انیمیشن سینمایی

نقد و رمزگشایی انیمیشن Sing 2016 (آواز)

تولید کننده: Illumination        توزیع کننده: Universal        امتیاز: 7.2 از 10 – میانگین رای 51,400 نفر        امتیاز کاربران ایرانی: 8.6 از 10 – میانگین رای 1097 نفر        بودجه: 75 میلیون دلار        فروش: 626.4 میلیون دلار

تقریبا تمامی هشتاد ترانه‌ای که در انیمیشن خوانده می‌شوند (بیشتر ترانه‌ها فقط چند ثانیه اجرا شده‌اند)، آوازهایی شناخته‌شده و مشهور در زمان حال یا گذشته می‌باشند. تنها یک ترانه‌ی جدید به گوش می‌رسد که آن هم باور نام دارد که یک هم‌خوانی دونفره از «آریانا گرانده» و «استیوی واندر» محسوب می‌شود. شاید بتوان بازخوانی برجسته «توری کلی» از آهنگ هاللویا اثر «لئونارد کوهن» را به نوعی تکریمی غیرعامدانه از این خواننده/آهنگساز اخیرا فوت شده دانست.


از بین انیمیشن های متعددی که امسال رو سال انیمیشن های حیوان محور کردند، دو انیمیشن زوتوپیا و آواز رو می شود بطور جدی تر بررسی کرد، و از لحاظ اینکه هر یک از گونه های حیوانات نماینده چه قوم و نژادی از انسان ها هستند دربارش فکر کرد.

نقش پر رنگ گوسفندها در هر دو انیمیشن زوتوپیا و آواز جالب توجه هست.

آواز
آواز

شعری که در ابتدا و انتهای فیلم خوانده می شود نیز به نظرم خیلی مهم می آید (روزگاری راهی بود که به خانه باز می گشت) و خراب شدن سالن نمایش را شاید بطور نمادین بتوان تفسیر کرد (مسلما این را با اطمینان نمی گویم و اینها همه حدس و گمان هستند و بعدا باید بطور جدی بررسی شوند، ولی احتمال دارد که سالن نمایشی که در انتهای داستان در حال ساخت دوباره آن می باشند استعاره از همان معبد سلیمانی هست که یهود آرزوی ساخت آن را می کشد و این را بارها و بارها در سینما بطور نمادین به تصویر می کشد!!!) به هر حال در آینده سعی می کنیم این انیمیشن را بطور جدی تر بررسی کنیم.

در ضمن یکسری موارد در رابطه با تبلیغ فرهنگ و روابط و سبک زندگی آمریکایی نیز در فیلم به چشم می آید که در همه انیمیشن ها و فیلم های امروز هالیوود کم و بیش پیدا می شود و این فرهنگ به خوبی توانسته راه خود را به تمام جوامع و ملت ها پیدا کند.

 

۰۲ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۸:۴۷ mmmmmm شما انتظار داری انیمیشنی که سازنده هاش آمریکایین به سبک زندگی ایرانی ساخته بشه؟ ۱۸ تیر ۹۶، ۰۹:۲۱ پاسخ: خب معلومه که نه 🙂 فقط میخواستم بگم این موارد خیلی تو چشم هست تو این انیمیشن، رابطه های بدون تعهد که در مورد جوجه تیغی نشون داده میشه و مواردی که در مورد شخصیت خوک نشون داده میشه و …

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

  1. وای چقدر بد بینانه به این انیمیشن ها نگاه میکنین .من فکر نمیکنم این نوع نگاه و عینک بدبینی رو هیچ بچه ای درک کنه اگرم بخوایم عمیق تر به این گونه آثار قابل تحسین از نطر فنی نگاهی داشته باشیم میشه به وجهه مثبت ماجرا یعنی خود باوی بچه فیل .پشتکار کوالا.دوستی و وفاداری گوسفند.نتیجه انجام کار خوب و دوری از کار بد گوریل.عاقبت کار خلاف موش و…. خیلی چیزهای دیگه که توی این انیمیشن نهفته است اشاره کنیم .

    1. کمی حرفت درسته درباره ی زندگی سبک غربی و اینا روی بچه تاثیر میذاره اما اینکه اینجا یه نماد شیطانی کوچولو پیدا میکنید مثل خراب شدن سالن نمایشو اینا به نظر من عقل بچه به این نمیرسه که این نماد یهودیه/:

    2. سلام برای بچه‌ها نیست همه سنین میبینن. مخصوصاً نوجوان و جوانان. فکر می‌کنی اونها میلیون ها دلار هزینه میکنن که چندتا بچه که اصلاً فرق بین این کار و یه کارتون ساده رو نمی‌فهمند سرگرم بشن. لطفاً تحلیل قوی داشته باشیم. چون فقط جوامعی که شناخت کافی از جامعه و جهان دارند رسد میکنند.

  2. اول انیمیشن یه سگ رو در لباس مسیحیت نشون میده که توهین به این دینه و و قتی آگهی شرکت در مسابقه رو میبینه خیلی بی تفاوت میندازتش دور به نظرم یعنی اگه میخوای از زندگی لذت ببری با دین جور درنمیاد.
    روابط آزاد جوجه تیغی ها یا رقصیدن خوک زنی که شوهر داره با یه مرد دیگه و دوتا موشها همشون سبک زندگی بی بند و بار غربی رو نشون میده

  3. توسکانسی که شخصیت اصلی ناامید شده و کنج اتاق نشسته و دوستاش میان دنبالش ، روی دیوار عکسیه که روش نوشته “شما تنها نیستین” چهارپنج بار نشون میده و تاکید میکنه!!!حتما دوستان اون قسمت و ببینن

  4. نقش پر رنگ و تاثیر گزار (( تک چشم )) بسیار قابل توجه است .. مخصوصا که از بین جانواران دقیقا (( آفتاب پرست )) آن را ایفا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *