مقالات و مطالب مفید

سلطان شکست خوردگان پیروز

نگاهی به آثار سینمایی جان آویلدسن خالق فیلم راکی

نگاهی به آثار سینمایی جان آویلدسن خالق فیلم راکی

نگاهی به آثار سینمایی جان آویلدسن خالق فیلم راکی
نگاهی به آثار سینمایی جان آویلدسن خالق فیلم راکی

«جان جی آویلدسن» در ۱۶ ژوین ۲۰۱۷ در ۸۱ سالگی به علت ابتلا به سرطان پانکراس در یک مرکز پزشکی در لس آنجلس درگذشت. «جان جی آویلدسن» کارگردان آمریکایی و برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم «راکی» در سال ۱۹۷۶ است. «سیلوستر استالونه» بازیگر مجموعه فیلم‌های «راکی» در پستی در صفحه اینستاگرام خود مرگ او را تسلیت گفت. «استالونه» همچنین گفته است:
من دار و ندارم را مدیون جان اویلدسن هستم. کارگردانی‌اش، شور و اشتیاقش، سرسختی‌اش و دل و قلبش که قلبی بزرگ، بود که دست به دست هم دادند تا «راکی» تبدیل به چیزی شود که امروز هست. او زندگی مرا زیر و رو کرد و من تا ابد مدیونش هستم. هیچ‌کس بهتر از رفیقم جان اویلدسن نمی‌توانست از عهده این کار برآید. دلتنگش خواهم بود.

انجمن کارگردانان آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای از درگذشت این کارگردان ابراز تاسف کرد. در بخشی از این بیانیه آمده:
در طول چند دهه، تصاویر هیجان‌انگیز و تاثیرگذاری که او از پیروزی، شجاعت و عواطف و احساسات روی پرده به ثبت رساند، قلب چند نسل از مردم آمریکا را تسخیر کرد.

فیلم «راکی» با بازی «سیلوستر استالونه» بر خلاف هزینه نسبتاً کم تولید، به پرفروش‌ترین فیلم در سال ۱۹۷۶ تبدیل شد. «راکی»، جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را نصیب «جان آویلدسون» کرد. او همچنین جایزه انجمن کارگردانان آمریکا را نیز برای کارگردانی آن دریافت کرد. این کارگردان در سال ۱۹۸۳ بار دیگر نامزد اسکار شد و این بار این نامزدی را برای ساخت مستندی کوتاه با عنوان «سفر امیدوارانه» کسب کرد. «آویلدسن» که سه بار از اعضای هیات ملی انجمن کارگردانان آمریکا شده بود، کارش را با دستیار کارگردانی شروع کرد و دستیار «آرتور پن» و «اوتو پرمینگر» بود. وی همچنین فیلمبرداری، فیلمنامه نویسی و تدوین را نیز تجربه کرده است.
او در سال ۲۰۰۶ در مصاحبه‌ای گفته بود ابتدا کارگردانی فیلمی با موضوع بوکس هیچ جذابیتی برایش نداشت؛ اما او با خواندن شخصیت شهری که سیلوستر استالونه خلق کرد، به این موضوع علاقه‌مند شد.
البته قبل از «راکی» نیز آویلدسن علاقه خود به شخصیت‌های شکست خورده و منکوب شده و البته خوش قلب را در درامی ورزشی با عنوان «ببر را نجات بده» در سال ۱۹۷۳ و با بازی «جک لمون» در نقش یک تاجر بدشانس و شکست خورده که سعی می‌کند همچنان به اصول اخلاقی و ارزش‌های شخصی خود پایبند باشد، نشان داده بود. این فیلم نامزد سه اسکار شد و «لمون» برای بازی در آن جایزه بهترین بازیگری را برد.

نگاهی به آثار سینمایی جان آویلدسن خالق فیلم راکی
نگاهی به آثار سینمایی جان آویلدسن خالق فیلم راکی

آویلدسن با دو فیلم «راکی» و «بچه کاراته‌کار» خود را به عنوان متخصص ساخت فیلم‌های تماشاگر پسند در مورد شخصیت‌های کتک خور و بازنده نشان داد. کارگردانی قسمت دوم راکی نیز به وی پیشنهاد شده بود که آویلدسن آن را رد کرد و بعدها این تصمیم را یکی از اشتباه‌ترین تصمیمات زندگی خود اعلام کرد.
آثار او چنان با حضور شخصیت‌های بازنده و شکست خورده عجین شده است که در سال ۲۰۱۶ مستندی با عنوان «جان جی آویلدسن: سلطان شکست‌خوردگان» درباره او با کارگردانی «درک وین جانسون» ساخته شد. در این مستند، «درک وین جانسن» کارگردان با چهره‌های سرشناسی همچون «استالونه»، «رالف ماکیو» ستاره «بچه کاراته‌کار»، «مارتین اسکورسیزی»، «برت رینولدز» و «جری واینتراب» درباره زندگی شخصی و حرفه‌ای آویلدسن گفت‌وگو کرده است.
البته وی در برخی از فیلم‌هایش نیز این رویه را ترک کرد و فیلم‌های کاملاً متفاوتی را ساخت که از عجیب‌ترین آنها می‌توان به فیلم «فرمول» در دهه ۱۹۸۰ با بازی بازیگران مشهوری مانند «جورج سی اسکات» و «مارلون براندو» با یک گریم بسیار متفاوت اشاره کرد که در مورد اختراعی بود که می‌توانست نیاز بشریت به نفت را مرتفع کند.
فیلم تحسین شده «جویی» در سال ۱۹۷۰ با بازی «سوزان ساراندون» و «پی‌یر بویل» از دیگر آثار اوست.
وی در ژانر کمدی نیز تجربیاتی دارد که می‌توان به «دبیلو دبلیو و دیکسی دنسکینز» در سال ۱۹۷۵ با بازی «برت رینولدز» و  «فرمول» اشاره نمود. همچنین وی در سال ۱۹۸۱ نیز فیلم کمدی «همسایه ها» با بازی «دان آیکروید» و «جان بلوشی» را کارگردانی کرد و در سال ۱۹۸۸ نیز با ساخت فیلم کمدی عاشقانه«For Keeps» با بازی «مالی رینگوالد» این ژانر را تجربه کرد.

نگاهی به آثار سینمایی جان آویلدسن خالق فیلم راکی
نگاهی به آثار سینمایی جان آویلدسن خالق فیلم راکی

در سال ۱۹۸۹، آویلدسن فیلم زندگی نامه‌ای «به من تکیه کن» با بازی «مورگان فریمن» و در مورد مجرمی در مناطق مرکزی و فقیرنشین به نام جو کلارک را ساخت.
آخرین فیلم مهمی که آویلدسن کارگردانی کرد فیلم «دوزخ» در سال ۱۹۹۹ با بازی «ژان کلود ون دام» بود که بعد از حذف شدن صحنه‌های متعددی از فیلم سعی داشت نام خود را از لیست سازندگان فیلم خارج کند که موفق به این کار نشد.
در هنگام مرگ، آویلدسن مشغول کار بر روی اولین فیلم خود بعد از دو دهه، به نام «Nate & Al» با همراهی «ریچارد دریفوس» و «مارتین لانداو» بود که مرگ امانش نداد.

منبع
رسانه انقلاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *