سریال
موضوعات داغ

نقد بررسی سریال دیپلمات (the diplomat)؛ دیپلمات یا سفیر؟

پروپاگاندا انگلیس با شعار های نژاد پرستانه...

سریال پربیننده دبورا کان با ژانر درام _هیجان انگیز در سال 2023باری دیگربعد ازفیلم ماموشب اش توانست رکورد تماشا نتفلیکس خود  را جابه جا کند و مخاطب را تهیج کند برای ادامه دار شدن سریال اش. اساسا کان توانسته استقبال سنجی مناسبی ازمخاطب را شناسایی کند. طراحی صحنه او و روایت کردن سناریو های فیلم او بی نظیربوده در چندین اثرخود که تابه حال منتشر کرده است. این امر باعث شده در بازه زمانی کوتاه بعد انتشار سریال دیپلمات دبوراکان نتفلیکس از او خواست ساخت فصل دوم دیپلمات را برای سال 2024 داشته باشد که در آخر باعث شد در نشست خبری چندماه قبل کان این درخواست کمپانی را قبول کند. اما انچه مهم است، بررسی کم و کیف سریال دیپلمات است که باید مورد واکاوی قرار گیرد. در این تحلیل به موارد اساسی و اصلی اش می پردازیم.

آنچه باعث انتقال مفاهیم دقیق در فیلم های کان می شود روایت زنجیره وار و سلسله وار از قبل اتفاق افتادن ماجرا و محوریت موضوع اصلی فیلم هایش است که در سریال دیپلمات هم از ابتدا نابسامانی ها  و اعتراضات مردم انگلیس در خیابان شهر را بعنوان یک پلاتو نشان می دهد. با این کار کد گذاری را برای مخاطب انجام می دهد که علت اتفاق پیش رو نابه سامانی و اعتراضات در انگلستان هست که دلیل آن جدایی استقلال طلبانه اسکاتلند از بریتانیا در ادامه فیلم بیان می شود. سپس از پلاتو دوم شروع به روایت زدن ناو انگلیسی در خلیج فارس سپس برای چند دقیقه شاهد تیزر شروع فیلم هستیم. سپس از منزل کیت و هال که زوج دیپلمات آمریکایی هستند در اتاق خوابشان روایت می کند که کیت به همسرش هال میگوید علاقه دارد سفیر آمریکا در کابل پایتخت افغانستان شود که در همان لحظه گوشی هال زنگ می خورد و از دفتر  کاخ سفید مقام بلند پایه ای از او می خواهد  با واسطه پیغام او رابه کیت همسرش برساند که برای توجیه سفیر شدن در انگلیس خواسته شده. در این پلاتو کیت شوکه می شود و چند لحظه ای به فکر فرو می رود که در ادامه سفر زوج دیپلمات شاهد برقراری تماس هال به واسطه کشور ثالث با وزیر امور خارجه ایران هستیم که باعث دردسر آفرینی برای همسرش که سفیر امریکا در انگلیس شده می شود. در پلاتو های بعدی خیلی دقیق و منظم روایت اتهام زدن ناو انگلیسی توسط ایران سپس روسیه به نمایش کشیده می شود در آخر سریال با رجوع و دیدار کیت با مشاور مخفی رییس جمهور انگلیس معلوم می شود زدن ناو انگلیس طبق طرح و نقشه خود انگلیس بوده تا شو آف اجتماعی ایجاد کند و مدیریت فضا ملتهب کشورش را به صورتی مرموز در دست بگیرد. در رفتار بین مردم ولی طوری وانمود می کند که فقط با  انتقام از عاملان زدن ناو آرام می گیرد.

نکنه مهم و قابل توجه دیگر در فیلم و سریال های کان  این است که او از سازه و دکور تقلبی اجتناب می کند و همیشه سعی دارد از سناریو واقعی در همان شهر استفاده کند. در سریال دیپلمات با استفاده از همین روش تصویر برداری در لندن واقع نگری در تصویر برداری را رعایت کرده.

نکته قابل تامل و همواره مهم این است کان همیشه سعی کرده فضا حقیقی و حقوقی افراد در خانواده و اجتماع را باهم پیوند دهد  تا برای اکثر افراد جامعه ی باور پذیرباشد و محتوایش اجتناب ناپذیر برای برای مخاطب جلوه کند نکته ای که کمتر نویسنده و کارگردانی به دقت به او می پردازد.

برخلاف پرو پاگاندا که بلافاصله اکانت های تویتری اپوزیسیون جمهوری اسلامی نسبت به سریال دیپلمات داشتند، منتقدان بزرگ سینما جهان سریال را بدون پارادایم دانستند و یا راجع اثر دیپلمات سکوت ممتنعانه ای اختیار کردند. که بعضا تمجید از اجرای سناریو های فیلم هیجان انگیز کان داشتند. نکته غیر قابل انکار دقت در  رعایت عدم پرادوکس مفهومی فیلمی چالشی بشدت سخت است.  ولی کان موفق شد بدون سر در گمی و تضاد سر بلند از انتقال مفهوم اش عبور کند. این امر قابل تمجید است .

تنها انتقاد وارده بر سریال که تاثیر اساسی در او نداشت ریتم تند اجرای سناریو ها و دیالوگ ها دربرخی از قسمت ها بود. ممکن است باعث کلافه شدن مخاطب در سطح بین المللی اش شود. در پایان باید منتظر سریال برای واکاوی وجه دیگرنمایش دیپلمات باشیم.

 

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

  1. عالی بیشتر از این تحلیل فکت بارون بگذارید فوق العاده هست

  2. نویسنده نقد و تحلیل این سریال خوبی که داشته چند بعدی سریال بررسی کرده و حتی بعد فضا توییتر که فضا نخبگانی داشت و کمتر نویسنده بهش میپردازد بررسی کرده واقعا ایول الله دارد

  3. بالاخره برگشتید
    نبودید یه مدت ، گفتم خدایی نکرده سایت نخوابه

      1. سلام به نظرم سعی کنید سراغ تبلیغات هم برید نه هر تبلیغاتی ولی با این حال سایتی که درآمدی نداشته باشه و نویسنده هاش هم محدودا بعد مدتی از کار میفته یا فقط می تونن یه نوع سلیقه از خوانندگان رو پوشش بدن و ندونه کرفس رو به همه بزنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *