فیلم سینماییفیلم و سریال

نقد و رمزگشایی فیلم Valhalla Rising 2009 (قیام والهالا)

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

تریلر اثر

.
[/box]

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]محصول کشور دانمارک امتیاز آی‌ام‌دی‌بی : 6.0 از 10 – میانگین رای 45,781 نفر امتیاز کاربران ایرانی: 6.6 از 10 – میانگین رای 73 نفر بودجه: 5.7 میلیون دلار فروش: خیلی کم (تقریبا 30 هزار دلار)[/box]

 

– قبل از هر چیز بهتره در مورد خود لغت Valhalla صحبت کنیم که لغتی با ریشه ی اسکاندیناوی به معنای بهشت یا سالنی برای قهرمانانیه که در جنگ و یا به طور کل به صورتی شجاعانه کشته شده ن و البته این مکان متعلق به اودین ( خدای جنگ , خرد , فرهنگ و… در افسانه های اسکاندیناوی )هست .این اعتقاد وجود داره که کسانیکه به والهالا راه پیدا میکنن در جنگ Ragnarok افتخار همراهی با خدایانی مثل اودین و ثور رو خواهند داشت , این جنگ از این حیث اهمیت فراوانی داره که بعد از پایان یافتن اون دوره ی تازه ای بر روی زمین شروع خواهد شد.
اما نکته ی دیگه ای که در مورد اودین وجود داره اینه که اودین شخصیتی تک چشم هست و درواقع یک چشمش رو در راه رسیدن به خرد از دست میده و ناگفته نمونه که فرقه ی معتقدان به اودین معمولا با ویژگی قربانی کردن انسانها شناخته میشدن!!!!
اما در مورد خود Valhalla Rising , این فیلم دارای 6 پارت هست و هر کدوم از این قسمتها عنوان و داستان جالبی برای خودشون دارن که در ادامه راجع بهشون صحبت میکنیم.

Valhalla Rising (قیام والهالا) آی نقد
Valhalla Rising (قیام والهالا) آی نقد

پارت 1 (خشم) و پارت 2 (مبارز ساکت) Valhalla Rising بیشتر زمینه ی آشنایی با شخصیت تک چشم و آغاز سفرش رو بیان میکنه و برای جلوگیری از طولانی شدن بحث از این دو بخش میگذریم و میریم سراغ پارت 3 (مردان خدا ) Valhalla Rising . در این بخش که تک چشم و پسرک همراهش در کنار جنگجویان مسیحی برای یافتن سرزمین موعود سوار کشتی میشن و سفر دریاییشون رو شروع میکنن اما درگیر مه غلیظی میشن که اونقدر طولانی میشه که باعث میشه فک کنن به خاطر تک چشم دچار نفرین شدن . جذابیت این بخش در اینه که کسانی که مثلا داعی برپایی عظمت عیسی مسیح در اورشلیم رو دارن مردانی به شدت بی ایمان , متوهم , مال دوست , خونریز , به دنبال تمایلات انسانی و… هستن و این در حالیه که عنوان این بخش به تمسخر “مردان خدا ” انتخاب شده!
در بخش چهارم (سرزمین مقدس) و پنجم ( دوزخ) Valhalla Rising پی میبرن که مکانی که پیدا کردن اورشلیم یا سرزمین مقدس نیست و نهایتا پس از تمام اتفاقات کشیش همراهشون تصمیم میگیره که سرزمین مقدس رو در اونجا , خودش بسازه ( شاید بشه به نحوی گفت بهشت بر روی زمین )
در این بخش تقریبا تمام جنگجویانی که در کشتی بودن کشته شدن , این بخش هم تا حدودی گناهان کبیره بشریت ( طمع , تکبر , هواپرستی و … ) رو به نمایش کشیده بود و هم نشان دهنده ی این بود که تک چشم در واقع رهبر واقعی و کسی بود که میتونست مردم رو به فراز کوهها هدایت کنه و نجات دهنده بشریت باشه و البته تمام کسانی که باهاش مخالفت کردن , بهش شک کردن و یا به اندازه کافی برای همراهیش لایق نبودن کشته شدن!
و بالاخره قسمت ششم ( قربانی) Valhalla Rising که ناخوآگاه آدمو یاد اعتقاد مسیحیت در مورد قربانی مسیح میندازه , البته ناگفته نماند که تک چشم هم دست به قربانی کردن خودش میزنه تا بشریت که در انتهای فیلم در واقع خلاصه به همون پسرک همراهش میشه , زنده بمونه و نجات پیدا کنه , پسرکی که نه تنها به تک چشم کمک کرد و همراهیش کرد , بهش اسم داد و زبان گویای او شد بلکه در پایان داستان کسی شد که راوی داستان تک چشم باشه و در واقع این پسر نقطه ی مقابل کشیش داستان قرار میگیره , او هم به نوعی تبدیل به شخصیتی راوی از داستانهای بزرگان میشه تا پیام آور و هدایت کننده دنیای جدید باشه.
اما شاید این سوال پیش بیاد که چرا فقط اون پسر تونست نجات پیدا کنه و در واقع چرا تک چشم خونریز برای اون حاضر به قربانی کردن خودش شد؟ شاید بشه اینطور گفت که اون پسرک در واقع قرار بود رهبر نسل جدید بشریت باشه و از اونجایی که کم سن و سال و البته نامعتقد به مسیح بود , ذهنش زمین حاصلخیزی برای پرورش افکار جدید و شک برانگیز و ستاینده ی تک چشم بود. تنها اون پسر میتونست لیاقت جانشینی تک چشم بر روی زمین رو داشته باشه چرا که ذهنش تماما متعلق به تک چشم بود و حتی در فیلم میبینیم که تک چشم از زبان اون صحبت میکنه که نشون دهنده ی کنترلش بر پسرکه .

Valhalla Rising (قیام والهالا) آی نقد
Valhalla Rising (قیام والهالا) آی نقد

به طور کل و خلاصه وار میشه گفت که تک چشم هم نماد خود تک چشم ( چشم جهانبین) و هم نماد فرد مقابل و تقلید کار برای مسیح ( رع ) بود , مردان خدا نماد ظاهرگرایان دین ( هر نوع دین و اعتقادی) , پسرک هم نماد نسل آینده و در حال شکل گیری که با توجه به انبوه تبلیغات و آمیخته شدن دروغ و حقیقت , حتی به طور ناخودآگاه و ناخواسته مبدل به زبان گویای شیطان میشن , بودن.
Valhalla Rising فوق العاده هنرمندانه ساخته شده و پیامهای فلسفی و عرفانی زیادی داره که متاسفانه برای پرهیز از طولانی شدن بحث به ناچار از اونها میگذرم و تفکر در موردشونو به خود بیننده ی Valhalla Rising میسپارم.

– در آخر Valhalla Rising می بینیم که سه نفر همراه تک چشم میشوند که یکیشون پیرمرد مرتد و از دین برگشته‌ است که بخاطر خشن بودن شخص دیندار زخمی میشود اما به دلیل شک در دین خدا و وجدان خود بر فراز کوهی برای توبه میرود. پسر چشم آبی هم که نماد نژاد شمال و پسر کشیش هم که همجنس باز هست و توسط یک سرباز خر مغز مسیحی مورد تجاوز قرار میگیرد که البته مایه شرمساریش نیست و حتی به او قدرت بیشتری میدهد.

پس سه گروه از یاران دجال هستند : مرتدها، هم جنس بازها و اصل کاری حرام زاده ها که از نژاد شمال هستند.

چند آیه از سوره علق قرار میدهم که ببینید چه شباهتی به سرنوشت دجال دارد و جالب اینکه به ظاهر و شکل مو و پیشانی دجال هم اشاره میشود.
خواهشا توجه کنید و به عجیب بودن آیات نگاه کنید. قرآن راز و رموز عجیب زیادی دارد ولی فهمش بسیار پیچیده و سخت هست.

این آیات بطوری عجیب هستند که انگار حضرت محمد عزیز داشته با گروهی خاص میجنگیده یا شاید اشاره قرآن به یک محمد دیگری بعد از حضرت محمد(ص) است!!
بسم الله الرحمن الرحیم
کَلَّا لَئِنْ لَمْ یَنْتَهِ لَنَسْفَعًا بِالنَّاصِیَةِ ﴿۱۵﴾ زنهار اگر باز نایستد موى پیشانى [او] را سخت بگیریم (۱۵) نَاصِیَةٍ کَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍ ﴿۱۶﴾ [همان] موى پیشانى دروغزن گناه‏پیشه را (۱۶) فَلْیَدْعُ نَادِیَهُ ﴿۱۷﴾ [بگو] تا گروه خود را بخواند (۱۷) سَنَدْعُ الزَّبَانِیَةَ ﴿۱۸﴾ بزودى آتشبانان را فرا خوانیم (۱۸) کَلَّا لَا تُطِعْهُ وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ ﴿۱۹﴾ زنهار فرمانش مبر و سجده کن و خود را [به خدا] نزدیک گردان (۱۹)

Valhalla Rising (قیام والهالا) آی نقد
Valhalla Rising (قیام والهالا) آی نقد

خیلی جالب گفته‌ شده از راه این دروغزن پیروی مکن که ما مامورین آتش خود را خواهیم فرستاد.
چه کسی تا این سطح میتونه به دجال شبیه باشه که حتی برای حضرت محمد یک تهدید بالفعل تبدیل شده بوده.
در تفاسیر سوره علق گفته‌ شده منظور دشمنان حضرت محمد بوده اند درحالیکه اختصاصی به شخصی با موی بلند بر پیشانی و بسیار ستمگر اشاره شده که خدا تهدید میکنه فرشته‌هارو برای نابودیش میفرستد.خیلی جالب در آخر به حضرت محمد گفته میشود از او پیروی مکن!!
منظور چه کسی است که اهل مجلسش جهنمی هستند؟
ابلیس رجیم در این سوره اشاره نشده بلکه به کسی اشاره شده که قراره به شکل بسیار سختی با او برخورد شود.
یعنی خداوند به طور خاص گروهی آماده کرده از مامورین دوزخ که این شخص و دارو دستشو به شکل وحشتناک و بی نظیری عذاب دهند.

منبع
rottenhistory.persianblog.ir

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. نقد جالبی بود. وقتی فیلمو دیدم میخکوب شدم و میخاستم بفهمم چی میخواد بگه. الان تا حدودی فهمیدم.

  2. سلام خیلی ممنون از نقد فیلم
    فیلمی خیلی خیلی مفهموی و پر رمزی بود که بعضی ها متوجه میشن منظور کارگردان چی بود!
    موسیقی متن خیلی عالی
    نمره 10-10

  3. لطفا فیلم سینمایی چارچنگولی رو هم رمزگشایی کنید . متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *