فیلم سینمایی

نقد و رمزگشایی فیلم The Post 2017 (پست)

دستپخت اسپیلبرگ با فضایی مشابه اسپوت لایت

داستان این فیلم در مورد پنهانکاری است که چهار رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا را تحت تأثیر قرار داد. اولین کارمند زن واشینگتن پست، کاترین گراهام (مریل استریپ) و سردبیر بخش سوانح رانندگی، بنجامین سی. بردلی (تام هنکس) می‌خواهند وارد نبردی بی‌سابقه بین خبرگزاری‌ها و دولتی‌ها بشوند تا بتوانند اسنادی را از پنتاگون افشا کنند.فیلم توسط فاکس قرن بیستم و با بودجه 50 میلیون دلاری ساخته شده است.اهنگسازی اثر طبق معمول با جان ویلیامز کارکشته است.نویسندگی این اثر بر عهده جاش سینگر (که قبلا اثر اسپوت لایت رو نوشته بود) و لیز هانا میباشد.

یکی از بزرگترین رسوایی های تاریخ ایالات متحده مربوط به دوران ریاست جمهوری نیکسون می باشد. فردی که از رسوایی واترگیت گرفته تا اوراق پنتاگون، جنجال های زیادی را در دوران کاری خود رقم زد. یکی از مهمترین رسوایی های مربوط به دوران او، انتشار اسنادی است که سالها بعد به « اوراق پنتاگون » مشهور شد. اسنادی که افشار می کرد نیکسون و مسئولان دولتی درباره جنگ ویتنام به افکار عمومی دروغ گفته اند و این جنگ ابداً با تصویری که آنها ارائه داده بودند، شباهت نداشت.

در آن دوران نیویورک تایمز برخی از این اسناد را منتشر کرد اما مورد تهدید جدی قرار گرفت و اتهام هایی نظیر خیانت و تهدید امنیت ملی گریبانگیرش شد. پس از آن اما نوبت به واشنگتن پست و رئیس آن که زنی نسبتاً محافظه کار به نام کری گراهام بود رسید تا این اسناد را بررسی و شرایط انتشار آن را مهیا نماید. در واقع در آن مقطع، گراهام با هوشمندی از مشکلی که برای نیویورک تایمز ایجاد شده بود استفاده کرد تا بتواند نام واشنگتن پست بیش از پیش مطرح نماید و نام خود را در تاریخ رسانه جاودانه نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *