انیمیشن سینماییفیلم سینمایی

نقد و رمزگشایی فیلم sonic the hedgehog 2؛ نوستالژی دوست داشتنی

همراه با ویدئوی نقد در انتهای مقاله

 

چندماهی بیشتر از اکران فیلم دوم شرکت سونی با محوریت شخصیت بازی های ویدیویی، سونیک خارپشت نمی گذرد. قبل از اکران نیز خبر معرفی قسمت سوم این فیلم و یک اسپین آف سریالی با محوریت شخصیت این سری، ناکلز اکیدنا منتشر شده بود. همین باعث شد به این نیمچه فرنچایز نگاهی بیندازیم و به همین بهانه نقدی هم بر فیلم جدید داشته باشیم. با ما همراه باشید.

 

نگاهی به تاریخ سونیک خارپشت

داستان سونیک خارپشت، چند دهه پیش با بازی های شانزده بیتی آغاز شد. سبک نوآورانه ی آن باعث شد که این شخصیت طرفداران زیادی بدست آورد. با ورود به فضای بازی های سه بعدی، این شخصیت اما نتوانست موفق ظاهر شود‌. از آن زمان تا کنون، سونیک نتوانسته است اقتدار سابق خود را باز پس بگیرد.

ساخت بازسازی های نمایشی(سریال و فیلم) از همان سال های اول آغاز شده بود. با این حال، سونی در سال ۲۰۱۹ با انتشار سینمایی این شخصیت توانست دوباره نام این شخصیت را زنده کند. بدلیل استقبال زیاد از این سینمایی، دنباله آن به سرعت در دستور کار سونی قرار گرفت. در چند ماه اخیر شاهد اکران قسمت دوم سری سونیک هستیم.

نقد کوتاهی بر سونیک خارپشت ۱

در ابتدا و قبل از نقد قسمت دوم، لازم است نگاه کوتاهی به قسمت اول آن بیندازیم.

قسمت اول، برخلاف تصور، آنچنان به داستان بازی ها وفادار ظاهر نمی شود. سونیک پسر بچه ای است که توسط جغد انسان نمایی به نام لانگ کلا، نگهداری می شود. بنظر قدرت ذاتی او، طمع افراد زیادی را برانگیخته است.

زمانی که لانه آنها توسط اکیدناها مورد حمله قرار می گیرد، لانگ کلا سونیک را با کیسه ای از حلقه های سحرآمیز به زمین می فرستد و خود، بنظر کشته می شود.

فلش فوروارد

داستان در چند سال بعد پیگیری می شود. سونیک اکنون نوجوانی شده که بصورت پنهانی در میان انسان ها زندگی می کند. گروهی از مردم که بصورت تصادفی او را دیده اند، او را “شیطان آبی” لقب داده اند!

علوم اسلامی به ما می گوید که اجنه، به طور عادی قدرت فعالیت در دنیای فیزیکی را ندارند، مگر آنکه به شکل یک کالبد فیزیکی در آیند. در روزگار سلیمان نبی ع که اجنه در تصرف این پیامبر الهی قرار داشتند، در معبد هیکل، دو ستون با نام های بوآز و جاشین وجود داشت که محل پیوندی میان دنیای اجنه و انسان ها بودند و اجنه با عبور از آنها، در کالبدی آبی رنگ تجسم می یافتند.

سونیک خارپشت، شیطان آبی!

به زبان ساده تر، سونیک نیز در بازسازی سینمایی خود، به عنوان جن آبی رنگی که در میان انسان ها پنهان است ظاهر می شود. فراموش نکنیم که این جن قدرتمند، توسط یک “جغد” تربیت شده است( جغد مینروا به عنوان صاحب دانش و حکمت از اسرار فرقه های مخفی است)

روزی سونیک، بخاطر تنهایی ناراحت کننده خود، به سیم آخر می زند و قدرت خود را آزاد می کند. قدرت او، باعث قطع شدن جریان برق تا چندین کیلومتر آن طرف تر می شود. این اولین قدم تا لو رفتن هویت اوست.

مامورین دولتی، دانشمندی دیوانه به نام روباتنیک(دکتر اگمن، شخصیت منفی سری بازی ها) را مسئول بررسی موضوع می کنند. سونیک به خانه پلیسی که نام لرد دونات را به او داده است(خودش وجه تسمیه آن را اینطور توصیف می کند که “چون تو با دونات ها حرف می زنی و اگه به حرفت گوش ندن اونارو میخوری!”)  پناه می برد. همین باعث می شود این دو تصادفا یکدیگر را ببینند و با هم همکار شوند. زمانی که سونیک قصد دارد با استفاده از حلقه های خود فرار کند، اشتباها کیسه هایش به روی ساختمان بلندی در سان فرانسیسکو می افتد و پورتال بسته می شود. 

از اینجا به بعد، پس از حدود یک و نیم پرده تعقیب و گریز کسل کننده ی رباتنیک با این دو در مسیر سان فرانسیسکو، بالاخره این دو با هم روبرو می شوند و سونیک با قدرت خود، اگمن را به سیاره قارچ ها می فرستد.

 

و اما نقد قسمت دوم

داستان فیلم دوم تقریبا از پایان فیلم قبلی آغاز می شود. اگمن مدت زیادیست که در سیاره قارچ ها زندانی است. او تلاش می کند با یگانه راه نجاتش، خاری که از سونیک در اختیار دارد، پیامی به اطراف بفرستد. آزاد شدن قدرت خار سونیک، توجه اکیدناها را جلب می کند. رییس جوان اکیدناها، ناکلز، با استفاده از حلقه های جادویی اگمن را پیدا می کند و از او می خواهد که مخفیگاه سونیک را به او نشان دهد.

در همان زمان، سونیک خارپشت به همراه لرد دونات و همسرش زندگی مسالمت آمیزی را سپری می کند. او شب ها با هویت ابرقهرمانی به شهر می رود و دردسر درست می کند‌.

در آغاز فیلم، او پس از به خاک و خون کشیدن شهر برای دستگیر کردن ون سارقین تحت تعقیب، جمله ی عجیبی ایراد می کند:

اکنون دانستیم که همه ما، در کابوس عدالت آبی هستیم. 

اعلام این موضوع در بلندی توسط سونیک، نشانگر آغاز نظم نوین به همکاری شیطان آبی و همکاران انسانی اش است.

لرد دونات و همسرش

بد نیست نگاهی به دوستان انسانی سونیک بیندازیم. لرد دونات که انسانی با نژاد اروپایی می باشد، اولین کسی است که با سونیک رابطه دوستانه برقرار می کند. او می تواند نمادی از جو بایدن و یا به طور کلی رئسای جمهور امریکا باشد. همسر وی نیز که زنی با نژاد سیاه پوست است، می تواند در نقش کامالا هریس قرار گیرد.

نظریات جدید علم سیاسی توضیح می دهند که هدف اصلی از روی کار آمدن جو بایدن، قدرت گیری کامالا هریس می باشد. به عبارت دیگر، جو بایدن پس از مدتی قرار است که از کار کنار برود و به شکل قانونی، کامالا هریس جایگزین او شود. در این فیلم نیز در میانه ی پرده دوم، خانم سیاهپوست باعث نجات سونیک و دوستانش می شود‌. این یعنی هریس قرار است مهره پیش برنده برنامه های آینده باشد.

پرده دوم سونیک خارپشت ۲

پس از آنکه سونیک، لرد دونات و همسرش را به تعطیلاتی کوتاه می فرستد، سر و کله ی اگمن و ناکلز برای دستگیر کردن سونیک ظاهر می شود که تلاش آنها با کمک تیلز، روباه انسان نمای دو دم ناکام می ماند. تیلز به سونیک توضیح می دهد که اگمن و ناکلز به دنبال یافتن شی باستانی قدرتمند، زمرد آشوب هستند. این زمرد در واقع مجموعه ای از ۷ زمرد کوچکتر است که قدرت بسیار زیادی به صاحب خود می دهد.

بر طبق بازی ها، این زمرد ها توسط روحی به نام کیاس کنترل می شوند‌. جالب است که در انیمه کد گیاس نیز چنین روحی وجود دارد که باعث ایجاد قدرت های مخصوص می شود. به عبارت دیگر، در واقع این زمرد ها طلسم هایی هستند که باعث ارتباط با شیاطین مربوطه(دقت کنید ۷ زمرد) و کسب حمایت آنها می شوند.

 

نقطه اوج داستان

پس از تعقیب و گریز هایی در میانه ی داستان، بالاخره اگمن و ناکلز موفق می شوند محل نگهداری زمرد ها را بیابند. این مکان به طرز هوشمندانه ای مانند باغ های معلق بابل طراحی شده است. تنها راه ورود به این ساختمان، گذر از دریاست. کلید مربوطه، از میان دریا، “راهی خشک” باز می کند که به سمت ساختمان می رود.

در اینجا به نوعی شاهد بازتعریف معجزه حضرت موسی ع، شکافته شدن دریا هستیم‌. چنین روشی در هالیوود رواج فراوان دارد. در این بازتعریف ها، یا به وسیله انجام معجزه استقلال داده شده و ماهیت الهی آن حذف می شود (ارباب حلقه ها، همین فیلم) یا موجبات آن را عوامل طبیعی ذکر می کند و بالکل منکر عوامل فراطبیعی عامل آن می شود.(عصر یخبندان ۵، فیلم ۲۰۱۲)

اگمن در اینجا به ناکلز رکب می زند و او را در ساختمان در حال فروریختن رها می کند و خود زمرد را بکار می گیرد و می گریزد. زمانی که سونیک ناکلز را نجات می دهد، ناکلز به تیم او و تیلز ملحق می شود. 

وقتی اگمن از زمرد استفاده می کند، لازمان و لامکان می شود  و می تواند در هستی تصرف کند. یا ساده تر بگوییم به مرحله الوهیت می رسد. در طرز فکر کابالا، انسان باید جادو را فرا بگیرد و به این روش به خدایی برسد. همان چیزی که در پاندای کنگ فو کار و همین فیلم، البته با نام های دیگر شاهد هستیم.

موجود طلایی

سونیک و دوستانش با اگمن روبرو می شوند و موفق می شوند زمرد را از او جدا کنند. با این حال حریفش نمی شوند، چون او آنقدر قدرت زمرد را مصرف کرده که زمرد بلافاصله متلاشی می شود و ۷ زمرد کوچک تر از آن بیرون می افتند. در لحظه آخر، سونیک ۷ زمرد را به کار می گیرد و به موجود طلایی تبدیل می شود. سپس اگمن را شکست می دهد.

در عرفان بودا، موجود طلایی، موجود کامل است. در انیمیشن پاندای کونگ فو کار نیز پاندا پس از “همه” شدن، به اژدهای طلایی تبدیل می شود. سونیک در انتهای فیلم، با آنچه آموخته به بالاترین سطح وجودی اش می رسد و مقام خدایی کابالا را کسب می کند.

ماهیت شخصیت های داستان

شاید هم بد نباشد در کمی در مورد منشاء ایده ی سه شخصیت اصلی داستان بدانیم.

در کتاب کلید کوچکتر سلیمان(که نویسنده آن نامعلوم است) نام ۷۲ دیو که توسط سلیمان نبی ع زندانی شده اند ذرک شده است. در میان این دیو ها، موجوداتی با ویژگی  های آشنا وجود دارد.

یکی از آنها، گالیسا لابولاس نام دارد که به شکل سگ با بال های شیردال ظاهر می شود.(چرا روباه باید پرواز کند؟!) او دانش و فن می دهد و از گذشته و آینده خبر می آورد(مغز متفکر). دین چنین شخصیتی بشدت با تیلز روباه قابل تطبیق است. اگر دقت کنیم، دانش و فن تیلز و دستگاه های پیشرفته اش بار ها به کمک گروه می آیند. از قضا این دستگاه ها هم با علم طبیعی ساخته نشده اند…

 

یکی دیگر از دیو ها، دوک بارباتوس است. او فرمانده ای جنگجو و مبارز است و می تواند گنج های پنهان شده را آشکار کند. دستان ناکلز اکیدنا به طرز غیرطبیعی بزرگ و قدرتمند هستند و در بازی ها نیز بر قدرت بدنی او تاکید می شود. در فیلم نیز، او محافظ گنج زمرد است و اوست که با کلید مخصوص، محل اختفای گنج را آشکار می کند.

پس می توان نتیجه گرفت که یاران سونیک، شیاطین انسانی، و شیاطین جنی هستند که در نهایت بر اگمن که از قدرت سبز استفاده می کند فائق می آیند. حتی پس از این نبرد، سوینک به طرز عجیبی هات داگی را از آسمان احضار می کند! که نشان از تکامل روحی او و رسیدن به الوهیت دارد.

سخن آخر

ین فیلم نیز اکران خود را به پایان رساند و احتمالا تا چند سال دیگر خبری از دنباله های آن نمی شود. با این حال، هر اثر سینمایی و غیرسینمایی، هزاران حرف برای گفتن دارد. این مقاله در تلاش بود که بخشی از معنا و تاویل این فیلم را برای شما آشکار کند.

سخن همیشگی ما این است که بیایید کمی به رسانه های مصرفی خود توجه بیشتری داشته باشیم و برای انتخاب آنها وسواس به خرج به دهیم.

ویدئوی نقد سونیک

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

  1. سلام و درود خدمت جناب media under the microscope.مثل همیشه عالی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *