مستند

معرفی برترین مستند های سریالی و تک قسمتی؛ همراه با لینک دانلود و تریلر

برای سلیقه های مختلف!

مستند نوعی روایت است. از داستان هایی که شاید نمی دانید. روایت تصویری ای جذاب که با موسیقی و روایت داستانی همراه می شود. می تواند برای بیننده جنبه آموزشی و افشاگری داشته باشد. مستند یکی از بزرگترین و مهم ترین حوزه های رسانه تصویری است. نا گفته نماند که از پرطرفدارترین ها نیز هست. در دنیای کنونی شاهد طیف وسیعی از مستندات هستیم. اما ما سعی کردیم با در نظر گرفتن سلیقه های مختلف و وضعیت فعلی فرهنگی و سیاسی حاکم بر دنیا، چند تا از بهترین و مفید ترین مستند ها را به شما معرفی کنیم. مستند هایی که علاوه بر ایجاد آگاهی، از نظر تدوین، روایت، استفاده از عکس و فیلم، موسیقی، درام، روانشناسی، حقیقت گویی، نتیجه گیری، روایت منطقی و به دور از افراط، موضوعات ناب و کمتر پرداخته شده و اهمیت دادن به نظر مخاطب در سطح کیفی بسیار خوبی قرار دارند.

 

مستند ظهور

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

دنیا تغییر کرده. من آن را در آب ها حس می کنم. در زمین حس می کنم. در هوا بویش را استشمام می کنم.

این مستند سریالی 51 قسمت دارد که هر کدام نهایتا ده دقیقه ای هستند. در وهله اول این سریال ظهور امام زمان، دجال و ظهور دوم مسیح را بررسی می کند. این مستند درباره دجال به شما هشدار می دهد. و هیچ پیامبری نبود که درباره او هشدار ندهد. تقریبا تمام اقوام و فرهنگ ها آمدن او را پیش بینی کرده اند. اما برخی خود را برای آمدنش آماده کرده اند. چندین هزار سال!

نشانه های ظهور او چیست؟ از ابتدای پایش تمدن ها، شالوده پرستش او پایه ریزی شد. خودتان را آماده کنید. دیدن این مستند سریالی واقعیت هایی را به شما می گوید که از آنها بی خبر هستید. سازندگان این سریال آنقدر در تولید این سریال موفق بوده اند که به دور از افراط و کاملا منطقی حرفشان را می زنند و شما را دعوت می کنند تا در دنیای کنونی امروز چشم و گوشتان را بیشتر باز کنید و نسبت به مسائل حساس باشید.

اطلاعات این مستند سریالی به امام زمان و دجال و مسیح ختم نمی شود. اطلاعات وسیعی راجع به کنترل ذهن، رسانه ها، ناخودآگاه، حقیقت پنهان پشت موجودات فضایی، سیاست مدار های دنیا، نژاد پرستی و… می دهد و حتی با مثال هایی تاثیر آن ها را در جوامع به شما نشان می دهد.

بدون شک اگر این سریال را ببینید، نه تنها اطلاعات مفید و عجیبی به دست می آورید، بلکه توانایی درک یک سری از موضوعاتی که در دنیا در حال وقوع است را نیز متوجه می شوید.سپس می توانید خودتان و خانواده تان را از آن آسیب ها دور نگه دارید.

مستند ظهور حدودا بیش از 14 سال پیش ساخته شده. اما هنوز که هنوزه انگار یک نفر همین دیروز دست به ساخت این مستند سریالی زده است. پیش بینی هایی از جمله جنگ سوریه یکی از پیش بینی های این مستند است که به حقیقت پیوست.

مستند ظهور از نظر فضا، تصویر و صوت نیز بسیار سطح خوبی دارد. چراکه با استفاده از موسیقی مناسب و مرتبط، بخش هایی از فیلم های سینمایی محبوب، استفاده از فونت مناسب فضای مستند و استفاده از فیلم ها و عکس های مرتبط به موضوعی که توسط خودشان یا دیگر مردم تهیه شده است، می تواند جذاب باشد و شما را پای خودش میخکوب کند.

سیر تکاملی سریال عالی است. ترتیب موضوعات، نحوه ارائه موضوعات، مثال ها و اثبات ها آنقدر خوب است که شما نه احساس سر در گمی می کنید و نه احساس غیر منطقی بودن و افراطی بودن سازندگان اثر.

اگر بخواهم از خوبی های این مستند بگویم حالا حالا ها باید این مقاله را مطالعه کنید. پس پیشنهاد می کنم از طریق لینک زیر شروع به تماشا یا دانلود مستند ظهور کنید.

https://enama.ir/videos/1821422

مستند داستان اتم

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

مستند داستان اتم نگاهی دارد به حواشی زمان مذاکرات هسته ای ایران و غرب. از حواشی سیاسی تا حواشی اجتماعی. این مستند هفت قسمت دراد که هر قسمت حدودا 30 دقیقه است.

داستان اصلی این مستند از انتخابات 92 آغاز می شود و از نظر تاریخی و سیاسی شروع به مانور روی مذاکرات هسته ای می کند. اما این مستند به وضعیت هسته ای ایران از پیش از انقلاب تا دوره های ریاست جمهوری خاتمی و احمدی نژاد نیز اشاره می کند.

مستند داستان اتم حجم اطلاعات بالایی را جمع آوری کرده. در مجموع نزدیک به ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ صفحه پژوهش شده که صرف مطلب نبود و مجموعه ای از تصاویر، ویدئوها، متن ها و اسناد را دربر می گیرد. بخش عمده ای از این اطلاعات تا پیش از این در یک مجموعه گردهم نیامده بود و در جایی بیان نشده بود. می شود گفت برای اولین بار است که چنین داده هایی جمع آوری می شود و در یک مستند به نمایش گذاشته می شود.

شاید تصور کنید که این مستند افراطی_سیاسی است. یا شاید هم منه نویسنده را طرفدار جناح های خاص سیاسی فرض کنید. اما نکته مثبت این مستند همین جا است. این مستند به روایت تاریخ می پردازد. روایت منطقی، مطالبه گر و بدون تحریف. قضاوت با خود بیننده است.

پیشنهاد می کنم برای تماشا و دانلود این مستند از لینک زیر اقدام کنید

https://enama.ir/videos/1988153

مستند داستان های فوتبال

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

مستند داستان‌های فوتبال در هر قسمت به یک یا چند کشور حوزه یورو می‌پردازد و با دستاویز قراردادن یک قصه و روایت فوتبالی، مخاطب را با آن کشور آشنا می‌کند.

مستند داستان های فوتبال به داستان های خاص افراد یا جمع های خاص مربوط به فوتبال یک کشور می پردازد. داستان هایی که می توانند پشت پرده جذابیت های کنونی فوتبال باشند. مافیا ها، اتفاقات سیاسی، جنگ ها، قتل ها و… که همه و همه در فوتبال تاثیر گذار بودند.

در این مستند می فهمیم پشت پرده یک سری وقایع داخل فوتبال چیست؟ چرا فوتبال اینقدر از نظر سیاسی و اقتصادی اهمیت دارد؟ پشت پرده های کثیف برخی باشگاه ها، کشور ها و حتی برخی مربی ها افشا می شود. تاثیرات و دلایل حمایت ویژه برخی از دولت ها از تیم های خاص مشخص می شود. و کلی چیز های جالب دیگه

ترکیب فوتبال و سیاست، فوتبال و اقتصاد، فوتبال و فرهنگ، ترکیب های جدا نشدنی و البته جذاب هستند. از طریق لینک زیر این مستند را تماشا یا دانلود کنید تا خودتان متوجه شوید این سه ترکیب فوتبالی چقدر می توانند جذاب و جالب باشند.

https://enama.ir/videos/1988117

مستند پایان بازی

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

مستند «پایان بازی» روایتی دقیق و مستند از زندگی در آمریکا، وضعیت معیشتی مردم این کشور و رویای هالیوودی از آن است و چهره واقعی ایالات متحده را به تصویر می‌کشد. همچنین در این فیلم مستند با پژوهشی عمیق نشانه‌های افول همه جانبه آمریکا به تصویر کشیده است و فکت‌های دقیقی نسبت به این مساله از دیدگاه اندیشمندان و کارشناسان بین‌الملل ارائه شده است.

این فیلم مستند با پژوهشی دقیق و با درنظرگیری نظرات کارشناسان تلاش کرده است تاریخ آمریکا، اوج و افول آن را در 3 فصل «یک رویا، یک امپراطوری و یک فروپاشی» به نمایش دربیاورد.

در این مستند تمامی مشکلات زیر ساختی آمریکا، مشکلات اقتصادی و اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد. برای یک بار هم که شده روی دیگر سکه آمریکا مورد بررسی واقع می شود. روی سکه ای که تمام رسانه های آمریکایی یا وابسته به آمریکا سعی در مخفی کردن آن دارند.

برای تماشا یا دانلود این مستند می توانید از لینک زیر اقدام کنید

https://enama.ir/videos/1988492

مستند دریبل

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

 مستند دریبل مجموعه مستندی 10 قسمتی است که علی‌رغم پخش از مدیوم تلویزیونی ساختار مستندهای سینمایی را داراست و با استفاده از حجم زیادی تصاویر آرشیوی کمتر دیده شده به سراغ موضوعی رفته است که همیشه از سر و صدای زیادی برخوردار است.

فوتبال تنها ورزش قهرمانی نیست بلکه دارای تاثیرگذاری‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی است. کافی است به تاریخچه این ورزش در دهه‌های اخیر نگاه کنید تا بهتر متوجه شوید که این ورزش چگونه می‌تواند بسیاری از مردم را کنار هم نشانده و فارغ از همه دنیا، 90 دقیقه آنان را سرگرم کند. علاوه بر این حواشی دنیای فوتبال نیز از جذابیت‌های خاصی برخوردار است و اتفاقات بیرون از مستطیل سبز می‌تواند سوژه ده‌ها فیلم مستند و داستانی باشد.

مستند دریبل با روایتی جذاب و با ضرباهنگی سریع سراغ اتفاقاتی از فوتبال رفته است که آنان را صرفاً شنیده‌ایم و سند تصویری کمتری از آنها وجود دارد.

مستند دریبل را نمی‌توان در قالبی مشخص جای داد و مثلاً گفت مستند ورزشی است. دریبل را اثری ورزشی، ژورنالیستی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی می‌دانیم. در سه قسمت از این مستند از اقتصاد، سیاست و رسانه حرف زده می شود که سه ضلع مثلث را تشکیل می‌دهند. مستند تأثیر فوتبال را بر هر سه ضلع این مثلث و تأثیر این اضلاع بر فوتبال را برسی کرده‌ است. در واقع سه قسمت اول مجموعه دریبل نقاط اتصال بخش‌های مختلف به ورزش جذاب و پرطرفدار فوتبال است.

برای تماشا یا دانلود این مستند می توانید از لینک زیر اقدام کنید

https://enama.ir/videos/1988645

مستند ایکسونامی

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

ایکسونامی روایتی از تاریخ حدودا ۷۰ ساله ایالات متحده و داستان دگردیسی جامعه‌ی آمریکا از یک ملت عمیقا مذهبی و باورمند به سنت‌های مسیحی(حتی تا تقریبا نیمه‌ قرن بیستم)، به بهشت اباحه‌گری روی زمین است که با چینش بدیع و هوشمندانه‌ی آرشیو تصاویر و فیلم‌های موجود از این سیر هفتاد ساله در یک چشم‌انداز جامع و دقیق، دست مخاطب را می‌گیرد و با خود مرحله مرحله به پیش می‌برد.

محسن آقایی، کارگردان مستند ایکسونامی، در گفتگویی با اشاره به دلایل ساخت این مستند اظهار کرد: ما در این فیلم قصد نداریم بگوییم: «آمریکا بد است و ما خوب هستیم. حرف ما این است که هر جامعه‌ای که به ورطه ولنگاری افتاد اولا توقفی برای او متصور نیست. چون سازوکارهای اقتصادی و سیاسی پشت کار می‌آید و اجازه نمی‌دهد مردم رفتار طبیعی خود را داشته باشند. و اینکه این مسیر سرازیری است و از یک جایی به بعد نمی‌توان آن را نگه داشت. همانند ماشین سنگینی است که در سرازیری می‌رود و اگر خود را مهار نکند، هیچ ترمزی آن را نگه نمی‌دارد.»

اصولا در مستندهای تاریخی-تحلیلی مهمترین چیز، قدرت پژوهش است. از این نظر مستند ایکسونامی، یک اثر پخته و بسیار جلوتر از آثار مشابه‌اش قرار می‌گیرد. ایکسونامی با یک سیر منطقی ابتدا با مسائل فرهنگی-اجتماعی ایران شروع می‌شود. سپس با یافتن مشابهت‌هایی به سراغ جامعه آمریکا در اوایل قرن بیستم می‌رود. بعد آرام آرام به موضوع اصلی خود یعنی انقلاب جنسی آمریکا می‌پردازد. در این بخش به واسطه ی پژوهش های قوی، آرشیو غنی و تدوین کم نظیرش، مخاطب را به خوبی با خود همراه و حرف خود را برایش تبیین می‌کند و در نهایت با ارسال پیام خطری برای جامعه ایران به اتمام می‌رسد.

ایکسونامی از نقطه‌ی آغاز، تکلیف خود را با مخاطب معلوم می‌کند. می‌داند که باید از کجا شروع کند و او را از میان چه مسیر و مجرایی به جایی که می‌خواهد برساند. ایکسونامی، نه از ابتدا با پیش داوری‌ها افراطی مخاطب را پس می‌زند و نه در نتیجه‌گیری‌اش حرف خود را بر سر مخاطب می‌کوبد. بلکه زمانی که با تحلیل و تفسیر تاریخ آمریکا حرف خود را تبیین کرد، پیامش را در قالب یک هشدار به مخاطب می‌دهد. اما نتیجه گیری نهایی را بر عهده‌ی وی می‌گذارد.

حجم اطلاعاتی که در فیلم به مخاطب داده می‌شود بسیار زیاد است. البته موضوعاتی هم که در آن دنبال می‌شود به شدت متنوع است. فیلم تقریبا به همه تابوهای شکسته شده در انقلاب جنسی آمریکا و معضلات آن می پردازد. روند بسیار سریع فیلم به کمک تدوین قوی آن تمام این اطلاعات را به خوبی منتقل می‌کند. اما مخاطب در طول فیلم به دور از سردرگمی و سرسام به کلی غرق فیلم و با آن همراه می‌شود.

مخاطب ایرانی با دیدن نابودی تک تک نهادهای خانواده در اثر آزادی‌های مفرط جنسی، ممکن است نگاهی به خود بیاندازد و مقایسه‌ای میان خود و مردم آمریکا داشته باشد. و آن زمان است بیش از پیش قدر نعمت‌های داشته‌اش چون حضور توامان پدر و مادر، محبت آن‌ها و حلال‌زادگی را (که برای او امری بدیهی و طبیعی اما برای یک فرد آمریکایی ممکن است آرزویی بلند باشد) را بهتر می‌فهمد.

برای دانلود مستند ایکسونامی، می توانید از لینک زیر استفاده کنید

https://elitland.com/download/lq3l

مستند میراث آلبرتا

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

آلبرتا نام استانی در کانادا است. همچنین دانشگاهی به همین نام در این استان وجود دارد.

موضوع این فیلم، مهاجرت دانشجوهای مستعد ایرانی نخبه به کشورهای غربی است. عوامل تهیه این فیلم محمد حسن مددی و حسین شمقدری هستند. حسین شمقدری که خود از دانشجویان بسیجی دانشگاه صنعتی شریف است، این مستند را با تمرکز بر روی دانشجویان این دانشگاه که از قضا به مهاجرت هم شهره‌اند ساخته‌است.

سری دوم مستند میراث آلبرتا تحت عنوان «میراث آلبرتا ۲، روایت اروپایی» شرایط زندگی و تحصیل دانشجویان ایرانی در سه کشور فرانسه، سوییس و آلمان را روایت می‌کند.

سومین قسمت از مستند میراث آلبرتا  با موضوع «مهاجرت نخبگان به آمریکا و راهکارهای استفاده از ظرفیت‌های نخبگان مهاجرت‌کرده» ساخته شد. در این مستند به شرایط ازدواج، زندگی، استخدام، کار و فرزندان مهاجران پرداخته شده‌است.

میلاد دخانچی کارگردان مستند نیویورک زیرزمینی در نوشته‌ای دربارهٔ مستند میراث آلبرتا اینگونه می‌نویسد.  فیلمی که با استاندارهای یک فیلم دانشجویی، اصلاً آماتور به نظر نمی‌رسد. روایت خوب، تدوینی قابل قبول، تنوع تصویری و ریتم خوب و پخش موفق در فضای سایبر همه از میراث آلبرتا یک فیلم قابل اعتنا می‌سازند که باید آن را دید و اگر نه محتوای فیلم، بلکه خود فیلم را به مثابهٔ یک پدیدهٔ رسانه‌ای جدید مورد تحلیل قرارداد. واقعیت این است که اگر در کشور ما چند دانشجوی رشته مهندسی از سر دغدغه‌مندی دور هم جمع می‌شوند و فیلمی این چنین می‌سازند این بسیار جای تقدیر و خوشحالی دارد. این اتفاق بسیار مبارکی است. اما آیا میراث آلبرتا تنها یک فیلم دانشجویی است؟

برای دانلود و تماشای مستند می توانید از لینک زیر اقدام کنید

https://vip.mndl.ir/

مستند هوم یا خانه

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

مستند خانه با داستان چگونگی شکل‌گیری کره زمین و پیدایش زندگی بر روی آن آغاز می‌شود. سپس به تاریخ حیات بشر می‌پردازد. نشان می‌دهد که از دویست هزار سال پیش تا کنون بشر چگونه بر زمین حاکم شده، موجودات دیگر را فرمان‌بردار خود ساخته و آن‌ها را از قلمرو خود بیرون کرده‌است. در این مسیر به روایت انقلاب کشاورزی و در پی آن شهرنشینی و تمدن در عصر مدرن می‌پردازد. استفاده از منابع انرژی زیرزمینی باعث گسترش و آسان شدن کشاورزی می‌شود و این مسئله افزایش جمعیت و گسترش شهرهای بزرگ را در پی دارد.

زندگی بر روی کره زمین بر اساس زنجیره‌ای از همکاری و همزیستی گونه‌های گیاهی و موجودات زنده ممکن شده بود. در مستند نشان داده می‌شود که دخالت بی‌رحمانه انسان بر این چرخه چگونه زنجیره حیات را در آستانه فروپاشی قرار داده و زمین را با بحران مواجه کرده‌است.

مستند در فراز پایانی با ارائه آمارها و اطلاعات تکان‌دهنده‌ای اعلام می‌کند که زمان کمی برای نجات باقی‌مانده است. سپس راهکارهایی برای برون‌رفت از این بحران ارائه می‌شود.

خانه هشداری است برای تمامی انسان‌ها تا از تخریب و نابودی تنها سکونت‌گاه خود در گیتی، زمین، دست بردارند.

برای دانلود مستند خانه می توانید از لینک زیر استفاده کنید

uptv.ir/home_2009

مستند پرزیدنت؛ آکتور سینما

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

مستند پرزیدنت آکتور سینما روایت گر تلاش‌های میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، جهت ایجاد رفاه برای مردم شوروی است. گورباچف معتقد بود تا زمانی که تنش‌های شوروی با کشورهای غربی و به خصوص آمریکا ادامه داشته باشد، رسیدن به یک اقتصاد موفق ناممکن است. به همین دلیل اولویت عالی خود را تنش زدایی و برقراری رابطه و مذاکره با آمریکایی‌ها قرار داد. این مستند سعی دارد داستان یک پیروزی بدون جنگ را روایت کند. مستند پرزیدنت؛ آکتور سینما به کارگردانی و نویسندگی محمدرضا بورونی است.

مستند به خوبی بیانگر اتفاقات میان شوروی، آمریکا و غرب است که هم به درک روابط تاریخی و هم به فهم مناسبات سیاسی بین این دو کشور و نسبت آن با ایران کمک می کند. در واقع  مستند پرزیدنت؛ آکتور سینما به نحو احسن وقایع تاریخی را که تشابهی بسیاری با زمان حال ما دارد، به نمایش درآورده است. رویکرد این مستند را می توان به سخنی از امام علی(ع) درباره تاریخ گره زد. امام فرمودند:« من از تاریخ گذشتگان به نحوی می‌دانم گویی با آن‌ها زندگی کردم و گذشته دنیا، برای خبر دادن از آینده آن کافی است».

گورباچف راه حل شدن مشکلات را رفتن به سمت غرب می‌دانست. وی در مسائل بین‌الملل بیشتر سعی در افزایش ارتباطات و تجارت با غرب را داشت. تا جایی که تمام درخواست های ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا را برای داشتن صلح و جلوگیری از جنگ پذیرفت. اما چنانچه در این مستند می بینیم با گذشت زمان و انجام نشدن وعده‌های آمریکایی ها و تضعیف کشور روسیه، بین مردم دو دستگی به وجود آمد که هر دو برای مملکت مشکل ساز بودند. یک دسته کمونیست های تندرو و نقطه مقابل آن، اصلاح‌طلبان تندرویی بودند که شدیداً در حزب کمونیست و ارتش قدرت داشتند.

در آن زمان و در حین فروپاشی روسیه، فردی به نام پوتین برای جلوگیری از تجزیه شدن روسیه با انجام ندادن تعهداتی که نام حقوق بشر به خود گرفته بود، به جنوب روسیه رفت و با جنگی تمام عیار و خونین موفق به نجات روسیه و به عنوان قهرمان روسیه شناخته شد. یلتسین در ۶ ماه مانده به پایان ریاست جمهوری با عذرخواهی از مردم استعفا داد. پوتین برای منافع ملی به دور از هیچ وابستگیِ گروهی، موفق به انجام این کار شد. با توجه تشابهاتی که در اتفاقات آن زمان روسیه و حال ایران افتاده‌است، این مستند سعی کرده تا سوژه اش را به یک عبرت تاریخی بدل کند.

 مستندساز تلاش کرده تا با مرور شواهد و مستندات تاریخی به سمت مقایسه مذاکرات هسته‌ای ایران با آمریکا و گروه ۱+۵ برود. این بخش از مستند را می تواند به عنوان نتیجه اثر هم مورد تامل قرار داد.

برای تماشا یا دانلود این مستند می توانید از لینک زیر استفاده کنید

https://enama.ir/videos/1989446

مستند سوریه؛ پرونده یک بحران

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

مجموعه مستند هشت‌قسمتی «سوریه، پرونده یک بحران بزرگ» به کارگردانی سیاوش سرمدی است.

این فیلم مستند روزشمار اتفاقات و بحران‌های سوریه است. از زمینه‌های شکل‌گیری آن در سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۸ را که می‌توان گفت تقریبا جنگ تمام شده است روایت کرده است. پس از سال ۲۰۱۸ می‌توان گفت که جنگ به غیر از چند درگیری پراکنده تمام شده و اتفاقات بیشتر سیاسی بوده است.

از آن‌جا که حجم حوادثی که در سوریه رخ داده بسیار زیاد است و بازیگران بسیار زیادی دارد، مستند با کار سختی مواجه است. این‌قدر اتفاقات در سوریه زیاد بوده است که حتی افرادی که درگیر آن بوده و مسئولیت داشتند نیز همه جزئیات را نمی‌دانند. بنابراین با موضوع پیچیده‌ای روبه‌رو هستیم. در مجموع باید بگویم که ایده کلی‌ از ساخت این مستند پاسخ به این پرسش مهم است که چرا ایرانیان باید در سوریه حضور داشته باشند؟

این مجموعه مستند نگاهی متفاوت به بحران در سوریه دارد. با مستندهایی که تاکنون ساخته شده است، تفاوت دارد. در این سال‌ها، نگاه ما به سوریه بیشتر نگاه ارزشی بوده است. همین موضوع باعث شده که نتوانیم حوادث را به خوبی تحلیل کنیم. در این فیلم با هیچ مسئول ایرانی صحبت نشده. تمام مصاحبه‌شوندگان مسئولین خارجی‌اند. حتی حدود ۳۰-۴۰ درصد مصاحبه‌شوندگان مستند معارضین‌اند. یعنی کسانی‌اند که با بشار اسد مخالف بوده و در این فیلم نظرشان را می‌شنویم. در این مستند شاهد اقدامات حاج قاسم در جنگ سوریه هستیم.

برای تماشا و دانلود مستند به لینک زیر مراجعه فرمایید

https://enama.ir/videos/1989455

مستند در برابر طوفان

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

مستند در برابر طوفان، روایتگر تاریخ سیاسی و اجتماعی پهلوی دوم از زمان پادشاهی محمدرضا پهلوی تا انقلاب اسلامی است. در این مجموعه صداها و تصاویر دیده نشده از تاریخ معاصر کشور نمایش داده می شود. این مجموعه مستند از سه فصل حدودا ده قسمتی تشکیل شده است.

مهدی نقویان که ید طولایی در ساخت مستندهای سیاسی و انقلابی دارد مستندی جذاب و دیدنی با استفاده از فیلم هایی کمتر دیده شده و بکر از زمان رژیم سابق سعی دارد دوران پهلوی ها را از زوایای مختلف مورد نقد و بررسی قرار دهد.

درباره نام این مجموعه مستند نیز: زمانی که رضا شاه به جزیره موریس تبعید می شد به پسر خود گفت: در برابر طوفان مقاومت نکن بگذار طوفان از تو عبور کند.

در این مجموعه اتفاقاتى بررسی شده که تاکنون کمتر بدان پرداخته شده است که از آن جمله می‌توان به مصادیق حمایت کشورهای خارجی از محمدرضا پهلوی و آغاز موج انقلاب در تمام استان‌های کشور اشاره کرد.

برای تماشا و دانلود این مستند می توانید از لینک های زیر استفاده کنید

http://www.doctv.ir/program/160656

http://www.doctv.ir/program/158590

http://www.doctv.ir/program/153561

مستند خارج از دید

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

در آستانه نهم دی ماه سال 1396، پخش مجموعه مستند خارج از دید از تلویزیون آغاز شد. مجموعه‌ای که تلاش داشت بی‌طرفانه به بازخوانی حوادث سال ۸۸ بپردازد. این مستند به کارگردانی مهدی نقویان ساخته شده است. مجموعه ای که از شبکه سوم سیما پخش شد. اما بعد گذشت چند قسمت، فشارها بسیاری برای توقف پخش آن بوجود آمد و حتی تا برکناری مدیر وقت شبکه سوم سیما نیز پیش رفتند. اما با وجود برخی وقفه ها در روند پخش این مجموعه، در نهایت خارج از دید به روی آنتن رفت با استقبال مخاطبان و رسانه ها روبرو شد.

فصل دوم این مجموعه نیز به کارگردانی مهدی نقویان در آستانه 9 دی ماه 1397 روی آنتن رفت. البته این مجموعه نیز مرتبط با فتنه سال ۸۸ است. به این معنی که نقویان در این مجموعه نشان می‌دهد که دشمن پس از شکست از مردم ایران در سال ۸۸، پروژه نفوذ را با جدیت دنبال می‌کند. نفوذ در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و محیط زیست.

بررسی این اتفاقات در نهایت به فتنه سال ۹۶ ختم می‌شود و این بخش از تاریخ سیاسی کشورمان نیز در مستند خارج از دید ۲ هدف واکاوی قرار می‌گیرد. مستندی که این مسائل را با توجه به اسناد و وقایع مختلف، مورد کنکاش قرار می‌دهد.

عملکرد مهدی نقویان در این مستند فوق العاده است. کم تر پیش می آید وقایع 88 بی طرفانه و منطقی بررسی شود. چه از سمت رسانه های داخلی و چه از طرف رسانه های خارجی. بیان اتفاقات و رخداد هایی که احتمالا از آنها بی خبر هستید و معاندین از همین بی خبری برای فریب شما استفاده می کنند، هدف اصلی این مستند است.

سری دوم با بررسی پروژه نفوذ نیز دست کمی از سری اول ندارد. قطعا تعجب خواهید کرد که دشمن از چه راه هایی ورود می کند و سعی در پیاده سازی اهدافش دارد. راه هایی که شاید اصلا نمی دانستید وجود دارند.

برای تماشا و دانلود این مستند می توانید از لینک های زیر اقدام کنید

http://www.doctv.ir/program/156153

http://www.doctv.ir/program/158439

مستند پشت پرده

پشت پرده ساخت امین فردین است که در دو قسمت حدودا یک ساعته افشاگری های عجیب و قابل توجهی را نسبت به پشت پرده موسیقی در ایران انجام می دهد. مافیا موسیقی که برای اهداف اول مالی و دوم اهداف سیاسی فرهنگی به شیوه های مرموز و گاها غیر انسانی عمل می کند. پشتوانه های مالی، کلاه برداری ها و نفوذ این مافیا در موسیقی ایران مشخص می شود. بعد از دیدن این مستند خواهید فهمید برای سالها بازیچه دست افراد پست شده ایم. توصیه می کنم این مستند را از دست ندهید.

برای دانلود یا تماشای مستند می توانید از لینک زیر استفاده کنید

https://enama.ir/videos/1994870

https://enama.ir/videos/1995125

معرفی مستند های سریالی و تک قسمتی؛ برترین ها و مفید ترین ها

در این مقاله سعی کردیم مستند های مفید و با کیفیت ساخت خیلی خوب را به شما معرفی کنیم. از انواع موضوعات نیز برای شما مستند معرفی کردیم. مستند جنگ، محیط زیست، ورزش، سیاسی داخلی، اقتصادی، سیاسی خارجی، جنسی، تاریخی، موسیقی، موضوعات داغ فرهنگی، فرقه های مخفی، مذهبی و پشت پرده برخی اتفاقات جهان. اگر مستند با کیفیت ساخت بالا و آموزنده ای سراغ دارید (نکات آموزنده و افشاگرانه ای که احتمالا از آنها خبر نداریم)، خوشحال می شویم در بخش نظرات آن ها را به ما معرفی کنید.

خوب است بخوانید:

نقد وبررسی مستند به وقت جام

نقد و بررسی مستند کلاه سفید ها

بررسی مستند اسنودن

منبع
از نو شروع کنتسنیمویکی پدیاداناایسناصدا و سیمای لرستانمشرق

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. در مورد مستند ظهور ، نقدهای بسیار اساسی بهش وارد شده چرا که در اون مستند به کسانی استناد شده که در گروه های ایلومیناتی عضویت دارند.
  میتونید نقدهاش رو ببینید.

  1. بله،ایراداتی بسیاری وارد است…ولی موجب خدشه دار شدن اطلاعات و منابع داده نمیشود!

 2. چند وقت پیش موفق شدم از طریق تلویزیون مستند پرزیدنت آکتور سینما رو ببینم و باید بگم بسیار خوش ساخت هست. در ابتدا با طنز کوتاهی شروع میکنه و در پایان سریال، با شکستن دیوار چهارم مو به تن آدم سیخ میشه.

 3. ایکسونامی نکات تکان دهنده ای داشت که خود من به شخصه تا چند روز درگیرش بودم در ادامه این مستند ،مستند دیوارکش را که خود مستندساز ایکسونامی درست کرده بود دیدم
  اون به خفنی ایکسونامی نبود ولی بدم نبود
  در ادامه مستند خونریزی را دیدم که صرفا درمورد سقط جنین بود و بسیار بسیار دردناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *