کمیک و مانگامقالات و مطالب مفید

نقد و بررسی کمیک وی فور وندتا (V For Vendetta)

از ماسک آنارشیستی تا شیطان زیر ماسک

وی فور وندتا یکی از معروف‌ترین کمیک های آلن مور است. همچنین وی برای انتقام جزو برترین کمیک های تاریخ شناخته می‌شود. این کمیک با روایتی بسیار جذاب و البته قلم سحرآمیز مور، توانسته است حتی پس از چند دهه، خوانندگان متعددی را به خود جذب کند.

وی فور وندتا
ایوی تمام عمر در زندان بدن بوده و برای آزادی، نیاز به ریاضت دارد

داستان اصلی این کمیک در مورد یک حکومت فاشیستی و استبدادی‌ست که یک منجی به نام وی، برای مبارزه با آن و براندازی این حکومت تلاش می‌کند. حکومت فاشیستی با کنترل همه جانبه‌ی زندگی مردم، بویی از فرهنگ و کتاب و موسیقی، نبرده است. شعار این حکومت پاکی عامل قدرت، ایمان عامل پاکی بوده و کاملا حکومتی دینی است.

رهبر این حکومت نیز شخصی بسیار مقید بوده که خود را برده یا عبد سرنوشت یا خدا می‌داند. این حکومت با طهور وی به مشکلاتی برخورد می‌کند و در آخر هم وی با اقدامات هوشمندانه‌ی خود، باعث نابودی این حکومت فاشیستی-دینی می‌شود. وی در طی این مسیر، یک شاگرد به نام ایوی پیدا می‌کند گه در پایان کمیک، ایوی جایگزین وی شده و راه او را ادامه می‌دهد.

اشاره به جمله آلیستر کراولی، بنیانگذار شیطان پرستی نوین

در ادامه نکات مهم این کمیک پر طرفدار را بررسی می‌کنیم.

۱. ترسیم حکومت دینی به بدترین شکل

در این حکومت فاشیستی، همجنسگران قلع و قمع شده و البته به اسم دین و خدا، مدیران و کشیش ها هر کاری که بخواهند می‌کنند. یک حکومت بسته، استبدادی که با نام خدا و با رهبری یک شِبهِ پیغمبر هدایت می‌شود.

شعار دینی حکومت منفور در وی فور وندتا

در حالی که در واقعیت، سفاک‌ترین و جلادترین حکومت های جهان، دولت های بی‌دین و لیبرال بوده‌اند. نمونه‌ی واضح آن جنگ های جهانی که بین قطب های بی‌خدا و حتی خداستیز جریان داشت و کشتار عجیب حکومت سکولار لائیک امریکا در هیروشیما و ناکازاکی. تا همین امروز نیز حکومت های امریکا و اسرائیل، جنگ افروزترین حکومت های بی‌دین جهان هستند .

۲. وی به مثابه یک جادوگر

در کمیک وی فور وندتا، حرکات بسیار سریع و حتی طی الارض وی، کاملا بیانگر جادوگر بودن اوست. این مساله در کتابخانه‌ی وی که کتاب جادوگری نگه داشته و اتاق کیمیاگری او، کاملا پیداست.

وی فور وندتا
گل رز نماد جادوگری تلمایی

همچنین در مکاتب جادوگری ، گل رز پنج پر جایگاه ویژه‌ای دارد و نماد عالم ماده و همین جهان ما است، جالب است که وی نیز با گل رز شناخته شده و اسم او نیز به معنای پنج است.

۳. ایوی، شاگرد وی

وی به معنای پنج و ایوی IV, به معنای چهار است. یعنی ایوی شاگرد عرفانی وی شده و برای وی (پنج) شدن، تحت تربیت او قرار می‌گیرد. همچنین در پایان کمیک، ایوی همان لباس وی را پوشیده و در واقع، تبدیل به وی می‌شود. البته این سلوک شیطانی ایوی در زندانی که وی برای او درست کرده تا وی را به کمال برساند، به صورت نمادین نشان داده می‌شود.

کمیک وی فور وندتا V For Vendetta
گویا وی اصلا انسان نیست!

وی در دیالوگی به ایوی می‌گوید تو تمام عمرت را در زندان بوده ای . و وقتی از زندان خارج می‌شود می‌گوید، دیگر به چشم بند نیازی نیست. در واقع ایوی از زندان این جهان آزاد شده و نبستن چشم‌بند نیز نشانگر باز شدن چشم او به حقائق است. در یک پنل، ایوی از پله های نمادین ماسونی بالا می‌رود و به درجات عالی می‌رسد

کمیک وی فور وندتا V For Vendetta
پلکان نمادین ماسونی

۴.آیا گالری سایه ها در این جهان است؟
در کمیک وی فور وندتا، جالب است که گویا وی اصلا در این جهان حضور ندارد. کارآگاهی که دنبال وی است با مصرف ال اس دی، به ایستگاه مترویی می‌رسد و از آنجا با وی روبرو می‌شود. همچنین در یک پنل، شاهد پله های مارپیچ که در نمادشناسی کابالایی، نماد ارتباط بین عوالم است، هستیم. یعنی گویا مکان اصلی زندگی وی که گالری سایه نام دارد، اصلا در این بعد وجود ندارد.

این مساله در کنار قدرت های ماورائی وی و معلوم نشدن صورتش، حکایت از فراانسانی بودن وی دارد. همچنین سلوک کارآگاه با مواد روان گردان (که باز هم در آیین های شیطان گرا مرسوم است) به آزادی روحی وی و رسیدن به حاکمیت انسان بر خودش و نه خداوند بر همه چیز رسیده و در استون هنج که محلی باقی مانده از مشرکین باستانی‌ست، خاتمه می‌یابد.

۵.حکومت مطلوب وی

وی در سخنرانی خود برای مردم، با جمله‌ی مشهور آلیستر کراولی ،(احیا کننده‌ی شیطان پرستی در قرن بیستم ، متهم به قتل و برگزاری آیین های جنسی دسته جمعی برای شیطان) هدف اصلی داستان را رو می‌کند. وی می‌گوید: هر آنچه می‌خواهی انجام بده، این تمام قانون است. در پنل دیگری هم ایوی اشاره می‌کند که این جمله‌ی آلیستر کراولی است! در واقع جامعه‌ی بی‌قیدی که همجنس بازی در آن رواج دارد و رئیس آن نیز باید یک جادوگری همچون وی باشد.

ایوی در زندان به مقام وی می‌رسد

۶. وی، آنارشیست یا سرباز نظم نوین شیطانی؟

یکی از ادعا های بزرگ کمیک وی فور وندتا، آنارشیست بودن وی است. این ادعا بسیار گزاف است. زیرا اولا خود وی در جملاتی آشوب حاصل از بی‌قانونی را رد می‌کند و در واقع دنبال یک انقلاب برای براندازی حکومت دینی است و نه یک جامعه‌ی بی قانون.

وی فور وندتا
خشونت طلبی عجیب وی

یعنی وی کاملا قانون‌گرا و منطقی است و اصلا هرج و مرج را نمی‌خواهد اما برای رسیدن به یک حکومت بی‌دین و پیاده کردن قوانین شیطانی، نیاز به هرج و مرج دارد.

کمیک وی فور وندتا V For Vendetta

کمیک وی فور وندتا V For Vendetta
عادی سازی همجنس بازی

جمع بندی:
کمیک وی برای وندتا، با ادعای هرج و مرج طلبی اما، با هدف برقراری حکومت شیطان و جادوگران شیطانی و با تکیه بر فحشاء و همجنس بازی، در حدود سی سال پیش، هدف نهایی غرب را به تصویر کشیده است.
همچنان که می‌بینیم، حکومت های دینی مثل جمهوری اسلامی هستند که حامی کشور های مظلومی همچون یمن و فلسطین بوده و وی با فرافکنی، اشکالات خودش را به دین و خدا نسبت می‌دهد. البته در پایان هم معلوم می‌شود که وی دسترسی اصلی به خدا را داشته است و رهبر حکومت دینی-فاشیستی هم کشته می‌شود.

حالا قرار است از خاکستر این حکومت دینی، یک ققنوس ماسونی سردربیاورد.

شاید بهتر است دقت کنیم که چه چیزی را در قالب سرگرمی می‌خوانیم و نیاز روحمان را با چه خوراکی، تامین می‌کنیم.

خوب است بخوانید:

نقد و بررسی فیلم وی مثل وندتا(v for vendetta)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *