فیلم و سریال

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

نگاهی عمیق تر به افسانه جومونگ

شاید بی راه نباشد که بگوییم این فیلم در ایران بیشترین علاقه مند را داشته است.مردم ایران طرفدار شدید این فیلم هستند. نام اصلی این فیلم کتابچه سه امپراطوری بوده که در ایران با نام افسانه جومونگ پخش شده است. با نقد و بررسی این فیلم با ما همراه باشید.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

این فیلم فیلمنامه خوب و داستانی جذاب دارد.داستان این فیلم نسبتا طولانی است. از لحاظ داستان سرایی هم خوب عمل کرده است. در کل تلاش بی وقفه دو نویسنده داستانی خوب را به وجود آورده است.

داستان فیلم از این قرار است گه امپراطوری هان، گوجوسان را نابود می کند،مردم انجا را نابود کرده و به بردگی می گیرد. هموسو سعی در مبارزه با هان دارد. اما بنا بر اتفاقاتی که می افتد نمی تواند و کشته می شود.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

هموسو نمی تواند هان را شکست دهد،اما پسرش جومونگ پس از اتفاقاتی که می افتد نه تنها هان را شکست می دهد،بلکه موفق می شود امپراطوری گوگوریو را پایه گذارد.

اگر بخواهیم علت معروفیت این فیلم را بیان کنیم،دلیلش قهرمان گونه بودن فیلم است.زیرا ایرانیان به اسطوره ها علاقه زیادی دارند و شاید این مسئله موجب پر طرفدار شدن جومونگ در ایران شده است.در کره جنوبی این فیلم نتوانست موفقیت نسبتا زیادی را کسب کند. در حالی که در ایران موفقیت بزرگی را کسب کرد.

همچنین فیلم جومونگ پر از پند و اندرز است.شجاعت بسیار زیاد جومونگ و رسیدن به هدف والا مهم ترین نکته مثبت جومونگ است. چیزی که ما در زندگی به آن احتیاج داریم همین است یک هدف بزرگ. جومونگ هرگز نا امید نمی شود.

جومونگ بیشتر از آن که بخواهد مردم گوجوسان را نجات دهد به فکر پادشاهی بر آنهاست.اما چون او تلاش کرده و آن ها را نجات داده حقش است بر آن مردم حکومت کند.

چرا جومونگ در ابتدا موفق نبود؟

 

علت اصلی عدم موفقیت جومونگ در ابتدای کار،عدم مهارت و توانایی است. فیلم دارد به ما می گوید هر چقدر هم انگیزه داشته باشی تا مهارت نداشته باشی کاری از پیش نمی بری. جومونگ در ابتدا تیر انداز ماهری نیست و نمی تواند خوب بجنگد.او نمی تواند کار هایی به بهش محول می کنند انجام دهد. در نتیجه امپراطور گوموآ ، تصمیم می گیرد تا اورا از قصر اخراج کند. این کار باعث خروج جومونگ از زندگی اشرافی شده و باعث تغییر و تحول در جومونگ می شود.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

نقش پدر جومونگ یعنی هموسو هم در رسیدن جومونگ به کمال کاملا مشهود است. جومونگ بدون کمک هموسو نمی توانست کاری بکند و در تیر اندازی ماهر شود. گر چه که تلاش خود جومونگ هم موثر بوده.

سربازان امپراطوری هان

 

ابتدا توجه شما را به این جلب می کنم که امپراطوری هان در حقیقت امپراطوری قدرتمندی نبوده و سواره نظام آهنین و شمشیر فولادی نداشته. بلکه این تجهیزات متعلق به ارتش اشکانیان بوده است. نا گفته نماند چین بعد از ساخت جومونگ خرید محصولات فرهنگی از کره جنوبی را به حالت تعلیق در آورد. دلیلش کاملا  مشخص است چون در سریال چینی ها نقش منفی بوده اند.کاملا طبیعی است که چنین واکنشی را از چین انتظار داشته باشیم. در چنین شرایطی کره جنوبی با ساخت جومونگ به دو هدف خود رسیده است.

 

 کاهنان معبد

 

 در فیلم، یک سری زن های پیشگو حضور دارند.کار آنها،شبیه کاهنان معبد است و آنها کاهنان معبد هستند. در کنار این پیشگویی هم انجام می دهند. ما ترکیبی از آیین های شرقی و غربی را شاهد هستیم. درحالی که در آیین بودا(آیین مردم درون فیلم هم بودا است.از چیزی که آنها در معابد می پرستند و آیین آنها مشخص است که بودایی هستند.) به کمال رسیدن جسم مورد تاکید است و بودا معمولا کاری با روح ندارد. در حالی که ما در کابالا شاهد حضور جادو و به کمال رسیدن روح هستیم.

عرفان های جذاب تری از بودا و کابالا وجود دارد.اما در سینما فقط شاهد جلوه کردن این بو عرفان هستیم. در آیین بودا بی خدایی موج می زند.آن ها به معاد اعتقادی ندارند و به تناسخ اعتقاد دارند. آنها مسلمانان زیادی را کشته اند و هر ساله با انجام مراسمی و تخریب نمادین کعبه کینه خود از اسلام را نشان می دهند.

 

برای مطالعه در مورد آیین بودا اینجا کلیک کنید.

 

وقتی که کشور کره در اشغال آمریکاست و آمریکا توسط یهودیان کنترل می شود،باید انتظار نفوذ کابالا در فیلم های کره ای را داشت.ایدئولوژی های کابالیستی از قرن ۱۷ ضد اسلامی شدند.پس ما با دو آیین در فیلم طرف هستیم گه هر دو ضد اسلامی هستند. برای مطالعه در مورد کابالا،می توانید به مقاله اختصاصی آن در سایت ما مراجعه کنید.برای دیدن مقاله اینجا را کلیک کنید.

 

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)جومونگ چگونه به دنیا آمد؟

در داستان اصلی جومونگ از یک تخم متولد می شود. مسئله ای که در سریال درج نشد. از طرفی نحوه به دنیا آمدن او هم مورد اشکال است.یوها و هموسو که پدر و مادر او بودند فقط با یک توافق ازدواج کردند و هیچ مراسم رسمی ای انجام ندادند! اگر می خواهید نظر اسلام را در مورد اینگونه ازدواج ها بدانید اینجا را کلیک کنید.

یکی از اهداف اصلی( و شاید هدفی که در فیلم دارد.و فیلم بر آن استوار است) جومونگ،آزادی جوسان قدیم بوده است.از این کلمه چیزی که بر می آید این است که این کلمه اصلا کره ای نیست.بلکه کلمه و عبارتی انگلیسی هست. از jow و sun تشکیل شده است.jow یکی از معانی یهودیان است و sun به معنی خورشید یعنی خورشید یهودی.به تصویری که برایتان می گذارم دقت کنید.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)
نقشه جوسان قدیم در جومونگ با تصویر بالا مقایسه کنید.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

به دو تصویر بالا دقت کنید.یکی نقشه خاور میانه و دیگری نقشه جوسان قدیم است.شباهت زیادی بین این دو نقشه وجود دارد. می بینیم که در یک فیلم کره ای،نقشه خاور میانه می آید در حالی که داستان اصلا به آن مربوط نیست!

بگذارید از ابتدای داستان آغاز کنیم و موشکافانه نقد و بررسی کنیم. جومونگ شخصی است که پدرش دارد جان می دهد اما او در حال خوش گذرانی است.او با آرمان های پدرش آشنایی ندارد. او یک فردیست که از منجی بودن خود خبر ندارد. او حتی آمادگی کافی هم ندارد. درست مثل پاول در فیلم تلماسه (dune). او باید منجی مردم ستم دیده جوسان قدیم شود.او در دامان امپراطور پرورش می یاید. در افسانه های کره ای موقعی که هموسو(پسر آسمان) تصمیم می گیرد با یوها ازدواج کند او در اطراف رودخانه بوده. معتی یوها یک طوری به آب هم مربوط است.برویم جلوتر موقعی که جومونگ به چند مدت از قصر خارج می شود.این کار برای پخته شدن وی لازم است ولی به دستور امپراطور انجام گرفته. یعنی منجی ای که هیچ نبوده و اگر قرار است چیزی شود با اجبار و (جبر) بوده.اندکی که از گذر داستان می گذرد حالا جومونگ لایق فرماندهی مردم جوسان قدیم شده است.او با خیانت به یار تعدادی از مردم جوسان قدیم را جمع می کند و آن ها را از رود می گذراند و لشکر دشمن را در رود شکست می دهد.هر چه به جلو می رویم،شباهت داستان  جومونگ با داستان بنی اسرائیل هم بیشتر می شود. تولد از مادری که معنایش رود است.رشد و نمو در پیشگاه یک امپراطور و سپس شورش بر علیه او.همچنین در دریا شکست دادن لشکر امپراطور و فرماندهی لشکر قومی که خود را متعلق به سرزمینی می دانند که از دست آنها رفته است.

از تولد جومونگ،قدم به قدم

تولد جومونگ مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از کنارش گذشت.جومونگ از تخم به دنیا می اید و همانطور که در بالا ذکر کردیم،تولد جومونگ حاصل یک ازدواج بر خلاف سنت قوم خود و نا مشروع بوده است.چقدر بعد از نوشتن این جمله یاد نوشین معراجی نویسنده وقیح فیلم نمور افتادم.ولادت جومونگ قطعا لحظه حساسی در فیلم است.سپس ما جوانی جومونگ را می بینیم.

جوانی جومونگ

جومونگ در حالی در جوانی مشغول خوش گذرانی است که پدرش دارد می پوسد.او با پدر خود آشنا می شود اما نمی داند او پدرش است. او پدرش را استاد خطاب می کند.او در آنجا فنون جنگاوری را می آموزد.منجی مردم جوسان قدیم در حال پیشرفت است.وقتی که تسو و یونگ پو سر خود لشکر را راه انداخته و هموسو را می کشند،جومونگ قسم می خورد انتقام بگیرد.او متوجه می شود امپراطور نه تنها ناراحت نیست بلکه به تسو و یونگ پو مقامات بالا هم عطا می کند. جومونگ سخت گیج و سر در گم است.او ناچار می شود برای ولایت عهدی رقابت کند.این نکته را هم باید در نظر بگیریم که جومونگ خارج از قصر است.او باید به منجی قابل قبولی تبدیل شود که بتواند مردم جوسان قدیم را به سرزمین موعود برساند.جهت مطالعه بر روی کلمه سرزمین موعود کلیک کنید.

جومونگ،تاجر نمک

جومونگ با سوسانو آشنا می شود و دوستانش.آنها تاجر هستند در دنیایی که نمک ماده مهمی است.می توان نمک را نمادی از فیلم دانست.چیزی که در اختیار امپراطوری هان است و می تواند بویو یا جولبن را تحریم کند.این ماجرا به شدت شبیه تحریم نفتی اسرائیل است.

با پیشروی بیشتر در داستان جومونگ،تب مسابقه داغ شده.یونگ پو و تسو از خارج گندم می آورند اما جومونگ کوهی را کشف می کند که متعلق به خودش بوده.جومونگ با دست پر از نفت باز می گردد.بله.نمک در فیلم از هر لحاظ شبیه به نفت است.تحریم نفتی.اهمیت شدید برای جامعه.و مهم تر اینکه نفت به منجی جوسان قدیم تعلق دارد.

حالا جومونگ وظیفه دیگری دارد.اتفاقاتی که می افتد.جنگ بویو و هان.کودتا در بویو.همه چیز مهیا است.جومونگ  با نزدیک شدن به تسو به عنوان فرمانده کل قوای بویو می رسد و سپس با خیانت به تسو،کارش را به انجام رسانده و گروه دامول را تاسیس می کند.آنها ۵۰۰ نفرند و مقابل لشکر های چند ده هزار نفره پیروز می شوند. حالا یومیول پیشگو هم به آنها پیوسته است. سه نفر به نام مگول،یا کاک و مکاک به گروه جومونگ می پیوندند.منجی ای که از تخم در آمده و می خواهد مردم ستمدیده ای را به سرزمین مادری شان برساند و مغول و یا جوج و ماجوج به هم پیوستند.به تشابه اسمی مگول(مغول)،یا کاک(یا جوج)،مکاک(ماجوج) دقت بفرمایید.

عقاید جومونگ

پیش از ادامه بررسی زندگینامه خیالی جومونگ،بهتر است عقاید او را بررسی کنیم.او قصد حکومت بر جهان را دارد.می خواهد جوسان قدیم را آزاد کند.از استفاده از تاکتیک های نا متعارف جنگی(بمب اتش زا و دود زا) ابایی ندارد.او از کشتن مردم کشور دشمن ابایی ندارد.او به دنبال یک پارچه سازی کره(جهان) است.قصد ساخت سرزمین موعود.این اولین اشتراک عقیده جومونگ و یهود است.دست یابی به منابع نفتی هم اشتراک دیگر وی و یهود است.او به دنبال جکومت بر جهان است و غیر نظامیان را به راحتی می کشد.درست مثل اسرائیلی ها که مردم دیگر را می کشند.

جولبن

بعد از اتفاقاتی سر انجام جومونگ و گروه دامول به جولبن می روند.  جولبن متشکل از ۵ ایالت است که با هم دشمن هستند.سرانجام به لطف جومونگ،ایالت های جولبن با هم متحد می شوند و کشور جولبن یکپارچه می شود. او به حاکمیت این سرزمین رسیده و پایه های سرزمین موعود را در آن می گذارد. اگر این ماجرا را بررسی کنیم،به اتفاق تشکیل آمریکا و متحد شدن ایالت های آن با هم می رسیم.سپس نیز پایه های سرزمین موعود در آن گذاشته می شود.همچنین در موقع حکومت جومونگ بر جولبن،تحریم نمکی مجددا برقرار شده و جولبن نمک کم می آورد.

گوگوریو آخر داستان جومونگ است.او موفق می شود چیزی که مردم جوسان قدیم مدت هاست آرزوی آن را دارند بر آورده کند.نقشه آن هم همانطور که در بالاتر گفتیم شبیه به نقشه خاورمیانه است.چه کسی قصد برقراری سرزمین موعود در خاورمیانه را دارد؟

سونگ ایل گوک

سونگ ایل گوک،بازیگر نقش جومونگ بوده است.وقتی متوجه می شویم که پدر بزرگش از رهبران استقلال کره بوده، می فهمیم انتخاب چنین شخصی برای بازی کردن نقش جومونگ تصادفی نبوده.

نقد و رمزگشایی سریال کتابچه سه امپراطوری (افسانه جومونگ)

نتیجه گیری نهایی

جومونگ فیلم پرطرفداری است و شما هم حتما طرفدار آن بوده اید. اما با کمی دقت می توان نفوذ یهود را در سینمای شرق و غرب تشخیص داد. جومونگ منجی یهود است.او می خواهد ارض موعود(اسرائیل) را بسازد.او ابایی از کشت و کشتار ندارد.او حاضر است همه مردم جهان را بکشد تا برگزیدگان جوسان(یهود) به سرزمین موعود برسند.

با تشکر از #حسین_عبدالهی_کرمانی

نوشته های مشابه

‫48 دیدگاه ها

  1. جومونگ یک موجود کثیف بت پرست نفهم عیاش بوده که اوج هنرش همین بود که یک شهر کوچولو به اسم زوانتو رو گرفت اسمش رو هم گذاشت کشور!!!
   تو فیلم مزخرف بی کیفیت آشغالش هم عجب مزخرفاتی ساختند انصافا
   ولی 50 نفر میاوردن تو فیلم بعد میگفتن مثلا اینا 10 هزار نفرند چه جنگ های چرت و پرتی داشت انصافا
   هر رفیق جومونگ 200 نفر رو حریف بود

   1. عجب !!! کنارش زندگی کردی یا تاریخ کره مطالعه کردی که اینقدر مطمئن در مورد یک شخص نظر میدی ؟

    1. آرمان
     عجب هواداری یک فیلم افسانه رو داری ها
     پیام ایشون مگر بد بود یا اشتباه؟ چه ربطی به شما داشت؟
     چیکاره جومونگ هستی که رگ غیرت داری براش
     این مرتیکه جومونگ چه هنری داشته؟ که این طور برای دفاع ازش دعوا داری و پاچه یک نفر رو میگیری

     2 خط مطالعه تاریخی هم نداشتی
     من هم دارم سعی میکنم جوانان این سرزمين آگاه و مطلع باشند
     ولی شما دیگه از دست رفتی
     برو اسمت رو هم به کره ای عوض کن

    2. جناب صادق خان
     تو دیار ما میگن هر جا چیزی خلاف حق و حقیقت دیدی مقابله کن و بالاتر از هر نژاد و رنگ پوستی حقیقت جو و منصف باش در واقع اوج بندگی خداوند اینه که حواست به خلقتش به مثابه آیات قدرتش باشه و تبعیض و تعصب قبیله ای و قومی خرج نده
     سریال جومونگ قطعا به این جریان تاریخی لحن و ریتمی مطابق باور ها و منافع خودشون داده اما جریان جومونگ یه جریان تاریخی و واقعی بوده و در خود حافظه تاریخی کره از وی به عنوان یه قهرمان یاد شده کسی که کره رو از سلطه سلسله هان نجات داد و اگه اشتباه نکنم کشور گوگوریو رو به جهت تقویت شبه جزیره کره و افزایش بازدارندگی نظامی و نفوذ ناپذیری در مقابل سلسله هان چین بنا نهاد
     در سریال اختلافاتی با جریان اصلی وجود داره مثلا گوموا چندین فرزند دیگر داشته و یا لیونگ پو بر عکس تصویری خام و حماقت باری که ازش گذاشتن فرد با درایت و سیاستمداری بوده است

    1. خیر جومونگ در خیلی از نکات فنی مثل بازیگری ، غنی بودن فیلمنامه ، کارگردانی ، محتوا و … به پای لا اقل مختارنامه نمیرسه
     یوسف ( ع ) رو خیلی وقت پیش دیدم برای همین نظری نمیدم

    2. معلومه فشاری کیه حداقل مختار و یوزارسیف سیف یه چیزی به آدم اضافه میشه ولی جومونگ چی ؟ افکار اسرائیل اضافه میشه؟ طرفدار اسرائیلی ؟ مم خودم از طرفدار های پرو پا قرص جومونگم ولی وقتی این موضوع رو فهمیدم شوکه شدم

 1. جومونگ علاوه بر این نکات شامل نکات بسیار زیاد و مثبت دیگه همچون وطن پرستی نگاه به تولید داخل و… هست. اما از اون جهت که صدتا مقاله در مورد این مسائل در موردش نوشته شده میشه به این مقاله که کمی جدیده مشروعیت داد

  1. سلام مقاله بی نقص و کامله
   بنده هم نسبت به این پخش زیاد سریال کره ای معترض هستم تلویزیون رو روشن میکنی شبکه تماشا مدام جومونگ و سرزمین بادها
   باز تموم شد پخش دوباره از شبکه نمایش و امید و….
   این جومونگ این قدر در ایران پخش شد که در تلویزیون خود کشور سازنده کره جنوبی هم این قدر تکرار پخش نداشت

 2. مشکل ما اینه که ما بالای چن هزار سال تاریخ داریم ولی هیچ فیلم تاریخی حماسی ساخته نمیشه این همه دلاوری قبل اسلام و بعد اسلام داریم شاهنامه داریم ولی کسی هیچ فیلم و سریالی نمیسازه اخه تا کی باید این روند ادامه پیدا کنه؟

  1. سلام علیکم
   اگر بخوام یک مقایسه عادلانه از سینمای ایران بیارم، با فاکتور گیری چند تا اثر مثل مختارنامه و… ، سینمای ایران دقیقا مثل ایرانخودرد و سایپا هستش. محصولات زیاد، پر تیراژ، خریدار زیاد اما افتضاح و مردم هم از سر اجبار میرن سراغشون. در مورد چرایی این اتفاق هم ساعت ها میشه صحبت کرد و از مافیای داخل کشور حرف زد. اما خب تاثیری در روند بهبود نداره پس نه سرتون رو در میارم نه اعصابتون رو به هم میریزم.

   امیدوارم در آینده با حضور نسل جوان اتفاقات خیلی خوبی در عرصه رسانه ملی رخ بده و راه گذشتگان رو در این مسیر طی نکنند.

  2. بنده مخالف طاغوت هستم
   آخه افراد بت پرست کافر مثل کوروش ارزش فیلم ساختن دارند؟
   باز حداقل از اسکندر مقدونی ذوالقرنین فیلم ساخته بشه یه حرفی

   1. به خاطر وجود امثال شماست که بعضیا اسلام و دین رو مقابل کشور و فرهنگ خودمون دونستن و فکر می کنند ما فقط به فکر پر کردن جیب عربها هستیم
    کوروش کبیری که به خاطر اولین منشور حقوق بشر مشهوره و بعضی از فقها و بزرگان مثل ابولکلام آزاد اون رو ذولقرنین می دونن بت پرست و کافره ولی اسکندری که اینجا را به آتش کشید ذولقرنین ؟

    1. بنده برای نظر شما احترام قائلم
     شاید واقعا حق با شما باشه
     ببخشید 2 جمله دری وری از خودم گفتم که یکم جمله بندی ام کامل شود
     در کل حرف اصلی رو از یکی از کاربران سایت همسایه خوندم که آدم نباید تعصب داشته باشه
     درس ذوالقرنین در کتاب مقدس قرآن کریم این بود که انسان باید از ثروت و علم و قدرتش استفاده کنه برای کمک به مظلومان

   2. سلام و درود
    تشکر از شما با 4 تا حرف بی اساس که شنیدید به این راحتی دنبال تحریف تاریخ هستید
    پیروان کوروش که شعارشون مرگ بر اسلام و دین خداست حرفی نیست

    اولا کوروش که اومد تمام افکار و اعمال بی شرمانه و کلی جنایت رو آزاد گذاشت چطور میتونه حتی در حد یک انسان معمولی باشه چه برسه به پیامبر؟
    اسکندر مقدونی فرزند یک اشراف زاده یونانی بود و بر خلاف خانواده اش تعصب و جاهلیت کافران رو نداشت

    و چون حکیم و دانا بود هزاران نفر به او ایمان آوردند و مردم را به حق و دین یکتا پرستی دعوت کرد
    کسی که اولین بنای شبیه کلیسا برای عبادت رو در یونان ساخت اسکندر مقدونی بود. و هنگامی که با لشکرش به شهر های دیگر یونان هجوم برد اولین اقدامش تخریب تمام بت ها بود
    که اکثر این بت ها به نام زئوس و رئوس معروف بودند یک دونه عصای 3 شاخ هم داشتند
    هنگامی که به ایران اومد و قسم خورد که اگر آریو برزن تسلیم شود و از کیش آتش پرستان خارج شود او را خواهد بخشید
    و وقتی به تخت جمشید رسید و متون پر کفر و آلوده کتب زرتشتی ها رو دید همه رو با طلاها و آن کاخ باهم به آتش کشید
    همون منشوری که ازش حرف میزنی حاضرم قسم بخورم حتی 2 خطش رو هم کامل نخوندی شاید هم خوندی و خودت رو میزنی به اون راه
    کوروش جنایتکار اسم تمام بت هاش رو روی همون کتیبه نوشته. و از نام خدایان یاد برده
    از پیامبر اکرم پرسیدند ذوالقرنین که در قرآن از او به عنوان نابود کننده ظالمان و یاور مظلومان یاد شده و خداوند بر او ثروت و قدرت زیاد بخشیده بود کیست؟ حضرت فرمودند جوانی بود از روم
    اگر اسکندر مقدونی یک دنیا طلب پس چرا به هر ثروت و کاخ و گنج و…. که رسید همه رو به آتش کشید؟ در حالی که حامیان کوروش فرماسون ها و عده ای فریب خورده و طاغوتی هستند
    زمانی که رژیم هخامنش در ایران به کل نابود شد و مردم از شر رژیم فاسد و کافر ظالم هخامنش نجات پیدا کردند
    حکومت اشکانیان در ایران پایه گذاری شد
    درضمن همون کورش و خشایار بهتره درباره رفاقت اون ها با یهودیان و ایرانی کشی آن ها یکم مطالعه داشته باشی
    موفق باشید

    1. منم کاری به اون متعصب های به اصطلاح وطن پرست و ایراندوست ندارم ولی میدونم یکی از علت هاش همین عنادورزی کسایی مثل فرزاد علیه کشور و تاریخ خودشونه همونایی که اوایل انقلاب به پیشونی بد حجابا سنج میزدن و آستین کوتاه ها رو راه نمیدادن همونایی که بیشتر از اسلامی بودن چپ گرا و مارکسیستی بودن
     این حدیث پیامبر اکرم رو از کجا آوردی ؟ اگه اینطور بود که دیگه بحث بر سر هویت تاریخی ذوالقرنین وجود نداشت همه میگفتن اسکندر مقدونی
     اسکندر مقدونی به انتقام خونخواهی پدرش از یکی از تمدن های همسایه به جنگ برخواست و فقط به همونجا هم بسنده نکرد و کشور های دیگه هم فتح کرد و مجبور به مالیات و خوارج سنگین و پذیرش فرهنگ غربی کرد در واقع فرهنگ غربی برای اولین بار در دوران سلوکیان وارد ایران شد و سردار هاش رو در اینکه اقتدار حکومتش به هر قیمتی حتی ریختن خونی پایدار بمونه رو مجاب می کرد دیگه آتش زدن و آسیب به فرهنگ ایرانی رو همه میدونن
     اونوقت کوروش کبیر وقتی به ماد حمله کرد و سپس به بابل و بین النهرین حمله کرد اینگونه رفتار کرد ؟ اصلا چرا حمله کرد و قبلش اعلانی برای حکما نداد ؟ چگونه با اسرا رفتار کرد ؟ منشور کوروش رو جنابعالی خوندی ؟ چرا امروزه ازش به عنوان منشور حقوق بشر ذکر میشه ولی وقتی نام اسکندر میاد نفرت تاریخی بقیه تمدن ها رو به دنبال داره ؟
     اسکندر خداپرست و کوروش کافر ؟ اینا رو از کجات اوردی ؟ انتقادات اگه اشتباه نکنم سقراط یا افلاطون رو خوندی ازش ؟ یونان تا پیش از مسیحیت به آیین خودش و هلنیسم ادامه داد و حتی مسیحیت را در اون مخلوط کرد ولی کوروش هرچند میگن زرتشتی نبوده ولی به مرداک خدای یگانه بابل اعتقاد داشت نکنه انتظار داری به خدای ما و اسلام اعتقاد داشته باشه ۲۵۰۰ سال پیش ؟

    2. بنده برای نظر شما احترام قائلم
     شاید واقعا حق با شما باشه
     ببخشید 2 جمله دری وری از خودم گفتم که یکم جمله بندی ام کامل شود
     در کل حرف اصلی رو از یکی از کاربران سایت همسایه خوندم که آدم نباید تعصب داشته باشه
     درس ذوالقرنین در کتاب مقدس قرآن کریم این بود که انسان باید از ثروت و علم و قدرتش استفاده کنه برای کمک به مظلومان

    3. این جملاتی که امروزه در تحقیر حکومت های تاریخی ایران و شخصیت های بزرگی چون کوروش میشنویم برگرفته از گفته های مارکسیست ها و چپ گرا ها برای زدودن فرهنگ ، سلطنت ملی و حس وطن پرستی مردم در پیش و اوایل انقلاب بود

    4. در حالی که تاثیر سلسله هخامنشیان و حکومت های پیشا اسلام تا سالها در نظام اداری و دیوانی و حتی امروزه هم بوده است طوری که یعقوب لیث خودش رو از نسل ساسانیان می دانست و فرهنگ ایرانی مسیری پایدار از گذشته ای دور تا الان است

    5. راستش من زیاد تاریخ نخوندم ولی در حد یه دانش آموز دبیرستانی می‌دونم که دوران بعد ‌پیامبر نوشتن احادیثش رو ممنوع کردن(می تونید تحقیق کنید) بنابراین این احادیث که توشون شک وجود داره مثل منتسب کردن کوروش یا اسکندر به ذوالقرنین اشتباه می تونن باشه لطفاً پخشش نکنید

    6. ممنوعیت نوشتن حدیث در دوره کوتاهی و در دوران حکومت عمر بن خطاب و اگه اشتباه نکنم بخشی از دوره حکومت عثمان بود اما یا در ادامه حکومت عثمان یا حکومت امام علی علیه السلام برداشته شد کما اینکه در همان دوران محدودیت هم این امر مطلق نبود بلکه دسته ای از کاتبان که موثق و دارای اعتبار بودند فعالیت داشتند
     در مورد ذوالقرنین دانستن کوروش بزرگ بنده نگفتم از زبان پیامبر ص یا طبق حدیثی ذکر شده بلکه گفتن بخش قابل ملاحظه ای از فقها و کارشناسان دین و تاریخ چون علامه طباطبایی و ابوالکلام آزاد این احتمال رو با درصد بالا داده اند

    7. سلام علیکم
     خیر احتمال بالا نداده اند بلکه آقای طباطبایی گفتند دلیلی بر اثبات و رد ذوالقرنین بودن کوروش ندارم. یعنی نه تایید کردند نه رد کردند.
     ممنوعیت حدیث در دوره اموی هم ادامه پیدا کرد تا زمان امام صادق هم ادامه داشت بعد از اون دست ائمه و شیعیان باز شد.
     از اون جهت که خضر نبی همراه با ذوالقرنین بوده و خضر مربوط به دوره پیش از یوسف (حداقل) می شود و کوروش در زمان سالها بعد از فتح اورشلیم توسط بابلیان بوده که مربوط به پس از سلیمان و ارمیای نبی هستش میشه احتمال ذوالقرنین بودن کوروش رو رد کرد.
     اما اسکندر به احتمال زیاد وجهه فعلی در تاریخ رو نداشته چرا که در شاهنامه و اسکندرنامه از وی توصیفات نیکی شده در حدی که توانسته اسرافیل ملک را ملاقات کنه.
     نیاز به تحقیق فراوان دارد اما مسلم است که نه کوروشی که میشناسیم حقیقی بوده و نه اسکندری که میشناسیم حقیقی بوده. مگر می شود فردوسی وطن پرست از اسکندری که ایران را به توبره کشیده بگذرد و از او داستان سرایی مثبت بکند؟ پس قطعا تاریخی که به ما رسیده ایراداتی داره

    8. بله اسمشون را فراموش کرده ام و همانطور که گفتید گویا علامه طباطبائی نبوده اند
     روایاتی که پیرامون نسبت فامیلی ذوالقرنین با خضر نبی آورده شده است تا چه حد معتبر هستند ؟ بنده جایی خواندم که این روایات را به صورت ساده میشود متوسط در مثوقیت دانست و از عهد عتیق یهود وارد روایات اسلامی شده اند در عین حال در بین رجال تاریخی از نظر دسته قابل ملاحظه ای از علما بیشترین تطابق نشانه های ذوالقرنین را با کوروش کبیر دیده اند ذوالقرنین به گواهی روایات شرق و غرب جهان را درنوردید و تماشا کرد کدام پادشاه تاریخی برای اولین بار و به صورت عادلانه به همچین فتوحاتی رسید که از هند که آنزمان شرق دانسته میشد تا یونان و مصر ضمیمه قلمرو اش بود ؟ داستان سد آهنی و حمله یاجوج و ماجوج را که خوانده اید جریان بقایای سد های آهنی یافته شده کوه های قفقاز و مربوط به دوران احتمالی هخامنشیان را نیز می دانید ؟
     اسکندر مقدونی در ایران با اسم اسکندر گجستک معروف بود که شدت نفرت ایرانیان از این شخص رو نشون میده. اما بعد از ورود اسلام در آثار ایرانیان با احترام و نیکی ازش یاد شده. بعنوان مثال در شاهنامه فردوسی یا اسکندرنامه نظامی یا جامی، همه اینها اسکندر رو فردی حکیم و بزرگ معرفی کردن
     یک مقاله تحقیقی می خوندم که دلایل این مطلب رو تلاش ایرانیان برای جبران تحقیر شکست در برابر اسکندر دونسته بود
     حتی فردوسی و نظامی اصل و نسب اسکندر رو به خاندان شاهنشاهی ساسانیان وصل کردن
     یعنی گویا پادشاهی اسکندر ادامه پادشاهی هخامنشی بوده
     اسناد تاریخی البته نشون میدن که نه اسکندر ربطی به هخامنشیان داشته و نه اون شخصیت حکیم و محترمی بوده که بعدها ازش ترسیم کردن
     مقاله های زیادی هست، روی اینترنت بگردین راحت پیدا می کنین

    9. بله منع حدیث در دوران امویان و حتی بنی عباس ادامه پیدا کرد اما در بین دوران حکومت عثمان تا معاویه برداشته شد و البته در دوران منع حدیث عمر بن خطاب چون امامتی به شکل رسمی نبود و امام علی در دوران گوشه گیری ۲۵ ساله شان به سر می بردند و فعالیت و حتی گفتار سیاسی را رها کرده بودند اما در دوران بنی امیه و بنی عباس فعالیت حدیث به صورت ضابطه مدار ادامه داشت و کاتبانی آشکارا فعالیت داشتند که به ظاهر کاری با حکومت نداشتند و اما به صورت پنهانی یا در لفافه و حتی آشکار در گوشه ای سیاست آنها را بیان ( نه انتقاد آشکار ) می کردند گذشته از این احادیث به صورت پنهانی و با تکیه بر سخن ائمه معصومین کتابت و نوشته یا لا اقل به صورت شفاهی و سینه به سینه نقل می شد و موضوع کلی امامت و موضوع امامت داشتن ائمه بر دسته ای آشکار بود و باقی هم که به امامت پی نبرده بودند به سبب نزدیکی خاندان ائمه با اهل بیت پیامبر اکرم و بزرگی و کرامتشان به ایشان نزدیک و در ارتباط بودند

    10. متاسفانه این صحبت شما ممکن است باعث تحریف دین شود (همانند مسیحیت)
     پس ادمین های محترم، بی زحمت این نظرات بی ربط که اومدن از کوروش و اسکندر حرف زدند رو حذف کنید تشکر
     هردویشان مرده اند و خوب و بد بوده باشند به ماهم هیچ ربطی ندارد همین

   3. شما دیگه ازدست رفتین بت پرست مرد ناحسابی از۲۵۰۰سال پیش داری صحبت میکنی بعدشم درهمان زمان هم ایرانی ها یکتا پرست بودن

   4. پس که کوروش بت‌پرست بوده
    یه سوال
    مگه نمیگی جومونگ که برای وحدت ملتش جنگید زیاد راجبش اغراق شده و غیر واقعی بوده و بت پرست
    چطور شد که اسکندر وحشی ای که تمام آثار باستانی ایران رو سوزوند و کتاب های ایرانی رو به آتش کشید و کشتار به راه انداخت شد ذوالقرنین؟
    براساس منابع ۸۰ هزار نظام و ۱۵۰ هزار خیر نظامی در حمله اسکندر وحشی کشته شدت.

 3. سلام
  راستش من فکر می کردم فیلم های کره ای همچون جومونگ امپراطوری بادها سرزمین آهن و … اکثرا ریشه در تاریخ واقعی کره دارند مخصوصا این که انتهای فیلم ها یک آینده سریع میگه و سرگذشت تاریخ رو میگه همون‌طور که در آخر فیلم جومونگ دیدیم که راوی فقط گفت بعدها به دلیل زخم و عفونی شدنش جومونگ میمیره یا مثال هایی دیگه از این البته منکر شباهت بیش از حد جومونگ با قضایا یهود نیستم ولی هنوز هم فکر می کنم این یکی ممکنه کمی تصادفی باشه چون به نظر میرسه مربوط به تاریخ واقعی و شخصیت واقعیه البته شاید هم من اشتباه می کنم

  1. سلام نه نویسندگان جومونگ یهودی بودن و جومونگ اصلا حقیقت تاریخی به صورتی که در فیلم بود نداشته.اسم اصلیش هم چیز دیگری بوده

  2. سلام ، البته روایت هایی تاریخی درباره جومونگ و تاریخ گوگوریو وجو داره حتی اون سواره نظام آهنین بر اساس تعامل با اشکانیان ساخته شده ، حتی استایلشون کپی برداریه یا مثلا توی بخش دوم اون ارابه ها در اصل اولین بار ساخت ایران بودن اما اونجا کپیش کردن اما با این وجود تفاوتی در اینکه برخی مسائل رو با نماد بیان کردن نداره

 4. سلام واقعا متشکرم از این نقد بسیار دقیق معلومه مطالعات بسیاری پشت این نقد بوده و زحمت کشیدید بعنوان کسی که خیلی شخصیت جومونگ رو دوست داشتم و درمورد “انگیزه برای رسیدن به هدف والا ” اونو الگوی خودم قرار داده بودم، کاخ آرزوهام فروریخت … کاش فقط یه فیلم تاریخی بود. کاش اینقدر ضد اسلام نبود.

 5. ممنون از شما که انقدر به فکر شفافیت سازی تفکرات مردم هستید.شاید چندین بار این سریال پخش شده باشه و البته در حال حاضر هم در حال پخش هست و هیچکس به این نکات پی نبرده باشه و تجه نکرده باشه اما شما به همه این نکات اشاره کردید.
  سایت بسیار پخته و محترمی دارید
  خداقوت

 6. این فیلم تکراری 400 بار از تلویزون پخش شده یعنی هنوز هم بیننده داره؟

 7. سلام
  درود بر شما
  ان شاء الله که موفق باشید
  واقعا نقد عالی و کاملی هستش

 8. هنوز هم داره پخش میشه اصلا حالم داره به هم میخوره از این فیلم و سریالای کره ای یه روز هم زمان دیدم پنج شیش تا شبکه داشتن فیلم و سریال کره ای پخش می کردن درسته آمریکا مستقیم کشور ما رو فتح نکرده ولی داره به واسطه ی کره این کارو می کنه
  کاش رسانه در ایران یه صاحابی داشت!

 9. سلام نقد و بررسی خیلی خوب و کاملی کردید
  درواقع همه چیز رو بر اساس حقیقت گفتین
  موفق باشید انشاءالله.

 10. هر فیلمی کامل واقعی نیست و نویسنده برا زیباتر کردن فیلم یه چیزایی اضافه میکنه تا فیلم جذابیت بیشتری داشته باشه
  مثل ارابه های یونانی ، برج های محرک ایرانی و سوار نظام آهنین اشکانی
  ضمنا سوار نظام آهنین اشکانی سال ۲۰۰ پیش از میلاد ساخته شد و جومونگ در قرن ۱ پیش از میلادی بود.
  سه سوال اون نقشه کجاش شبیه خاور میانست؟

 11. هر چند میدونم کامنتمو نمایش نمیدی ولی اینو بدون توهم توطئه فقط خودت !!! کل مطالبت ربط گودز به شقایق بود !!! ضمنا اون قسمت که گفتی کره زیر سلطه ی امریکاس فلانه و چنان ازت یه سوال دارم کشور ما که زیر نظر حکومت های کمونیستی مثل روسیه و چینه چه گلی به سرش زده ؟ لاقل کره جنوبی تو دنیا حرفی برای گفتن داره ما از صدقه سری جمهوری اسلامی همینجور داریم عقب عقب میریم هه … درسته که تو این سریال تحریف هایی شده فکر میکنم اصلا قرار هم نبود این فیلم یه سند تاریخی باشه ولی شما احتمالا این مطالب رو بعد ازینکه از پای منبر رائفی پور بلند شدی نوشتی ! پر از تعصب و توهم … خخ

  1. نهایت گفتگوی متمدنانه با استفاده از عقل و دلیل و منطق به همراه استناد به سریال رو مشاهده می کنیم… خخخ

 12. سلام بسیار عالی
  لطفاً نقد سریال یانگوم رو هم قرار دهید

 13. نقد یک طرفه به قاضی رفته و این واقعا جالب نیست. انتظار بررسی همه جانبه‌تری داشتم.

  1. سلام داداش در مورد محتوای مورد نظر متن به اندازه کافی و زیادی پرداخت شده است نقد های بیشتر و به قول شما همه جانبه فقط ما رو از بحث اصلی دور میکند و چندان ربطی ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *