلی…هرکاری که بگی برای منافع اسرائیل انجام میده..فک کردی ترامپ می تونه خودش تصمیمی بگیره؟ کافیه یکم تو اینترنت سرچ کنید.
     3-انگلیس: با اون ملکش که حتی از جنتی چند سال بزرگتره..روباه مکار … کسی که فلسطینو برای اسرائیلیا نگه داشت…کسی که حتی آمریکا باید جلوش لنگ بندازه 😀
     کل اروپا(اتحادیه اروپا):کاملاً طرف آمریکا..هر تصمیمی که به سود ایران باشه باید یه چندتا فرم پر کنن که انرژی هسته ای ایرانو گل بگیرن…به خاطر اینکه ما جنگ طلبیم!!!! 😐 خودشون که عو… ترین آدمای جهانن…

    9. کاش میشد نسلِ همه ی عدوت ها و دشمنی ها پاک شه و نسلِ دوستی ها و پاکی ها متولد شه .!.

    10. و یه نکته ی دیگه اینکه به قولی شما این همه مخالفو ضدِ ایران که دنیآ هست … حداقل خودِ ایرانیا نباید بینِ خودشون جنگو تفرقه و ضدیت وجود داشته … منظورِ من فقط همینه .
     موفق باشید دوستِ گل و نازنینم .

    11. خیر فصل 6 نداره و فصل 5 آخرین فصل این سریاله ولی یه سریال فرعی دیگه قراره ساخته بشه بنام legacy که به این و خاطرات خوناشام ربط داره. گفت:

     خیلی هم خوب

    12. گویا سیستم من بدتر از خودم قاطی داره :دی

  1. آقای … اینجا رو نذاشتن که حتما شما بیاید ببینید…دوست ندای نخون عزیزم…متاسفانه اینقدر عقل نداریم ما ها 😐

   1. پیشنهاد میکنم برین زیرِ آب تا از این بیشتر دودی نشدین .!.

  2. خب کیر تو کسته خارمادرت بره ببر ناموسه جندتو بخوابون زیر کیره امریکا و اسرایل پدرکونی غرب زده اون چشمایه کیریتو از زیر کسته خارمادرت بکن بیرون ببین جو نگیرتت امثاله تورو کسی بتخمش حساب نمیکنه حروم زاده خودت ببین میفهمی چقدر با همین فیلما کارهاشونو جلو بردن از جمله جنده شدن بی دلیل خارماده اوبنه ای زادت امثاله تو خانواده نجستت ن تنها ب چیزی گوش نمیکنن بلکه مثل سگ که البته بلانسبت سگ دهنه نجستشونم باز میکنن و ضرضر میکنن به امید سقط شدن خودت و خانواده نجست از اب کیرت که فدای کیره هرچی ایرانیه با غیرت هست بشود انشالا

   1. یا ابلفضضضضضض چته تو ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    جای اینکه بیای فیلم تحلیل کنی برو پیش روانپزشک ! این حجم از نجس حرف زدن غیرطبیعیه!!!!!!!!11
    سطح تفکرات آدما از طرز حرف زدنشون مشخص میشه

 2. سلام علیکم. تشکر بابت انتشار این مقاله اما دوست عزیز ، نویسنده این مقاله سید میلاد میرعلینقی است و در سایت مصاف ایرانیان منتشر شده است. نه جنبش سایبری ۳۱۳!!! فقط توضیحات اول مقاله و شناسایی فیلم رو مصاف از جنبش ۳۱۳ گرفت.برای جلوگیری از عدم سو برداشت درمورد سایت شما لطفا تصحیح بفرمایید.

  1. فیلم های هالیوودی رو برای این نمیسازن که پول دربیارند.پشت تمام این فیلم های گروههای تفکری بسیار زیادی هستند که کارشون کنترل ذهن و در نهایت تولید انسان آخرالزمانی هست.انسانی که تبدیل به نمادی از شیطان شده و در جبهه باطل حرکت میکند.این جریان انقدر نرم عمیق هست که خود طرف بندرت متوجه تغییرش میشه.این فیلم ها در زمره فیلم های آخرالزمانی هست.اتفاقات خاورمیانه داستان کرونا اتفاقات پیرانون کشور خودمون جنگ با چین بحث اسراییل و ….همه و همه در ارتباط به هم هستند و درواقع تکه های یک پازل هستند.ظهور نزدیک است و اونا بیستر خود ما بهش اعتقاد دارند.زود قضاوت همدیگر رو نکنید.بهم بی احترامی و ناسزا نگید.دشمن شما بسیار باهوش هست.بدانید روی شما خیلی کارشده تا به این نقطه رسوندنتون.شرایط خیلی سخت و دشوار شده.ملت باید خیلی هشیار باشند.

 3. سلام…خواستم ب نقد فوق العاده متفاوت و صحیحتون چیزی اضافه کنم…نقدتون کاملا درسته برخلاف نظر بعضی از دوستان که تنبلن و بدون تحقیق کاملا سطحی فقط یک لایه سریالو که دیدن تحلیل میکنن و نقد رو نوعی توهم توطئه میبینن چون دشمن شناسی نمیدونن پس بنده سخنرانیهای استادرائفی رو بهشون پیشنهاد میکنم تا از این به بعد خودشون قدرت نقد پیدا کنن….عدد سه به معنیه تثلیث مسیحی هم هست …پدر پسر روح القدس… که علوم انسانیه غرب ب گفته رهبر و پژوهشگران کشور تثلیثیه و از این گرفته شده که تحقیقش به عهده خودتون …که در لایه ای از سزیال هست وکلاغ سه چشم و سه تا دراگون به این معنی هم هستن……باغیرتا اینو توجه داشتهه باشن که در عموم سریالها و فیلمهای هالیوودی به امام زمان عج زبونم لال توهین میشه…..در این سریال هم توهین شده… شاه ارتش تاریکی هم در لایه ای از سریال منجیه ما مسلموناست..سندش دوازده شاخ روی سر شاه ارتش تاریکی ههست که میتونین خودتون سرچ کنین و منظور از زنده کردن مردگان همون رجعت هست که زمان ظهور توسط امام انجام میشه …کلا هالیوود اسلام هراسی رو بدلیل پیویستن زیادی از مردم جهان به اسلام در راس کار قرار داده … که خاک بر سر کل هنرمندان ایرانی که اصلا سواد پاسخگویی ندارن…این سریال فصل هشتش سال 2019 در 6 قسمت میاد که هر قسمت اندازه یه فیلم و با بالاتربن جلوه های ویژه میاد …اونا در تحریفشون اینقدر زیاد تلاش میکنن اما ما در اصلمون اینقدر تنبلیم… در احادیث اصل (نه جعلی )مربوط ب ظهور گفته شده که ایرانیها یهودیا رو میکشن و دیوارهای اسزاییل زندان یهودیان میشه که قسمت آخر فصل هفت مربوط ب همینه که دیوارو خراب میکنه ارتش تاریکی … توهین از این بدتر که ما مسلمونا اینجوری معرفی میشیم… و فصل هشت ب همین موضوع اشاره میکنه اما قظعا برعکس روایات اصل باشکست ارتش تاریکی تموم میشه سزیال… با تشکر

  1. سلام ممنون از نظر طولانی و توضیحات کاملتون،
   این مورد رو بگم که ما بطور جدی با رائفی پور و نقدهایی که به اون شکل طرح میشه مشکل داریم، البته نه اینکه مضمون حرفهاشو کامل رد کنیم ولی واقعا این سبک تحلیل کردن نه تنها استدلال قوی پشتش نیست و خیلی جاها برداشت های عجیبی رو به وجود آورده بلکه باعث تمسخر ما و هرکسی که تحلیل محتوایی میکنه شده
   البته سایتمون کامل شکل نگرفته و ممکنه تحلیل های این سبکی هم توش زیاد مشاهده بشه که اگر فاز جدید سایت رو شروع کنیم اصلاحات زیادی انجام خواهیم داد.

   1. استاد رائفی پور تحلیل خوب میکنه ولی مشکل اینجاست که مخاطب بیشتر فرار میکنه تا جذب شدن. البته جو روانیرضد ایشون هم بی تاثیر نیست.
    در کل بیشتر حرفاشون درسته

   2. مگه نقد ها بررسی نمیشن اگه اهانت امیز بود منتشر نشن؟ این چه وضعشه هر کی بیاد یه اهانتی به مقدسات میکنه میره حالا چه مقدسات ما چه هر کس دیگه ای

 4. سلام و عرض ادب خدمت دوستان و خداقوت به سایت inaghd
  ضمن تشکر از ارائه نقد و رمزگشایی فیلم ها و سریال ها توسط سایت، دوست دارم در واکنش به برخی نظرات مطالبی رو بیان کنم.
  دشمنی که ازش حرف زده میشه توسط شیطان و علیه انسان انجام میشه و در حال حاضر هم شیطان بزرگ آمریکاست چرا که خود شیطان قابلیت پیاده کردن طرح ها و توطئه هاش علیه بشر رو نداره و در دوره کنونی آمریکا این وظیفه رو برعهده گرفته. اینکه گفته میشه علیه ایران هستن به خاطر اینه که مردم ایران به دنبال پیاده کردن اسلام در کشور عزیزمون هستن. اینکه برخی میگن یا انتظار دارن که تا اسلام آوردیم و حکومت اسلامی تشکیل دادیم سریعا به دستاوردهای جامعه ایمانی برسیم تصور اشتباهیه. چراکه از زمان اعلام علنی اسلام توسط پیامبر تا پیروزی کامل بر کفار و منافقین 3 گردنه طی شد و 3 غزوه بد ، احد و احزاب (خندق) پشت سر گذاشته شد. تشکیل اسلام که در بهترین حالت توسط پیامبر (ص) در صدر اسلام انجام شد نیاز به طی شدن زمان و اتفاقاتی داره تا به نتایج مدنظرش برسه، که مسیر انقلاب اسلامی ایران هم داره این فرآیند رو طی میکنه و بنا به گفته رهبر انقلاب (در دیدار دانشجویان 1395/04/12) وضع کنونی کشور ما مشابه جنگ احزاب و در واقع آخرین مرحله پیش از فتح مکه و بازگشت از مدینه به مکه هستیم. علت وضع کنونی کشور وجود برخی مسئولین منافقه همانند منافقین مدینه در دوره جنگ احزاب صدر اسلام. جای دیگری هم رهبر انقلاب ما رو به خوندن سوره های مدنی تشویق کردن چراکه بسیار راهگشا در نگاه درست به وضعیت کنونی و تحلیل وقایع و رخدادهای کنونی کشور ماست.

   1. خفشو هر نفهم رهبر بیچاره فقط فحش میخوره پولارو او روحانی میخوره که یه مشت گوساله عین خودت بهش رای دادن

    1. حسین داری درست میگی
     خدایا هر کی رو میبخشی حسن فریدون رو نبخش
     تازه تو داری چی میگی به رهبر اهانت میکنی ادم بالایی؟
     خجالت بکش

   2. شما اگر برای شناخت امام زمان عج به چهار تا فیلم بسنده کردی، و طبق استدلال های خودت اتفاقات آخر الزمان را تحلیل میکنی، انتظار بیشتری نمیشه از شما داشت، ولی اگر دوست دارید در این حوادث و اتفاقات آخر الزمان غربال نشوید و خوب و بد را جا به جا نبینید، و منجی های به اصطلاح هالیوودی را با خداوند بزرگ و بخشاینده، و امام زمام عج اشتباه نگیرید، بهترست کمی تفکر کنید و مطالعات خود در این زمینه را بیشتر کنید،با کمال احترام.

 5. سلام. به طور کلی صحبت های متناقضی شده. ببینید عزیز من اینجا یک طرف قضیه نماد شیطان و یک طرف دیگه نماد خدا هست یعنی جنگ اصلی بین پادشاهی الهی و پادشاهی شیطانی هست.

 6. سلام فک کنم سایت یه ایرادی داره متاسفانه نتونستم چیزی بخونم وقتی روی “نمایش بیشتر” کلیک میکنم نمیاره چند بار هم رفرش کردم ولی فایده نداشت در مورد علامت سه خط که گوشه بالای صفحه هست هم همینطور به هر حال سایت خوبی به نظر میاد پاینده باشید

  1. سلام صفحه رو چندبار رفرش کنید….بعد روزی نمایش بیشتر کلیک کنید تا بتونید بخونید

 7. سلام یه نکته ای برای من سوال پیش اومد که به نظرم حرفتون دو پهلو بود یک اینکه فرمودید شیپور وایت واکر ها نماد صور اسرافیل هستش و رستاخیز و رجعت مردگان و در ادامه همین مبحث گفتید چیزی که رهبر وایت واکرهارو با شیطان مطابقت میده نوزادانی هستن که قربانیش میشدن. خب اگر که این وایت واکر ها ک نماد مسلمانانه چرا باید شیطان رهبرشون باشه؟ البته که این بدیهی بود و در سینمای هالیوود مسلمان هارو نمیتونن بهتر از این نشون بدن و این از حماقت ماست که سنگ اونارو به سینه میزنیم وقتی سنگشون دقیقا داره به چشممون میخوره….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *