انیمیشن سینمایی

نقد و رمزگشایی انیمیشن The Boss Baby 2017 (بچه رئیس)

رونمایی از سند ۲۰۳۰ در انیمیشن «بچه رئیس»

تولید کننده: DreamWorks

توزیع کننده: 20th Century Fox

امتیاز: 6.4 از 10 – میانگین رای 28,120 نفر

امتیاز کاربران ایرانی: 8.6 از 10 – میانگین رای 1058 نفر

بودجه: 125 میلیون دلار

فروش: 483.1 میلیون دلار

– بچه رئیس (به انگلیسی: The Boss Baby) یک پویانمایی رایانه‌ای-سه‌بعدی آمریکایی به کارگردانی تام مک‌گراث و نویسندگی مایکل مک‌کولرز است. داستان انیمیشن بر اساس کتابی به همین نام نوشته مارلا فارزی است.

– در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ دریم‌ورکس خبر ساخت این انیمیشن را داد و افزود که قرار است در ۱۸ مارس ۲۰۱۶ اکران شود. تاریخ اکران انیمیشن چندین بار تغییر کرد تا اینکه در ژوئن ۲۰۱۶ تاریخ قطعی اکران برای ۳۱ مارس ۲۰۱۷ اعلام شد. نخستین نمایش بچه رئیس در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۱۷ و در جشنواره بین‌المللی فیلم میامی بود و سپس توسط فاکس قرن بیستم در ۳۱ مارس ۲۰۱۷ در ایالات متحده اکران شد. دنباله‌ای برای این فیلم در سال ۲۰۲۱ منتشر خواهد شد.

– داستان حول محور پسربچه ای به نام “تیم” است که والدین مهربان و معرکه ای دارد که هیچ چیزی در دنیا را به اندازه او دوست ندارند. ولی یک روز همه چیز تغییر میکند؛ چرا که مادر و پدر تیم یک نوزاد که کت و شلوار پوشیده و همچنین یک کیف دستی همراهش دارد را به خانه می آورند تا همبازی و برادر تیم باشد و…

– یکی دیگر از صحبت‌هایی که راجع به این انیمیشن شنیده می‌شود مقایسه شخصیت بچه رئیس با رئیس جمهور فعلی آمریکاست. رفتارهای این دو را با هم مقایسه کرده‌اند و گفته می‌شود که شاید این کاراکتر از روی دونالد ترامپ ساخته شده باشد. البته صدای الک بالدوین بر روی کاراکتر بچه رئیس هم ممکن است آتش این شایعات را پر رنگ کرده باشد. الک بالدوین در ماه‌های گذشته با گریم و آرایشی شبیه به دونالد ترامپ به تمسخر او پرداخته و ویدیوهای متععددی از او بر روی فضای مجازی و یوتیوب پخش شده است.

– صنعت پویانمایی در هالیوود دست تعداد کمپانی های انگشت شماری هست که تقریبا کل این صنعت در دنیا را به انحصار گرفته اند. (البته ژاپنی ها را فاکتور می گیریم که بسیاری از انیمه ها چه سینمایی و چه سریالی را جزو ایدئولوژیک ترین آثار می توان طبقه بندی کرد!). مسلما هیچ چیز به اندازه یک پویانمایی نمی تواند روی ذهن ناپخته یک کودک که هنوز به طور کامل شکل نگرفته تاثیرگذار باشد، پویانمایی هایی که میلیون ها نفر در سراسر جهان بیننده آنها می باشند و تاثیر آنها روی کودکانی که رهبران آینده جهان خواهند بود، انکار نشدنی می باشد. با وجودی که شناسایی نکات مخرب در کنار پیام کلی به ظاهر مثبت معمولا کار دشوار و سختی هست، اما به ندرت شاهد پویانمایی هایی هستیم که اینطور آوانگارد و پیشرو عمل می کنند، دو انیمیشن (Storks (2016 از کمپانی .Warner Bros و (The Boss Baby (2017 از DreamWorks بصورت پیشرو و ناگهانی یک سیاست جدید را آشکار کردند، مثل اینکه این سوال که بچه ها چگونه به دنیا می آیند، تبدیل به بزرگترین سوال امروز هالیوود شده و از این به بعد یکی از دغدغه های اصلی کودکان باید این سوال باشد! این را در کنار سکانس آخر انیمیشن Storks بگذارید که والدین همجنسباز را نشان می دهد که کودکشان را در بغل گرفته اند، تا سیاست های جدیدی را ببینید که شاید بی ربط به سند جهانی 2030 یونسکو نباشد، در واقع این سند می تواند پازلی از یک سیاست بزرگ باشد که با زبان انیمیشن هم در حال ترویج و تبلیغ آن هستند. (برای اینکه این موضوع برای شما قابل درک باشد بهتر است بدانید که هالیوود همیشه در سیاست گذاری های آمریکا نقش جدی را بازی کرده و ثابت کرده که چقدر هماهنگ و به موقع این نقش خود را ایفا می کند و سازمان ملل و ارگان های وابسته به آن (مثل یونسکو) پر رنگترین نقش ها را در اجرای سیاست گذاری های برون مرزی آمریکا ایفا می کنند، بطور مثال می شود از قضیه طرح کنترل جمعیت خاورمیانه نام برد که با روش های مختلف، موفقیت های خیلی خوبی داشته است، می توانید در این راستا این ویدیوها را ببینید aparat.com/v/loEIt و aparat.com/v/JSQ7x

– سیاست های جمعیتی جدیدی را در دو انیمیشن بچه رئیس و لک لک ها شاهد هستیم که احتمالا از بحران جدی فرزندآوری و خانواده های تک فرزندی در آمریکا نشات می گیرد. در واقع تا قبل از این دو اثر، اکثر انیمیشن های کمپانی های اصلی هالیوود تاکید شدید بر تک فرزندی یا تجرد و عدم فرزندآوری داشته اند. به عنوان مثال انیمیشن The Secret Life of Pets که در سال 2016 اکران شد، بر تجرد و مستقل زندگی کردن و جایگزینی حیوانات خانگی بجای فرزند یا شریک زندگی تمرکز زیادی داشته، اما در The Boss Baby، این حیوانات خانگی رغیب اصلی فرزندآوری شده اند و اولویت به فرزندآوری تعلق می گیرد! در صورت تکرار این سناریو در انیمیشن های دیگر، می توان به عمق بحران فرزندآوری در آمریکا پی برد که حاضر شده با وجود اینکه تاثیر رسانه ای خلاف سیاست های جمعیتی آمریکا برای دیگر نقاط جهان می گذارد، دست به این عمل بزند.

درضمن نکته خیلی مهم درباره این سیاست، این است که افزایش جمعیت بطور ویژه برای افراد سفید پوست تبلیغ می شود! و کودکان سیاهپوست همینطوری هم تعدادشان بصورت تمسخرآمیزی خیلی زیاد نشان داده می شود!

تصویری از انیمیشن Zootopia که نشان میدهد جمعیت دهکده خرگوش ها بصورت کاریکاتوری رو به رشد است، در واقع دهکده خرگوش ها به نمایندگی از کشورهای عقب مانده جهان سومی در انیمیشن زوتوپیا طراحی شده است، جالب اینجاست که جمعیت این دهکده برابربا جمعیت فعلی کشور ایران است! برای اطلاعات بیشتر حتما به نقد انیمیشن زوتوپیا inaghd.ir/post/zootopia-2016 مراجعه کنید.

– یک نکته جانبی: در ابتدای فیلم شکل هندسی مثلث به عنوان قوی ترین شکل در طبیعت معرفی شده و بطور کاریکاتوری قدرت عظیم آن به نمایش گذاشته می شود و در آخر فیلم مثلثِ بر عکس به عنوان نماد زادآوری به تصویر کشیده می شود!

اما یک دیالوگ توسط تیم و بچه رئیس موجب شد تا توجه مان را به این فیلم بیشتر کنیم و آن روند به دنیا آمدن بچه بود.
تیم وقتی وارد عالم نوزادان می‌شود، با تعجب می‌پرسد: پس بچه ها از اینجا میان؟!
رئیس در پاسخ می‌گوید: پس از کجا میان؟ از تو کلم بروکلی یا از پری جادویی…
تیم در ادامه می‌گوید: پدر و مادرم بهم گفتن که از … (در گوشی توضیح دادن)
واکنش رئیس و تیم این است که با تعجب می‌گویند: نه این چندش آوره.
این دیالوگ رو باید ضمیمه کنیم به یکی از اصول و بندهای سند ۲۰۳۰ که به بحث ضرورت آموزش مسائل زناشویی و جنسی به کودکان اشاره دارد که این مسئله را حقی برای کودکان تلقی می‌کند که باید تمام امضا کنندگان این سند بدان پایبند باشند. سندی که می‌گوید پدر و مادر وظیفه دارند تا کیفیت مسائل جنسی و مشخصه‌های مرد و زن بودن را به کودکان‌شان آموزش دهند.

 نظرهایی که قبلا نوشته بودند و از قالب قبلی سایت کپی شده:

25 خرداد ۹۶ ، ۲۳:۲۵ safi

 مقدمه خوبی داشت که درگیری با گوریل و حرفهایی که زده می شد روبرو شدن با یک زورگو را نشان میده. رنگهای قرمز و بنفش که نماد اضطراب و خشونت هست. در جاهای مختلف کارتون بخشهای معروف و حرکات بازیگران خاص دیده می شود مثلا وقتی مادر و پدرش را نجات میدهد شبیه سوپرمن دستش را بالا میگیرد. یه جاهایی فیلم شبیه ماتریکس، وقتی ناخداست فیلم دریاچه کاراییب. پرستار بچه یاداور فیلم دایه مکفی، جنگ ستارگان و تایتانیک و دراکولا، فرانکنشتاین وپدرخوانده و … که با این کار می خواهند این فیلمها از یاد ما نروند. و نوستالژی پیش بیاد و بریم آنها را دوباره ببینیم. در اول فیلم صحبت از مثلث هست که نماد با هم بودن هست و در اخر مثلث وارونه هست که نماد تولد و ازیاد نسل هست و روی هم گذاشتن اینها ما رو یاد پرچم اسراییل می اندازد و فیلم کد داوینچی. ایجاد سوال در ذهن بیننده کودک که بچه از کجا میاد و جوابش این که میتونه از هر جایی بیاد . در خارج زوجهای همجنس باز میتونن با زن کرایه ای بچه دار بشن. مثل ریکی مارتین خواننده معروف که همجنس باز هست و دو تا بچه داره. یه جورایی نشان دادن نشیمنگاه و توجه را به آنجا جلب کردن نماد همجنس بازی هست که داره آموزش میده و می خواد قبح اش بریزه. جادوگر ساعت که نماد ارباب حلقه هاست به بدی امر می کند. تلفنی که بچه رییس داره همون تلفن کارتون داستان اسباب بازی 3 هست که در انجا اولش بد و منفی هست بعد خوب میشه. وقتی میخوان بچه بزرگ رو تنبیه کنند و حرف حرفه مادر هست، نشان زن سالاری هست. کلا نسل های جدید نشان فرزندسالاری هست. روی پوشک بچه بجای پمپرز نوشته پوپیر که معنی اش مدفوع هست و تبلیغ پمپرز هم هست.

۲۷ خرداد ۹۶ ، ۰۱:۳۳ safi

موضوع مبارزه : بها ندادن به حیوان خانگی هست اما در آخر داستان با کمک طوله سگها کار را تمام میکنند و صحبت از بد بودن انها نمیشود. میشه گفت برعکس هدف پررنگ جلوه دادن نگهداری از حیوان هم هست. شروع داستان ایجاد سوال در ذهن بیننده کودک که بچه از کجا میاد ؟ که بچه را کنجکاو میکنه که چیزی هست که راحت نمیشه ازش حرف زد شاید به قبول سند 2030 اشاره داره که بچه کوچک همه چی بدونه. و بچه میتونه از جای دیگه هم بیاد. فرهنگ خوردن غذاهای حاضری که در غرب زیاد هست دیده میشه. وقتی وارد نی نی کندو میشن جایی را نشان میده که توسط بچه ها اداره میشه که از خودشون اراده ندارن و طراحی رفتار دارن کنایه از کشور امریکا میتونه باشه که توسط مجلس سنا اداره میشه.

۱۸ تیر ۹۶، ۰۸:۱۳ پاسخ:

ممنون از نکاتی که نوشتید. واقعیتش من خودم علاقه ای ندارم که اینطور و خیلی توطئه آمیز به آثار نگاه کنم، این گفته ها اگر درست هم باشه ولی کمکی نمیکنه، چون همینجوریش هم به ما میگن توهم توطئه دارید و کلی فحش میخوریم، به خاطر همین نکاتی که بیشتر تو چشم میان و نیاز به تفسیر و قضاوت های خیلی سخت نداره، خیلی بدرد بخورتر هست. ولی اطلاعات نسبتا خوبی دارید و یکسری نکاتی که اشاره کردید واقعا خوب هست. امیدوارم بازم نظر بزارید وکمک کنید

بهمون ۱۵ تیر ۹۶ ، ۰۹:۰۸ mohammad

سلام خسته نباشید خدایی من عاشق تحلیلاتونم ولی دیگه الان فقط متن میذارید و خوندنش خستته کننده س مثل قبلا باز تصویری بذارید عشقید یاعلی ۱۵ تیر ۹۶، ۱۲:۰۵ پاسخ: سلام، ممنون از نظرتون متاسفانه وقت نمیکنم، مخصوصا اینکه تنها دارم کار میکنم و درگیر یکسری کارهای دیگه هم هستم و احتمالا از این به بعد حتی خیلی محدودتر از گذشته ادامه بدم، یعنی فقط موارد خیلی مهم رو خیلی خلاصه بنویسم و حتی دیگه عکس و آمار و معرفی اولیه رو هم نزارم، انشاءالله در آینده کسی پیدا بشه که کمک کنه، وضعیت بهتر خواهد شد

۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۹ امپرور

نقد Death Note رو حتماً بزارید!

۲۲ تیر ۹۶، ۱۳:۱۸ پاسخ:

واقعیتش من فقط سعی میکنم بعضی از نکته هایی که به ذهنم میرسه رو بنویسم و زیاد شاید نشه اسمشو نقد گذاشت و با شرایطی که دارم در آینده امکان داره کارم خیلی محدودترم بشه و همین چیزی هم که الان مینویسم که خیلی خلاصه هست رو هم کمترش کنم. در مورد Death Note باید ببینم نسخه ای که netflix داره میسازه چجوریه، بعد از اون شاید یکسری موارد رو نوشتم

۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۶:۲۶ Yousef

دمتون گرم? نقد خوبی بود یاعلی

۲۴ تیر ۹۶، ۲۲:۱۵ پاسخ:

ممنون، دعا کنید بتونم در کنار کارهام نوشتن نقد رو هم ادامه بدم

۲۹ تیر ۹۶ ، ۱۶:۲۵ علی

که ترکیب اون دوتا مثلث ابتدا و انتهای فیلم لقاح میشه

۰۲ مرداد ۹۶ ، ۰۳:۳۹ محمد

سلام… ناراحت نمیشید اگه بگم مغز مریضی دارین؟؟ اره قبول دارم اینا یه سری شیطنت های ریزی تو انیمیشناشون دارن که واقعا هدف داره ولی دیگه شما به توپ بستین این اثر رو…. در کل اگه ذات و ریشه ی انسان درست باشه (بر فرض اینکه تمام نکات گفته شده صحت داشته باشه) چیزی نمیتونه درش نفوذ کنه و تغییرش بده…بهتره ازین انیمیشن ها فقط لذت ببریم.. با اون قسمت بچه از کجا میاد موافقم و بنظرم واقعا ذهن کودک رو درگیر این موضوع میکنه که به نظر من زیاد هم بد نیست..این چیز ها باید از سنین کم به افراد اموزش داده شود که متاسفانه در کشور ما بوسیله ی کلمه ای به اسم حیا که فقط یه بهونس اموزش داده نمیشود…البته تاکید میکنم به صورت درست و علمی و منطقی و صحیح در سنین کم….. خودتون نگاه کنید کشور ما تو این 38 سال نه تنها از پنهان کردن و ترسیدن از بیان این مسایل و حقیقت ها نفع و سودی نبرده بلکه برعکس ضرر هم کرده…خودش که ضرر نمیکنه…تاوانش رو نوجوون ها و جوون ها میدن…مشکلاتی که براشون پیش میاد واقعا تاسف باره… در اخر ممنون از رمزگشایی این گاو صندوق فوق سری به اسم بچه رییس.. اون دوستمون safi که دیگه خیلی از مغزش کار گرفت…

۲ مرداد ۹۶، ۰۸:۵۱ پاسخ:

سلام. همین که قبول کنید یکسری سیاست ها بطور هماهنگ از طریق هالیوود(بویژه یکسری کمپانی های خاص، البته تو انیمیشن، تقریبا چند تا کمپانی بزرگ بیشتر نیستند وهمشون سیاست واحد دارن ) دنبال میشه و بسیاری از این آثار فقط بطور صرف دنبال سرگرم کردن مردم نیست، خیلی خوبه. در مورد تاثیرگذاری و قدرت فرهنگ سازی این ساخته ها هم خودش یک بحث جدایی هست، که یک اثر که صدها میلیون نفر تو سراسر جهان اونو نگاه میکنن، مخصوصا کودکان که هر اثر رو چندین بار نگاه میکنن و ذهنشون هم قدرت پذیرش بیشتری داره چه تاثیری میگیرن و این فرهنگ سازی یکپارچه هست، یعنی تو خیلی ساخته های دیگر هم تکرار میشه تا اثرگذاری بیشتری ایجاد کنه؛ در مورد القا و تاثیرگذاری، نقد فیلم focus رو هم یک نگاهی بیندازید شاید اونم در تکمیل این مبحث کمک کننده باشه. واقعیتش من فقط قصدم روشنگری هست، و خودمم لذت میبرم از این آثار و دوست دارم چیزهایی که زیاد بهش توجه نمیشه رو هم هایلایت کنم برای بقیه و قصدم این نیست که لذت دیدنشو از بین ببرم ولی اطلاع رسانی برام تو اولویت هست در مورد آموزش و تربیت جنسی در حد مورد نیاز هم موافقم که ضربه های زیادی هم به جامعه وارد کرده

۰۲ مرداد ۹۶ ، ۱۸:۱۸ محمد

سلام…. ممنون از پاسخگوییتون…خوب هرکس نظر خودش رو داره… فیلم focus رو ندیدم…ببینم چشم….

۲ مرداد ۹۶، ۲۳:۰۷ پاسخ:

خواهش میکنم. حالا focus رو هم خودم کامل ندیدم و زیادم توصیه نمیکنم ببینید! نقدی که تو سایت گذاشتم کپی شده از جایی دیگر هست و بیشتر بهانه ای بوده برای اینکه موضوع تاثیرگذاری هالیوود بر اذهان رو یکم توضیح بده، کوتاه هست همون نقدو یک نگاهی بیندازید بعید میدونم دیدن فیلمش لازم باشه، وقتتون رو روی آثار یا چیزای دیگه که مفیدتره بزارید به نظرم موفق باشید

۱۲ مرداد ۹۶ ، ۰۳:۰۱ .

این خیلی طبیعیه که هر انیمیشن و فیلمی با هدف خاصی ساخته بشه و در کشور خودمون هم همینجوره هر چیزی بخوان آموزش بدن از طریق رسانه صورت می گیره . انیمیشن بچه سالار به سوال بچه ها پاسخ داده چطور به دنیا میان و همینطور طرز کنترل حسادت بچه اول که نوزاد تازه به دنیا اومزه رو رقیب خودش میدونه . واقعا بی انصافی است اینقدر بدبین باشیم . چرا یاد نگیریم به جای انتقاد و ایراد گرفتن خودمون طبق فرهنگمون انیمیشن زیبا و جذاب بسازیم به جای ساخت برنامه های تکراری عروسک های زشت و بدقواره …

۲۰ شهریور ۹۶ ، ۱۲:۰۷ یاسمین

سلام . به نظر من تحلیل چرتی است نباید این ها را تحلیل کرد چون برای سرگرمی است. مشکلی ندارد اگه مشکلی داشت آمریکا نمیگذاشت که پخش شود. تازه راست هم میگفت عشق به سگ بیشتر شده است . و تازه بچه هایی زیادی آن را دوست داشتند. و برایشان نقد مهم نبود. تازه نقد آن خیلی هم خوب بود . تازه نقد اگر خوب نباشه بازم بچه ها رو سرگرم کرده و والدین راضی بودند.????از تحلیلی که کردید خیلی عصبانی و ناراحت شدم??????

۲۰ شهریور ۹۶ ، ۱۳:۲۸ یاسمین

سلام چرا جواب ندادی نخوندی الان برات دوباره فرستادم جواب بده.???

۲۱ شهریور ۹۶، ۲۲:۱۳ پاسخ:

سلام، متاسفانه وضعیتم زیاد جالب نیست و یک مدت (که شاید طولانی هم باشه) اصلا وقت نمی کنم روی سایت کار کنم یا به سایت سر بزنم. توضیحاتمم سعی کردم خلاصه و کافی باشه ولی هیچ وقت نمیشه تمام اون چیزی رو که باید مخاطب بدونه رو نوشت چون متن نوشته به شدت طولانی میشه. یک چیز دیگه این هست که افرادی که بدون منطق و دلیل، آثارو تخیلی نقد می کنند و به زور به مخاطب میخوان بگن که اینها همه فوق شیطانی هستن و شما هیچ کدومو نباید ببینین، تعدادشون زیاد هست و دیدگاه افراد رو نسبت به اینجور نقدها خراب کردن. اصل موضوع که این آثار فقط برای سرگرمی ساخته نمیشن و اون مالک کمپانی که میدونه صدها میلیون آدم تو کل جهان آثارشو می ببین و تاثیر جهانی میزاره یکسری مفاهیم دیگه رو هم تو آثار لحاظ می کنه، اصل این موضوع درسته (همه ی آثار هالیوود رو نمی گم بلکه بیشتر یکسری آثار خاص مثل یکسری انیمیشن های کمپانی های اصلی که مالکاشون یهودی هستن و یکسری فیلم های ابرقهرمانی) ولی تحلیل و رمزگشایی این ها کار هر کسی نیست که باعث شده خیلی ها با نقدهای آبکی و من درآوردی دید مردمو به این نقدها خراب کردن، منم در حد خودم نوشتم و هدفم اینه که باعث بشم درباره فیلم ها یکم بیشتر فکر کنیم و راهنماییمم اینه که فیلم ببین و لذت ببر ولی انیمیشن هایی دیزنی و دریم ورکس رو بطور ویژه سعی کن یکی دوبار که نگاه کردی دیگه نگاه نکنی یا کمتر نگاه کنی و سعی کنی وابسته شون نشی، البته با خوندن نقدها هم می تونی فهمتو بیشتر کنی که باعث میشه دیگه اون فرهنگسازی که مد نظر انیمیشن هست کم اثرتر باشه اگر سنت پایینه سعی کن وابستگی به انیمیشن ها کمتر کنی و اگر سنت بالاتره میتونی با خوندن نقدهای سایت http://vgpostmortem.ir/ اطلاعاتتو افزایش بدی و فهم و دانایی بیشتر و بیشتر بهت کمک میکنه تا دیگه خواب نباشی، تمایلت به سمت فیلم های مفهومی میره تا فیلم های اکشن و هیجانی، درکت بیشتر میشه و لذت بیشتری از فیلم ها خواهی برد و با دوستات که فیلم می بینی دیگه فقط دنبال سرگرمی نیستی و با فیلم ها درک و فهمتو از جهان هستی افزایش می دی و …

۱۶ آذر ۹۶ ، ۲۲:۱۳ R

نقدتون عالی هست امیدوارم همیشه تحلیلتون خوب باشه. خیلی دوست دارم تحلیل های دیگتون رو بخونم.?

۱۹ آذر ۹۶، ۱۵:۰۸ پاسخ:

ممنون نظر لطفتونه، فعلا یکم فاصله گرفتم در آینده یکم وضعیتم مناسب تر بشه و وقت کنم کارهای زیادی تو ذهنم هست برای تحلیل، انشاءالله بزودی برمیگردم و سازماندهی شده تر کارها رو جلو میبرم

همچنین ببینید:

نقد و رمزگشایی انیمیشن Storks 2016 (لک لک ها)

نقد انیمیشن «بچه رئیس» + نقد انیمیشن «لک لک ها»

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

 1. # نقد فیلم بچه رئیس

  دو اصل مهم در ساختار این پویانمایی وجود دارد:
  ۱. ازدیاد جمعیت که می‌تواند یک وخامت جهانی باشد؛
  ۲. آدمهایی که در موردشان فکر می‌کنیم از بچگی دکتر، مهندس، پولدار یا رئیس به دنیا آمده اند انگار این کارها تو خونشان بوده

  الف- اگر منابع موجود به تعداد افراد بشر کافی نباشد به گونه‌ای که برخی افراد، کمبودی را حس کنند، آنگاه گوییم یک وخامت اجتماعی پیش آمده است. این وخامت اجتماعی عوارض سیاسی نیز با خود به دنبال خواهد داشت. این مسأله، جوشش اصلی داستان است. در واقع در این پویا نمایی کاهش جمعیت به نوعی مهار آن وخامت اجتماعی فرض شده است. درست یا غلط، هر چه باشد این مسأله دست مایه اصلی داستان است.

  ب- نیاز عاطفی هر خانواده وابستگی ملموس پدر و مادر به فرزندانشان است؛ در این پویا نمایی تلاش شده بخشی از زندگی مردمان اروپا و آمریکا به تصویر کشیده شود که این نیاز ذاتی را چگونه با علاقه ورزی به توله سگها ارضا می‌کنند و به نوعی میِ‌خواهد این موضوع را فاجعه آمیز نشان دهد.

  پ- ژن خوب / ژن بد: یک دیگر از موضوعاتی که این پویانمایی آن را پی گرفته است نشان دادن تصویر عوام از اندک افرادی از جامعه است. آنچنان که این اعتقاد عامیانه را رواج داده شده است که:‌ “فلانی از بچگی یک رئیس، بزرگ شده است.” در این پویانمایی با تن پوش رسمی (کت و شلوار) بر این این موضوع اغراق کرده است. ولی موضوع جالب دیگر در این فیلم، مستراح زرین است همان آخرین چیزی که یک رئیس به آن می رسد و به آن افتخار خواهد کرد طعنه به آنهایی است که ریاست را ارثیه خان زاد خود و خانواده خود می‌دانند.

  ت- اصول اقتصادی: این پویانمایی درس‌های جالبی از اقتصاد و اصول اولیه مدیریت دارد. آنجا که بچه رئیس چگونه چند کودک دیگر را با خود همراه می‌کند.

 2. با سلام..ممنون از تحلیل خوبتون.واقعا عالی بود.بعضی از مردم ما صاف و ساده هستن و فکر می کنند که بقیه هم این جوری هستن متاسفانه.تحلیل کوکو عالی بود.به نظرم شکل گیتار که شبیه جمجمه بود هم باید نماد خاصی باشه

 3. سلام.خیلی جامع و کامل نبود.در واقع سعی کردین چیزای کلی ای که هرکسی ممکنه به ذهنش برسه رو بگید
  اینکه جایگاه توله سگارو تو خانواده ها داره نشون میده و باهاش مبارزه میکنه فکر نمیکنم بد باشه
  ولی چیز جالبی که شدیدا توی چشمه بچه های دوقلو هستن که توی جلسه به بچه خان میگن ننه باباهایم اومدن و اگه تعداد پدرو مادرا رو بشمارین ۳ تا مادر با ۴ تا پدرن و تعداد بچه ها هم ۴تا ست یعنی یه دختر و یه پسر چاق و بچه خانو برادرش و دوقلوها…. این یعنی دوقلوها مال دوتا از مردا هستن یا اینکه یه مادر دوتا شوهر داره و….. باقیشو خودتون میدونین
  نکته‌ی بعدی ای که داره قشنگ میگه همین ماجرای تفکیک آدماس که خودتون گفتین.یعنی داره از همون ابتدا آدمها رو از هم جدا میکنه و میگه یه عده بالاترن و اونایی که دیگه بدرد نمیخورن رو میدم به خانواده ها….اما آخر فیلم میبینیم که میگه هرکسی یه جای حساس داره و بچه هه خودش کف پاشو میذاره جلوی پر که با وجود اینکه رئیس شده بره تو خونواده….این یعنی ما در هر شرایطی نیاز به خانواده داریم.حتی اگه رئیس باشیم….حتی اگه خانوادمون شامل دوتا مادر یا دوتا پدر باشه یا حتی یه مادر دوتا مرد کنارش باشه
  و باقی ماجرا که از حوصله خارجه

 4. سلام،خسته نباشید.بنده هم چند تا نقد و انتقاد راجع به نقد و انتقاد شما دارم.دوستان عزیز اگه بخوان منظور منو بفهمم باید حتما فیلم رو چند بار دیده باشم.
  یه جا شما فرمودید که انیمیشن بچه رئیس به تمسخر سیاه دوستان پرداخته،باید خدمتتون عرض کنم که اصلا اینطور نیست چرا که اونها می‌خوانم یاد مجموعه توپولو ها(البته اگه دیده باشید)کردن و همینطور فیلم سینمایی دزدان دریایی کارائیب و …
  و اینو هم باید خدمت شما سروران عرض کنم که بنده کاری به کار دولت پسند ۲۰۳۰ ندارم اما یکی از ویژگیهای این فیلم اینه که کودکان رو از مسائل جنسی دور می‌کنه و تصورشون به اینه که کودکان از آسمان ها به زمین میان نه از …
  تا اینکه خود بچه ها بزرگ بشن و خودشون بفهمن

 5. به نظر میاد شما تا بحال یک نقد حرفه ای رو ندیدین
  من نقد کننده حرفه ای نیستم اما با این حال میتونم متذکر چند نکته بشم
  به طور مثال نقد باید از سلسله نقد های فریمی شکل بگیره و به نقد های سکانسی تبدیل شه و بعد به نقد قسمت های مختلف داستان و بعد نقد کلی…اینکه شما صرفا برداشت های اماتور وضع خودتونو به صورت کلی از یک انیمیشن بیان کنید اصلا شیوه ی صحیح نیست.چون در انیمیشن سرمایه گذاری های عجیب و تیم های خارق العاده از خیر مفهوم یک فریم ساده هم نمیگذرند.
  به عنوان مثال در باس بیبی وقتی داره از به اصطلاح بهشت یا جایی که بچه ها از اون میان نشون میده، یکی از بچه ها با بقیه فرق داره و چون باهوش تره به صورت نمادین قلقلکش نمیاد یعنی دنیای ما واسش جذابیتی نداره!
  پلکاش اکثر اوقات تا نیمه بستس یعنی حوصله ی همچین جایی رو نداره فرانسیس نقش منفی داستان هم کسیه که داره جلو رشد جمعیتو میگیره…مترادف شیطان در داستان های مقدس! کسی که از فرمان خدا (هییت مدیره!) سرپیچی کرده.فرمول محرمانه جاودانگی هم که مشخصا کودکی هست یعنی همیشه خام و اماده ی یادگیری نگه داشتن مغز!
  چون قریب به اتفاق ادم ها معمولا با بزرگ شدن مغزشون رو با مزخرفاتی مثل درس های مدرسه و بقیه چیزها که جای گفتنشون نیست و ممکنه به بعضیا بر بخوره پر میکنن و در واقع قفل میکنن و مغزشون فقط با یک طرز کار محدود و خاص کار میکنه و ازادانه نمیتونه عمل کنه.که توی داستان هم فرانسیس در واقع مغزش شکل خاصیو میگیره و از اونجا (بهشت) اخراج میشه که در واقع این یک اشتباه عمدی هست چون با زیاد شدن جمعیت کشورهایی مثل چین و هند و اعراب و خلاصه همه به جز جهان اولی ها اینده ی اونها به خطر میفته و باید یه طوری جلوی همچین اتفاقی گرفته شه
  در واقع اینا همه تو خواب تیم هستش و خود تیم باس بیبی اصلیه وقتی پدرش میپرسه نظرت راجع به ببرادر چیه و میگه نه و میخوابه داستان تو تخیلات یک تمپلتون شروع میشه که در واقع تخیلات یک ماسون هست (تمپل و ماسون از نظر معنا با هم رابطه دارند) و وقتی که همه چیز درست میشه و باس بیبی میره از خواب بیدار میشه و برادر اصلیش به دنیا اومده.
  دلیل ساختن همچین چیزی هم خیلی سادست…رشد جمعیت
  چیزی که هر دولتی میخواد رشد جمعیت و فراوانی نیروی کاره!
  نیروی جنگ!
  و خب تو کشور های جهان سومی احتیاج به ساختن همچین چیزهایی نیست و با یک خطبه امام جمعه نه ماه بعد به تعداد ادمایی که نماز جمعه میرن جمعیت رشد میکنه اما تو کشورهای به خصوص اروپایی که بعضا رشد جمعیت منفیه و سطح آگاهی مردم هم بالاست خیلی سخته قانع کردن یک آدم! خلاصه ی کلام اینکه یا درست نقد کنید یا نقد نکنید

  1. به نکات جالبی اشاره کردین!البته نقدیک اثر هنری که کلی روش فکرشده کار ساده ای نیست و خب هرکسی هم توش حرفه ای نیس! منم با بعضی از نقدهایی که اینجا مطرح میشه مخالفم. اما درکل همینکه یه فضایی بوجود میاد تا افرادی مثه شما نظرات شونو با بقیه به اشتراک بزارن،خیلی خوبه.
   امیدوارم این سایت حرفه ای تر عمل کنه،و پیشرفت کنه.

  2. ممنون از اطلاعات عالی تون که با ما به اشتراک گذاشتید. یکی از هدف های ما هم همینه که مخاطبین با کامنت هاشون تحلیل ها رو ارتقا بدهند و حتی در بعضی جاها قبلا صفحه هر اثر رو با گذاشتن اطلاعات مختصری ایجاد می کردیم و تحلیل اصلی رو به مخاطب می سپردیم.
   خب واقعیتش اسم کاری که ما می کنیم رو شاید نشه نقد گذاشت (همونطور که اینجا هم توضیح دادیم http://inaghd.ir/about-us/) و تحلیل قسمتی یا زوایای خاصی از اثر از نظر محتوایی که ارائه میده هست یا نکاتی که به ذهنمون میرسه و میتونه باعث جرقه ذهنی مخاطبمون بشه
   در مورد سطح کیفی نقد ها هم باید واقعا به بزرگی خودتون ببخشید چون این شروع کار ما هست و هنوز منتقد درجه یک و داوطلب که تخصصی کار کنه نتونستیم جذب کنیم، دیدگاه شما یکی از بهترین هاست که به امید خدا با مرتب کردن دوباره تحلیلمون در متن اصلی قرار میدیم

 6. سلااااام
  آخه چطور دلتون میاد بچه به این نازی رو نقد کنید.من عاشق بچه رئیسم.حتی یجورایی شده الگوی زندگیم.عکساش رو پروفایلمه اسمش رو ایدیم هست.چند بارم خوابشو دیدم.اونجاش ک میخواد از پیش خانواده اش بره و سوار ماشین میشه هر بار میبینم کلی گریه میکنم.

 7. فقط از خدا میخوام شفا بده?
  خیلی ممنون از نقد هایی ک کردید واقعا استفاده کردیم وعالی یود وممنون از سایت خوبتون و امید وارم همه ب اشتراک بزارن نقد هاشون ?

 8. اصلا کارتون دیگه چیه .چندین دهه پیش مگه کارتون بود؟!خیلی کم و به ندرت ….مردم زندگی شون هم می کردن.

 9. بیچاره اون کودک پاک و معصومی که این فیلم و کارتون های هالیوودی رو میبینه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید