مقالات و مطالب مفید

12 اقدام غیر واقعی که فقط در فیلمهای سینمایی خواهید دید!

فیلمسازان برای تماشایی کردن هر چه بیشتر آثار خود و جذابیت بخشیدن به آن ها اغلب، اتفاقاتی در آن ها ترتیب می دهند که هرگز نمونه شان را در زندگی واقعی نمی بینیم. این اتفاقات به قدری دور از واقعیت هستند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

۱- تناسب نداشتن لباس شخصیت ها با وضعیت آب و هوا

1 1583477271

چه کسی را دیده اید که در هوای سرد بدون کلاه بیرون رود؟ البته که ما دوست داریم شخصیت های فیلم ها ظاهر جذابی داشته باشند اما به شرط آنکه دور از واقعیت نباشد. در زندگی واقعی اگر بود، آن ها علاوه بر همه ی مشکلات بزرگ شان، باید یخ زدن گوش ها و بینی شان را هم تحمل می کردند.

۲- همیشه یک جای پارک خالی در نزدیکی مقصدشان وجود دارد

همیشه یک جای پارک خالی در نزدیکی مقصدشان وجود دارد

البته که مخاطبان هم مایل نیستند ۳۰ دقیقه جر و بحث شخصیت ها و تلاش شان برای پیدا کردن یک جای پارک خالی را تماشا کنند. اما این در هر شهر مدرنی یک اتفاق عادی است و داستان فیلم ها هم اغلب در شهرهای مدرن اتفاق می افتد.

۳- با انجام سی پی آر می توان آدم ها را به هوش آورد

با انجام سی پی آر می توان آدم ها را به هوش آورد

در فیلم ها اغلب می بینیم که آدم ها بعد از سی پی آر (احیای قلبی ریوی) هوشیاری خود را دوباره به دست می آورند و به کاری که مشغولش بودند ادامه می دهند. با این حال، در زندگی واقعی اگر سی پی آر انجام دادید و مثل فیلم ها کارساز نبود، نباید از خودتان ناامید شوید. هدف از سی پی آر این است که عملکرد مغز و قلب به صورت نسبی به حالت اولیه بازگردد تا کارشناسان صلاحیت دار از راه برسند و برخی اقدامات تکمیلی را انجام دهند.

۴- آدم ها در ۲۵ سالگی در تمام زمینه های زندگی کاملاً موفق هستند

4 آدم ها در ۲۵ سالگی در تمام زمینه های زندگی کاملاً موفق هستند

البته که افراد نابغه ای وجود دارند که در سنین کم به موفقیت می رسند. اما هنوز هم معلوم نیست که آن ها چطور هم ظاهر جذابی دارند، هم در هنرهای رزمی تبحر دارند و هم می توانند یک هواپیما را روی قله ی اورست فرود آورند.

۵- هر چیزی می تواند شخصیت ها را از انفجارها و شلیک ها حفظ کند

هر چیزی می تواند شخصیت ها را از انفجارها و شلیک ها حفظ کند

مثلاً در فیلم «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین» (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) شخصیت اصلی با پنهان شدن پشت یک یخچال از یک انفجار اتمی قدرتمند در امان می ماند. اما او در نزدیکی جایی بود که قاعدتاً همه چیز در آن باید تبدیل به خاکستر و خود او هم به تشعشعات آلوده می شد.

۶- وقتی کسی در می زند، بعد از ۲-۳ ثانیه در را باز می کنند

وقتی کسی در می زند، بعد از ۲-۳ ثانیه در را باز می کنند

گاهی اینطور به نظر می رسد که شخصیت ها همیشه پشت در منتظر هستند. البته در عمل هستند، اما نه در زندگی واقعی. اگر هم ظرف ۲-۳ ثانیه در را باز نکنند، کسی که در زده بود یا آنجا را ترک می کند و می رود یا در را می شکند.

۷- اخبار همیشه به پیشبرد داستان کمک می کنند

اخبار همیشه به پیشبرد داستان کمک می کنند

در فیلم ها وقتی کسی می گوید: «همین حالا بزن اخبار!» همان کانال مورد نظر را می بینیم و خبرها دقیقاً از همانجایی که باید شروع می شوند. اگر اتفاق بزرگی رخ داده باشد این مسأله طبیعی است اما اگر خبرها در مورد سرقت از یک پمپ بنزین باشد، دیگر  واقعاً عجیب به نظر می رسد.

۸- شخصیت ها بی حساب و کتاب موهایشان را کوتاه می کنند اما مدل موهایشان کاملاً خوب به نظر می رسد

شخصیت ها بی حساب و کتاب موهایشان را کوتاه می کنند اما مدل موهایشان کاملاً خوب به نظر می رسد

در فیلم ها زیاد می بینیم که شخصیت های زنی که تلاش دارند به چیزی غلبه کنند یا شناسایی نشوند، دست به یک تغییر اساسی در ظاهرشان می زنند. آن ها در لحظه و خود دست به کار می شوند. اصل اتفاق قابل درک است اما چطور می شود که بعدش مثل سوپرمدل ها به نظر می رسند؟

۹- آدم های فقیر خیلی ثروتمند به نظر می رسند

آدم های فقیر خیلی ثروتمند به نظر می رسند

اگر در حال تماشای یک درام اجتماعی درباره ی فقر نباشید، آدم های فقیر فیلم فقیر به نظر نمی رسند. آن ها شغل ندارند، اما در رستوران غذا می خورند و دانشجویانی که برای کسب درآمد به پاریس می روند، آپارتمانی با منظره ی برج ایفل اجاره می کنند.

۱۰- نقشه ی عملیات

نقشه ی عملیات

با در نظر گرفتن این چند اصل ساده می توانید بسیاری از چرخش های داستانی فیلم ها را پیش بینی کنید:

  • نقشه ای که با مخاطبان در میان گذاشته شده بود همیشه با شکست مواجه می شود. شخصیت ها باید فی البداهه یک نقشه ی جدید بریزند و همین نقشه هم کارساز است.
  • اگر کسی بگوید می خواهد بداهه یک نقشه ی جدید بریزد، نقشه اش حتماً موفقیت آمیز خواهد بود.
  • اگر شخصیت ها در برابر مخاطبان بگویند که نقشه ای دارند اما جزئیاتش را با مخاطبان در میان نگذارند، نقشه حتماً کارساز خواهد بودو مخاطبان بعداً خواهند فهمید نقشه ی آن ها چه بوده.

۱۱- روی بمب ها همیشه یک زمان سنج وجود دارد

11 روی بمب ها همیشه یک زمان سنج وجود دارد

در زندگی واقعی تنها دلیلی که این اتفاق می تواند داشته باشد خوبی و ادب تبهکارها است. این زمان سنج هیچ فایده ای برای آن ها ندارد، اما کار را برای آدم خوب ها به قدر چشمگیری ساده تر می کند. تبهکارها می توانند شمارش معکوس را با تلفن همراه شان آغاز کنند یا فقط زمان را دنبال کنند. به علاوه تماشای زمان سنج آن هم وقتی که در شعاع انفجار قرار داشته باشید چه دلیلی می تواند داشته باشد؟

۱۲- زن ها می توانند روزها با کفش پاشنه بلند راه بروند

زن ها می توانند روزها با کفش پاشنه بلند راه بروند

البته ما متوجه هستیم که فیلم ها اغلب درباره ی آدم های غیر عادی هستند. اما راه رفتن با کفش پاشنه بلند برای چندین و چند روز، پریدن با آن ها و انجام کارهای مختلف با وجود آن ها، دیگر زیاده روی است.

منبع
moviemag

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *