فیلم و سریال

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

نگاهی عمیق تر به افسانه جومونگ

شاید بی راه نباشد که بگوییم این فیلم در ایران بیشترین علاقه مند را داشته است.مردم ایران طرفدار شدید این فیلم هستند. نام اصلی این فیلم کتابچه سه امپراطوری بوده که در ایران با نام افسانه جومونگ پخش شده است. با نقد و بررسی این فیلم با ما همراه باشید.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

این فیلم فیلمنامه خوب و داستانی جذاب دارد.داستان این فیلم نسبتا طولانی است. از لحاظ داستان سرایی هم خوب عمل کرده است. در کل تلاش بی وقفه دو نویسنده داستانی خوب را به وجود آورده است.

داستان فیلم از این قرار است گه امپراطوری هان، گوجوسان را نابود می کند،مردم انجا را نابود کرده و به بردگی می گیرد. هموسو سعی در مبارزه با هان دارد. اما بنا بر اتفاقاتی که می افتد نمی تواند و کشته می شود.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

هموسو نمی تواند هان را شکست دهد،اما پسرش جومونگ پس از اتفاقاتی که می افتد نه تنها هان را شکست می دهد،بلکه موفق می شود امپراطوری گوگوریو را پایه گذارد.

اگر بخواهیم علت معروفیت این فیلم را بیان کنیم،دلیلش قهرمان گونه بودن فیلم است.زیرا ایرانیان به اسطوره ها علاقه زیادی دارند و شاید این مسئله موجب پر طرفدار شدن جومونگ در ایران شده است.در کره جنوبی این فیلم نتوانست موفقیت نسبتا زیادی را کسب کند. در حالی که در ایران موفقیت بزرگی را کسب کرد.

همچنین فیلم جومونگ پر از پند و اندرز است.شجاعت بسیار زیاد جومونگ و رسیدن به هدف والا مهم ترین نکته مثبت جومونگ است. چیزی که ما در زندگی به آن احتیاج داریم همین است یک هدف بزرگ. جومونگ هرگز نا امید نمی شود.

جومونگ بیشتر از آن که بخواهد مردم گوجوسان را نجات دهد به فکر پادشاهی بر آنهاست.اما چون او تلاش کرده و آن ها را نجات داده حقش است بر آن مردم حکومت کند.

چرا جومونگ در ابتدا موفق نبود؟

 

علت اصلی عدم موفقیت جومونگ در ابتدای کار،عدم مهارت و توانایی است. فیلم دارد به ما می گوید هر چقدر هم انگیزه داشته باشی تا مهارت نداشته باشی کاری از پیش نمی بری. جومونگ در ابتدا تیر انداز ماهری نیست و نمی تواند خوب بجنگد.او نمی تواند کار هایی به بهش محول می کنند انجام دهد. در نتیجه امپراطور گوموآ ، تصمیم می گیرد تا اورا از قصر اخراج کند. این کار باعث خروج جومونگ از زندگی اشرافی شده و باعث تغییر و تحول در جومونگ می شود.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

نقش پدر جومونگ یعنی هموسو هم در رسیدن جومونگ به کمال کاملا مشهود است. جومونگ بدون کمک هموسو نمی توانست کاری بکند و در تیر اندازی ماهر شود. گر چه که تلاش خود جومونگ هم موثر بوده.

سربازان امپراطوری هان

 

ابتدا توجه شما را به این جلب می کنم که امپراطوری هان در حقیقت امپراطوری قدرتمندی نبوده و سواره نظام آهنین و شمشیر فولادی نداشته. بلکه این تجهیزات متعلق به ارتش اشکانیان بوده است. نا گفته نماند چین بعد از ساخت جومونگ خرید محصولات فرهنگی از کره جنوبی را به حالت تعلیق در آورد. دلیلش کاملا  مشخص است چون در سریال چینی ها نقش منفی بوده اند.کاملا طبیعی است که چنین واکنشی را از چین انتظار داشته باشیم. در چنین شرایطی کره جنوبی با ساخت جومونگ به دو هدف خود رسیده است.

 

 کاهنان معبد

 

 در فیلم، یک سری زن های پیشگو حضور دارند.کار آنها،شبیه کاهنان معبد است و آنها کاهنان معبد هستند. در کنار این پیشگویی هم انجام می دهند. ما ترکیبی از آیین های شرقی و غربی را شاهد هستیم. درحالی که در آیین بودا(آیین مردم درون فیلم هم بودا است.از چیزی که آنها در معابد می پرستند و آیین آنها مشخص است که بودایی هستند.) به کمال رسیدن جسم مورد تاکید است و بودا معمولا کاری با روح ندارد. در حالی که ما در کابالا شاهد حضور جادو و به کمال رسیدن روح هستیم.

عرفان های جذاب تری از بودا و کابالا وجود دارد.اما در سینما فقط شاهد جلوه کردن این بو عرفان هستیم. در آیین بودا بی خدایی موج می زند.آن ها به معاد اعتقادی ندارند و به تناسخ اعتقاد دارند. آنها مسلمانان زیادی را کشته اند و هر ساله با انجام مراسمی و تخریب نمادین کعبه کینه خود از اسلام را نشان می دهند.

 

برای مطالعه در مورد آیین بودا اینجا کلیک کنید.

 

وقتی که کشور کره در اشغال آمریکاست و آمریکا توسط یهودیان کنترل می شود،باید انتظار نفوذ کابالا در فیلم های کره ای را داشت.ایدئولوژی های کابالیستی از قرن ۱۷ ضد اسلامی شدند.پس ما با دو آیین در فیلم طرف هستیم گه هر دو ضد اسلامی هستند. برای مطالعه در مورد کابالا،می توانید به مقاله اختصاصی آن در سایت ما مراجعه کنید.برای دیدن مقاله اینجا را کلیک کنید.

 

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)جومونگ چگونه به دنیا آمد؟

در داستان اصلی جومونگ از یک تخم متولد می شود. مسئله ای که در سریال درج نشد. از طرفی نحوه به دنیا آمدن او هم مورد اشکال است.یوها و هموسو که پدر و مادر او بودند فقط با یک توافق ازدواج کردند و هیچ مراسم رسمی ای انجام ندادند! اگر می خواهید نظر اسلام را در مورد اینگونه ازدواج ها بدانید اینجا را کلیک کنید.

یکی از اهداف اصلی( و شاید هدفی که در فیلم دارد.و فیلم بر آن استوار است) جومونگ،آزادی جوسان قدیم بوده است.از این کلمه چیزی که بر می آید این است که این کلمه اصلا کره ای نیست.بلکه کلمه و عبارتی انگلیسی هست. از jow و sun تشکیل شده است.jow یکی از معانی یهودیان است و sun به معنی خورشید یعنی خورشید یهودی.به تصویری که برایتان می گذارم دقت کنید.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)
نقشه جوسان قدیم در جومونگ با تصویر بالا مقایسه کنید.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

به دو تصویر بالا دقت کنید.یکی نقشه خاور میانه و دیگری نقشه جوسان قدیم است.شباهت زیادی بین این دو نقشه وجود دارد. می بینیم که در یک فیلم کره ای،نقشه خاور میانه می آید در حالی که داستان اصلا به آن مربوط نیست!

بگذارید از ابتدای داستان آغاز کنیم و موشکافانه نقد و بررسی کنیم. جومونگ شخصی است که پدرش دارد جان می دهد اما او در حال خوش گذرانی است.او با آرمان های پدرش آشنایی ندارد. او یک فردیست که از منجی بودن خود خبر ندارد. او حتی آمادگی کافی هم ندارد. درست مثل پاول در فیلم تلماسه (dune). او باید منجی مردم ستم دیده جوسان قدیم شود.او در دامان امپراطور پرورش می یاید. در افسانه های کره ای موقعی که هموسو(پسر آسمان) تصمیم می گیرد با یوها ازدواج کند او در اطراف رودخانه بوده. معتی یوها یک طوری به آب هم مربوط است.برویم جلوتر موقعی که جومونگ به چند مدت از قصر خارج می شود.این کار برای پخته شدن وی لازم است ولی به دستور امپراطور انجام گرفته. یعنی منجی ای که هیچ نبوده و اگر قرار است چیزی شود با اجبار و (جبر) بوده.اندکی که از گذر داستان می گذرد حالا جومونگ لایق فرماندهی مردم جوسان قدیم شده است.او با خیانت به یار تعدادی از مردم جوسان قدیم را جمع می کند و آن ها را از رود می گذراند و لشکر دشمن را در رود شکست می دهد.هر چه به جلو می رویم،شباهت داستان  جومونگ با داستان بنی اسرائیل هم بیشتر می شود. تولد از مادری که معنایش رود است.رشد و نمو در پیشگاه یک امپراطور و سپس شورش بر علیه او.همچنین در دریا شکست دادن لشکر امپراطور و فرماندهی لشکر قومی که خود را متعلق به سرزمینی می دانند که از دست آنها رفته است.

از تولد جومونگ،قدم به قدم

تولد جومونگ مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از کنارش گذشت.جومونگ از تخم به دنیا می اید و همانطور که در بالا ذکر کردیم،تولد جومونگ حاصل یک ازدواج بر خلاف سنت قوم خود و نا مشروع بوده است.چقدر بعد از نوشتن این جمله یاد نوشین معراجی نویسنده وقیح فیلم نمور افتادم.ولادت جومونگ قطعا لحظه حساسی در فیلم است.سپس ما جوانی جومونگ را می بینیم.

جوانی جومونگ

جومونگ در حالی در جوانی مشغول خوش گذرانی است که پدرش دارد می پوسد.او با پدر خود آشنا می شود اما نمی داند او پدرش است. او پدرش را استاد خطاب می کند.او در آنجا فنون جنگاوری را می آموزد.منجی مردم جوسان قدیم در حال پیشرفت است.وقتی که تسو و یونگ پو سر خود لشکر را راه انداخته و هموسو را می کشند،جومونگ قسم می خورد انتقام بگیرد.او متوجه می شود امپراطور نه تنها ناراحت نیست بلکه به تسو و یونگ پو مقامات بالا هم عطا می کند. جومونگ سخت گیج و سر در گم است.او ناچار می شود برای ولایت عهدی رقابت کند.این نکته را هم باید در نظر بگیریم که جومونگ خارج از قصر است.او باید به منجی قابل قبولی تبدیل شود که بتواند مردم جوسان قدیم را به سرزمین موعود برساند.جهت مطالعه بر روی کلمه سرزمین موعود کلیک کنید.

جومونگ،تاجر نمک

جومونگ با سوسانو آشنا می شود و دوستانش.آنها تاجر هستند در دنیایی که نمک ماده مهمی است.می توان نمک را نمادی از فیلم دانست.چیزی که در اختیار امپراطوری هان است و می تواند بویو یا جولبن را تحریم کند.این ماجرا به شدت شبیه تحریم نفتی اسرائیل است.

با پیشروی بیشتر در داستان جومونگ،تب مسابقه داغ شده.یونگ پو و تسو از خارج گندم می آورند اما جومونگ کوهی را کشف می کند که متعلق به خودش بوده.جومونگ با دست پر از نفت باز می گردد.بله.نمک در فیلم از هر لحاظ شبیه به نفت است.تحریم نفتی.اهمیت شدید برای جامعه.و مهم تر اینکه نفت به منجی جوسان قدیم تعلق دارد.

حالا جومونگ وظیفه دیگری دارد.اتفاقاتی که می افتد.جنگ بویو و هان.کودتا در بویو.همه چیز مهیا است.جومونگ  با نزدیک شدن به تسو به عنوان فرمانده کل قوای بویو می رسد و سپس با خیانت به تسو،کارش را به انجام رسانده و گروه دامول را تاسیس می کند.آنها ۵۰۰ نفرند و مقابل لشکر های چند ده هزار نفره پیروز می شوند. حالا یومیول پیشگو هم به آنها پیوسته است. سه نفر به نام مگول،یا کاک و مکاک به گروه جومونگ می پیوندند.منجی ای که از تخم در آمده و می خواهد مردم ستمدیده ای را به سرزمین مادری شان برساند و مغول و یا جوج و ماجوج به هم پیوستند.به تشابه اسمی مگول(مغول)،یا کاک(یا جوج)،مکاک(ماجوج) دقت بفرمایید.

عقاید جومونگ

پیش از ادامه بررسی زندگینامه خیالی جومونگ،بهتر است عقاید او را بررسی کنیم.او قصد حکومت بر جهان را دارد.می خواهد جوسان قدیم را آزاد کند.از استفاده از تاکتیک های نا متعارف جنگی(بمب اتش زا و دود زا) ابایی ندارد.او از کشتن مردم کشور دشمن ابایی ندارد.او به دنبال یک پارچه سازی کره(جهان) است.قصد ساخت سرزمین موعود.این اولین اشتراک عقیده جومونگ و یهود است.دست یابی به منابع نفتی هم اشتراک دیگر وی و یهود است.او به دنبال جکومت بر جهان است و غیر نظامیان را به راحتی می کشد.درست مثل اسرائیلی ها که مردم دیگر را می کشند.

جولبن

بعد از اتفاقاتی سر انجام جومونگ و گروه دامول به جولبن می روند.  جولبن متشکل از ۵ ایالت است که با هم دشمن هستند.سرانجام به لطف جومونگ،ایالت های جولبن با هم متحد می شوند و کشور جولبن یکپارچه می شود. او به حاکمیت این سرزمین رسیده و پایه های سرزمین موعود را در آن می گذارد. اگر این ماجرا را بررسی کنیم،به اتفاق تشکیل آمریکا و متحد شدن ایالت های آن با هم می رسیم.سپس نیز پایه های سرزمین موعود در آن گذاشته می شود.همچنین در موقع حکومت جومونگ بر جولبن،تحریم نمکی مجددا برقرار شده و جولبن نمک کم می آورد.

گوگوریو آخر داستان جومونگ است.او موفق می شود چیزی که مردم جوسان قدیم مدت هاست آرزوی آن را دارند بر آورده کند.نقشه آن هم همانطور که در بالاتر گفتیم شبیه به نقشه خاورمیانه است.چه کسی قصد برقراری سرزمین موعود در خاورمیانه را دارد؟

سونگ ایل گوک

سونگ ایل گوک،بازیگر نقش جومونگ بوده است.وقتی متوجه می شویم که پدر بزرگش از رهبران استقلال کره بوده، می فهمیم انتخاب چنین شخصی برای بازی کردن نقش جومونگ تصادفی نبوده.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

نتیجه گیری نهایی

جومونگ فیلم پرطرفداری است و شما هم حتما طرفدار آن بوده اید. اما با کمی دقت می توان نفوذ یهود را در سینمای شرق و غرب تشخیص داد. جومونگ منجی یهود است.او می خواهد ارض موعود(اسرائیل) را بسازد.او ابایی از کشت و کشتار ندارد.او حاضر است همه مردم جهان را بکشد تا برگزیدگان جوسان(یهود) به سرزمین موعود برسند.

با تشکر از #حسین_عبدالهی_کرمانی

‫9 دیدگاه ها

 1. جومونگ علاوه بر این نکات شامل نکات بسیار زیاد و مثبت دیگه همچون وطن پرستی نگاه به تولید داخل و… هست. اما از اون جهت که صدتا مقاله در مورد این مسائل در موردش نوشته شده میشه به این مقاله که کمی جدیده مشروعیت داد

 2. مشکل ما اینه که ما بالای چن هزار سال تاریخ داریم ولی هیچ فیلم تاریخی حماسی ساخته نمیشه این همه دلاوری قبل اسلام و بعد اسلام داریم شاهنامه داریم ولی کسی هیچ فیلم و سریالی نمیسازه اخه تا کی باید این روند ادامه پیدا کنه؟

  1. سلام علیکم
   اگر بخوام یک مقایسه عادلانه از سینمای ایران بیارم، با فاکتور گیری چند تا اثر مثل مختارنامه و… ، سینمای ایران دقیقا مثل ایرانخودرد و سایپا هستش. محصولات زیاد، پر تیراژ، خریدار زیاد اما افتضاح و مردم هم از سر اجبار میرن سراغشون. در مورد چرایی این اتفاق هم ساعت ها میشه صحبت کرد و از مافیای داخل کشور حرف زد. اما خب تاثیری در روند بهبود نداره پس نه سرتون رو در میارم نه اعصابتون رو به هم میریزم.

   امیدوارم در آینده با حضور نسل جوان اتفاقات خیلی خوبی در عرصه رسانه ملی رخ بده و راه گذشتگان رو در این مسیر طی نکنند.

 3. سلام
  راستش من فکر می کردم فیلم های کره ای همچون جومونگ امپراطوری بادها سرزمین آهن و … اکثرا ریشه در تاریخ واقعی کره دارند مخصوصا این که انتهای فیلم ها یک آینده سریع میگه و سرگذشت تاریخ رو میگه همون‌طور که در آخر فیلم جومونگ دیدیم که راوی فقط گفت بعدها به دلیل زخم و عفونی شدنش جومونگ میمیره یا مثال هایی دیگه از این البته منکر شباهت بیش از حد جومونگ با قضایا یهود نیستم ولی هنوز هم فکر می کنم این یکی ممکنه کمی تصادفی باشه چون به نظر میرسه مربوط به تاریخ واقعی و شخصیت واقعیه البته شاید هم من اشتباه می کنم

  1. سلام نه نویسندگان جومونگ یهودی بودن و جومونگ اصلا حقیقت تاریخی به صورتی که در فیلم بود نداشته.اسم اصلیش هم چیز دیگری بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *