سریال

سریال سرگذشت ندیمه؛دیدار لیبرالیسم با حکومتی دینی مسیحی!

سریال سرگذشت ندیمه یک سریال کاملاً سیاسی و ایدئولوژیک است که به نفع لیبرالیسم و علیه بنیادگرایی مسیحی و در حقیقت حکومت دینی شکل گرفته تا بتواند ضمن آنکه ریشه‌های حکومت دینی مسیحی را متزلزل کند هژمونی صهیونیسم را به صورت نمادین بیان کند!

سرگذشت ندیمه اساساً تلاشی برای هراس‌افکنی نسبت به سر کار آمدن حکومت دینی از نوع بنیادگرایی مسیحی است. با نشانه‌گذاری قوم محبوس در سرزمینی که باید از آن نجات پیدا کنند، به خوبی از کهن الگوی بنی‌اسرائیل بهره‌ برده و در انتظار منجی است.

سرگذشت ندیمه؛ این عنوان سریالی است که در سه چهار سال اخیر یکی از پرمخاطب‌ترین سریال‌های خارجی است که توسط نتفلیکس تولید و ارائه شده است.

سرگذشت ندیمه اما قبل از اینکه سریال باشد یک رمان نوشته «مارگارت اتوود» است که یک نسخه سینمایی از آن در سال 1990 ساخته شده است. ماجرای رمان با سریال تفاوت‌های جزئی دارد اما اصل داستان و ماجرا در هردوی آنها یکی است. روزگاری در آینده نه چندان دور که بنیادگرایان جناح راست آمریکا زمامداری این کشور را بر دست گرفتند و نام آن را جمهوری گیلیاد گذاشته‌اند. روزگار روزگاری است که نرخ توالد نسل در آن بسیار پایین است و انسان‌ها کمتر بچه‌دار می‌شوند.

اما جدای از قصه باید پرسید که چرا مارگارت آرتوود این رمان عجیب و غریب را نوشته است و به تعبیر دیگری چه ضرورتی احساس کرده است تا این رمان را بنویسد؟

سینما , فیلم , سریال ,

مارگارت آتوود

بدون شک فضای رمان به طور روشن علیه بنیادگرایان مسیحی است و مردم آمریکا را از روی کارآمدن و قدرت گرفتن جناح راست و مذهبی‌های آمریکا می‌ترساند. اما آیا واقعاً بنیادگرایان مسیحی و مذهبی آمریکا آنقدر ترسناک و مرتجع‌اند و از سوی دیگر لیبرال‌ها و روشنفکران آمریکایی آنقدر ملوس و مهربان و عاقل؟ نویسنده رمان با انگیزه سیاسی مشخصی این رمان را نوشته است.

واقعیت این است که زمانی که این رمان نوشته شده تغییرات مذهبی قابل توجهی در آمریکا رخ داده است و رشد نیروهای مذهبی راست و بنیادگرایان مسیحی بسیار قدرت گرفته است. جورج بوش پدر بر سر کار است هم او که خود و فرزندش از مسیحیت برای جنگ‌افروزی‌هایشان مایه می‌گذاشتند. به عنوان مثال بوش پسر نیز زمانی که در تدارک جنگ عراق بود درمصاحبه‌ای از الهامات و اشراقات مسیحی به خود گفت و مدت زمانی بعد نیز آغازگر حمله به عراق شد. باید گفت که هر وقت که رؤسای جمهور آمریکا از مسیحیت صحبت می‌کنند گویا باید منتظر یک حمله نظامی به کشوری در خاورمیانه باشیم.

و حالا نویسنده لیبرال و فمینیست «سرگذشت ندیمه» باید جامعه و آینده را از عواقب قدرت گرفتن بنیادگرایان مسیحی بترساند. به تعبیر دیگر باید گفت که فیلم و رمان زمانی مطرح شدند که چنین نگرانی‌هایی در جامعه آمریکا مطرح بود. زمان چاپ کتاب مصادف بود با کاندیداتوری «پت رابرتسون» برای ریاست جمهوری که منجر به افزایش نگرانی‌های مذهبی و سیاسی آمریکایی‌های لیبرال در مورد آینده آمریکا شد. گروه‌های مبارز، در عضوگیری و فعالیت روندی رو به رشد داشتند. در سال 1990 که فیلم اکران شد بوش منشور حقوق مدنی را که در صدد رفع قانون تبعیض نژادی در خصوص استخدام اقلیت‌ها بود وتو کرد.

تمام آنچه که مبانی فیلم و رمان است با فضای روز آمریکای آن دوران قرابت دارد. بنیادگرایی مذهبی بدون خرد و احساس. در جمهوری گیلیاد و حکومت تشکیل یافته توسط مذهبیان راست، کنترل جای آزادی عمل را گرفته است. در آنجا 99 درصد موظف به اطاعت هستند و 1 درصد دیگر موظف به از بین بردن دشمنان داخلی و خارجی. هرکس که سقط جنین کند و همجنس‌گرا باشد مجازاتی جز مرگ در انتظارش نیست.

سینما , فیلم , سریال ,

فیلم سرگذشت ندیمه زمانی اکران شد که جریانی سیاسی سعی در بی‌اهمیت تلقی کردن نگرانی‌ها درباره نابرابری‌های جامعه آمریکا داشت. اما این فیلم، می‌تواند مخاطب را به دنبال رد پای احتمالی نژادپرستی و جنسیت‌گرایی بفرستد. در نهایت مذهب بنیادگرایی مسیحی که همه را سرکوب کرده است بعید است که بتواند حتی یک نفر را جذب خود کند اما در عین حال ابزاری برای یک رژیم سیاسی است. سرگذشت ندیمه در واقع حکومت دینی را به عنوان آنچه که به ترس و نگرانی آمریکایی‌های شمالی از استیلای بنیادگرایان بر زندگی اجتماعی آمریکایی، دامن می‌زند ترسیم نموده است.

اما وجهه ایدئولوژیک دیگر سرگذشت ندیمه که بسیار زیرکانه است و شاید غیر از مخاطبین عبری و یهودی از آن مطلع نباشند، انتخاب واژه گیلید ( جلید ) است. گیلاد، گیلعاد یا جلید در واقع منطقه‌ای است در فلسطین باستانی که در آن قبایل بنی‌اسرائیل از فرزندان جاد که هفتمین فرزند یعقوب است زندگی می‌کردند. منطقه‌ای که بنی‌اسرائیل بعد از خروج خود از مصر به آنجا می‌روند. عنوان جمهوری گلید نیز برگرفته از همین نام است.  مردم محبوس در گیلید در رمان و سریال بسیار به بنی‌اسرائیل که توسط فرعونیان محبوس شده‌اند نزدیک است که اتفاقاً در انتظار موعودی هستند که آنان را از سرزمین قبطیان نجات دهد و به سرزمین موعود برساند. سرزمین موعود آنان البته همان خاکی است که در آن زندگی می‌کنند منتها بدون زمامداران بنیادگرا. بنابراین مفهوم نجات و خروج کاملاً در رمان و سریال مفهوم‌پذیر است.

سینما , فیلم , سریال ,

بنابراین سریال سرگذشت ندیمه یک سریال کاملاً سیاسی و ایدئولوژیک است که به نفع لیبرالیسم و علیه بنیادگرایی مسیحی و در حقیقت حکومت دینی شکل گرفته تا بتواند ضمن آنکه ریشه‌های حکومت دینی مسیحی را متزلزل کند هژمونی صهیونیسم را به صورت نمادین بیان کند.

منبع
محمدباقر صنیعی منش

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. و همچنان کسانی هستند( و کم هم نیستند) که فکر می کنند تمام این آثار اعم از سینمایی و مکتوب تنها برای سرگرم کردن مردم و به جیب زدن چندرغاز پول سیاه است.

 2. سلام.
  کهن الگو به کار برید .
  یه سوال شما خط و مشی دکتر عباسی رو در جهت گیری انتقادی و تبینی و تحلیل رسانه امروز رو در کار دارید .
  و خیلی خوب مشد تبیین نگاه انقلاب و طرح ریزی الگو واره انقلاب اسلامی رو همیشه ارائه بدید مثل شهید صدر در فلسفه ما امامین انقلاب مثل سیر مطالعاتی اقا مصباح و طرح ولایت تفاسیر ایات جهاد کبیر و… و دیگران و نگاه های بازل غرب رو در هر علمی مخصوصا مکاتب و نحله ها مختلفی فلسفی نمونه فلسفه اخلاق فلسفه هنر و…
  و در ضمن بشدت اهل مطالعه هستم و مخصوصا فیلم و سریال و بازیها را نیز به شکل مطالعه ولی بصورت رمز کشاشی دو قرائت و دو گفتمان به متن و زیر متن و فرا متن توجه میکنم مخصوصا به کهن الگوها و رویای امریکایی که فلسفه متریال دیالکتیک مارکس رو پذیرفته بقولی فلسمه علمی و زیربنای مادی و از خود بیگانگی انسان مدرن و انسان سنتی که گسس و گپ سکولار رو در اندیشه قرون وسطا تا عصر زایش میبینیم و غنچه های ان در عصر روشنگری وانقلاب صنعتی و ایندیویژوالیسم و … ان را عصر حاضر عصر دیجیتال و اتمام ان در انقلاب چهارم هوش مصنوعی مشهود است ، و در دل ان پوزیتیویسم اصالت پیدا میکند تا متافیزیک واصالت منفعت و اصالتهای دیگه هدف رسانه ها انها غفلت زدایی است حیا زدایی قبح شکنی و … جنگ است به شکل جنگ روایتها …
  بنده سخت افزار و نرم افرار هم اشنایی دارم .
  و مشتاق همکاری با شما هستم در زمان نیاز .

  1. سلام علیکم
   ما نیز مشتاق همکاری هستیم. لطفا به آیدی ایتای عبداللهی در بخش تماس با ما پیام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *