انیمیشن سینمایی

نقد و بررسی انیمیشن مورچه کش (The Ant Bully)؛ منجی انسانی مورچه ها

انیمیشن مورچه کش در مورد لوکاس است که بچه های دیگر به او زور می گویند و عقده اش را با زور گویی به مورچه ها تخلیه می کند. انیمیشین مورچه کش در مورد بلوغ لوکاس است. بلوغی که با نمایش او در لانه مورچه ها برای مخاطب ملموس می شود. به همراه تم جنگ آخرالزمانی منجی و ضد منجی در محیطی کوچک تر از حالت معمول در سینما به اندازه یک باغچه.

مادر و پدر لوکاس از مشکلات فرزندشان بی خبرند، او را هنوز یک خردسال تصور می کنند و حتی اهمیت چندانی برای او قائل نیستند. حتی مادرش برای او لقبی گذاشته که باعث تمسخرش می شود. خواهرش هم که وضع نا مطلوبی دارد و مادربزرگش یک پیرزن توهمی است.

زاک(مخفف ایزاک به معنای اسحاق) یک مورچه جادوگر است که لوکاس را کوچک می کند تا به او درس دهد. زاک دیالوگ مهمی دارد:”غیر ممکن برای یک جادوگر وجود نداره”. دیالوگی که بارها در طول انیمیشن گفته می شود. این تاکید بر جادو و جادوگری را بارها از هالیوود دیده ایم و ترکیبش با اسم ایزاک کابالایی بودن این نوع جادوگری را می رساند.

مورچه ها دین و پیشگویی دارند. آمدن ضد منجی یا دمنده تاریکی و مادر مورچه ها یا منجی(که تصویری همانند تصاویر الهیاتی بودیسمی دارد) را خبر داده. ضد منجی می آید اما خبری از منجی و مادر مورچه ها نیست و یک انسان تبدیل به منجی با شواهد پیشگویی شده می شود. او صخره های شیرین یا همان آبنبات را برای مورچه ها میریزد که در پیشگویی نشانه آمدن منجی بود. اینگونه اومانیسمی بودن مفهوم منجی را می رساند.

از مفاهیم مثبت این انیمیشن می توان به تقویت اعتماد به نفس، تشویق به تلاش و همکاری اشاره کرد و اینکه تمام زندگی ها ارزش دارند حتی زندگی مورچه ها.

همچنین منجی زمانی می آید که مردم خودشان برای آمدنش اقدام کنند و زمینه ظهور او را فراهم کنند. نه اینکه همینطور یکجا بنشینند و آرزوی آمدنش را در سر بپرورانند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام اگه میشه یه نقد درباره My hero academia که بشدت هم انیمه معروفی هست برید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *