انیمه سینمایی

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپن

همراه با مروری بر آثار ماکوتو شینکای

انیمه نام تو بهترین انیمه سینمایی تاریخ ژاپن است. درام تاثیر گذار، اتفاقات غیر قابل پیشبینی و شکه کننده، بازی با زمان، روابط بین شخصیت ها و… به طور خیره کننده ای کارگردانی شده اند. از کیفیت انیماتوری اثر نیز نمی توان گذشت. ماکوتو شینکای (نویسنده و کارگردان) اثبات کرده که یکی از بهترین کارگردان های تاریخ ژاپن است. او با انیمه نام تو توانست رکورد تنها انیمه اسکار گرفته یعنی شهر اشباح را بشکند. این کارگردان علاقه زیادی به ترکیب عشق با عناصر دیگر داستانی دارد. او برخلاف هالیوود، تا کنون عشق حقیقی را به تصویر کشیده نه اینکه هوسی زود گذر را به عنوان عشق به مخاطب قالب کند. ایده اولیه این اثر نیز به شدت جذاب است. جابه جا شدن بدن یک دختر و یک پسر. این ایده به تنهایی می تواند سرگرم کننده باشد. حال اگر با داستانی عالی هم ترکیب شود، می توانیم شاهد یک شاهکار باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

تشابهات داستانی در انیمه نام تو

ماکوتو شینکای از آن دسته کارگردان ها و نویسنده هاست که هر اثری را که بسازد، می توان مروری از آثار قبلی را در آن دید. اکثر آثار وی در دنیایی واحد رخ می دهند. مهم ترین آثار وی انیمه 5 سانتی متر بر ثانیه، باغ کلمات، نام تو، فرزند آب و هوا و زندانی کردن سوزومه (اکران نشده) هستند. جالب است که انیمه های جدید تر گاها شخصیت ها یا روند های داستانی انیمه های قدیمی تر را دارند.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

دو شخصیت اصلی انیمه باغ کلمات در انیمه نام تو حضور دارند. شخصیت مونث باغ کلمات همان معلمی است که در مدرسه میتسوها، واژه گرگ و میش را درس می دهد. در جایی دیگر هم در میان جمعیت شخصیت مذکر باغ کلمات را می بینیم.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

در انیمه 5 سانتی متر بر ثانیه سکانس پایانی نشان می دهد که عاشق و معشوق سابق از کنار یکدیگر می‌گذرند. کمی مکث می کنند و نگاهی به پشت سر می اندازند. در نهایت بدون رد و بدل شدن هیچ دیالوگ یا ارتباط چشمی به مسیرشان ادامه می دهند. این را می توان یکی تلخ ترین پایان ها دانست. زیرا جدایی مادی و درگیر شدن با کار برای دو شخصیت باعث شد همدیگر را فراموش کنند و بعد از سالها بی هیچ توجهی و فقط با مروری کوتاه از خاطرات قدیمی از یکدیگر عبور کنند.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

دقیقا همین سکانس را در انیمه نام تو شاهد هستیم. میتسوها و تاکی از روی پل و در هوای برفی عبور می‌کنند. کمی مکث می کنند و نگاهی به پشت سر می اندازند. در نهایت بدون رد و بدل شدن هیچ دیالوگ یا ارتباط چشمی به مسیرشان ادامه می دهند. اما خوشبختانه ماکوتو شینکای در اینجا داستان را تمام نکرد. او در سکانس بعدی نشان می دهند که عاشق و معشوق انیمه نام تو همدیگر را می بینند. گویا همدیگر را اصلا نمی شناسند اما احساسی خاص آنها را به سمت یکدیگر هدایت می کند. این احساس همان عشق است. آنها در آخرین پلان های انیمه نام تو همدیگر را می بینند و نام یکدیگر را می پرسند.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

در انیمه فرزند آب و هوا هم میتسوها و هم تاکی را می بینیم. اما خبری از آشنایی آنها نیست. نه نام خانوادگی تاکی روی سنجاق سینه پرسنلی میتسوها نوشته شده (ازدواج نکرده اند) نه حلقه ای در دست تاکی است (نامزد هم نکردن). این کارگردان در انیمه نام تو  رابطه جدی بین دو شخصیت دیگر را با یک حلقه به مخاطب رساند(میکی اوکودرا). همچنین در انیمه فرزند آب و هوا با حلقه ای که هوداکا برای هینا خرید، این موضوع را برای بار دیگر به صورت مشهود تر به مخاطب رساند. پس اگر حلقه ای در دست تاکی نیست، رابطه جدی ای هم وجود ندارد. این هم یکی دیگر از اتفاقات تلخی که می توان انتظار داشت. اینکه مشهورترین شخصیت های خلق شده توسط ماکوتو شینکای به یکدیگر نرسند.

در ضمن انیمه فرزند آب و هوا از سناریوی نام تو پیروی می کرد. ابتدا شخصیت دختر و پسر با هم آشنا می‌شوند. به هم علاقه مند می شوند. ناگهان شخصیت دختر ناپدید می شود. پسر به دنبال او می رود و برای پیدا کردنش بسیار تلاش می کند. دختر و پسر برای مدت کوتاهی همدیگر را می بینند و سپس از هم جدا می شوند. این جدایی تا پایان انیمه ادامه دارد و سکانس پایانی تجدید دیدار آنها را نمایش می دهد. می‌بینیم که سناریوی نام تو و فرزند آب و هوا یک سناریوی واحد است.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

بررسی عمیق انیمه نام تو

از انیمه نام تو می توان به عنوان یکی از انیمه های مذهبی نام برد. البته که این مضمون را نمی توان در داستان به راحتی دید. بلکه باید کمی با محتوا و علیت داستان نام تو همراه شوید تا به آن برسید.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

دلیل جابه جا شدن میتسوها و تاکی چه بود؟ اصلا چطور این دو شخصیت هم در زمان و هم در مکان جابه جا می شدند؟ علت فراموشی های متداوم این دو شخصیت چه بود؟ (در حدی که تاکی یادش رفته بود سه سال قبل میتسوها را دیده و بعد از دیدارشان هردو نام یکدیگر را فراموش می کنند. در ادامه حتی تاکی نمی داند چه کاری کرده. از بیخ و بن همه چیز به باد فراموشی می رود.) چرا حتما در هوای گرگ و میش پرده های میان دو شخصیت کنار می رود؟ اصلا چرا میتسوها و تاکی برای جابه جا شدن انتخاب شدند؟ اینها تماما اتفاقاتی است که پاسخ دارند. پاسخی که به اعتقادات مذهی و معنوی باز می گردد.

در انیمه نام تو ما شاهد دخالت خدا در امور دنیایی هستیم. برعکس طیف زیادی از انیمه ها که از دئیسم (خدای بازنشسته) نام می برند، این انیمه در حال نشان دادن عملی خاص از خدا در زمین است. حتی می‌توان هدف اصلی نویسنده و کارگردان انیمه نام تو را نشان دادن همین مسئله دانست. حال بررسی می کنیم که خداوند چگونه در این انیمه نمود پیدا می کند. همچنین می توان با پیش فرض قرار دادن دخالت خدا به سوالات پاراگراف قبل پاسخ داد.

دلیل جابه جا شدن میتسوها و تاکی

داستان حول جابه جا شدن بدن یک دختر و پسر با هدف نجات اهالی یک شهر کوچک دوران می کند. دلیل جابه جا شدن میتسوها با تاکی همین است. نجات دادن اهالی منطقه از حادثه ای طبیعی. خداوند از یک حادثه طبیعی در زمین جلوگیری نمی کند. احتمالا وقوع چنین برخوردی بین یک ستاره دنباله دار و زمین لازم است. همان گونه که هزاران سال قبل دقیقا در همین نقطه یک ستاره دنباله دار به اینجا برخورد کرد. اما هزاران سال پیش کسی اینجا زندگی نمی کرد. پس خداوند برای نجات بندگانش از دو شخص دیگر استفاده می کند. این حادثه برای ادامه حیات زمین لازم است، اما بخاطرش نمی شود برخی را قربانی کرد. پس چنین پروسه ای برای نجات اهالی شهر کوچک ایتونموری رقم می خورد.

چرا میتسوها و تاکی؟

میتسوها فرزند خانواده ای بود که معبد روستا را اداره می کردند. میتسوها مادر خود را از دست داده بود. همچین پدرش، او و خواهرش را ترک کرده بود. برخی اعمال مرسوم در معبد، نداشتن مادر، فشار روانی نبود پدر، صحبت های دیگران در مورد پدر او و حرف های گاه و بی گاهی که پدرش در جلوی تمام اهالی به او می گفت، باعث شده بودند تا میتسوها با اینکه سن کمی دارد اما با سختی زیادی مواجه باشد. اما این همه سختی را در چهره او و رفتارش نمی توان دید. گویا او با این سختی ها دست و پنجه نرم می کند اما اجازه غلبه آنها بر خودش را نمی دهد. چون ما از دوربین انیمه نام تو زندگی میتسوها را می بینیم هیچ احساس یا وضعیت روانی از او بر ما پوشیده نیست. پس این قضاوت درست است.

تمام این سختی ها و جنگ دائمی میتسوها با آنها باعث می شود که او آماده انجام کار بزرگی بشود. سختی هاست که باعث ساخته شدن بنیه انسان می شود. در اینجا میتسوها به اندازه کافی برای کاری که باید انجام بدهد آماده شده. اما دلیل انتخاب تاکی چیست؟

تاکی بهترین شخصیتی بود که می توانست زوج میتسوها شود. آن دو حتی بدون آنکه بفهمند دلباخته یکدیگر شدند. این را از اشک های ناگهانی میتسوها و کوتاه کردن موهایش می توان فهمید. تاکی هم آنقدر درگیر این علاقه شد که تمام فکر و ذکرش پیدا کردن محل زندگی میتسوها شده بود(همین کار مقدمه نجات اهالی ایتونموری شد. اگر تاکی فردی بود که اصطلاحا جفت میتسوها نمی شد، او را فراموش می کرد یا با بی توجهی به اینکه دیگر جابه جا نمی شوند، پی زندگی اش می رفت و اصلا مقدمه لازم برای نجات مردم شهر ایتونموری رقم نمی خورد). در آخر هم تاکی همه کاری که می توانست کرد تا دوباره میتسوها را ببیند. همچنین میتسوها به عنوان یکی از خادمان معبد از خدا خواهش کرد که در زندگی بعدی خود یک پسر خوش تیپ در توکیو باشد (تناسخ). خدا به او جواب مثبت داد. نه در زندگی پس از مرگ. بلکه بسیار زود تر.

نخ قرمز نمادی از سرنوشت است. سرنوشت میتسوها و تاکی به همدیگر گره خورده.

همچنین گویا برخی از اجداد میتسوها این اتفاق برایشان رخ می داده. در نتیجه میتسوها از نظر ارثی هم آماده این کار بوده. بر اساس تمام این تکه های پازل می توان نتیجه گرفت که چرا خدا این دو نفر را برای چنین کاری انتخاب کرد. خدا این دو نفر را مدت ها قبل انتخاب کرده بود. برای همین هم برخی اجداد میتسوها به این اتفاق (جابه جا شدن بدن) دچار می شدند تا میتسوها از نظر نیروی ژنتیکی هم آماده انجام این کار باشد.

جابه جا شدن میتسو ها و تاکی در بُعد زمان و مکان|گرگ و میش

با جابه جا شدن دو شخصیت در مکان می توان کمی کنار آمد. اما اینکه میتسوهایی که سه سال قبل مرده، با تاکی در زمان حال جابه جا شود، کمی قضیه اش فرق دارد. برای خدا زمان و مکان معنی ندارد. به همین دلیل می توان جابه جا شدن زمانی و مکانی این دو شخصیت را درک کرد. این مضمون در انیمه نام تو به شکل دیگری هم نشان داده می شود. در لحظه ای پرده های بین تاکی و میتسوها کنار می رود که هوا گرگ و میش می شود. گرگ و میش در انیمه نام تو از زبان معلم اینگونه تفسیر می شود:”زمانی که نه شب است نه روز. وقتی که پرده ای مثل ابهام دنیا را در بر می گیرد و ممکن است با خلقتی فرا انسانی مواجه بشویم.” پس گرگ و میش بازه ای از روز تلقی می شود که به نحوی از زمان جدا می شود (نه شب نه روز) و به واسطه برخی پیش زمینه ها پتانسیل فراتر رفتن از زمان(یک حادثه ماورا طبیعی) فراهم می شود. گرگ و میش یکی از معنوی ترین ساعات روز نیز هست به همین دلیل مسلمانان در این زمان نماز مغرب می‌خوانند.

علت فراموشی های متداوم در انیمه نام تو چه بود؟

گویا خدا قصد ندارد رد و نشانه ای از او باقی بماند. او به شیوه ای همه را نجات می دهد که فقط چند نفر از آن خبر دارند. بعد با استفاده از فراموشی کاری می کند تا همان چند نفر هم چیزی یادشان نماند. مثلا با آنکه میتسوها علارغم فراموشی نام تاکی اهالی را نجات داد، اما در اخبار از “مانور” نام برده می شود. مانوری که اتفاقی با حادثه هم زمان شده بود. پس حتی خود میتسوها و اهالی و پدر میتسوها نیز فراموش کردند که چه کسی خبر از وقوع حادثه آورد و همه را نجات داد. همه چیز به عنوان یک مانور در یاد همه مانده است.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

توحید در ربوبیت یعنی آنکه خداوند در هر لحظه و هر مکان در حال تدبیر در گیتی است. اما گاهی یک معجزه، یک کمک یا یک اتفاق خاص لازم است. مسئله ای که آن را امداد غیبی می دانیم. اینگونه امداد ها را فقط افراد با بصیرت می بینند. اما برای ایمان آوردن به خدا صرفا توجه به امداد غیبی صحیح نیست. چون توحید در ربوبیت بیان می کند که در هر لحظه و هر مکان خدا را دید.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

در انیمه نام تو ما شاهد یک امداد غیبی هستیم. اینگونه کارگردان قصد دارد تا تدبیر خدا را برای بندگانش نشان دهد. اینکه امداد غیبی خدا کاملا پنهان می ماند بخاطر فروتنی و تواضع خداوند است. انسان با بصیرت در حالت عادی هم می تواند خدا را درک کند پس نیازی نیست با علنی کردن این امداد غیبی خدا خودش را نشان دهد. هر کس بخواهد ایمان می آورد و هر آنکس که نخواهد تحت هیچ عنوان ایمان نمی‌آورد.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

1- محوریت انیمه نام تو بر یک امداد غیبی الهی است. نام تو این کا را می کند تا مخاطب بیشتر و ملموس تر وجود خداوند مهربان را که اینگونه بندگانش را نجات می دهد درک کند. نام تو با المان هایی همچون زیبایی طبیعت، عشق، پدیده های زیبایی طبیعی، مکان های مقدس و معنوی(همان جایی که تاکی گذشته میتسوها را دید و برای آخرین بار با او جابه جا شد)، مراحل تولد میتسوها و… خدا را در روزمره نشان می دهد و می گوید که خدایی هست. اما نشان دادن این امداد غیبی مسئله ملموس تر و جذاب تری برای مخاطب است.

2- البته برداشت دیگری هم مطرح است. آن هم این است که خدا در هر زمان و مکان تدبیری در گیتی ندارد. اما گاهی اوقات که به حضورش نیاز باشد می آید و کاری را که باید انجام دهد، انجام می دهد. مانند فلسفه نیوتون. نیوتون می گوید:” با جاذبه می توان 97 درصد از رفتار ها و نظم گیتی را اثبات کرد. اما 3 درصد از آن را نمی توان منطقی دانست. گویا این 3 درصد همان خداوند است.” طبق گفته نیوتون خداوند تدبیر دائمی در گیتی ندارد و صرفا در جاهایی که لازم باشد حضور دارد. این مضمون را می توان از نام تو برداشت کرد. خداوند در زندگی روزمره وجود ندارد، اما در هنگام نیاز وارد داستان می شود و کاری را که باید انجام دهد، انجام می دهد. در نهایت هم از خود ردی باقی نمی گذارد. زیرا بالاخره خداوند آفریننده این دنیاست. پس با تدبر در آفرینش می توان به سرچشمه رسید.

برداشت اول و دوم هر دو یحتمل هستند و واقعا نمی دانم که منظور سازنده کدام یک بوده. برداشت اول با توحید در ربوبیتی که در اسلام هم از آن یاد شده همخوانی دارد. برداشت دوم، یک عملکرد ضد خدایی را از انیمه نام تو نشان نمی دهد. صرفا یک دیدگاه خاص را نسبت به خدا نشان می دهد. اما در هر دو صورت محوریت انیمه نام تو جلوه دادن خداوند و تدبر اوست.

اعتقاداتی از بودا که نباید بپذیریم

هر آنچه که باشد ماکوتو شینکای یک ژاپنی است و اغلب ژاپنی ها نیز بودایی هستند. نشان دادن معبد می‌تواند به ما بفهماند که این انیمه قصد دارد از دیدگاه بودایی خداوند را بررسی کند. در بودا مسائلی وجود دارد که با دیدگاه های اسلامی در تضاد است. خوب است که این مسائل را هم بررسی کنیم تا مبادا در کنار دریافت پیام زیبای این انیمه در مورد خداوند، پیام هایی در تضاد دیدگاه اسلامی هم دریافت کنیم.

تناسخ

تناسخ چندین بار در انیمه نام تو نمود پیدا می کند. اصلی ترین آن همان ایده اولیه داستان مبنی بر جابه جا شدن تاکی و میتسوها است. این اتفاق به گونه ای تداعی گر تناسخ است. در ابتدای انیمه نیز دو بار از زندگی قبلی و زندگی بعدی نام برده می شود. این نیز خودش اعتقاد به تناسخ را نشان می دهد.

تناسخ یک نظریه عرفانی مبنی بر انتقال روح به جسمی دیگر است. اما با هیچکدام از ادیان الهی به دلایل زیادی همخوانی ندارد. یکی از این دلایل معاد و حسابرسی است. این نظریه یک نظریه الحادی و به شدت کهنه است که بار ها از عدم قطعیت آن اثبات شده. همچنین افرادی که تجربه نزدیک به مرگ داشته اند تجربه ای به شدت مشابه با اعتقادات ادیان الهی نسبت به زندگی پس از مرگ داشته اند.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

رب النوع

رب النوع به معنای خدا است. در آیین بودا رب النوع بالاترین خداست. حتی گاهی حرف از 8 میلیون خدا هم در آیین بودا به میان آمده است. اما بالاترین خدا رب النوع است. خدایی که در انیمه نام تو مطرح است همین خدای بودایی برتر یا رب النوع است. با اینکه می توانیم خدای احد و واحد را از انیمه نام تو برداشت کنیم، اما با توجه به کشور محل ساخت این انیمه و اینکه میتسوها در معبد زندگی می کند، احتمالا منظور حقیقی انیمه نام تو برای تمجید از خدا، خدای بودایی است. مخاطب ایرانی مسلمان می تواند برداشت زیبای این انیمه را نسبت به خدا داشته باشد و لذت ببرد. اما باید ماهیت خدایی که در این انیمه وجود داشت نیز باخبر باشد.

نقد و بررسی انیمه نام تو (your name)؛ جلوه خداوند در بهترین انیمه سینمایی ژاپنی

سایر دیدگاه انیمه ها به خدا که در سایت آی نقد قرار گرفته اند:

نقد و بررسی انیمه نوراگامی(noragami)

نقد و بررسی انیمه ضربان فرشته(angel beats)

نقد و بررسی انیمه رژه مرگ(death parade)

نوشته های مشابه

‫34 دیدگاه ها

 1. یعنی واقعا قصد نویسنده این بوده که با یه نیت خوب خدا رو بشناسونه یا من اشتباه فهمیدم؟!!
  بنظرتون مخاطبای معمولی میتونن همچین برداشتی رو دریافت کنن؟

  1. سلام علیکم
   به صورت قطعی قطعی نمیشه گفت چون واقعا از قصد نویسنده خبر نداریم. اما با بررسی داده ها و سایر آثار می توان برداشت هایی از یک اثر داشت که حداقل فاصله رو با نظر نویسنده داشته باشن. چون نویسندگی در صورتی که سایرین منظورشو درک نکنن فایده ای نداره پس حتما میشه از روی اثر به منظورش رسید.
   بستگی به سطح سواد رسانه هر شخص داره درک کردن محتوای یک اثر هنری. اما اگر درک هم نکنید چون هدف رسانه ها ناخودآگاه شماست چه بخواید چه نخواید تاثیر گذاری روتون انجام میشه.

 2. ممنون از تبیین شیوای شما.
  ان شاءالله قلمتان در راه حق پایدار بماند

 3. بسیار عالی ، جار داره که یادی هم بکنیم از انیمه کیمیاگر تمتم فلزی که قبلا برسیش کردید:)
  دیدگاه هاییکه عمدتا در باب خدا در انیمه ها مطرح می‌شه عمدتا به دئیسم ، بودیسیم و شینتوییسم می‌رسه ، اما خب آثاری این وسط هستند که پردازش متفاوتی به این مسائل دارند ، مثل فولمتال و نام تو .
  در فولمتال مخاطب با یک دیدگاه بسیار جذاب روبه رو می‌شود ، یک وحدت وجود بسیار جذاب و یک دیدگاه اسپینوزایی / سینایی ، که همین دیدگاه در باب خدا شخصیتی را در داستان نشون می‌ده که واقعا برای مخاطب جذابه 🙂 و در عین حال با توحید در ربوبیت هم همخوانی داره 🙂
  اما نام تو ، و آثاری مثل نام تو دیدگاه بسیار عرفانی و شاعرانه تری دارند که پیچیده تر هم هست 🙂
  لطفا انیمه های جوجوتسو کایسن ، ۸۶ را هم برسی کنید 🙂

  1. جوجوتسو جای بحث داره اما باید صبر کرد تا مانگاش کامل بیاد . این انیمه هم مطمئنا از اون دستش که مانگاش تا ۵۰۰ چپتر هم شاید بره در صورتی که الان ۱۷۹ چپتر منتشر شده و فصل های زیادی از انیمش میاد عملا فصل یکش هم هیچه در مقابل چیزی که تو مانگا دیدم پس باید سال ها صبر کرد تا این اثر تموم شه و مناسب نقد باشه

   1. منظورتون از جای بحث داره همون قضیه ی اول روح بوده یا جسم یا مغز همان روحه و غلبه جسم بر روحه؟! منم دنبالش میکنم تا ببینم به چه نتیجه ای میرسه و همه اینها درسته برای زیر مفهوم کنش و واکنش انسان با جامعه به کار گرفته شده ولی باز هم باید بررسی شه و به نظر من نتیجه صدرصد با مفاهیم اسلامی در تضاد خواهد بود…کاش همان فصل یک با تا حدودی پوشش مانگا بازنگری و بررسی کنید(مانگا با توجه به حرفهای خود مانگاکا حداکثر بعد دوسال تمام میشه)

   2. و البته من یادم رفت به مفهوم اصلی که در جوجوتسو جریان داره اشاره کنم ارزش مرگ و زیر سوال بردن هدف برای داشتن به اصطلاح مرگ خوب(این شاید تنها موردی باشه که به طور واضح آخر داستان به نتیجه خاصی ختم نمیشه) و هدف یکدست کردن جادوگران جوجوتسو و مردم عادی… در کل انیمه های شونن جدید در مقایسه با آثار قدیم بی پرواتر به مفهومی که مدنظرشونه میپردازن

 4. چنین عقاید شیطانی و باطل اولین بار در انیمیشن آواتار بود

  من از شما میپرسم شما فرض کنید بین همه آدم ها یک دیواری کشیدند و همه در زندان انفرادی هستند تا هنگام مرگ

  در این شرایط هیچ زن و شوهری هم دیگه رو نمیتونن ببینند(هیچ ازدواجی هم شکل نخواهد گرفت)
  (خیالتون راحت رابطه نامشروع هم نیست)

  همه آدم ها تا موقعی که عمرشون تموم بشه در این زندان انفرادی هستند

  خب بعد از اینکه مردند کجا میخوان به وجود بیان؟
  و یا چطوری؟

  گفتنش کمی خجالت آوره ولی خیلی خب چاره ای نیست باید بنویسم

  در حالی که قرآن کریم و علم هم بهمون درباره تولید جنین گفته.
  این نطفه که در بدن مرد هست پس از…… تبدیل به یک بچه خواهد شد. و نطفه هرکسی در بدن خودشه ربطی هم به سایر افراد نداره

  یک سوال دیگه از شما دارم :
  که ذهن شما رو به چالش خواهد کشید
  چرا چهره و اثر انگشت افراد متفاوت است؟ و شما یک اثر انگشت مشابه در بین 7 میلیارد انسان پیدا نخواهید کرد

  سبحان الله

  1. دوست عزیز
   شما کافیه کمی کتب زیست شناسی بخونید تا متوجه بشید چرا انسانها متکثر هستند.
   از بین میلیون ها اسپرم یک اسپرم وارد تخمک میشه. از بین میلیاردها ژنترکیبات مختلفی فعال میشن. مواد مختلفی به سلول ها میرسه. سلول هارو شکل میده. در واقع احتمال اینکه دوتا انسان شبیه به هم باشن خیلی کمتر از اینه که شبیه نباشن. در واقع قابل مقایسه نیست. همون طور که دوتا سنگی که کاملا شبیه به هم باشن در طبیعت یافت نمیشه.
   چون ما در یک جهان با سیستم ریاضیاتی باز زندگی میکنیم که وقوع هر اتفاقی ممکنه. از بین بی نهایت اتفاق قطعا اونهایی که اتفاق میفتن خیلی نامحتمله که شبیه به هم باشن.
   :))))))))

   1. اگر کمی از این کتب سرتون رو در بیارید و آزاد و باز درست مثل همین سیستم تفکر کنید پی میبرید گفته ایشون نقض علم و گفته های شما نیست
    از مرحله نطفه تا انسان کامل هزاران هزار روند طی میشود که هرکدام از این روند ها از بین هزاران مورد دیگر که در صورت کمی تغییر می تواند به یک فاجعه یا نقص مبدل شود انتخاب می شود و در نهایت انسانی کامل و متمایز از دیگران با نهایت ظرافت و لطافت و البته دقت خلق میشود
    هر انسانی اگر بخواهد به نتیجه و استنتاجی در علم برسد خواه ناخواه نیاز به یکسری اصول و چارچوب ها خواهد داشت ولی همین فرآیند خلقت انسان در نهایت پیچیدگی و با ظرافت و دقت و تمایز از دیگری خلق می شود فرآیندی که اگر بخشی اش به شکل دیگری طی شود میتواند فاجعه بیافریند
    سبحان الله
    فبای الا ربکما تکذبان ؟

 5. متاسفانه در آخرالزمان هستیم و چنان انحرافات فکری و فرهنگی و اجتماعی زیاد شده که صدها فرقه آلوده در حال رشد هستش
  (از اون داروین شیاد و فرماسون و کمونیسم و بودایی ……… الان هم رسیده به کابالا و رائلیسم و آتئیست و وهابی و ……..)
  حتی بسیاری از مسلمانان هم دارند مسیر گمراهی رو ادامه می‌دهند
  فقط یک آیه قرآن رو باخودتون بخونید و بهتره این آیه رو توی متن هاتون ذکر کنید

  آیه 116 سوره انعام :
  وَإِنْ تُطِعْ أَكْثَرَ مَنْ فِي الْأَرْضِ يُضِلُّوكَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ ۚ إِنْ يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنْ هُمْ إِلَّا يَخْرُصُونَ
  اگر از بیشتر کسانی که در روی زمین هستند اطاعت و پیرو کنی، تو را از راه خدا گمراه می کنند
  زیرا این مردم تنها از گمان و حدس اشتباه پیروی می‌کنند. و جز دنبال ( هوا و هوس) نمی‌روند و جز اندیشه باطل و دروغ چیزی در دست ندارند

 6. بسیار جالب بود.فقط من نفهمیدم قضیه این بندی که دور موهای دختره بود و داد به پسره چی بود :))

  1. سلام. اون بندی بود که دختره به عنوان یادگاری داد به پسره… بعد در ادبیات ژاپن بند قرمز به معنای سرنوشته… یعنی سرنوشت این دو نفر به هم گره خورده

 7. بسيار عالي
  لذت بردم
  واقعا شاهكار
  توفيقاتتون روزافزون

 8. خیلی مو شکافانه بود،،خدا قوت….انشالله که اثار بیشتری از این قبیل ساخته بشه تا انیمیشن های کفر امیز دیزنی به طور کل به حاشیه رونده بشه

 9. ببخشید من این رو ذکر میکنم ولی شما وقتی که مقاله مینویسید، حداقل ۶۰ درصد مقالتون رو به شرح داستان میپردازید و فقط ۴۰ درصدش رو نقد میکنید. نقد هاتون تماما بر اساس ذهنیت اسلامی‌ای هست که دارید.

  1. مگه ایرادی داره یک مسلمون بر اساس ذهنیت اسلامی نقد کنه؟

   1. نه اصلا بد نیست و خیلی خوبه ولی کاش کمی هم از نظر علمی بررسی کنید تا بتونیم در مواقعی بتونیم جوابگو عده ای که ادله های دینی رو نمیپذرین باشیم.
    بازهم تشکر بابت تیم خوب و زحمت کشتون

    1. سلام علیکم
     حرفتون درسته و در مواقع زیادی با چنین ذهنیتی اومدیم جلو… منتها برخی از آثار مثلا دیدگاه اسطوره ای دارن پس دیگه علمی نمیشه رفت سراغشون… یا برخی آثار فلسفه ای هستن یا برخی آثار دینی هستند… اینجا ما از بعد دینی به نقد این انیمه پرداخویم چون سازنده نگاه دینی داشته و با نشون دادن معبد این مسئله رو برامون اثبات کرده… وگرنه مثلا در نقد و بررسی انیمه ناکجا آباد موعود یا دفترچه مرگ خیلی خیلی کم نقد دینی ارائه دادیم… بستگی داره چه اثری با چه دیدگاهی ساخته شده و ما با همون دیدگاه مجبور به نقد اون اثر هستیم

 10. لطفا بخونید
  ممنون مقاله و نقد بسیار عالی است
  شرمنده من حرفم رو رک میزنم با کلمات بازی نمیکنم
  میدونید مشکل یه عده تو جامعه ما چیه؟ مثل همین کاربر
  فکر می‌کنند 2 تا از مهم ترین ادیان الهی مثل اسلام و مسیحیت ناصری دیگه قدیمی شده و به درد جامعه الان نمیخوره خب اگر کامل نبود خداوند پیامبران دیگری میفرستاد
  اولین بهانه شون اینه که وای وای اسلام(تسلیم شدن در برابر امر خدا) دین خشونته
  مرد حسابی کل کشته های زمان پیامبر رو باهم جمع بزن هزار و خورده ای نفره
  ولی همین اروپایی ها که ادعای تمدن دارند فقط در جنگ جهانی اول و دوم بیش از 150000000 (150M) نفر رو کشتند و باعث قحطی و قطع عضو و مرگ های غیر نظامیان و بسیاری جنایات شدند
  حالا کی خشونت داره و به دنبال جنگه؟ تازه همین اروپایی ها دارند جنگ جهانی سوم رو هم راه میندازن
  اگر منظور شما حق طلبی و عدالت در دین خداست این هم دقیق و کامل هستش
  خب دین خدا هرچی گفته به نفع خودتونه این همه حیوانات حلال گوشت و چرنده و پرنده آفریده گفته گوشت نجس و حرام مثل خوک رو نخور همین علم که ازش حرف میزنی الان به این نتیجه رسیده که چه قدر مضره ولی ما از قرن ها پیش میدونستیم

  آبجو عقل رو از بین میبره و هزاران جنایت که در دنیا اتفاق افتاده 90 درصدشون همین کسانی بودند که عرق خور بودند
  مست. هیچی حالیشون نبوده

  دین خدا هم مخالف دانش نیست اقا به دانش و علم برسید حتی اگر در چین باشد خود پیامبر گفته دنبال معرفت و دانش باشید

  1. انصافا نقد خوب و کاملی بود
   دیگر چه مسئله اخلاقی باقی مونده ‌‌؟

   1. اینکه دختره میره تو جلد پسره و برعکس آیا این ترویج فکر خاصی نیست ؟

    1. سلام علیکم
     میتونه باشه. هم تناسخ رو میتونه نشون بده و هم اون بهانه کذایی همجنس گرایان مبنی بر اشتباه خدا در مورد قرار دادن روح در بدن جنسیت اشتباه. منتهابرای جلوگیری از طولانی شدن متن و دور کردن محتوا از هدف اصلی مقاله این نکات رو نگفتیم.

 11. واقعا نقد مفید و زیبایی بود
  و قشنگ تر اینکه از دید اسلامی بررسی کردین که این واسم خیلی ارزشش رو بیشتر کرد
  بسیار ممنون:>

 12. ببخشید قضیه اون مو کوتاه کردن دختره چی بود ؟ چرا موهاشو کوتاه کرد

  1. کلا نمیدونم فرهنگه، عرفه، مده چیه اما دخترا بعد شکست عشقی موهاشونو کوتاه میکنن
   نه همشون اما کوتاه کردن مو به عنوان حرکت بعد از شکست عشقی معروفه
   میتسو ها هم به همین دلیل موهاشو کوتاه کرد

 13. با سلام
  ممنون از سایت خوبتون.
  لطفا انیمه 86 رو هم بررسی کنید.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *