بازی

بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)

ابزاری برای کنترل اجتماعی و ایجاد توهم سراسر بینی

آی نقد بررسی و تحلیل بازی های روز دنیا
آی نقد بررسی و تحلیل بازی های روز دنیا

این بازی بر اساس نمایش هایی که پیش از عرضه داشت، توانست جوایز بسیار زیادی را از نمایشگاه‌های معتبر به ویژه «ای ۳» ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ دریافت کند و همچنین به علت داشتن گرافیک و گیم پلی قابل توجه‌اش نظرات مخاطبان و منتقدان زیادی را به خود جلب نمود. در نتیجه، همگی انتظار ارائه یک بازی بسیار خوب را داشتند که این امر تا اندازه‌ای محقق گشت و این بازی از سایت‌ها و مجلات معتبر صنعت گیم نمرات خوبی را دریافت کرد. همینطور میزان فروش بالای این بازی نیز درخور توجه بود تا جایی که رکورد بیشترین میزان فروش در نخستین روز عرضه بازی‌های شرکت یوبی سافت را شکست و تا هفته اول عرضه، بیش از ۴ میلیون نسخه را به فروش رسانید. این میزان فروش بالا موجب سودآوری کلانی برای این کمپانی شد و همین قضیه باعث شد تا آن‌ها به فکر تبدیل کردن این عنوان به یک «فرنچایز۳» (سری بازی) باشند.

هنگامی که در دنیای گیم صحبت از چنین سبکی (اکشن – ماجراجویی جهان باز ) به میان می آید، به ویژه بازی‌هایی که داستانشان در جهانی امروزی روایت می‌شود همه به یاد سری بازی «جی‌تی‌ای۴»  می‌افتند، عنوانی که امروزه به دلیل پیشرو بودن در این سبک به عنوان یک استاندارد شناخته می شود و برای سنجش کیفیت بازیی در این سبک، بازی‌باز ها و یا همان گیمرها بین بازی جدید و سری «جی‌تی‌ای» شروع به مقایسه‌های مختلف می کنند. از نکاتی که در چنین سبکی از بازی‌ها به چشم می‌خورد، ارائه آزادی عمل بالا به مخاطب است، این آزادی عمل به بازیکن این توانایی را می‌دهد تا بعضی از کارهایی که در دنیای واقعی قادر به انجام آن‌ها نیست و یا از انجام آن‌ها امتناع می‌ورزد را در بازی انجام دهد، البته منظور، بیشتر اعمال مجرمانه است! کارهایی نظیر دزدی، آسیب رساندن به افراد عادی و یا حتی کشتن آنان، مبارزه با پلیس و ارتش، نفوذ به سیستم‌های امنیتی و مسائلی دیگر، همگی از جمله اعمال غیر قانونی است که بازیکنان در این نوع بازی‌ها قادر به انجام آن‌ها هستند. بازی «واچ داگز» هم از این قضیه مستثنی نیست، اگرچه به اندازه«جی‌تی‌ای» در آن آزادی عمل وجود ندارد و بسیاری از اعمال را نمی‌توان انجام داد اما از طرفی این بازی تازگی داشته و ساعت‌ها باعث سرگرمی می‌شود، خصیصه‌ای که این تازگی را ایجاد کرده و باعث سرگرمی می‌شود چیزی نیست جز توانایی هک همه چیز با غلظت بالا.

بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)
بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)

در این بازی، بازیکن کنترل فردی ایرلندی-امریکایی شورشی به نام «ایدن پیرس۵» را به دست می‌گیرد. او هکری حرفه‌ای است که علاوه بر داشتن هوش و ذکاوت بالا،  مبارزی توانمند نیز هست و توانایی نبرد با انواع جنگ افزار را دارد، حتی در خود بازی به این نکته اشاره می‌شود که وی مبارزی است با فکر و مشت. او فردی ۳۹ ساله است که در کودکی به همراه مادر و خواهرش از ایرلند به امریکا مهاجرت کرده و از ابتدا خود را مرد خانواده و مسئول حمایت از آنان می‌دانسته، در نتیجه هیچ چیزی را از خانواده خویش دریغ نمی‌کرده است.

بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)
بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)

بازی روایتگر داستان شهر شیکاگو۶ است که در منجلابی از فساد گرفتار شده است. این شهر توسط برنامه رایانه‌ایی تحت عنوان سیستم عامل مرکزی «سی‌تی اُ اس۷» کنترل می‌شود. این برنامه کنترل تمامی سیستم‌های برق، آب، گاز، تلفن، دوربین‌های مدار بسته (که در سطح شهر بسیارند) سیستم کنترل ترافیک و غیره را در اختیار دارد. همچنین این برنامه اطلاعات شخصی شهروندان را در سرورهای بزرگ مراکز کنترل  نگهداری می‌کند. این سیستم عامل از لحاظ امنیتی مشکلاتی دارد که باعث می‌شود تا هکر‌ها بتوانند به داخل آن نفوذ کنند و کنترل آن را به دست بگیرند، هرچند که تعداد این افراد محدود است اما ایدن یکی از آنها است.

داستان بازی از آنجا آغاز می‌شود که در اکتبر سال ۲۰۱۲، ایدن پیرس و همدستش «دمین برنکس۸» در تلاش هستند تا از راه هک کردن سیستم بانک الکترونیکی در همایشی واقع در «هتل مرلات۹» پول زیادی به دست بیاورند. ایدن خود در هتل حاضر شده  و با دمین که در قرارگاهش مشغول کار با رایانه است، از راه دور ارتباط برقرار می‌کند. ایدن سیستم را هک کرده و در حال انجام پروسه انتقال  پول‌ها (بوسیله تلفن همراه) است که در این هنگام  متوجه می‌شوند فرد دیگری درصدد این است که آنها را هک کند. دمین تلاش می‌کند تا هکر دیگر را پیدا کرده و او را متوقف سازد ولی شرایط به سرعت بحرانی می شود، با این حال دمین پافشاری می‌کند تا ایدن را به ادامه عملیات مجبور کند اما ایدن از این کار سر باز می‌زند، تماسش با دمین قطع می‌شود و از انجام عملیات صرف نظرکرده و فرار می‌کند.

پس از این، سکانسی نشان داده می‌شود که در آن ایدن در حال رانندگی به همراه ۲ خواهرزاده‌اش است که دو موتور سوار آنها را تعقیب کرده و یکی از آنها لاستیک خودرو را مورد اصابت گلوله قرار می‌دهد، خودرو از جاده منحرف شده و چپ می‌کند که همین امر باعث می‌شود تا خواهرزاده کوچک ایدن یعنی لینا به اغما رفته و پس از مدتی جان دهد.

فردی که به خودرو تیر اندازی کرده بود، «موریس وگا۱۰» نام داشت که یازده ماه پس از حادثه تصادف، ایدن موفق می‌شود تا او را در یک استادیوم پیدا کند. ایدن او را مورد ضرب و شتم قرار می دهد و از او می خواهد تا نام رئیس خود را فاش کند ولی بازجویی نتیجه نمی‌دهد، ایدن او را رها کرده و به دست همکارش «جوردی چن۱۱» می‌سپارد. او مزدوری است که ایدن او را استخدام کرده تا عاملان قتل را شناسایی کند. چن که  با همدستان موریس وگا در استادیوم درگیر شده بود به ایدن هشدار می‌دهد که در دردسر خواهند افتاد. در نتیجه  با پلیس تماس گرفته و صحنه‌سازی می کند که  در استادیوم میان گروه‌های مافیایی درگیری پیش آمده و در نتیجه پلیس را گمراه می‌کند تا پی به آدم ربایی نبرد (ربودن موریس وگا). پس از این که به لطف یک هکر ناشناس برق استادیوم قطع می‌شود، ایدن به صورت مخفیانه از آنجا خارج می‌شود.

بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)
بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)

پس از این اتفاقات، ایدن در روز تولد خواهرزاده‌ دیگرش (جکسون) به خانه خواهرش می‌رود که متوجه می‌شود فردی با خواهرش تماس گرفته و او و پسرش را تهدید می‌کند (ایدن تلفن خواهرش را هک می‌کند). ایدن که به خاطر اتفاقی که برای خواهرزاده کوچکش افتاده بود و هنوز احساس عذاب وجدان زیادی می‌کند، نگران شده و درهای خانه را قفل می‌کند. خواهرش (نیکول۱۲) او را سرزنش کرده و می‌گوید که ایدن نمی‌تواند همه چیز را درست کند و از او می‌خواهد تا از خانه آنها بیرون برود. پس از اینکه ایدن از آنجا خارج می‌شود، شماره تلفن همراه فرد مزاحم را ردیابی کرده و به دنبال آن می‌رود که خواهرش با او تماس گرفته و عذرخواهی می‌کند. در طی این جستجو، هکر۱۳ ناشناسی به ایدن کمک می‌کند که با نام «بد بوی ۱۷»۱۴ شناخته می‌شود. او از ایدن می‌خواهد تا همدیگر را ببینند. در حین ملاقات مشخص می شود که این هکر در حقیقت دختری به نام «کلرا لیل۱۵» است. او هکری مزدور بوده که در گذشته از فردی ناشناس دستور داشته تا ایدن و دمین را ردیابی کند، اما پس از کشته شدن خواهرزاده ایدن او متاثر شده (ایدن از این موضوع آگاهی ندارد) و به کمک ایدن می‌آید تا عاملان قتل را به سزای خود برسانند. کمی بعد او منبع اصلی تماس‌های مزاحم را در یک مجتمع مسکونی ردیابی می‌کند و از این طریق، ایدن متوجه می‌شود که همکار قدیمی‌اش یعنی «دمین برنکس۱۶» کسی است که دستور مزاحمت برای خواهرش را داده است، دمین که می فهمد ردیابی شده از ایدن می‌خواهد که همدیگر را ببینند. دمین از ایدن می‌خواهد تا هکر دیگری که در عملیات دستبرد هتل مرلات دست داشته را پیدا کند اما ایدن که از گذشته پشیمان است و تنها به دنبال انتقام قتل خواهرزاده‌اش است از این کار امتناع می‌کند و همین باعث می‌شود تا دمین خواهر ایدن را گروگان گرفته و ایدن را مجبور به انجام این کار کند.

پس از این اتفاقات، ماجرای بازی وارد فاز تازه‌ای می‌شود و ایدن ماموریت‌های مختلفی را در جهت داستان اصلی و یا حاشیه آن انجام می‌دهد.

بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)
بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)

المانی که نقش اصلی را در داستان بازی ایفا می‌کند «کلاب جنوبی شیکاگو۱۷» است که معمولا در بازی به اختصار «کلاب» نامیده می‌شود. در واقع این باشگاه بزرگترین سندیکای جرم و جنایت در شهر شیکاگو است که داستانی قدیمی دارد و موضوع آن از دهه ۳۰ میلادی سرچشمه می‌گیرد، زمانی که شهر به دست دو گروه مافیایی ایتالیایی و ایرلندی اداره می‌شده است. رئیس این باشگاه پیرمردی به نام «درموت کویین۱۸» است که عامل بسیاری از جنایات شهر است آدم ربایی، اختلاس و اخاذی تنها بخشی از این جرایم است، اما مهمترین این جرایم که در بازی بدان پرداخته می‌شود، فروش زنان جوان به عنوان کالای جنسی است که طی حراجی سالیانه آنان را به فروش می‌گذارد.

اما موضوع اصلی این است که او با کشیدن نقشه‌ای برای باج‌گیری از شهردار، ویدیویی را در هتل مرلات ضبط می‌کند که طی آن شهردار زنی به نام «رز واشنگتون۱۹» (که خود پیشینه‌ای مهمی در ارتباط با سیستم عامل مرکزی شهر دارد) را به قتل می‌رساند و بدین وسیله شهردار را مجبور می‌کند تا از او پیروی کند و او را تبدیل به مهره خود کند. در نتیجه، کویین کنترل شهر و سیستم عامل را به عهده گرفته و به جنایات خود می‌افزاید، به طوری که با دستکاری در سیستم عامل مرکزی باعث می‌شود که شهردار دوباره در انتخابات پیروز شود تا به اهداف شوم خود دست یابد، در حقیقت او شخصیت منفی اصلی داستان است.

شخصیت منفی دیگر، فردی به نام «ایراک۲۰» یا همان عراق است. در واقع او همان هکر ناشناسی بود که در عملیات دستبرد هتل مرلات دست داشت. او مرد سیاهپوست جوانی است که در عراق برای ارتش آمریکا جنگیده و هم اکنون سردسته گروه خلافکاران «بلک وایسرویس۲۱» است. او باعث می شود تا این گروه از یک باند کوچک خلافکار به گروهی بسیار قدرتمند تبدیل شود تا جایی که سربازان حرفه‌ای تربیت می‌کند که به تجهیزات نظامی پیشرفته دسترسی دارند. او کنترل بخش‌های فقیرنشین شهر را بر عهده دارد و مقرش در مجتمعی متروکه است که سروری بزرگ در آن قرار دارد که اطلاعات شهروندان در آن نگهداری می‌شود. او با کویین دست به معامله می‌زند تا  هر دو گروه را با هم متحد کند.

سرور عراق از امنیت بالایی برخوردار است که ایدن و کلرا به تنهایی توانایی رمزگشایی آن را ندارند. در نتیجه کلرا به ایدن می‌گوید، تنها فردی که توانایی این کار را دارد، «ریموند کنی۲۲» است، فردی که با نام «تی-بون۲۳» شناخته می‌شود که در گذشته از مهندسان ارشد بخش نرم افزار «سی‌تی اُ اس» بوده است. پس از اینکه ایدن او را پیدا می‌کند و ماموریت‌هایی را برای وی انجام می‌دهد، او نیز به ایدن و کلرا ملحق می‌شود. در نتیجه ایدن به مقر عراق نفوذ می‌کند و پس از دریافت اطلاعات از سرور، با «ایراک» مواجه شده و طی درگیریی او را می‌کشد.

پس از اینکه ایدن به قرارگاهشان باز می‌گردد و در زمانی که درباره اطلاعات به دست آمده با ریموند و کلرا گفتگو می‌کند، ریموند می‌فهمد که هکر دیگری سعی در نفوذ به سیستم‌های آنها دارد. در این هنگام، ایدن سعی می‌کند تا با ردیابی سیگنال‌ها امکان دسترسی هکر را به سیستم از بین ببرد. در این حین، هکر پیامی را آشکار کرده که حاکی از این است که کلرا برای فردی که دستور قتل ایدن را داده بود، کار می‌کرده است، در نتیجه ایدن پریشان و عصبانی می‌شود و کلرا را بازخواست می‌کند. اما کلرا نام کسی که به او دستور داده بود را نمی‌داند و بدان قسم می‌خورد اما ایدن باور نکرده و به او دستور می‌دهد که از قرارگاه بیرون برود.

ایدن که حالا اطلاعات به دست آمده از سرور عراق را در اختیار ندارد، مجبور می‌شود تا بدون هیچ داشته‌ای به ملاقات با دمین برود. از طرفی  مزدوران شرکت «بلام۲۴» (شرکت فناوری اطلاعاتی که عامل خرابکاری در سیستم عامل شهر بوده) به دنبال او هستند. دمین یکبار دیگر با ایدن تماس می‌گیرد، ایدن قسمتی از صحبت‌هایی که با خواهرش داشته را برای ریموند می‌فرستد تا شاید مکان او را پیدا کنند. اما اتفاق مهم دیگر این است که اطلاعات شخصی ایدن که تاکنون پنهان بوده توسط یک خودروی ویژه برنامه‌های تلویزیونی، آشکار شده است و در تمامی مانیتور‌های شهر به نمایش در می‌آید. اینجا زمانی است که دائما پلیس در تعقیب ایدن است و او مجبور می شود تا خودرو را پیدا کرده و نابود سازد. در همین حین، ریموند توانسته تا مکان هکر دیگر را پیدا کند. ایدن به دنبال او می‌رود و پس از تعقیب و گریزی که صورت می‌گیرد، با وجود اینکه هکر فرار می‌کند اما ایدن اطلاعات را قبل از فرار او بوسیله هک کردن سیستمش بدست می‌آورد. از طرفی ریموند مکان نیکول (خواهر ایدن) را پیدا می‌کند. سپس ایدن او را آزاد کرده و وی را به همراه پسرش به صورت مخفیانه به مکانی خارج از شهر برده، از هم خداحافظی می‌کنند و جدا می‌شوند.

بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)
بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)

پس از این اتفاقات، ریموند موفق می‌شود، فردی که پشت این قضایا بوده و دستور کشتن ایدن را داده بود، ردیابی کند. او همان «درموت کویین» است که اتفاقا صاحب هتل مرلات نیز هست. ایدن به صورت مخفیانه به هتل مرلات، جایی که کویین در آنجا است، رفته و او را به چنگ می‌آورد اما کویین در اتاقی است که شیشه ضد گلوله دارد و احساس امنیت می‌کند. با این حال، ایدن دستگاه ضربان ساز کویین را هک کرده و موجب سکته قلبی وی می‌شود. در حین جان دادن، کویین، موضوع رسوایی شهردار را فاش می‌کند و می‌گوید که از ترس اینکه ایدن و دمین مبادا به ویدیوی کشته شدن آن زن توسط شهردار، طی هک کردن هتل مرلات (در آغاز بازی) دست پیدا کرده باشند، دستور ردیابی و قتل آن دو را داده بوده است.

پس از این قضیه دمین با ایدن تماس می‌گیرد و می‌گوید که قصد دارد کلرا را به جای نیکول گروگان بگیرد. در این هنگام، ایدن به سرعت مکان کلرا را ردیابی کرده و متوجه می‌شود که او بر سر مزار خواهرزاده‌اش است اما زمانی که ایدن بدانجا می‌رسد افراد کویین، کلرا را پیدا کرده و به قتل می‌رسانند.

پس از این، دمین با ایدن تماس گرفته و می‌گوید که کنترل سیستم عامل شهر را به صورت کامل در اختیار دارد. ایدن تلاش می‌کند تا به سیستم نفوذ کند و جلوی خرابکاری‌های دمین را بگیرد اما توانایی عبور از «فایر وال۲۵» سیستم را ندارد. ریموند به ایدن می‌گوید که این سیستم در سه مکان مختلف دارای ضعف امنیتی است و ایدن باید ویروسی که او ساخته را در سرور مکان‌های گفته شده نصب کند تا بتواند از «فایر وال» عبور کند. پس از انجام این مراحل، ایدن به سیستم کنترل سیستم عامل  وارد می شود اما پیش از هک کردن آن پیامی از «دد سک۲۶» (انجمنی پنهانی از هکرها که قصد اجرای عدالت به شیوه خود را دارند، کلرا نیز از اعضای این گروه بود) ظاهر می‌شود که به ایدن پیشنهاد می‌دهد تا ۳۰ ثانیه صبر کند تا این گروه به سیستم عامل نفوذ کند و سپس با نشان دادن عبارت “ما سگ های نگهبان خواهیم بود” هدف خود که برقراری عدالت است را مشخص می کنند. با این حال ایدن از این کار امتناع می‌کند و سیستم عامل شهر را هک کرده و با قطع کردن کل برق شهر، تنها مکان نورانی که می تواند به سیستم نفوذ داشته باشد را بوسیله ماهواره پیدا می‌کند. او جای دمین را در فانوس  دریایی ردیابی کرده و به سرعت به آنجا می‌رود. او در فانوس دریایی به دمین و پس از آن به جوردی چن (دستیارش) برمی‌خورد، او حالا به روی ایدن اسلحه کشیده و اعلام می‌کند که قرارداد تازه‌ای بسته است، او از ایدن می‌خواهد تا اسلحه‌اش را زمین بگذارد. در همین هنگام ایدن به صورت پنهانی بمبی که در فانوس کار گذاشته را منفجر می‌کند. جوردی به پایین سقوط کرده، ایدن اسلحه را برداشته و بی‌درنگ به پیشانی دمین شلیک می‌کند.

پس از این اتفاقات، در نمای پایانی بازی که توسط برنامه تلویزیونی بیان می‌شود این است که ایدن همچنان به عنوان فردی شورشی  مشغول فعالیت است و به دنبال حفاظت از مردم و مجازات مجرمان می‌باشد. از طرفی به سرنوشت تعدادی از افراد حاضر در بازی پرداخته می‌شود. همچنین این برنامه تلویزیونی نشان می‌دهد که نسخه تازه سیستم عامل «سی‌تی اُ اس» به روی کار آمده که از هر لحاظ بهتر شده است.

بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)
بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)

اما این نمای نهایی بازی نیست. پس از آن ایدن تماسی از جوردی دریافت می‌کند که مشخص می‌شود، او زنده است. او مکان «موریس وگا» را به ایدن می‌گوید و ایدن به آنجا می رود. حال، این دست بازیکن است که او را کشته و یا زنده نگه دارد.

همانطور که گفته شد این شهر (شیکاگو) توسط سیستم عاملی مرکزی کنترل می‌شود. ایدن پس از تصادف، به شدت بر روی این برنامه کار کرده بوده و موفق به هک کردن این سیستم شده است و با استفاده از تلفن همراه خود در طول بازی توانایی به دست گرفتن کنترل دستگاه‌های تحت نظارت این سیستم را دارد. نکته جالب در مورد این سیستم عامل، توانایی عملکرد دوگانه است که هم می‌تواند امنیت شهروندان را تامین کند و هم می‌تواند به تهدیدی جدی بر ضد آنها تبدیل شود. چیزی که در دنیای واقعی هم وجود دارد. به احتمال زیاد دوربین‌های مدار بسته شهر لندن و یا شنود مکالمات شهروندان آمریکایی توسط دولت همگی عناصر خوبی برای الهام گرفتن و آفرینش چنین داستانی بوده‌اند. مواردی از این دست در رسانه‌ها سر و صدای زیادی به پا کردند. به طور مثال در سال ۲۰۰۹ شرکتی انگلیسی به علت عدم کارایی دوربین‌های نصب شده در سطح شهر (که در جهت آشکار کردن و پیگیری جرایم مورد استفاده قرار می‌گیرند) تصمیم گرفت تا کنترل تعدادی از دوربین‌ها را به کاربران اینترنتی بسپارد و به افرادی که جرایم را مشاهده کرده و به پلیس خبر بدهند، پاداش دهد. کاری که شما در بازی توانایی انجام آن را دارید، اما مجری قانون خود شما هستید. البته این فقط یکی از توانایی‌های شما برای استفاده از دوربین‌های مداربسته شهر است.

بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)
بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)

همچنین موضوع قابل توجه دیگر، توانایی دسترسی شما به هویت اشخاص است به شکلی که تنها با نگاه کردن به افراد، مشخصاتی مانند نام و نام خانوادگی، سن، شغل و حتی درآمد سالیانه افراد برای شما آشکار می‌شود. جالب است تا بدانید که هر فردی در بازی مانند دنیای واقعی، دارای هویتی جداگانه است. بازیکن حتی توانایی دارد تا با هک کردن گروهی از افراد از حساب بانکی‌شان سرقت کند و یا به مکالمات آنها گوش دهد، همگی این کارها به واسطه دسترسی  پیرس به سیستم عامل مرکزی شهر و تلفن همراه وی میسر می‌شود.

نکته دیگر، شخصیت ایدن پیرس است که به عنوان شخصیتی خاکستری طراحی شده است. بازی به شما این امکان را می‌دهد که جدا از داستان اصلی و در قالب ماموریت‌های فرعی کوچک و بزرگ قادر به تغییر شخصیت ایدن به سمت خوب یا بد باشید. به طور مثال اگر در بازی، شما پلیس یا مردم عادی را به قتل برسانید، خواه عمد یا غیر عمد، نشانگری در بازی شما را آگاه می‌کند که امتیاز منفی گرفته و به طیف منفی نزدیک می‌شوید و یا اگر دزد یا قاتلی را به دام بیندازید، امتیاز مثبت دریافت می‌کنید. اما نکته عجیب این است که هک کردن تراکنش‌های مالی افراد و یا گوش کردن به مکالمات آنان و حتی دزدیدن وسایل نقلیه امتیاز منفی ندارد و این اعمال صرفا کاری عادی به شمار می روند.

باید گفت که این بازی با وجود داشتن نکات منفی و مثبت گوناگون در مجموع می‌تواند تلنگری برای افرادی باشد که نگاهی فراتر از یک سرگرمی به آن دارند. پرداختن به قدرت فضای سایبری در کنترل زندگی انسان، چیزی تازه‌ای نیست و سالها است که در زمینه ادبیات و سینما و بازی بدان پرداخته می‌شود. اما این عناوین که سبکی چون سایبرپانک (از زیر شاخه های سبک علمی تخیلی) را دارا می‌باشند، بیشتر نمایانگر آینده‌ای دوردست بوده و هیچ گاه در زمان انتشار با فضای دنیای واقعی مردم قابل انطباق نبوده‌اند اما این بازی آنقدر ملموس است که نمی‌توان آن را در حوزه علمی-تخیلی جای داد، زیرا اتفاقاتی که حول محور فضای سایبری در این بازی نمایان است، شاید همین امروز هم توسط کشوری همچون امریکا قابل اجرا باشد و این همان قضیه است که می‌تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند، او را نسبت به اتفاقاتی که در دنیای تکنولوژی می‌افتد حساس کرده و از آینده خطرناکی که احتمالا پیش روی اوست، آگاه سازد.

بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)
بررسی و تحلیل بازی Watch Dogs 2014 (سگ های نگهبان)

 در کل، جدا از مسائل فنی، محتوای داستان بازی نکات قابل توجهی دارد که در دنیای واقعی نیز تا حدودی به چشم می‌خورند. نشان دادن فساد به شکل علنی و رخنه کردن گروه‌های خلافکار در سیاست و یا پرداختن به جاسوسی در زندگی شهروندان به شکل گسترده، همگی مولفه‌هایی هستند که در بازی سگ‌های نگهبان به آن پرداخته شده است. بازیی که مشخصا اتفاقات را در شهری واقعی چون شیکاگو با جزئیات بالا روایت می‌کند و شما را در دل این شهر با همه زشتی‌ها و زیبایی‌هایش قرار می‌دهد تا همه چیز را ببینید و حس همزاد پنداری قویی با شخصیت  اصلی بازی برقرار کنید، حسی که تنها مربوط به جنگ و گریز نیست، بلکه عواطف و منطق انسان را در رابطه با اجتماع نیز درگیر می‌کند. همچنین اطمینان و سوء‌ظن درست و یا غلطی که ایدن نسبت به هم‌قطاران خود در این بازی پیدا می‌کند نیز قابل توجه است که نتیجه آن میتواند ذهن بازیکن را حتی پس از پایان بازی به خود مشغول کند.

اگرچه این بازی انتقاد‌هایی اساسی را به ساختار اطلاعاتی جوامع جدید مطرح می‌کند، اما در عین حال هدف مهمتری را نیز دنبال می‌کند و آن ایجاد توهم سراسربینی است. مفهوم سراسربینی را به فرآیند نظارت در برج‌های مراقبت برخی از زندان‌ها تشبیه می‌کنند. برجی که در وسط زندان واقع شده تا نگهبان بتواند به طور همزمان سلول‌هایی را که به طور مدور در اطراف این برج واقع شده‌اند را تحت نظارت خود داشته باشد. زندانی دیده می‌شود ولی نمی‌بیند. از آنجایی که زندانیان قادر به مشاهده  نگهبانان زندان نیستند، احساس می‌کنند که دائما تحت نظارت و مراقبت هستند، بنابراین به شیوه‌ای منضبط عمل و رفتار می‌کنند. این وضعیت شرایطی را ایجاد می‌کند که زندانی به دست خود، اعمال خود را کنترل کرده و نیازی به قوه قهریه و اعمال زور نباشد.

این تکنیک که در دنیای تکنولوژی زده امروزی قابلیت تبدیل شدن به تاکتیک و یا حتی استراتژی را دارد، می‌تواند هزینه‌های کنترل اجتماعی را کاهش داده و شهروندان را به انقیاد کشد. این درست همان کارویژه‌ای است که بازی واچ داگز دارد، ایجاد توهم سراسربینی۲۸ و ربایش آزادی. در این بازی که توسط شرکت معروف فرانسوی یوبی سافت ساخته شده، شما در ظاهر فردی را ‌می‌بینید که به دلیل انگیزه‌های شخصی و خانوادگی درگیر موضوعی می‌شود که در دنیای واقعی به تنهایی نمی‌تواند از پس حل مشکل برآید و حتی کسانی هم که به مثابه مردم (گروه دد سک یا سگ‌های نگهبان) سعی در شکستن و نظارت بر این کنترل نامحسوس حکومتی دارند خود به فساد افتاده‌اند و این قدرت بالقوه آنها را نیز فریفته و دست به سوءاستفاده از اطلاعات شهروندان می‌زنند تا آنجایی که قهرمان بازی (ایدن پیرس) حاضر نیست پیشنهاد آنها را برای توقف ۳۰ ثانیه‌ای بپذیرد. نتیجه اینکه این بازی سعی در ایجاد این توهم دارد که حکومت‌های جدید همه جزئیات زندگی مردم را تحت کنترل دارند و مادامی که نتوان راه‌حلی برای امنیت این شبکه‌های اطلاعاتی یافت، باید رفتارهای خود را کنترل کرد و به عبارت دیگر، در مقابل دولت‌های استکباری دست به شورش و اعتراض نزد.

منبع
serajgame
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. ببینید سایت شما مخاطب کمی داره چون شما نه تنها به نقد آثار نمی پردازید بلکه هر اثر را صرفا چون تولید غرب است مدام با عقاید خود میسنجید درحالی که نقد واقعی با این عمل تفاوت آشکار دارد.
  اینکه تمام آثار غربی را بدون توجه برای زحمت های چندین و چند ساله که صد ها نفر برای آنها میکشد با یک نقد نسبتا ظعیف و کوتاه مخالف عقاید خود بدانید کار درستی نیست و اینگونه دشمن تراشی افراطی نوعی پارانوید است .
  ربط دادن چیز های ظاهرا مرتبط به هم و تعمیم انها به دنیای واقعی و القای اینکه همه بشریت علیه اسلام به صف شده اند نه تنها کمکی به جامعه نمی کند بلکه نفرت از آنرا هم تشدید میکند.
  عموم افرادیکه این چنین افراطی از عقیده خود دفاع میکنند و همه چیز را علارغم زحمت کشیده شده برای آن و بدون در نظر گرفتن هدف واقعی اثر میکوبند در عمل چیزی برای انتشار عقیده خود ندارند.
  همچنان که میبینیم افراد مختلفی تریبون هارا در دست میگیرند و بدون درنظر گرفتن مخاطب شروع به کوبیدن آثار هنری میکنند اما در عمل متقابل ظعیفند یعنی کمکی به ساخت هیچ نوع اثری برای مقابله نمیکنند.
  این درست است که خیلی از سازندگان گاها قصد تخریب اثر را دارند اما این نوع نقد ها زیادی روی است به یاد داشته باشید مخاطب هرگز به پیام درون اثر هرچه که باشد اهمیتی نمیدهد چون چیزی که میبینیم مهم است اگر ظاهر کار عالی باشد برایمان مهم نیست پشتش چیست چون میدانیم از این بهتر وجود ندارد برای چی با آن مقابله کنیم اما همین که اثر بد ازآب دربیاید به دنبال کندو کاو میرویم درست برعکس آثار شما.
  فارغ از این دنیا خودش درحال پذیرش قوانین مشترکی مانند اهمیت نظام خانواده، جایگاه زن، صلح طلبی و پذیرش عقاید مختلف است چنان چه میبینیم دیدگاه مردم و رفتارشان چه قدر نسبت که قبل متمدنانه تر شده است و باز هم دارد بهتر میشود .
  شکی در این موضوع نیست که همواره عده ای قصد کنترل اوضاع جهان را داشته اند که این درذات بشر است اما دیده ایم که هیچگاه انچنان موفقیت آمیز نبوده است.
  به نظرم کسی بهتون پول میده تا این جوری بکوبید همه چیرو جالب اینکه ادم یه ذره اهل مطالعه باشه میفهمه چرت میگید ولی عموم مردم مطالب کم و خلاصه رو ترجیح میدن واسه همین مدام به امثال هم میگن سرتو کردی تو برف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید