فیلم سینمایی

نقد و بررسی فیلم شکل آب (Shape Of Water)؛ منجی آب‌زی

فیلم شکل آب، اثر گیرمو دل تورو است. شکل آب با بودجه‌ی حدود بیست میلیون دلار، توانست حدود دویست میلیون دلار فروش کند. این فیلم مورد تحسین منتقدین قرار گرفت و جوایز متعددی را برنده شد. در ادامه به بررسی این فیلم خواهیم پرداخت.

۱. سبک زندگی غربی، اغراق شده‌تر از قبل

در فیلم شکل آب، همجنس‌گرایی مرد مسن با یک پسر جوان تصویر می‌شود. از طرفی خودارضایی و گناهان جنسی دیگر در این فیلم، عادی‌سازی می‌شود. گویا غرب با تمام توان سعی دارد اخلاق را نابود کند و هوا و هوس را بر زندگی انسان ها حاکم سازد.

سبک زندگی غربی، در آیین های شیطان‌پرستانه ریشه دارد. تا جایی که بنیانگذار شیطان‌پرستی نوین در آثارش، همجنسبازی را ترویج کرده و خود نیز گرایش های همجنس‌بازانه داشته است. این معنا با بررسی باطن مشرکانه‌ی فیلم نیز عیان‌تر می‌شود.

شکل آب
دوستی انسان با موجودات عجیب و غریب

۲. انسان های شیطان‌صفت، موجودات عجیب مهربان

مضمون شیاطین انسانی و ناجیان غیر انسانی، در آثار دیگر گیرمو دل تورو همچون پسر جهنمی نیز تکرار شده است. در شکل آب نیز می‌بینیم که مامور دولت فردی سنگدل، بی‌رحم و البته مسیحی است. اما شخصیت اصلی فیلم، زنی مظلوم، بی‌دین و مورد حمایت موجود عجیب داستان است.

شکل آب
انسان یک هیولای مزاحم است، اما آن موجود عجیب منجی می‌شود
شرک در فیلم شکل آب

این مضمون با هدف ایجاد حس مثبت نسبت به موجودات غیبی و خدایان باستانی مطرح می‌شود. زیرا فضای آزمایشگاه-زندان فیلم، کاملا مسیحی است. اما در مقابل، این خدای باستانی در بند مسیحیان سنگدل، سعی بر نجات زن مظلومی که عاشقش شده است، دارد. یعنی یک موجود غیبی عشق را درک می‌کند، اما یک انسان، خیر.

تا جایی که در پایان فیلم، با استعاره‌ای مسیحی، این موجود عجیب و غریب کشته می‌شود و دوباره به زندگی بازمی‌گردد. همانند منجی مسیحیان که رستاخیزی پس از مرگ را، طبق این اسطوره‌ی مسیحی، تجربه می‌کند.

حتی در دیالوگ ها نیز گفته می‌شود که این موجود شبه انسان-شبه آبزی، یک خداست! یعنی هدف فیلم واضح گفته می‌شود. فیلم ساخته شده است تا اثبات کند انسان های قدرتمند موجوداتی سنگدل هستند و ما برای یافتن منجی، بایستی به موجودات جهان موازی پناه ببریم!

ترویج پرستش موجودات باستانی و جن‌پرستی

این نگاه دقیقا برخلاف واقعیت است. چرا که از اساس انسان برتر از موجودات دیگر است. کمک گرفتن لز موجودات پست جنی، نه فایده‌ای برای انسان دارد و نه می‌تواند ما را نجات دهد. تنها باعث می‌شود این شیاطین وارد زندگی انسان ها شوند و با آزار و اذیت های خود، آرامش را از زندگی ما بگیرند.

متاسفانه آثار گیرمو دل تورو کاملا نگاه شیطان‌گرایانه داشته است و سعی دارد جن و پری را برای ما الگو و منجی قرار دهد. ما نیز به عنوان مخاطبین هوشیار، باید در انتخاب رژیم رسانه‌ای خود، دقت به خرج دهیم تا در دام شیطان‌گرایانی همچوون دل تورو، نیافتیم.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام و عرض تشکر آقا عرفان
    جسارتا به نظرم برای حسن ختام در این مقالات پیرامون آثار دل تورو از آیات و احادیث متبرکه استفاده کنید و صحبتی هر چند کوتاه در مورد وضعیت مورد نظر در غرب هم بکنید
    در پناه حق ✋

    1. سلام و عرض ادب عزیز
      نوکرم، چشم حتما در مقاله جریان‌شناسی سعی می‌کنم جامع حرف بزنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *