مقالات و مطالب مفید

نقد و رمزگشایی فیلم آسمان نیمه شب-کارگردانی و نقش آفرینی جرج کلونی بعد از 4 سال!

جرج کلونی با فیلم آسمان نیمه شب که داستان پدر و دختریش مارو یاد بازی Last of us میندازه؛ و برای اثرش هم استفاده از چاشنی های آخرالزمانی،علمی و تخیلی،احساسی و سرمای زیبا و فضایی دریغ نکرده!

پوستر
پوستر

فیلم آسمان نیمه شب، فیلمی در ژانر درام فانتزی و علمی-تخیلی و با رگه های احساسی و آخرالزمانی به کارگردانی و تهیه کنندگی «جرج کلونی» و با بازی خود جرج کلونی،فلیسیتی جونز،کایل چندلر؛محصول سال 2020 کشور آمریکاست که توسط نت فلیکس تولید و پخش شد و بر اساس رمان بلندی به اسم «صبح بخیر نیمه شب» ساخته شده و داستان کره زمین را در سال ۲۰۴۹ روایت می‌کند که به علت حادثه‌ای به سیاره‌ای یخبندان تبدیل شده که هوایش نیز روز به روز آلوده‌تر می‌شود. اتفاقی که برای کره زمین رخ داده تا آخر فیلم به طور دقیق تشریح نمی‌شود و ما صرفا متوجه می‌شویم که بشریت برای فرار از این موضوع قصد دارد تا در کهکشان به دنبال سیاره دیگری برای سکونت باشد.

یک دانشمند یکی از اقمار مشتری را محلی قابل سکونت می‌داند و پس از سالها تحقیق و بررسی، در نهایت تیمی برای کاوش این ریزسیاره اعزام می‌شوند و ماموریت‌شان اینست که بفهمند می‌توان در آنجا زندگی کرد یا خیر و این موضوع را پس از بازگشت به زمین به همگان گزارش کنند تا پروسه انتقال بشریت به جایی دیگر شروع شود.

ماجرا اما سریع‌تر از چیزی که همگی فکر می‌کردند پیش می‌رود و پس از اعزام سیاره، اوضاع زمین روز به روز بدتر می‌شود و در نهایت بشریت به پناهگاه‌های زیرزمینی پناه می‌برد ولی دانشمند تصمیم می‌گیرد روی زمین و در برف و یخبندان بماند تا به تیم کاوشگر هشدار دهد که هیچ‌گاه به زمین برنگردند و در همان قمر مشتری باقی بمانند و نسل بشر را ادامه دهند.

«آسمان نیمه شب» کارگردانی و نقش آفرینی جرج کلونی بعد از 4 سال!
«آسمان نیمه شب» کارگردانی و نقش آفرینی جرج کلونی بعد از 4 سال!

دانشمندی که فداکاری کرده و روی زمین باقی مانده، در نهایت با دخترکی لال روبرو می‌شود که در مرحله انتقال بشریت به پناهگاه‌های زیرزمینی جا مانده و تصمیم می‌گیرد این دختر را تحت حمایت خود قرار دهد. در فلش‌ بک‌هایی به زندگی گذشته او، مشخص می‌شود که او هیچ‌وقت دوست نداشته پدر شود و از ماموریت پدر بودن در طول زندگانی‌اش، شانه خالی کرده است.

رابطه گرم پدر و دختری دانشمند و دخترک لال روی کره زمینی که به ورطه نابودی رسیده و بوی مرگ و سرما در جای جای آن دیده می‌شود، تضاد جالبی را خلق کرده است. این دو برای بقای خود می‌جنگند و دانشمندی که در دوران جوانی‌اش نتوانسته پدر خوبی باشد، حالا قصد دارد تمام نقص‌های خود را در ماجرای حمایت از این دختر جبران کند. دختر هیچکسی را در دنیا ندارد و به نظر می‌رسد دانشمند نیز در این سیاره سفید (به جای سیاره آبی چرا که حالا آکنده از یخ‌ است) تنهای تنها است.

«آسمان نیمه شب» کارگردانی و نقش آفرینی جرج کلونی بعد از 5 سال!
«آسمان نیمه شب» کارگردانی و نقش آفرینی جرج کلونی بعد از 5 سال!

یادداشت کوتاه!

+همانطور که انسان های غارنشین با کشیدن نقاشی هایی بروی دیواره های غار که درحال غلبه بر حیوانات وحشی بودن!… باور پیدا میکردن که در مقابل حیوانات وحشی که قرار بگیرن میتونن عملکرد خوب تری پیدا کنن و این تبدیل به باور قلبی شون شده بود….الان هم کارگردان ها و نویسندگان چه در زمان طاعون؛ویروس اسپانیایی و حتی الان که کرونا در حال جولان دادنه! سعی کردن با نوشتن کتاب و ساختن اثر های مختلف آخرالزمانی و مقابله با ویروس های متعدد بر ترس های بشر غلبه کنن و بگن اگر هم مشکلی یا حادثه ای هم اتفاق افتاد نگران نباشید،درست میشه!…..فیلک آسمان نیمه شب جرج کلونی هم جدید ترین اثر در این زمینه هست!

+جرج کلونی به عنوان نقش یک دانشمند و شخصیت آگوستین؛بازیگریه که سعی داره از اون استایل و خوش تیپی که به خاطرش شهرت یافته فرار کنه و خودش و هنرش رو نشون بده بیشتر و به هدفشم رسیده،که بالاخره این چیز بدی نیست! و باید گفت به عقیده بسیاری از منتقدان گمنام و آشنا، بیشتر عاشقان سینما به خاطر جرج کلونی پای فیلم نشستن و زمزمه هایی برای حضور این فیلم در اسکار  هم به گوش میرسه که درست و غلطش رو خدا میدونه!

+جرج کلونی پس از سال ۲۰۱۶ [با فیلم‌های هیولای پول و درود بر سزار!] یهو با یه فیلم پسا اخرآلزمانی ظاهر شده و نسبتا به عنوان نقش اصلی خوب بازی کرده ولی بازهم همه چی بستگی به نگاه و سلیقه مخاطب داره!و مهم اینه شما به فیلم های علمی تخیلی و پسا آخرالزمانی و پیش بینی آینده های دور علاقه دارید یا نه!!

+هزینه ساختش هم ۱۰۰ میلیون دلار بوده،و نمره ها هم پایینه و منتقد هاهم فش فش کاری زیاد کردن و گفتن فیلم خوبی نبوده؛ولی به نظرم نباید همیشه به نمرات اهمیت داد و مخاطب خودش ببینه و قضاوت کنه!..همونطور که مخاطب ها فیلم رهایی از شاوشنگ رو آوردن ردیف های اول imdb! نکته حائز اهمیت‌ اینه که تجربه ثابت کرده فیلم های زیادی با نمره پایین فیلم های خوب یا حتی شاهکار بودن و به اوج آسمون ها رسیدن!که باید دید در مورد فیلم جرج کلونی این اتفاق میفته یا نه!

+جرج کلونی به خاطر این اثرش هم تو بیمارستان بستری شد!
و به خاطر این فیلم 14 کیلو وزن کم کرد و این کارش باعث شده که به پانکراسش آسیب وارد بشه و مجبور بشه که در بیمارستان بستری بشه!

+روایت‌های پدر و دختری در یک دنیای پساآخرالزمانی برای گیمرها آشناست و نمونه بارزش  به رابطه جول و الی در بازی Last Of Us برمی‌گرده، نمونه های زیادی هم در فیلم‌هایی چون لوگان دیده شده و حالا در آسمان نیمه شب شکل دیگری از اون روایت می‌‌شه که به خاطر بی‌صدا بودن یکی از کاراکترها (دخترک) حال و هوای غریب‌تری داره. دخترک به شدت معصوم است و هیچ پناهی نداره و حس وابستگی بیشتر او به قهرمان، باعث می‌شه که رابطه این دو برایمان خیلی حساس‌تر و چالش‌برانگیزتر بشه!

+در میان بازیگران، جورج کلونی بازی بهتری در مقایسه با دیگر بازیگران ارائه داده/تنهایی کلونی در سکانس های مربوط به زمین این فرصت رو در اختیارش قرار داده که بتونه از تجربه بالای بازیگری خود به نحو احسن استفاده کرده و حداقل در بخش بازیگری، پس از 4 سال بازگشت موفقی به سینما داشته باشه!

+البته با تمام نظر های متفاوت،بسیاری از سینما دوست ها گفتن جرج کلونی در فیلم غول پول ۴ سال پیش بازی بهتر و جالب تری ارائه داده!

×نظر شما در مورد این اثر چیست؟!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *