انیمیشن سریالی

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

توهین به یک پیامبر الهی

شخصیت یوگی در ابتدا یک شخصیت فرعی در داستان های هاکلبری هوند بود. اما هانا باربارا، خالق این شخصیت ها به دلیل محبوبیت یوگی مجموعه های جداگانه و مستقل از او ساخت. انیمیشن یوگی و دوستان جزء آثار نوستالژیک است و طرفداران زیادی دارد. قدیمی ترین و اولین اثر ساخته شده با محوریت یوگی نیز همین سریال است. این انیمیشن در دهه 50 دوبله فارسی شد و از تلوزیون ملی هنوز که هنوزه پخش می‌شود. این انیمیشن، پند های اخلاقی بسیاری دارد و در کنار اینها یک شیطنت هم انجام داده است. با نقد و بررسی انیمیشن یوگی و دوستان ما همراه باشید.

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

خط و سیر داستانی انیمیشن یوگی و دوستان

داستان این انیمیشن، برای کودکان سرگرم کننده هست. شخصیت های جذاب این انیمیشن، کودکان و بزرگسالان را جذب خود می کند. تعداد بالای شخصیت های تیم یوگی و دشمنان و محور قرار دادن هر کدام در قسمت های مختلف یکی از دلایل جذابیت این سریال است. مخصوصا برای آنهایی که شخصیت های زیاد و ساده را می‌پسندند. اما از آن جهت که سریال یوگی و دوستان برای قشر کودک ساخته شده، شخصیت های زیاد و ساده عملکرد بهتری برای این قشر دارند و برای کودکان جذابیت خوبی را به ارمغان می آورند. در هر قسمت، ماجرای جدیدی برای یوگی و دوستانش اتفاق می افتد.

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

پند های اخلاقی انیمیشن یوگی و دوستان

پند های اخلاقی انیمیشن، بسیار زیاد هستند. انمییشن یوگی و دوستان سعی کرده در هر قسمت به طور کاملا صریح و واضح به مسائل اخلاقی و اجتماعی بپردازد. آن هم با لحن کودکانه و قابل درک. ما چند نمونه از آنها را بررسی می کنیم.

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

نفی خیانت و دروغگویی

در یک قسمت، تمساح داخل کشتی، فریب یک جادوگر را خورده، به دوستان خود دروغ می گوید اما متوجه اشتباهش شده و حقیقت را میگوید و در آخر با گفتن حقیقت به هدف خود میرسد. در قسمت دیگری شخصیت منفی داستان مرد حقه باز است و حقه زدن را به سه عضو کشتی آموزش می دهد. در نهایت آن سه عضو متوجه اشتباه خود می شوند و می فهمند این کار باعث رنجش دیگران شده.

نفی اسراف کاری

شخصیت های منفی انیمیشن، اغلب اسراف کارند. این موضوع باعث دوری بچه ها از اسراف شده و مصرف گرایی را نفی می کند. همچنین در یک قسمت مردی به دروغ خود را فراوانی و جزیره محل زندگی اش را جزیره فراوانی می نامد. اما در نهایت مشخص می شود که او مرد اسراف کار است. در این قسمت به صورت اختصاصی اسراف منفور جلوه داده می شود و با استفاده از شخصیت مورچه اتمی مفهوم پس انداز کردن جا می افتد.

حفاظت از محیط زیست

در اغلب قسمت ها، ما شاهد حفاظت از محیط زیست هستیم. در یک قسمت با نفی قطع درختان، در یک قسمت با نفی آشغال ریختن و… . اصلی ترین وجه محافظت از محیط زیست نیز آلایندگی نداشتن کشتی یوگی است. با اینکه سفینه ها و وسایل نقلیه شخصیت های منفی آلایندگی دارند.

شیطنت های انیمیشن یوگی و دوستان

ابتدا اسم انگلیسی کشتی یوگی را بررسی می کنیم. yogi’s ark. آرک در لغت به معنی کشتی حضرت نوح(ع) است. درحالی که کشتی های معمولی ship خوانده می شوند. نوشتن نام یوگی در کنار آرک، یک شیطنت این انیمیشن بوده و سازندگان خواستند روند همیشگی هالیوود را بروند. اگر مثلا نام کشتی yogi’s ship بود خللی به داستان وارد نمی شد و این صرفا یک شیطنت از سمت سازندگان است. همچنین کشتی یوگی شباهت زیادی نیز به کشتی حضرت نوح دارد. حتی تعدادی از ساکنین کشتی جفت هستند ولی همجنس.

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

شاید بپرسید آوردن نام کشتی حضرت نوح(ع) چه ایرادی دارد؟ همانطور که گفتیم، اگر نام کشتی yogi’s ship بود نه خط داستانی فرقی می کرد نه خللی در بخشی از داستان ایجاد می شد. اما انیمیشن با گذاشتن واژه آرک روی کشتی و شبیه ساختن شمایل کشتی به کشتی حضرت نوح ،شخصیت حضرت نوح(ع) را فروکاست کرده است. همچنین شمایل کشتی نیز به کشتی حضرت نوح(ع) شبیه است. کشتی حضرت نوح از معجزات الهی این پیامبر محسوب می شد و چنین حرکتی یک شیطنت برای فروکاست نوح نبی (ع) است.

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

هرچه باشد سکان کشتی حضرت نوح که یک معجزه الهی است، در دستان یک حیوان است. از آن برای تعالی و نجات بشریت استفاده نمی شود و برای تفریح کردن شخصی و سفر کردن در دنیا از آن استفاده می شود. با اینکه در طول داستان انسان های زیادی وجود دارند، اما هیچ انسانی در کشتی نیست. تمام اینها دلایلی هستند که انیمیشن یوگی و دوستان شخصیت حضرت نوح را فروکاست کرده است.

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

برخی از فیلم ها و بازی های توهین آمیز به نوح نبی

روند توهین به پیامبران الهی، در هالیوود بسیار تکرار شده. از این موارد بسیار، می توان به نمونه های زیر در مورد حضرت نوح، اشاره کرد:
انیمیشن سینمایی اوه! نوح رفت!: انیمیشنی که یک شیر نقش حضرت نوح را ایفا می کند و خیلی هم شخصیت خوبی نیست. برای مثال شیر قانون گذاشته که کسی در کشتی گوشت نخورد اما خودش اقدام به خوردن گوشت می کند.

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

فیلم سینمایی نوح: با اینکه نقد کامل و مفصل این فیلم در سایت موجود است، اما به طور خلاصه این فیلم هم پیامبر بودن نوح نبی را انکار کرده، هم خداوند را منفور جلوه داده، هم کشتی نوح را دست ساخته فرشتگان سقوط کرده نه یک پیامبر الهی نشان داده و هم چهره این پیامبر الوالعزم را به شدت تخریب کرده. چرا که وی به کسانی که می خواهد وارد کشتی شوند اجازه نمی دهد و آنها را می کشد و کاشف شراب نیز نوح نبی است.

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

انیمیشن عصر یخبندان2: در این انیمیشن به دلیل سیل موجودات روانی جایی می شوند که یک کنده بزرگ درخت وجود دارد تا از آن به عنوان کشتی استفاده کنند. در اینجا دیگر حتی کشتی ساخته هم نمی شود، بلکه یک امر طبیعی جلوه می کند. در نهایت هم یک سنجاب به صورت کاملا شانسی باعث نجات تمام موجودات می شود. نه پیامبری در کار است و نه خدایی

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

بازی هم و فیلم های متعددی برای فروکاست پیامبران الهی ساخته شده. برای مثال بازی اتصال آیزاک که در توهین به حضرت ابراهیم بوده. یا فیلم های با محوریت خود پیامبرانی همچون حضرت موسی و عیسی علیه السلام. در فیلم های این پیامبر تحریفات و توهین هایی به این پیامبران شده. برای مثال حضرت موسی عصا ندارد بلکه یک شمشیر دارد و فرعون در نهایت غرق نمی شود، فقط موسی فرار می کند.

نقد و رمزگشایی انیمیشن یوگی و دوستان؛ یک اثر نوستالژیک

ناگفته نماند که اینها آثار محدود و صریح توهین کننده به پیامبران بودند. در بسیاری از آثار به طور کاملا حساب شده و بدون اشاره واضح این عمل صورت می گیرد. دلیل چنین کاری این است که غرب راه و روش غیر الهی را به پیش گرفته و سعی دارد وجه خدا و عبادت را برای مخاطبین خود از بین ببرد. پس برای این کار پیامبران همان خدا سوژه بسیار خوبی هستند. با تخریب و تحریف این پیامبران هدفی جز دور کردن مردم از خدایی که پیامبران مردم را به پیروی از او کردند را ندارد.

با تشکر از #حسین_عبداللهی_کرمانی

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. ممنون ، مطالبتون کاربردی و بدردبخوری دارید .
  اگه می‌شه انیمه نئون جنسیس اونگلیون را هم برسی کنید .

  1. چشم. تشکر از حسن نیت شما.همواره سعی می کنیم فیلم های بیشتری را نقد کنیم.
   حتما این انیمه را در دستور بررسی قرار خواهیم داد انشاءالله

 2. سلام عالی بود
  فکر نمیکردم که حتی یک فیلم دهه ۵۰ هم….:(
  ممنون نقد هاتون الیه 🙂
  تشکر 🙂

 3. کل داستان نوح افسانه است

  شما تصور کن یک جفت کانگورو از استرالیا چهل هزار کیلومتر رو شنا کنه بیاد در خاورمیانه سوار کشتی نوح شود ، تازه طنز قصه در اینجاست که بعد از پایان توفان کانگورو دوباره چهل هزار کیلومتر رو شنا کنه برگرده استرالیا،،،،،فقط یک کودک میتونه این افسانه ها رو باور کنه من وارد ایرادات علمی و زمین شناسی دیگه ی این افسانه نمیشوم ،در کل میتونم بگم که این داستان کودکانه همون بهتر که برای کودکان بصورت طنز به نمایش در بیاد

  1. سلام علیکم
   شما کلا سعی کنید دیگه تو این بحثا وارد نشید یا حداقل یکم مطالعه کنید قبلش. دو تا کتاب تفسیر قرآن بخونید حداقل. حضرت نوح از حیوانات منطقه جفت جفت جمع کرد نه از کلللل دنیا. خدا برای قوم حضرت نوح عذاب نازل کرد. مردم سایر نقاط دنیا یا موجودات سایر نقاط دنیا که تقصیری نداشتن بخوان عذاب شاملشون بشه. عذاب مختص قوم نوح بوده نه کس دیگه. خدا بی عقل نیست که بخاطر ی قوم تمام جنگل های استوایی آفریقا رو هم ببره زیر آب یا ژاپنو غرق کنه. مثل اینکه بگیم زمان عذاب قوم هود کل دنیا رو باد برد. نه عزیز من فقط اون منطقه رو باد برد. امیدوارم براتون جا افتاده باشه. هم شبهه دسته چهاری که انداختین هم اینکه یاد گرفته باشبد قبل از اظهار نظر یکم مطالعه مفید داشته باشید نه طبق تخیلات شخصیتون در مورد یک موضوع تحلیل ارائه بدید.

  2. شما اول به من پاسخ بده عذاب نوح جهانی بود یا منطقه ای ؟ ثانیا ماجرای حضرت نوح علاوه بر کتب عهد عتیق و جدید و قرآن در روایات های قدیمی تمدن ها هم با مقداری مایه اسطوره ای و افسانه ای ذکر شده چون یک داستان ۴۰۰۰ ساله چینی !!
   ثالثا در همون علم ما موضوعاتی به نام مهاجرت گونه ای یا تغییرات گونه ای داریم شما از کجا مطمئنی کانگورو از اول در استرالیا زیست میکرده و از کجا میدونی جد حیوانی این حیوان جایی دیگری زیست نداشته ؟ و هزاران سوال دیگر
   یک نکته هم ذکر کنم قرآن جریان ها را به شیوه ای ذکر میکند که آموزنده باشد و اگر از زاویه واقع گرایی یا علم گرایی وارد ماجرا شود ماجرا تاثیر خود را از دست خواهد داد

  3. عاقلان تفکر میکنن جاهلان تخریب
   اگر تفکر داشتید و تاریخ را بررسی میکردید میفهمیدید که از زمان حضرت آدم تا حضرت نوح حداقل ۲۰۰۰ سال میگذرشته
   و اگه یه زوج در کمترین حالت تصور کنی هر ۲۰ سال ۲ یا چهار برابر زوج بهشون اضافه میشه مثلا اگه ۲ نفر میانگین چهار تا بچه داشته باشن بچه هاشونم دوباره میانگین چهار تا بچه دارن یعنی بعد از ۲۰ سال ۲ نفر میشن ۶ نفر بعد ۲۰ سال میشن ۱۴ نفر بعد ۲۰ سال میشن ۳۰ نفر بعد ۲۰ سال میشن ۶۲ نفر بعد از ۲۰ سال بعدی یعنی تو صد سال میشن ۱۲۶ نفر یعنی هر ۲۰ سال ۲ برابر
   فکر میکنی بعد ۲۰۰۰ سال چند نفر میشن؟
   حداقل یک ملیون نفر
   اونجایی که حضرت نوح زندگی میکرد نهایتا ۱۰۰۰ نفر زندگی میکردن یعنی یک دهم درصد کل جهان
   پس اون بلا و معجزه برای اون بخش از کره ی زمینه
   از زمان حضرت نوه حدود ۸ یا ۹ هزار سال میگذره پس چطور تاریخ ایران ۷۰۰۰ ساله؟
   توجیهش اینه که بعدها نوه و نتیجه های حضرت آدم مهاجرت کردن اینور و اونور و گسترش پیدا کردن
   اینایی هم که میگن انسان های قارنشین یه ملیون سال پیشن و اینا یک زر مفت بیشتر نیست
   اگر هم بودن از نواده ی حضرت آدم نیستن موجوداتی هستن شبیه به آدم
   چون فرشته ها وقتی خدا از حضرت آدم پرده برداری کرد گفتن این چیه خلق کردی این مخلوقت هم میره رو زمین مثل قبلیا فساد میکنه
   ولی خدا گفت این یکی فرق داره بعدا خودتون میفهمید
   منظورشم از این که اینا فرق دارن مقامیه که انسان بهش میتونه برسه مقام حضرت علی و ائمه ی بعدش و بالاتر از اونا پیامبر اسلامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *