انیمه سینمایی

نیم نگاهی به مبحث اسلام ستیزی در انیمه های ژاپنی

تنگ نظری چشم تنگ ها به اسلام

در رابطه با اسلام ستیزی در انیمه معمولاً تصویری که از کشورهای جهان در ذهن و خاطر تک تک افراد شکل می گیرد، حاصل پرداخت ویژه رسانه ای به بخشی خاص از شرایط بومی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، سیاسی، جغرافیایی و… آن کشور است.
به عنوان مثال، اکثر مردم دنیا، تبت را با معابدش می شناسند و یا نام کشوری مانند عربستان با نفت و صحرا اجین شده است. هندوستان کشور رقص و فیل لقب گرفته و ژاپن مهد تکنولوژی دنیا محسوب می‌شود.اما باید توجه داشت که اینگونه تصویرسازی رسانه ای با وجود مزایای قابل توجه برای کشور مذکور، ممکن است آسیب هایی را نیز برای جامعه جهانی به همراه داشته باشد و موجب شود تا بخش مهمی از واقعیت وجودی کشورها همواره نادیده گرفته شود و در سایه این موضوع، شاهد ظهور و بروز تصویری جدید و غیر قابل تصور از ملت ها باشیم.
مثلاً همواره نفت باعث شده تا چهره تروریستی کشوری مثل عربستان ‌سعودی نادیده گرفته شود و یا بزرگنمایی بعد تکنولوژی، چهره پر از فساد و اسلام ستیز ژاپن را تحت شعاع قرار داده و توجه کمتری به این بعد از واقعیت وجودی این کشور می شود. به همین دلیل، برای داشتن درک صحیح از واقعیت وجودی یک کشور، لازم است تا نگاهی دقیق و موشکافانه به تولیدات رسانه‌ای-فرهنگی آن ها داشته باشیم.
بدون شک یکی از مهمترین محصولات رسانه‌ای-فرهنگی تولیدی کشور ژاپن، انیمه (Anime) است. معمولاً انیمه ها دارای مضامین مختلفی از فرهنگ گرفته تا سیاست، داستان های اجتماعی، عشقی، خیالی، تاریخی و… هستند و به علت نوع نگاه خاص و جذابیت های بصری موجود در آن ها طرفداران بی شماری را در سراسر دنیا به سمت خود جلب کرده اند. همین امر، موجب شده تا این محصول فرهنگی به بستری مناسب برای بیان دیدگاه های مختلف سیاسی و مذهبی هم تبدیل شود که در این بین، گهگاه کفه اسلام ستیزی بسیار پر رنگ و لعاب تر از سایر مضامین موجود در آن است.
برای درک بهتر این موضوع، لازم است تا نگاهی دقیق تر به برخی از انیمه هایی که در آن ها با زیرکی تمام اقدام به ارائه چهره ای خشن و زشت از اسلام نموده اند، داشته باشیم.
یکی از مهمترین انیمه های تولید شده در سال های اخیر، Magi است که در دو فصل The Labyrinth of Magic و The Kingdom of Magic تولید شده است. در این انیمه که داستان های آن اقتباسی آزاد از داستان های هزار و یک شب است، به وضوح چهره ای مخدوش و خشن از مسلمانان و به طور خاص شیعیان ارائه می دهد.
در ادامه، توجه شما را به بخش هایی از این شیطنت ها جلب می کنم (این بخش ها در مقاله تحلیل انیمه Magi ذکر شده اند.)

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

آل ثامن (Al-Thamen)
خلق گروهی شرور به نام آل ثامن را می توان از شیطنت های بزرگ خالق این اثر دانست. در مورد این گروه در انیمه اینطور توضیح داده می شود که:
“ما آل ثامن، وظیفه داریم تا تاریکی را در این دنیا گسترش دهیم. ما، اجتماع ملت واقعی، خلق شده به وسیله پدرمان هستیم. این است دستور کار آل ثامن.”
آل ثامن، یک انجمن سری است که هدفی جز به آشوب کشیدن جهان ندارد. آن ها قصد دارند تا با تغییر مسیر سرنوشت که روخ آن را مشخص می کند، جهانی را که تجسم جادوی سلیمان برای نجات بشریت است، تباه کرده و زمینه حکومت خود و پدرشان، نیروی ظلمت و تاریکی را بر جهان فراهم نمایند.
آن ها با کمک یکی از ماگی هایی که به تاریکی روی آورده، اهداف خود را در دنیا پیش می برند. در اقدامی مهم، به حکومت مستعصم پایان داده و ماتال موگامت که همسوی فکری با آن ها بود را به حکومت رساندند. موگامتی که در انتها زمینه ساز ظهور نیروی خالص ظلمت و تاریکی را فراهم آورد، اما در نهایت با فداکاری و اتحاد همه پادشاهان این امر تحقق نیافت و آل ثامن موقتاً شکست خورد.
در حال حاضر، نماینده آل ثامن در زمین، ملکه امپراطوری کو، کوئن رن است که در راستای تحقق اهداف این گروه تلاش می کند.
اعضای اصلی این گروه، در زمان حکومت سلیمان در آلما طوران حضور داشتند که با دسیسه ای اقدام به شورش علیه وی نموده و با کمک جادو، نیروی خالص ظلمت و تاریکی را وارد آلما طوران کرده و آن را به کل نابود کردند. پس از آن، انسان ها و ساکنان آلما طوران دچار درماندگی و پراکندگی شدند که با تدبیر سلیمان و خلق دنیای کنونی از این وضع رهایی یافتند.
چندی بعد، یکی از ماگی ها به نام جودار اقدام به جمع آوری هشت تن از جادوگران اصلی رقم زننده این فاجعه نمود و با تشکیل انجمنی با نماد ستاره هشت پر، آل ثامن را به وجود آورد. هدف اصلی این گروه، مقاومت در برابر مقوله ای با عنوان “تصمیم از پیش تعیین شده” بیان شده که برای دستیابی به این مهم، ابتدا باید همه دنیا در تاریکی و نافرمانی از سرنوشت روخ قرار بگیرد و سپس با فراخوانی تاریکی مطلق، سیستم جدید در دنیا بنا نهاده شود. سیستمی که به آن آزادی و رهایی از بند جبر گفته می شود.
آن ها خالق روخ سیاه، ظروف مقدس تاریک و جن های سیاه هستند.
در مورد اینکه چرا از نام آل ثامن در این انیمه استفاده شده، دلیل محکم و ثبت شده ای در دست نیست، اما نکته جالبی که در این باب می توان به آن اشاره نمود، ارتباط عدد 1001 (1001 شب) با ثامن است! اگر با حروف ابجد آشنایی داشته باشید، خواهید دید که ابجد نام رضا (به عنوان هشتمین امام شیعیان که به ثامن الائمه و ثامن الحجج معروف است) عدد 1001 است.
این در حالی است که نام اصلی این کتاب سابقاً “هزار افسانه” بوده و بعدها در دوره قاجار نام آن به 1001 شب تغییر پیدا کرده است. پوشش اعضای آل ثامن هم شبیه به آنچه شیعیان به عنوان پوشش ائمه در نظر می گیرند، انتخاب شده است. قرابت ثامن و مستعصم عباسی و مخفی بودن این گروه (نمادی از انجمن مخفی شیعیان در زمان حکومت های ضد شیعه) هم دلیل دیگری بر این موضوع است.

توهین به اسامی مقدس شیعه
در این انیمه (و داستان های هزار و یک شب) اسامی زیادی از شیعیان دیده می شوند. اتفاقی که ماهیت ضد شیعی داستان های هزار و یک شب را بیشتر بر ملا می کند و این سوال را در ذهن ایجاد می کند که چرا در این داستان ها هیچ نامی از اسامی معروف سایر فرق اسلامی وجود ندارد؟ و همه نام ها از شیعیان هستند؟
چرا اسامی شیعه به کار رفته، همگی در جایگاه های نازل و دون قرار دارند و همگی توهین آمیز هستند.
به مثال های زیر توجه کنید:
1- علی بابا: لقبی که بچه های یتیم به دلیل رفتارها و رسیدگی های حضرت علی (ع) به ایشان داده بودند. توجه داشته باشید که “بابا” اسم نیست و یک لقب است، اما در اثر مرور زمان این نام و لقب به صورت یک نام واحد در میان مردم جا افتاده است! در این سریال، علی بابا شاهزاده ای ساکن محله های فقیرنشین معرفی می شود. او برای کمک به فقرا شب ها با لباس مبدل اقدام به دزدی از ثروتمندان کرده! و اموال مسروقه را میان فقرا تقسیم می کند.
2- علاءالدین: در فرهنگ لغت در مورد معنای این نام می خوانیم: موجب بلندي آيين و كيش. حالا این سوال مطرح است که علاءالدین کیست که موجب بلندی آیین و دین شده است؟ با توجه به ماهیت ضد اسلامی این داستان به نظر می رسد که این نام اشاره ای غیر مستقیم به حضرت رسول (ص) داشته باشد. اوست که علاء دین است و موجب فخر و بلندای دین شده است. اوست که مدام در کنار علی باباست و او را حمایت می کند و در نهایت او را به عنوان پادشاه برمی گزیند!
3- کاظم: سر دسته دزدان جوانمرد که با کمک علی بابا به فقرا کمک می کند. او سودای حکومت و پادشاهی در سر دارد و در انتها مشخص می شود که همه شعارهای آزادیخواهانه وی دروغی بیش نبوده و تنها به دنبال حکومت است.
4- زینب: دختری از محله های پایین که همدست علی بابا و کاظم است. او صاحب جادویی عجیب به نام مه بنفش است که موجب ایجاد توهم در افراد می شود.
5- حسن: دیگر عضو گروه مه که با کمک جادوی ویرانگر خود همه دیوارها را تخریب کرده و زمینه را برای غارت اموال اشراف فراهم می کند.
6- فاطمه: مردی با گرایشات زنانه! برده فروشی سادیستیک که به زبان حیوانات تسلط دارد و بر آن ها فرمان می راند (معلوم نیست چرا این نام برای یک مرد استفاده شده است!)
7- جعفر: وزیر ایرانی سندباد که به قدرت جادو مجهز است. او به همراه سندباد موقتاً به گروه مه ملحق می شود و علیه حکومت پادشاهی احمد مبارزه می کند.
8- احمد: پادشاه بی لیاقت بالباد که موجب نابودی کشور و تسلیم آن به امپراطوری کو می شود.

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

دومین انیمه معروفی که در آن به مقدسات مسلمانان توهین شده، Noragami نام دارد. در فصل دوم این انیمه که روایتگر ماجرای خدایی بی دست و پا و غیر معروف است!! در زمان درگیری شخصیت های اصلی (خدایان) با هیولاها، در پس زمینه موسیقی بسیار تندی پخش می شود که با دقت در آن می توان به راحتی صدای اذان را تشخیص داد!!! این در حالی است که طبق فتوای صریح مراجع عزام، ترکیب اذان با آلات موسیقی حرام است و نباید چنین کاری انجام داد.

نیم نگاهی به مبحث اسلام ستیزی در انیمه های ژاپنی ای نقد
نیم نگاهی به مبحث اسلام ستیزی در انیمه های ژاپنی ای نقد

شاید این موضوع در ذهن شما شکل گرفته باشد که: ژاپنی ها که از اسلام و ملزومات آن بی خبرند و از حرام بودن چنین عملی اطلاعی ندارند و سهواً به سمت این کار سوق پیدا کرده اند. این موسیقی را می توانید در اینجا گوش کنید.
در پاسخ باید گفت:

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

چرا Taku Iwasaki یک آهنگساز ژاپنی بودایی مسلک باید برای صحنه های نبرد هیولاها با خدایان از صوت اذان استفاده کند؟ اگر او با این صوت آشنایی نداشته، پس چطور از آن برای ساخت موسیقی استفاده کرده است؟ چرا سهواً به سراغ نواهای آیینی یهود نرفته و آن ها را به موسیقی تبدیل نکرده است؟

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

موضوع، زمانی مشکوک تر می شود که آهنگساز این انیمه، تاکو ایوازاکی (Taku Iwasaki) در پی اعتراض مسلمانان به اقدام وی، رسماً اعلام نمود که حاضر به عذرخواهی و یا تغییر آن قطعه موسیقی نیست و از انجام این کار رضایت کامل را دارد!!

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

اما تولید این دو انیمه، پایان اسلام ستیزی ژاپنی ها نیست و مثال های دیگری نیز وجود دارند. مثلاً در انیمه محبوب JoJo’s Bizarre Adventure: Stardust Crusaders Egypt Arc شخصیت منفی و شرور داستان را در یکی از سکانس ها مشغول خواندن قرآن نشان می دهد! این در حالی است که در کتاب مانگای این انیمه، در همین پلان، این شخصیت کتاب دیگری را مطالعه می کند. .

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

البته پس از عرضه این انیمه و اعتراض شدید مسلمانان به این توهین آشکار، کارگردان اثر، ضمن عذرخواهی، در نسخه اصلاح شده با حذف قرآن، به جنجال های ایجاد شده خاتمه داد. حال سوال این است که آیا این کارگردان هم سهواً و از روی اتفاق کتاب قرآن را جایگزین کتاب درون مانگا کرده بود؟

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

انیمه های Neon Genesis Evangelion، Chrono Crusade، Cowboy Bebop، Outlaw Star، Full Metal Panic، Mobile Suit Gundam 00، Sailor Moon، Noir، GoShogun: The Time Étranger، One Piece نمونه هایی از اسلام ستیزی در انیمه و شیطنت و توهین انها به اسلام هستند.

البته بدون شک این لیست تمام انیمه های توهین آمیز به اسلام را شامل نمی شود و با کمی تحقیق می توان آن را بلندتر و کامل تر نمود.
موضوع توهین به اسلام در تولیدات رسانه ای-فرهنگی کشور ژاپن، موضوع جدیدی نیست و سابقه ای طولانی دارد و با کمی تحقیق در مورد بازی های رایانه ای، فیلم ها و سریال های تولید شده در این کشور هم می توان نمونه های مشابه زیادی را یافت.

اسلام ستیزی در انیمه آی نقد
اسلام ستیزی در انیمه آی نقد

اینکه چرا کشوری مثل ژاپن تا این حد معاند اسلام است و با آن سر ستیز دارد، خود موضوع دیگری است که باید به صورت مجزا به ریشه های آن پرداخته شود. اما نکته ای که در این بین کاملاً واضح و آشکار است، ناپاک بودن فضای رسانه ای وارداتی به داخل کشور است که باید با آگاهی دادن به مخاطب داخلی برای درک و دقت لازم در مفاهیم موجود در آن ها، خطرات احتمالی موجود در این محصولات را به حداقل کاهش داد.

منبع
محمود بلالی

نوشته های مشابه

‫60 دیدگاه ها

 1. سلام, مقاله جالبی بود. خسته نباشید
  لطفا مقاله ای درباره علت عناد ژاپنی ها با اسلام بنگارید!

 2. شما درست میگید . اما !!
  اما … در قسمت انتخاب اسامی شیعه در انمیشن ها
  تمامی نام ها از نام های بسیار پر کاربرد و معروف در میان خاورمیانه است
  تعجب نداره از اسم جعغر , احمد , کاظم استفاده کردند !!
  همین حالاش هم در در واقعیت میلیون ها نفر از این اسم ها دارند
  نمونه تاریخی : احمد شاه قاجار مگر پادشاه بی لیاقت که موجب آشفتگی کشور نشد
  از اینکه سعی کردید اسم علاءالدین به رسول و دین اسلام ربط بدید جای تعجب داره بخدا ؟!

  1. سلام عزیز
   با تمام احترامی که براتون قائل هستم باید بگم شما مثال احمد شاه رو زدین مثالیه که کاملا گند کاریاش معلومه.در ضمن احمد شاه اصلا اسمش به کاراش ربط نداشت چون یه ادم بود و اختیارش دست خودش بود و اون همه اشفتگیو به بار اورد و مملکتو نابود کرد.
   اما یه شخصیت انیمه و انیمیشن توسط یه انسان خلق میشه و اون انسان میتونه همه باور های خودشو تو اون القا کنه.میتونه حتی همه چی رو به اسم اسلام تموم کنه.اما احمد شاه کاراش به اسمش ربط نداشت و موضوع یه کاراکتر با یه ادم فرق میکنه.
   اصلا هم قصد هیت دادن به انیمه ها و انیمیشنا رو نداشتم چون خودم جزو طرفدارای پر و قرصشون هستم:)
   خوشحال میشم نظر بقیه دوستانم بشنوم.

 3. من مخالفم با حرفاتون با کمال احترام به اعتقاداتتون ولی توی انیمه نوراگامی وقتی صدا اذان پخش میشه وقتی هست که یه خدا به جنگ شیطان میره و پیروز میشه و روی خوبی نشان داده میشه و واقعا اون صحنش زیباست …کاش بجای این همه نگاه منفی به روی خوبش نگاه کنیم که انقدر همه چیزو با چشم دشمن نبینیم

  1. کاملا موافقم، چون خودم این سکانس رو چندبار دیدم ولی اصلا جنبه منفی توش نبود

  2. از خودت سوال بپرس که اصلا چرا باید صدای اذان بخش بشه!؟

  3. خدا به جنگ شیطان میره؟
   بر دشمنیشون با خدا همین بس که اون رو به شکل انسان میکنن و انقدر ناتوان که مجبور باشه با خلق خودش بجنگه
   منم انیمه نگاه میکنم ولی بد نیست کمی هم کتاب های مفید بخونین

  4. همین که خدا انقدر ضعیف انگاشته شده که به جنگ مخلوق خودش بره بزرگ ترین توهینه!

  1. آره قبول دارم نوراگامی کلا قانون یکتا بودن خدا رو زیر سوال میبره . ولی دوستان دقت کنید که کشور سازنده این انیمه ژاپن هست . خوب طبیعیه که با عقاید ما و اسلام سازگار نباشه . اون ها بر طبق عقاید خودشون انیمه میسازن . واقعا تو چه انتظاری داری؟
   مگه ما تو فیلم هامون اسلام گسترش میدیم اونا اعتراض میکنن ؟ نه . معلومه که نمیکنن نباید هم بکنن چون کار ما کاملا طبیعی بوده .

   1. دوست عزیز بستگی داره که چطور بهش نگاه کنی. اگر به عنوان رسانه ژاپن بهش نگاه کنی تا حدودی درسته اما اگه بهش به چشم رسانه ای در اختیار و تحت کنترل صهیونیزم جهانی نگاه کنی قضیه کاملاً متفاوت خواهد بود

   2. اگه از دید ژاپن هست چرا اذان رو پس زمینه آهنگ گذاشتن؟! نکنه اون ها هم تو دینشون اذان دارن؟

  2. این نظر به دلیل فحاشی زیاد، نشئت گرفته از سطح فرهنگی خانوادگی و تعصب بیش از اندازه روی انیمه های ژاپنی از دسترس خارج شده.
   inaghd

   1. 🤣🤣🤣چه وطن پرستی ماشالله👏👏
    اولا که با این ادبیاتت تو همون ژاپن هم رات نمیدن
    از سطح تحصیلاتت و تربیت خانوادگی کاملا مشخصه چجور ادم که چه عرض کنم ادم نمایی هستی
    دوما یکم کتاب بخون درباره جهان تو همون ژاپنش زنان از طرف سرباز های امریکایی مستقر چقدر تجاوز دیدن؟
    ایران امنیتی داره که کل جهان بهش اعتراف کرده اونوقت شما ها که تو همین ایران به دنیا اومدین انقدر کند مغز هستین و به خاطر علایقتون حاضرین به ایران توهین کنین
    شما ها رو هیشکی حاضر نیست تو خاکش راه بده کلا خیانت کار به دنیا اومدین

   2. حقا که بعضی شعور و فهم خودشون رو خووووب میرسونن نیازی به توضیح ما نیست اگه عقل پشت این حرفا بود این همه چرت و پرت توش نبود دوستان
    توجه به این ذهن های بیمار نکنین

  3. کاملا درسته
   در این انیمه به کلی خدا و قدرت های خدا زیر سواله👌👌👌

 4. به نظرم حق با شماست حتمن این ها میخوان دین ما رو مسخره کنند من حتی تو یه مقاله خوندم که اسرائیل ها به کره ای ها پول میدن تا اینا توی فیلماشون مثلن جومونگ مثلن کلاه که میسازن روش علامت اسرائیل باشه خیلی ممنونم از مقاله تون

 5. بنظرم شما ی تست ای کیو بده ..شاید یهو فهمیدن کلا تو کلت چیزی ب نام عقل نیستا
  و دیگ هم قضاوت خودتو ب اشتراک نزار

 6. سلام طبق تحقیقاتی که من کردم اکثر این آدم ها که فیلم و کارتون و سریال میسازن شیطان پرست هستند و روح خودشون رو به شیطان فروختن تا از طریق شیاطین به پول و ثروت برسن و برای جلب رضایت اونها و همچنین منحرف کردن مردم به مقدسات توهین می‌کنند و در خفا شیطان رو پرستش میکنن لعنت خدا بهشون این کثافت کاری هایی هم که میکنن به دستور خود ابلیس لعین هستش و این شیطان پرست ها کلا تو فرقه شون سی و سه درجه دارن که ب مرور درجاتشون بالا میره هر سریال و کارتونی که توش نماد شیطانی و توهین ب مقدسات هست شک نکنین که عواملش با شیاطین در ارتباط و شیطان پرست هستند

  1. ما خودمون اوتاکوییم ; )
   قصدمون هیچ وقت نابود کردن نبوده بجاش کنار هم یاد بگیریم دقیق و درست ببینیم
   شاید مطالبی که منتشر میکنیم همش دقیق و درست نباشه مطالب از منابع و نویسنده های گوناگون هست
   ببینید لذت ببرید بزرگتر ببینید!

  2. حالا انگار انیمه چه تحفه ای هست
   اصلا به نظرم ارزش پرداختن زیاد رو نداره
   در ضمن کسی اینا رو به ما نمیگه ما عقل و شعور داریم مثل بعضی ها چشم بسته عاشق چشم و ابروی یه جریان نمیشیم

   1. انیمه یک صدای خاموش رو پیشنهاد می کنم. مطمئنا حرفت رو پس می گیری! البته به نظر من هم توی خیلی انیمه ها اسلام ستیزی موج می زنه

  3. من متوهم تر از اونایی که چشمشون رو به این همه حقایق میبندن و میخوان همه چیز رو گل و بلبل ببینن، ندیدم. لذا یه سوزن به خودتون بزنین بعد یه جوالدوز به بقیه😏

  4. از مثال های دم دستش مایکل جکسون بود که البته در میانه راه به اشتباه بزرگ خودش پی برد و برگشت و تمام چیزی که بدست اورده بود رو در کار خیر مصرف کرد. امروز ما اونو نه به عنوان یه خواننده مبتذل، بلکه به عنوان خیّری می شناسیم که هرساله چندین نفر برای خانواده ش هدیه میبرن و تشکر میکنن.
   البته که این فرایند خیلی شکل خفن و سینامیی ای نداره. تو هروقت عمر و روح پاکت رو به بهونه رسیدن به لذت، پول، شهرت یا مقام و یا هر چیز دیگه ای از بین ببری، میتونی اسمشو معامله با شیطان بذاری

 7. درست می گید ؛ هرطور که فکر کنید نمیشه انقدر تمیز و واضح همچین چیزایی نشون بدن اگه عمدی نبود

 8. لطفا از فساد و انحرافات انیمه های ژاپنی هم بذارید.بیشتر طرفدار های انیمه کسایی هستن که خودارضایی دارن و با عروسک هایی که از روی شخصیت های انیمه ای که بدن و زینت تحریک امیزی دارن خودشون رو ارضا میدن.این انیمه ساز ها باید یه کرمی بریزن دیگه انیمه بدون صحنه منحرف وجود نداره.من کلی انیمه گشتم تا خوبش را پیدا کنم یا توش به امام های ما توهین میشد یا به فرشتگان ومنجی ما رو شخصی دیوانه خطاب میکرد.و اگه هم پیام اخلاقی داشته باشه با حشریت و تحریک جنسی طرف همراه

  1. خجالت بکش .
   چطور میتونی اینقدر راحت به طرفدار های انیمه توهین کنی .
   من طرفدار انیمه هستم و به هیچ وجه این طور نیستم .
   در ضمن این چیزی که شما میگی فقط برای طرفدار های انیمه نیست . بلکه برای طرفدار های سرگرمی های دیگه هم صدق میکنه

   1. والا هم عقیده های شما دارن به ما توهین میکنن شما کجا بودی اون موقع عزیز؟؟

  2. شما واقعن عقل معیوبی دارید که به طرفداران یک سبک از فیلم یا انیمه و انیمیشن توهین میکنید .
   در کدام انیمه به امامان و فرشتگان توهین شده شما اصلا تا حالا در طول زندگیتون یک قسمت از انیمه رو به طور کامل دیدید؟
   مطمئنا شما مشکل دارید که رفتید انیمه های جنسی دیدید که همچین حرفی میزنید .
   اگه با انیمه مشکل دارید خب نبینید اما دلیل نیست که بیاید راجب طرفدارانش چرت و پرتی بگید.

   1. اگه با تحلیل ها مشکل دارید میتونید نخونین چرا میاین به بقیه توهین میکنین؟؟؟
    حرفی زدی که بیشتر مخاطبش خودتونید!

  3. ینی اصن با این حرفت نابود شدم :/
   میخوام بدونم
   تو تا حالا اصلا انیمه دیدی؟! =|
   نه واقعا خداوکیلی دیدی؟؟
   اولا که بیشتر اوتاکوهای ایرانی پول ندارن که بخوان از اون عروسکای ب قول شما خود ارضایی بخرن😐😂
   دوما اینکه اونا مخاطب اصلیشون مردم ژاپنه که دینشون هم چندتا خدا و اینا داره، واضحه ک برا ما که یکتا پرستیم با اعتقادامون جور در نیاد و اونا اصن نمیدونن ک ما به چی باور داریم که بخوان تو انیمه هاشون رعایت کنن 😐
   سوم هم اینکه همه ی انیمه ها محتوای بد ندارن و لطفا وقتی ندیدید نظر هم ندین =_=
   با تشکر🙂😂😂

   1. عمو جون خب این مقاله هم واسه اوتاکوها و انیمه بین های ایرانیه نه اون ژاپنی تو استودیو که داره این انیمه رو میسازه

   2. من کلی انیمه دیدم از نام تو بگیر تا بوسه ی ایزدی. اگر مخاطب اصلی ژاپنی ها هستن شما بهتره سعی کنید کمتر منابعی که شما رو حتی مخاطب حساب نمی کنن دنبال کنید. ضمنا تنها انیمه های استاد میازاکی هست که با وجود عقاید مانگا و ژاپنی، برای یک مسلمان هم مناسب هست. هر چند در کار های ایشون هم کمی شیطنت وجود داره!

  4. جناب اوتاکو.
   مطمئنی لخت مادرزاد شدن و اعمال کثیفی که خودت میدونی، صفت حیوانات نیست؟ تعریف شما از “فرهنگ” چیه؟؟!
   بنظرت هدف خیر داره “حیوان بودن” رو ترویج کنن؟ بنظرت اونا ناخواسته به سمت اینا تمایل پیدا کردن؟ بنظرت اتفاقیه که غربی ها، این رفتار های کثیف جن.سی رو به رسمیت بشناسن؟
   یکم چشماتون رو باز کنین. امیدوارم از موضعتون بیاین بیرون و یکم فکر کنین.

 9. دقیقا ما مردیم تا اومدیم بگیم به همه چیز به دید بد نگاه نکنید و جنبه مثبت رو هم در نظر بگیرید

 10. سلام خیلی ممنون از نقدتون اما شما که این همه توی ایراد گرفتن و دشمن پیدا کردن خوب هستید کاشکی توی ساخت انیمه (یا یه چیزی شبیه اون )خوب بودید تا اعتقادات خودتونو میزاشتید توش مثلا چی (مرگ بر اسراعیل مرگ بر آمریکا و …) اگه یه کم لیاقت دارید باهاشون رقابت کنید نه اینکه فقط ازشون ایراد بگیرید
  واقعا این جمله درسته :
  ما فقط از چیزی و کسی بدمون میاد که از خودمون بهتره ….. یا علی موفق باشید

  1. دارن پیشرفت میکنن. داداش من بیشتر از انیمه های شبکه نهال به انیمیشن های ایرانی علاقه داره !

 11. ببخشیدا هر دین با اون یکی فرق می‌کنه ، وقتی اونا مسلمون نیستن انتظار دارید مناسب با اسلام انیمه بسازن ؟؟؟
  زورتون کردن انیمه ببینید ؟
  چیکار دارید به کار اوتاکو ها و ژاپن و انیمه ، برید کار خودتون رو بکنید بزارید اوتاکو ها هم به حال خودشون باشن .
  بعدشم نه اینکه چیزای امریکا خیلی بعضی هاش خوبه ؟؟؟ برین به اونا گیر بدین .
  😑😑😑😑😑😑

  1. اولا که مگه شما رو زور کردن که این متنا رو بخونید؟!بعدم برو صفحه ی اول سایت رو نگاه کن اکثرا آمریکاییه

   1. واقعا که
    ما چیکار داریم به اونا؟ اونا دارن بر خلاف اسلام فیلم میسازن ما کاری نداشتیم
    باید بگم تو مسلمون فیکی نه اخنود

 12. ممنون میشم شماهم سواد رسانه بخونین بعد نظر بدین
  اولا که شما و من که هیچ تمام مسئولین رسانه ها حتی غربی به این موضوع اعراف کردند
  و دوما من هم انیمه نگاه میکنم ولی برام جای سواله نقدش چه اشکالی داره؟ نقد و بررسی و تحلیل در دنیای فیلم و انیمیشن کاملا چیز رواجی هست
  در ضمن کسی که بخواد با نگاهی واقع بینانه به قضایا نگاه کنه و از اسلام زده بشه یعنی مسلمون نیست

 13. از نگاه متعصبانتون واقعا متاسفم
  اولا که منم یه دختر شانزده ساله هستم که دارم علوم اسلامی رو فرا میگیرم و فکر نکنم به کسی ربطی داشته باشه(همونطور که میگین کارای شما به ما ربط نداره)
  دوما این یه بررسی کاملا رسانه ای بود که در دنیا رایجه نمیدونم وقتی غرب اینکارو میکنه نشون دهنده سواد رسانه بالایی هست که دارن ولی وقتی ما اینکارو میکنیم اشکال داره (ما منظورم ایرانی هاست)
  خود فعالین رسانه در سراسر جهان وجود نکات منفی رو در فضای رسانه بر علیه اسلام اعتراف کردن و ما هم مشخصش میکنیم
  ایا اشکالی داره؟ یا چون انیمه هست حق اشکال گرفتن نیست؟
  منم انیمه میبینم ولی دلیل نمیشه بگم بهترینه چون دوست دارم که ببینم

 14. ناموصا چه خزعبلی بود این مقاله باو به شماها چه دلشون خواسته اینارو ساختم به ما چه من ۹ ساله اوتاکوام و هیچ وقت از این شعرایی که میگید ندیدم باو جمع کنید بندو بساتو یاد کوصه ها می افتم که شذوع کردن فیلتر کردن چنلا و گروهای انیمه ای 😐

 15. سلام
  اوخی چه پروانه ای
  بزرگوار خوابی یا خودتو به خواب زدی؟؟
  اون خودش داره میگه صنعت رسانه صنعتی است در دستان صهیونیسم برای شکل دهی افکار مردم و سکولاریزه کردن جهان بعد پروفسور محترم نظرم میدن که اینها صرفا برای سرگرمیه و توهمه و.. اون خودش قبول داره اما بعضی ها میگن نههه تو این کارو نمیکنی. بابا بس کنید این توهم خوش خیالی رو اگه این چیزا رو ذهن بقیه تاثیر نداشت هیچ وقت هزینه نمیکردن بسازنش. ساختن تا تاثیر بذاره جناب دکتر. از شر غرب زده ها هنوز خلاص نشدیم من نمیدونم شرق زده ها دیگه چی میگن این وسط؟؟؟ من نظرم فقط به شخص شما نیست خطاب به همه دوستان هم عقیده باهاتون این حرف رو میزنم

 16. حرف دهنتو بفهم شرق زده بدبخت ، شهروند مطیع دهکده جهانی،آخه بدبخت خوش خیال تمام روانشناسان و پژوهشگران به تاثیر پیام های رسانه ای معترفند تو بیشتر میفهمی یا اونا؟؟ البته تقصیر خودت نیست من حق میدم بهت بالاخره وقتی منبع فکریت شبکه های اونورآبی و اپوزیسیون عقب افتاده باشن بهتر از این در نمیاد. بشین شبکه پویا نگاه کن من قول میدم ذهنت باز تر از الان بشه. میخوای ببینی عین مرد بگو میخوام ببینم و برام محتواش مهم نیست دیگه شر و ور نگو اینو که دیگه ما نمیگیم خودشون در پروتکل هاشون میگن که ما باید به رسانه های جهان مسلط بشیم و ازش برای تغییر طرز تفکر مردم استفاده کنیم. حالا در ذهن کوتاه بعضی ها نمی گنجه دلیل نمیشه دیگران رو متهم به توهم توطئه کنند

 17. آهان الان ما از شیطان و پیروانش بدمون میاد از خودمون بهترن؟؟؟ این حرف رو به متولیان فرهنگی که بودجه شو میگیرن بزنین نه کسایی که اومدن مستقل فعالیت میکنن انگار ما عادت داریم اشتباه بزنیم😏

 18. بله سطح فرهنگ و فهم جامعه اومده پایین به خاطر وجود متوهم هایی مثل شما ، متاسفانه. جفتتون حرف مفت میزنین هم شرق زده ها هم غرب زده ها همتون یه مشت خود تحقیر مریضید. که اگر نبودید سرتون تو آخور بی بی سی و نوچه های آمریکا و انگلیس نبود. فییییییک شماهایید که چندین ساله کاری جز حرف مفت زدن نمیکنید
  کبریت بی خطرید😂🤣
  اشکال نداره انقدر فحش بدین تا پیچ و مهره هاتون باز بشه

 19. دوستان ، عزیزان چرا با هم مثل دشمن خونی حرف میزنین؟؟میدونم که ممکنه اختلاف نظر داشته باشین اما اینو بدونین دشمن اصلی کس دیگری است و ما داریم در اصل خودزنی میکنیم. اختلاف نظر دارین خب مستدل و محترمانه و منطقی با هم بحث کنین چرا توهین میکنین و به هم تهمت میزنین به این فکر کنین که آیا یه انیمه ارزش این رو داره که حق الناسی مرتکب بشین؟؟من از همینجا از هر کس که ممکنه جایی با نظری بهش توهین کرده باشم یا تهمت ناروایی بهش زده باشم معذرت میخوام
  البته این به معنی انفعال و دفاع نکردن از حق نیست. بلکه به معنای منطقی حرف زدنه. دوستانی که با این نقد مشکل دارین نویسنده معصوم نیست و ممکنه اشتباه هم کرده باشه اما به این فکر کنین که شاید یک درصد شما اشتباه کرده باشین. لطفاً چشم هاتون رو به حقیقت باز کنین و به جای خودزنی دشمن شناس باشین و سراغ دشمن برید نذارید با شعار های پوچ مثل اینکه «اینها توهم توطئه دارن»فریب تون بدن و گوش هاتون رو از شنیدن حقیقت باز بدارند. به خودتون بیاین
  متشکرم از نویسنده عزیز و همه دوستان🤗

 20. اگه ما نمی تونیم تولید محتوا کنیم پس نبرد خلیج فارس و بچه زرنگ و فیلشاه و شاهزاده روم و برای قاسم و ملکه آسمان و خونی از بهشت و فهرست مقدس و مهارت های زندگی و … دقیقا چی هستن؟

 21. رفتار کاملا مودبانه شما نشان دهنده تاثیرات مثبت انیمه ها بر روی ذهن هست نیازی به نقد برسی نیست حتی معنی کلمه اوتاکو=ویب هم این موضوع رو نشون میده

 22. رفتار کاملا مودبانه شما نشان دهنده تاثیرات مثبت انیمه ها بر روی ذهن هست نیازی به نقد برسی نیست حتی معنی کلمه اوتاکو=ویب هم این موضوع رو نشون میده

 23. ۱-یکم نمیخوای از خودت بپرسی که اصلا چرا باید قرآن رو بذارن تو دست شخصیت منفی داستان که بعدا بخوان معذرت بخوان و درش بیارن؟!!!
  ۲-اقاجان من خودم زخم خورده ام. وقتی عمو های فیتیله ای رو سر اون قضیه تعطیل کردن من تا دو روز عزای عمومی اعلام کردمT~T

 24. اره ما عرضه نداریم محصول فاخر بسازیم. پهلوانان و آرمن و مهارت های زندگی و پیامبران و فروت کرفت و سفیر عشق هم همه پشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *