مقالات و مطلب مفید

نیم نگاهی به مبحث اسلام ستیزی در انیمه های ژاپنی

تنگ نظری چشم تنگ ها به اسلام

در رابطه با اسلام ستیزی در انیمه معمولاً تصویری که از کشورهای جهان در ذهن و خاطر تک تک افراد شکل می گیرد، حاصل پرداخت ویژه رسانه ای به بخشی خاص از شرایط بومی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، سیاسی، جغرافیایی و… آن کشور است.
به عنوان مثال، اکثر مردم دنیا، تبت را با معابدش می شناسند و یا نام کشوری مانند عربستان با نفت و صحرا اجین شده است. هندوستان کشور رقص و فیل لقب گرفته و ژاپن مهد تکنولوژی دنیا محسوب می‌شود.اما باید توجه داشت که اینگونه تصویرسازی رسانه ای با وجود مزایای قابل توجه برای کشور مذکور، ممکن است آسیب هایی را نیز برای جامعه جهانی به همراه داشته باشد و موجب شود تا بخش مهمی از واقعیت وجودی کشورها همواره نادیده گرفته شود و در سایه این موضوع، شاهد ظهور و بروز تصویری جدید و غیر قابل تصور از ملت ها باشیم.
مثلاً همواره نفت باعث شده تا چهره تروریستی کشوری مثل عربستان ‌سعودی نادیده گرفته شود و یا بزرگنمایی بعد تکنولوژی، چهره پر از فساد و اسلام ستیز ژاپن را تحت شعاع قرار داده و توجه کمتری به این بعد از واقعیت وجودی این کشور می شود. به همین دلیل، برای داشتن درک صحیح از واقعیت وجودی یک کشور، لازم است تا نگاهی دقیق و موشکافانه به تولیدات رسانه‌ای-فرهنگی آن ها داشته باشیم.
بدون شک یکی از مهمترین محصولات رسانه‌ای-فرهنگی تولیدی کشور ژاپن، انیمه (Anime) است. معمولاً انیمه ها دارای مضامین مختلفی از فرهنگ گرفته تا سیاست، داستان های اجتماعی، عشقی، خیالی، تاریخی و… هستند و به علت نوع نگاه خاص و جذابیت های بصری موجود در آن ها طرفداران بی شماری را در سراسر دنیا به سمت خود جلب کرده اند. همین امر، موجب شده تا این محصول فرهنگی به بستری مناسب برای بیان دیدگاه های مختلف سیاسی و مذهبی هم تبدیل شود که در این بین، گهگاه کفه اسلام ستیزی بسیار پر رنگ و لعاب تر از سایر مضامین موجود در آن است.
برای درک بهتر این موضوع، لازم است تا نگاهی دقیق تر به برخی از انیمه هایی که در آن ها با زیرکی تمام اقدام به ارائه چهره ای خشن و زشت از اسلام نموده اند، داشته باشیم.
یکی از مهمترین انیمه های تولید شده در سال های اخیر، Magi است که در دو فصل The Labyrinth of Magic و The Kingdom of Magic تولید شده است. در این انیمه که داستان های آن اقتباسی آزاد از داستان های هزار و یک شب است، به وضوح چهره ای مخدوش و خشن از مسلمانان و به طور خاص شیعیان ارائه می دهد.
در ادامه، توجه شما را به بخش هایی از این شیطنت ها جلب می کنم (این بخش ها در مقاله تحلیل انیمه Magi ذکر شده اند.)

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

آل ثامن (Al-Thamen)
خلق گروهی شرور به نام آل ثامن را می توان از شیطنت های بزرگ خالق این اثر دانست. در مورد این گروه در انیمه اینطور توضیح داده می شود که:
“ما آل ثامن، وظیفه داریم تا تاریکی را در این دنیا گسترش دهیم. ما، اجتماع ملت واقعی، خلق شده به وسیله پدرمان هستیم. این است دستور کار آل ثامن.”
آل ثامن، یک انجمن سری است که هدفی جز به آشوب کشیدن جهان ندارد. آن ها قصد دارند تا با تغییر مسیر سرنوشت که روخ آن را مشخص می کند، جهانی را که تجسم جادوی سلیمان برای نجات بشریت است، تباه کرده و زمینه حکومت خود و پدرشان، نیروی ظلمت و تاریکی را بر جهان فراهم نمایند.
آن ها با کمک یکی از ماگی هایی که به تاریکی روی آورده، اهداف خود را در دنیا پیش می برند. در اقدامی مهم، به حکومت مستعصم پایان داده و ماتال موگامت که همسوی فکری با آن ها بود را به حکومت رساندند. موگامتی که در انتها زمینه ساز ظهور نیروی خالص ظلمت و تاریکی را فراهم آورد، اما در نهایت با فداکاری و اتحاد همه پادشاهان این امر تحقق نیافت و آل ثامن موقتاً شکست خورد.
در حال حاضر، نماینده آل ثامن در زمین، ملکه امپراطوری کو، کوئن رن است که در راستای تحقق اهداف این گروه تلاش می کند.
اعضای اصلی این گروه، در زمان حکومت سلیمان در آلما طوران حضور داشتند که با دسیسه ای اقدام به شورش علیه وی نموده و با کمک جادو، نیروی خالص ظلمت و تاریکی را وارد آلما طوران کرده و آن را به کل نابود کردند. پس از آن، انسان ها و ساکنان آلما طوران دچار درماندگی و پراکندگی شدند که با تدبیر سلیمان و خلق دنیای کنونی از این وضع رهایی یافتند.
چندی بعد، یکی از ماگی ها به نام جودار اقدام به جمع آوری هشت تن از جادوگران اصلی رقم زننده این فاجعه نمود و با تشکیل انجمنی با نماد ستاره هشت پر، آل ثامن را به وجود آورد. هدف اصلی این گروه، مقاومت در برابر مقوله ای با عنوان “تصمیم از پیش تعیین شده” بیان شده که برای دستیابی به این مهم، ابتدا باید همه دنیا در تاریکی و نافرمانی از سرنوشت روخ قرار بگیرد و سپس با فراخوانی تاریکی مطلق، سیستم جدید در دنیا بنا نهاده شود. سیستمی که به آن آزادی و رهایی از بند جبر گفته می شود.
آن ها خالق روخ سیاه، ظروف مقدس تاریک و جن های سیاه هستند.
در مورد اینکه چرا از نام آل ثامن در این انیمه استفاده شده، دلیل محکم و ثبت شده ای در دست نیست، اما نکته جالبی که در این باب می توان به آن اشاره نمود، ارتباط عدد 1001 (1001 شب) با ثامن است! اگر با حروف ابجد آشنایی داشته باشید، خواهید دید که ابجد نام رضا (به عنوان هشتمین امام شیعیان که به ثامن الائمه و ثامن الحجج معروف است) عدد 1001 است.
این در حالی است که نام اصلی این کتاب سابقاً “هزار افسانه” بوده و بعدها در دوره قاجار نام آن به 1001 شب تغییر پیدا کرده است. پوشش اعضای آل ثامن هم شبیه به آنچه شیعیان به عنوان پوشش ائمه در نظر می گیرند، انتخاب شده است. قرابت ثامن و مستعصم عباسی و مخفی بودن این گروه (نمادی از انجمن مخفی شیعیان در زمان حکومت های ضد شیعه) هم دلیل دیگری بر این موضوع است.

توهین به اسامی مقدس شیعه
در این انیمه (و داستان های هزار و یک شب) اسامی زیادی از شیعیان دیده می شوند. اتفاقی که ماهیت ضد شیعی داستان های هزار و یک شب را بیشتر بر ملا می کند و این سوال را در ذهن ایجاد می کند که چرا در این داستان ها هیچ نامی از اسامی معروف سایر فرق اسلامی وجود ندارد؟ و همه نام ها از شیعیان هستند؟
چرا اسامی شیعه به کار رفته، همگی در جایگاه های نازل و دون قرار دارند و همگی توهین آمیز هستند.
به مثال های زیر توجه کنید:
1- علی بابا: لقبی که بچه های یتیم به دلیل رفتارها و رسیدگی های حضرت علی (ع) به ایشان داده بودند. توجه داشته باشید که “بابا” اسم نیست و یک لقب است، اما در اثر مرور زمان این نام و لقب به صورت یک نام واحد در میان مردم جا افتاده است! در این سریال، علی بابا شاهزاده ای ساکن محله های فقیرنشین معرفی می شود. او برای کمک به فقرا شب ها با لباس مبدل اقدام به دزدی از ثروتمندان کرده! و اموال مسروقه را میان فقرا تقسیم می کند.
2- علاءالدین: در فرهنگ لغت در مورد معنای این نام می خوانیم: موجب بلندی آیین و کیش. حالا این سوال مطرح است که علاءالدین کیست که موجب بلندی آیین و دین شده است؟ با توجه به ماهیت ضد اسلامی این داستان به نظر می رسد که این نام اشاره ای غیر مستقیم به حضرت رسول (ص) داشته باشد. اوست که علاء دین است و موجب فخر و بلندای دین شده است. اوست که مدام در کنار علی باباست و او را حمایت می کند و در نهایت او را به عنوان پادشاه برمی گزیند!
3- کاظم: سر دسته دزدان جوانمرد که با کمک علی بابا به فقرا کمک می کند. او سودای حکومت و پادشاهی در سر دارد و در انتها مشخص می شود که همه شعارهای آزادیخواهانه وی دروغی بیش نبوده و تنها به دنبال حکومت است.
4- زینب: دختری از محله های پایین که همدست علی بابا و کاظم است. او صاحب جادویی عجیب به نام مه بنفش است که موجب ایجاد توهم در افراد می شود.
5- حسن: دیگر عضو گروه مه که با کمک جادوی ویرانگر خود همه دیوارها را تخریب کرده و زمینه را برای غارت اموال اشراف فراهم می کند.
6- فاطمه: مردی با گرایشات زنانه! برده فروشی سادیستیک که به زبان حیوانات تسلط دارد و بر آن ها فرمان می راند (معلوم نیست چرا این نام برای یک مرد استفاده شده است!)
7- جعفر: وزیر ایرانی سندباد که به قدرت جادو مجهز است. او به همراه سندباد موقتاً به گروه مه ملحق می شود و علیه حکومت پادشاهی احمد مبارزه می کند.
8- احمد: پادشاه بی لیاقت بالباد که موجب نابودی کشور و تسلیم آن به امپراطوری کو می شود.

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

دومین انیمه معروفی که در آن به مقدسات مسلمانان توهین شده، Noragami نام دارد. در فصل دوم این انیمه که روایتگر ماجرای خدایی بی دست و پا و غیر معروف است!! در زمان درگیری شخصیت های اصلی (خدایان) با هیولاها، در پس زمینه موسیقی بسیار تندی پخش می شود که با دقت در آن می توان به راحتی صدای اذان را تشخیص داد!!! این در حالی است که طبق فتوای صریح مراجع عزام، ترکیب اذان با آلات موسیقی حرام است و نباید چنین کاری انجام داد.

نیم نگاهی به مبحث اسلام ستیزی در انیمه های ژاپنی ای نقد
نیم نگاهی به مبحث اسلام ستیزی در انیمه های ژاپنی ای نقد

شاید این موضوع در ذهن شما شکل گرفته باشد که: ژاپنی ها که از اسلام و ملزومات آن بی خبرند و از حرام بودن چنین عملی اطلاعی ندارند و سهواً به سمت این کار سوق پیدا کرده اند. این موسیقی را می توانید در اینجا گوش کنید.
در پاسخ باید گفت:

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

چرا Taku Iwasaki یک آهنگساز ژاپنی بودایی مسلک باید برای صحنه های نبرد هیولاها با خدایان از صوت اذان استفاده کند؟ اگر او با این صوت آشنایی نداشته، پس چطور از آن برای ساخت موسیقی استفاده کرده است؟ چرا سهواً به سراغ نواهای آیینی یهود نرفته و آن ها را به موسیقی تبدیل نکرده است؟

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

موضوع، زمانی مشکوک تر می شود که آهنگساز این انیمه، تاکو ایوازاکی (Taku Iwasaki) در پی اعتراض مسلمانان به اقدام وی، رسماً اعلام نمود که حاضر به عذرخواهی و یا تغییر آن قطعه موسیقی نیست و از انجام این کار رضایت کامل را دارد!!

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

اما تولید این دو انیمه، پایان اسلام ستیزی ژاپنی ها نیست و مثال های دیگری نیز وجود دارند. مثلاً در انیمه محبوب JoJo’s Bizarre Adventure: Stardust Crusaders Egypt Arc شخصیت منفی و شرور داستان را در یکی از سکانس ها مشغول خواندن قرآن نشان می دهد! این در حالی است که در کتاب مانگای این انیمه، در همین پلان، این شخصیت کتاب دیگری را مطالعه می کند. .

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

البته پس از عرضه این انیمه و اعتراض شدید مسلمانان به این توهین آشکار، کارگردان اثر، ضمن عذرخواهی، در نسخه اصلاح شده با حذف قرآن، به جنجال های ایجاد شده خاتمه داد. حال سوال این است که آیا این کارگردان هم سهواً و از روی اتفاق کتاب قرآن را جایگزین کتاب درون مانگا کرده بود؟

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

انیمه های Neon Genesis Evangelion، Chrono Crusade، Cowboy Bebop، Outlaw Star، Full Metal Panic، Mobile Suit Gundam 00، Sailor Moon، Noir، GoShogun: The Time Étranger، One Piece نمونه هایی از اسلام ستیزی در انیمه و شیطنت و توهین انها به اسلام هستند.

البته بدون شک این لیست تمام انیمه های توهین آمیز به اسلام را شامل نمی شود و با کمی تحقیق می توان آن را بلندتر و کامل تر نمود.
موضوع توهین به اسلام در تولیدات رسانه ای-فرهنگی کشور ژاپن، موضوع جدیدی نیست و سابقه ای طولانی دارد و با کمی تحقیق در مورد بازی های رایانه ای، فیلم ها و سریال های تولید شده در این کشور هم می توان نمونه های مشابه زیادی را یافت.

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

اینکه چرا کشوری مثل ژاپن تا این حد معاند اسلام است و با آن سر ستیز دارد، خود موضوع دیگری است که باید به صورت مجزا به ریشه های آن پرداخته شود. اما نکته ای که در این بین کاملاً واضح و آشکار است، ناپاک بودن فضای رسانه ای وارداتی به داخل کشور است که باید با آگاهی دادن به مخاطب داخلی برای درک و دقت لازم در مفاهیم موجود در آن ها، خطرات احتمالی موجود در این محصولات را به حداقل کاهش داد.

منبع
vgpostmortem
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫11 نظرها

 1. سلام, مقاله جالبی بود. خسته نباشید
  لطفا مقاله ای درباره علت عناد ژاپنی ها با اسلام بنگارید!

 2. وان پیس؟
  آخه به وان پیس بدبخت چیکار دارید. شاید طرف خودشون می کشوند حرامه؟

 3. شما درست میگید . اما !!
  اما … در قسمت انتخاب اسامی شیعه در انمیشن ها
  تمامی نام ها از نام های بسیار پر کاربرد و معروف در میان خاورمیانه است
  تعجب نداره از اسم جعغر , احمد , کاظم استفاده کردند !!
  همین حالاش هم در در واقعیت میلیون ها نفر از این اسم ها دارند
  نمونه تاریخی : احمد شاه قاجار مگر پادشاه بی لیاقت که موجب آشفتگی کشور نشد
  از اینکه سعی کردید اسم علاءالدین به رسول و دین اسلام ربط بدید جای تعجب داره بخدا ؟!

 4. من مخالفم با حرفاتون با کمال احترام به اعتقاداتتون ولی توی انیمه نوراگامی وقتی صدا اذان پخش میشه وقتی هست که یه خدا به جنگ شیطان میره و پیروز میشه و روی خوبی نشان داده میشه و واقعا اون صحنش زیباست …کاش بجای این همه نگاه منفی به روی خوبش نگاه کنیم که انقدر همه چیزو با چشم دشمن نبینیم

  1. کاملا موافقم، چون خودم این سکانس رو چندبار دیدم ولی اصلا جنبه منفی توش نبود

 5. چرا چرت و پرت میگین.من نوراگامی و پنج بار دیدم یک بارم بعد خوندن این چرت و پرتا دیدم.تو موسیقیش همچین چیزی نیست تابلوعه دست کاری شدس.دیگه هیچی پیدا نکردین گیر بدین دیگه چرا صحنه سازی می کنید مگه بیکارید خدایی.بدبختیه ما رو باش.حالا یه انیمه هم که می بینیم می خوان حرام نشونش بدن

 6. با سلام
  دوستان بنظر من شما تو این زمینه مقاله ننویسید از این به بعد چون علاوه بر اینکه کمکی نمیکنید دید مردم نسبت به دین رو هم بد میکنید یکم از توهم بیاید بیرون لطفا . من خودم آدم معتقدی هستم و به عنوان یه برادر ازتون میخوام به نوشتن اینجور مقاله ها پایان بدید.
  علاوه بر اینها منطقی که شما ازش استفاده میکنید از ریشه مشکل داره ، اصلا قبول که این انیمه ها متضاد اسلام و تشیع و با هدف تولید شدن (که این هم توهمی بیش نیست) اما قطعا وجود چنتا انیمه با این شرایط باعث نمیشه بتونید اینجوری نتیجه گیری کنید که همه انیمه های ژاپنی با این قصد ساخته میشن و میخوان دین مردمو فلان کنن و … حالا چنتا انیمه این ریختی هم داریم که چی ! مثلا چرا تو صنعت فیلم سازی نمیگید همه فیلما از دم بدن و میخوان مردمو بدبین کنن به دین. خب بعله دوتا فیلم خوب داریم دوتا هم بد هزار تا هم فیلم که اصلا به این چرندیات فکر نمیکنن که بخوان بیان هزینه کنن که به اعتقادات منو شما آسیب بزنن.
  مطمعن باشید پشت اون انیمه ایی هم که ساخته شده یه مانگاکا و نویسنده بدبختیه که صرفا میخواد انیمش قشنگ باشه و موفق باشه و حتی یه اپسیلونم به این داستانا فکر نمیکنه. توهم توطعه تا چه حدی آخه xD . ولی اشکال نداره شما اگه دوست داری بیا بگو تو فلان انیمه یه همچین چرتی بود ( و بدونید مردم کوچک ترین ارزشی برای اینجور مطالب قاعل نیستن ) ولی اینکه بیاید رو تیتر مقاله میزنید (“نیم نگاهی به مبحث اسلام ستیزی در انیمه های ژاپنی”) ینی اینکه مشکلتون یه جای دیگس و هدفتون از روی دلسوزی نیست .
  امیدوارم کمتر تو این مباحث بی فایده وقت بزارید و بیشتر روی نکات اساسی تمرکز کنید.
  با تشکر

 7. واقعیت رو بگم،خیلی جاها راست گفتید و خیلی جاها فقط اشتباه کردید.به عنوان فردی معتقد باید بگم قبول دارم که بعضی جاها از این قبیل چیزا بوده.اینکه همه نقش های منفی مورد اول اینطوری باشه جای بحث داره ولی نوراگامی که من اینطور فکر نمی کنم.طرف یه ژاپنی بی شعور بوده،بی شعور هم تو دنیا کم نیست به کفششم نبوده اذان برای خودش مقدس نیست برای ما هست ولی فکر نمی کنم قصدش توهین بوده باشه.در مود باقی موارد هم باید بگم که تا توضیح درست و حسابی ندید فقط داریدکار بیخود انجام می دید.اگه اینطوری میخواستین بیارین باید یکم کلی تر توضیح می دادین تا فقط اسم بیارین.تازه اسم انیمه های مشهور رو هم آوردین.یه توضیح می دادین شاید قابل قبول میشد.به هرحال توی اصل چیزی که گفتید تفاوتی اینجاد نمیکنه.تا حد زیادی درست میگید ولی کلا روشتون غلطه.

 8. آقا چشم تنگ اولا خودتونید
  دوم اینکه من سه بار انیمه نوراگامی رو دیدم هیچ جیزی که اسلام رو زیر سوال ببره نداشت
  سوم اینکه به جرعت میتونم بگم هیچ کدوم از این انیمه هایی که اسم بردید ضد اسلام نیست و کسی که این مقاله رو نوشته بی سوادی بیش نبوده

  1. به نظرم حق با شماست حتمن این ها میخوان دین ما رو مسخره کنند من حتی تو یه مقاله خوندم که اسرائیل ها به کره ای ها پول میدن تا اینا توی فیلماشون مثلن جومونگ مثلن کلاه که میسازن روش علامت اسرائیل باشه خیلی ممنونم از مقاله تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید