انیمیشن سینمایی

نقد و بررسی انیمیشن آواز (sing)؛ موسیقی با چاشنی همیشگی فحشا

انیمیشن آواز محصول سال 2016 با ژانر موسیقی به بازار عرضه شد. این انیمیشن محوریت موسیقی دارد که از اسمش هم پیداست. در طول انیمیشن بیشتر از همه چیز شاهد آواز خوانی و پخش موسیقی همراه با اجرا هستیم.

خلاصه داستان آواز

داستان در مورد کوالایی است که از کودکی آرزوی داشتن سالن تئاتری محبوب و مشهور را داشته. اکنون به عنوان یک طرح استعدادیابی و تجاری مسابقه ای برپا می کند که جایزه اش به اشتباه دو صفر اضافه می خورد و از هزار دلار به صد هزار دلار تغییر می کند. جایزه بزرگ باعث جمع شدن تیمی قوی می شود اما قضیه بالاخره برملا می شود و همه چیز به باد می رود. دوستان جدید کوالا که از او کینه ای به دل ندارند مراسمی را با کمک او ترتیب می دهند که آرزوی از دست رفته را بازگردانند و موفق هم می شود.

آموزه های مثبت انیمیشن آواز

علاوه بر چاشنی های همیشگی نا امید نشدن، کار تیمی و تلاش مفهوم جالب دیگری هم در انیمیشن آواز وجود دارد. کوالا هر وقت قالتاق بازی در می اورد در نهایت شکست می خورد. او متوجه می شود که در اعلام جایزه اشتباه شده اما اشتباهش را گردن نمی گیرد. این مسئله به علاوه دزدیدن آب و عروس های دریایی آکواریم باعث می شود تا او در اجرای مهمی که دارد شکست بخورد.

اما آن باری که کوالا با صداقت و خلوص نیت کاری را انجام می دهد موفق می شود. حتی در یک سالن تئاتر خراب شده و نمایش اولی که تعداد بسیار اندکی تماشاچی دارد.

موسیقی و فحشا

از آنجایی که صنعت فحشا ارتباط عمیقی با صنعت موسیقی دارد، انیمیشنی هم که تخصصا روی موسیقی زوم می کند باید در بطن داستان خود فحشا را بچپاند. خواننده ها عموما با آرایش غلیظ، لباس های نیمه برهنه و مجلل روی صحنه حاضر می شوند و محتوایی که می خوانند هم گاهی مبتذل است(حتی مردها).

بخاطر همین ارتباط تنگاتنگ موسیقی و فحشا انیمیشن آواز چه نمایش می دهد؟ آواز خوانی زن شوهر دار(رزیتا) با یک مرد دیگر با لباس نیمه برهنه، قمار و وام گرفتن بی فکرانه موش بخاطر رفتن به دیسکو بخاطر یک زن که نمود شهوت و طمع است، رقص فراوان، خیانت، آرایش غلیظ، زندگی با دوست پسر زیر یک سقف، محتوای مبتذل برخی آهنگ ها و… .

یعنی کنسرت ها و موسیقی های مخصوص کنسرت یا همان غنا، همانطور که در فلسفه موسیقی غنا آمده برای اشاعه فحشا برگزار و تولید می شوند. همانطور که در داستان رقص و پارتی دسته جمعی را با موسیقی شاهد هستیم. در کنار اینها برای جذاب تر کردن این فحشا به بزک کردن خواننده ها نیز می پردازند که نمونه هایش را ذکر کردیم. این در دنیای واقعی هم صادق است. کنسرت ها هرچه رقص آور تر و مست کننده تر باشند و زنان نیمه برهنه و آرایش کرده بیشتر و معروف تری در آنها اجرا کنند محبوب تر هستند. در این شرایط نگاه به زن یک نگاه کاملا ابزاری است و صدایش اصلا مهم نیست بلکه اندامش و شیوه رقصش است که مهم است.

خانواده در انیمیشن آواز

خانواده در این انیمیشن وضعیت اسفناکی دارد تا مخاطب احساس شکست را بیشتر درک کند. رزیتا(خوک) انبوهی بچه دارد و یک زن خانه دار بدون رسیدن به علاقه مندی هایش است، شوهر او به او بی توجه است و بچه هایش سربار و مانع پیشرفت او هستند. جوجه تیغی با دوست پسرش که به او خیانت هم می کند زندگی می کند. کوالا خانواده ای ندارد. جانی(گوریل) یک پدر خلافکار دارد که او را درک نمی کند. تنها خانواده ای که پشتیبان فرزندشان هستند خانواده فیل است که باز هم پدری در خانواده مشاهده نمی شود و تک والدی بر خانه حاکم است. موش هم کلا بی خانمان است و در پی زنی زیبا می رود و حتی با کلاه برداری، تقلب و قرض کردن و مجلل شدن سعی می کند نظر او را جلب کند. بعد از اجرای نهایی و پیروزی روابط خانوادگی شخصیت ها بهبود پیدا می کند تا بیشتر حس پیروزی به مخاطب دست دهد.

در انتها این نظام سرمایه داری است که منجی سالن تئاتر می شود. همه کار ها برای جلب نظر او انجام می شوند.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. اول انیمیشن یه سگ رو در لباس مسیحیت نشون میده که توهین به این دینه و و قتی آگهی شرکت در مسابقه رو میبینه خیلی بی تفاوت میندازتش دور به نظرم یعنی اگه میخوای از زندگی لذت ببری با دین جور درنمیاد.
    روابط آزاد جوجه تیغی ها یا رقصیدن خوک زنی که شوهر داره با یه مرد دیگه و دوتا موشها همشون سبک زندگی بی بند و بار غربی رو نشون میده

  2. حرفت درسته درباره ی زندگی سبک غربی و اینا روی بچه تاثیر میذاره

  3. توسکانسی که شخصیت اصلی ناامید شده و کنج اتاق نشسته و دوستاش میان دنبالش ، روی دیوار عکسیه که روش نوشته “شما تنها نیستین” چهارپنج بار نشون میده و تاکید میکنه!!!حتما دوستان اون قسمت و ببینن

  4. سلام برای بچه‌ها نیست همه سنین میبینن. مخصوصاً نوجوان و جوانان. فکر می‌کنی اونها میلیون ها دلار هزینه میکنن که چندتا بچه که اصلاً فرق بین این کار و یه کارتون ساده رو نمی‌فهمند سرگرم بشن. لطفاً تحلیل قوی داشته باشیم. چون فقط جوامعی که شناخت کافی از جامعه و جهان دارند رسد میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *