مراسم

نقد و بررسی و ریشه‌یابی مراسم هالووین (Halloween)

از بت‌پرستی باستانی تا کلیسای شیطان

ریشه‌یابی مراسم هالووین

هالووین در سال گذشته، مراسمی پر حاشیه بود. از کشته شدن بیش از صد نفر در این مراسم در کره‌ی جنوبی تا برگزاری هالووین در عربستان سعودی! البته در کشور ما هم با شدت بسیار کم‌تر، اما جوانه های رویش این مراسم نامیمون، دیده می‌شود. در این نوشته با ترجمه‌ی بخشی از کتاب دایره المعارف ارواح و اشباح ، سعی می‌کنیم به ریشه های شیطانی این مراسم، نزدیک‌تر شویم.

هالووین
یادداشت از این کتاب ترجمه شده است

بررسی ریشه‌ای مراسم هالووین

ساوِن ( Samhain )، مراسم پاگانیِ (مشرکانه) مردگان است که تا الآن در فرهنگ عمومی به نام هالووین باقی مانده است. در شب هالووین، مردم لباس هایی با طرح فانتزی و ماورائی می‌پوشند و از همسایه ها طلب تنقلات (شیرینی و شکلات و…) می‌کنند. شبِ عیدِ تمامِ قدیسان ( All Hallow’s Eve ) همان شب ۳۱ اکتبر است که فردای آن یعنی اول نوامبر، روز تمام قدیسان شناخته می‌شود.

قوم سِلت (از ادیان باستانی چند خداگرا) سال جدید را در ابتدای زمستان جشن می‌گرفتند، چیزی حدود اول نوامبر.

مقدس‌ترین عید سِلتیک ها (معتقدین به آیین سلت) ، ساوِن نام داشت. ساون به معنای پایان تابستان است. ساوِن به خداوند مردگان (Lord Of The Dead) تقدیم می‌شد.

این جشن در اسکاتلند به نام هالووین Halowe’en معروف بود. سلت ها معتقد بودند در عید ساوِن، مردگان از قبر ها برخاسته و آزادانه بر روی زمین حرکت می‌کردند. حرکت مردگان بر روی زمین خطری برای زمین های کشاورزی و حیوانات اهلی بود.

آن ها معتقد بودند در ساوِن، مرز بین عالم مردگان و جهان زندگان، به باریک‌ترین حد ممکن می‌رسد. تا جایی که در این روز ارتباط برقرار کردن بین مردگان و زندگان بسیار آسان‌تر بود. همچنین سلت ها معتقد بودند در تاریک‌ترین ساعات شب ساون، خدای (سرور) مردگان، همه‌ی ارواح گم شده را فراخوانده تا آن ها را عقوبت کند. مردگان محکوم شده توسط خدای مردگان، مجبور بودند تا یک سال در زندگی پس از مرگ در قالب یگ حیوان زندگی کنند.

مردگانی هم که روح خوبی داشتند، یک سال دیگر را با هیبت انسانی در مرگ می‌گذراندند. انسان های زنده‌ی قوم سلت نیز شب ساون را به شب زنده‌داری گذرانده تا برای ارواح گم شده دعا کنند.

همچنین مرسوم بوده است که غذا و شراب به درگاه خدای مردگان، پیشکش شود تا او قضاوت های مطلوب‌تری در مورد مردگان داشته باشد. همچنین پیشکش ها برای خود مردگان نیز گذاشته می‌شد تا آن ها نیز نیروی تازه گرفته و شاید کم‌تر شروع به شیطنت در این جهان کنند.
سلت ها جامه‌ی مبدل می‌پوشیدند تا با فریب دادن ارواح، صرفا از مردم عبور کنند. مردم محلی با اجرای یک نمایش و رژه، با ماسکی که بر صورت داشتند، می‌خواستند ارواح را از منطقه خارج کنند.

مراسم دیگری از قوم سلت در ساوِن، روشن کردن یک آتش بزرگ به عنوان پیشکشی برای خدای خورشید در حال افول و همچنین جبران انرژی از دست رفته‌ی او برای رویارویی با زمستان بود.

سلت ها اسب های زنده را به عنوان قربانی مقدس برای خدای خورشید، آتش می‌زدند .
وقتی که کلیسای مسیحی تصمیم گرفت تا تابعان ادیان مشرکانه را مسیحی کند، روسای کلیسا تصمیم گرفتند تا آیین های مرسوم مشرکین را تبدیل به آیین های خداپرستانه کنند و در واقع به جای پرستیدن خدایان مشرکانه و دروغین، در همان اعیاد، مراسم هایی برای بزرگداشت قدیسان مسیحی برگزار شود.

کلیسا به جای قربانی، مقرر کرد تا برای مردگان دعا خوانده شود و به جای غذا و شراب، کیک کشمشی داده شود. کیک ها به فقرا داده می‌شد و آن ها نیز در مقابل دریافت کیک، برای مردگان دعا می‌کردند.

نام عید مقدس تمام قدیسان نیز نام مسیحی شده‌ی مراسم ساون است.

در دوران ویکتوریایی، هالووین دچار یک تحول بزرگ شد و این مراسم به دلیل اقبال جامعه‌ی ویکتوریایی به آیین های پاگانی، تبدیل به یک مراسم اشرافی شد.

هدف اصلی عید همه‌ی قدیسان [در آیین مسیحی] یا ساوِن [در آیین سِلتیک مشرک] یک مراسم عمومی برای مردگانی بود که به فراموشی سپرده شده بودند.
امروزه نیز گروه های دینی مشرک، مثل ویکان ها [جادوگران و شیطان‌پرستان جدید] با همین دید به ساوِن نگاه کرده و هالووین در این مکاتب شرک آلود امروزی، یکی از مهم‌ترین روز های مقدس آن هاست.

ویکان ها و مشرکین، سعی دارند تا آیین های پاگانی و مشرکانه‌ی باستانی را زنده کنند. البته بدلیل ممنوعیت قربانی حیوانات، [در ظاهر] از آن امتناع می‌کنند.
The Encyclopedia of Ghosts And Spirits,Third edtion , Rosemary ellen Guiley, PP6-8

یادداشت مترجم: امروز نیز بین مسیحیان درباره‌ی اصالت دادن به هالووین اختلاف است. برخی هالووین را یک رسم اجتماعی که برای کودکان و جوانان جذاب است می‌دانند .

در حالی که دیگر متدینان، آن را به دلیل ریشه های مشرکانه رد می‌کنند. همچنین نقل قولی از آنتوان لوی، رئیس کلیسای شیطان‌پرستی در قرن بیستم، موجود است که چنین گفته است:
من از خانواده های مسیحی تشکر می‌کنم که اجازه می‌دهند کودکانشان یک شب در سال برای شیطان جشن برپا کنند. به هالووین خوش آمدید!

هالووین
هالووین در عربستان سعودی

به طور کلی برای شناخت ادیان مشرکانه باید دقت داشت که خدای آن ها ، معمولا از جنیان هستند. جنیان به مثابه موجوداتی که برخی قدرت های ماوراءالطبیعی را دارا هستند، انسان ها را به پرستش خود دعوت کرده و انسان های ضعیف النفس و جاهل نیز از روی ترس می‌پذیرند.

در حالی‌که تمام انسان ها از جهت وجودی از جنیان قوی‌تر بوده و حقیقتا باعث تعجب است که چگونه اشرف مخلوقات، در مقابل یک موجود ضعیف‌تر، سجده می‌کند!

همچنین در چارچوب فکر اسلامی ، چیزی به نام ارواح سرگردان وجود ندارد و پس از مرگ و انتقال به عالم برزخ، دیگر کسی حق بازگشت به این جهان را ندارد. مگر اولیاء خدا که حساب آن ها جداست. لذا در تحلیل آیین های باستانی مشرکانه، تمام این اتفاقات را باید زیر سر جنیان شیطانی دانست که با ترساندن مردم، از آن ها بهره‌کشی می‌کردند.

با توجه به این نکته، هالووین در جهان امروز که کاملا با شِکلَک های شیطانی بوده و دیگر خبری از صدقه‌ی به فقرا و اطعام مستمندان و دعای برای رفتگان، نیست، می‌توان سخن آنتوان لوی را در مورد شیطانی بودن این مراسم باستانی، تایید کرد.

شاید یکی از دلائلی که فضای رسانه‌ای غرب نیز خیلی بر این عید مشرکانه تاکید داشته و ما در کشور های مستعمره‌ی غرب و سلبریتی های غربزده، تقلید از هالووین و غبطه‌ی به این رسم و رسوم شیطانی را می‌بینیم، ریشه در همین اساس شیطانی این مراسم دارد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *