انیمیشن

نقد و رمزگشایی انیمیشن Sing 2016 (آواز)

تولید کننده: Illumination        توزیع کننده: Universal        امتیاز: 7.2 از 10 – میانگین رای 51,400 نفر        امتیاز کاربران ایرانی: 8.6 از 10 – میانگین رای 1097 نفر        بودجه: 75 میلیون دلار        فروش: 626.4 میلیون دلار

تقریبا تمامی هشتاد ترانه‌ای که در انیمیشن خوانده می‌شوند (بیشتر ترانه‌ها فقط چند ثانیه اجرا شده‌اند)، آوازهایی شناخته‌شده و مشهور در زمان حال یا گذشته می‌باشند. تنها یک ترانه‌ی جدید به گوش می‌رسد که آن هم باور نام دارد که یک هم‌خوانی دونفره از «آریانا گرانده» و «استیوی واندر» محسوب می‌شود. شاید بتوان بازخوانی برجسته «توری کلی» از آهنگ هاللویا اثر «لئونارد کوهن» را به نوعی تکریمی غیرعامدانه از این خواننده/آهنگساز اخیرا فوت شده دانست. (برگرفته از وب سایت نقد فارسی)


از بین انیمیشن های متعددی که امسال رو سال انیمیشن های حیوان محور کردند، دو انیمیشن زوتوپیا و آواز رو می شود بطور جدی تر بررسی کرد، و از لحاظ اینکه هر یک از گونه های حیوانات نماینده چه قوم و نژادی از انسان ها هستند دربارش فکر کرد.

نقش پر رنگ گوسفندها در هر دو انیمیشن زوتوپیا و آواز جالب توجه هست.

شعری که در ابتدا و انتهای فیلم خوانده می شود نیز به نظرم خیلی مهم می آید (روزگاری راهی بود که به خانه باز می گشت) و خراب شدن سالن نمایش را شاید بطور نمادین بتوان تفسیر کرد (مسلما این را با اطمینان نمی گویم و اینها همه حدس و گمان هستند و بعدا باید بطور جدی بررسی شوند، ولی احتمال دارد که سالن نمایشی که در انتهای داستان در حال ساخت دوباره آن می باشند استعاره از همان معبد سلیمانی هست که یهود آرزوی ساخت آن را می کشد و این را بارها و بارها در سینما بطور نمادین به تصویر می کشد!!!) به هر حال در آینده سعی می کنیم این انیمیشن را بطور جدی تر بررسی کنیم.

در ضمن یکسری موارد در رابطه با تبلیغ فرهنگ و روابط و سبک زندگی آمریکایی نیز در فیلم به چشم می آید که در همه انیمیشن ها و فیلم های امروز هالیوود کم و بیش پیدا می شود و این فرهنگ به خوبی توانسته راه خود را به تمام جوامع و ملت ها پیدا کند.

 

۰۲ اردیبهشت ۹۶ ، ۱۸:۴۷ mmmmmm شما انتظار داری انیمیشنی که سازنده هاش آمریکایین به سبک زندگی ایرانی ساخته بشه؟ ۱۸ تیر ۹۶، ۰۹:۲۱ پاسخ: خب معلومه که نه 🙂 فقط میخواستم بگم این موارد خیلی تو چشم هست تو این انیمیشن، رابطه های بدون تعهد که در مورد جوجه تیغی نشون داده میشه و مواردی که در مورد شخصیت خوک نشون داده میشه و …
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن